Analiza

Bayram Pomak: Lapidari i 15 Korrikut në Tiranë dhe loja e re e FETO-së

Bayram Pomak

Në aktivitetet për shënimin e përvjetorit të 3-të të ‘15 Korrikut’, në Tiranë, përmes një ceremonie zyrtare është zbuluar Lapidari kushtuar 251 dëshmorëve të demokracisë, të cilët ranë në natën e tentativës së grusht-shtetit në Turqi. Sidoqoftë, gati një muaj pas zbulimit të këtij lapidari, kjo çështje filloi e u …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Angazhimi për ndryshim, në gjysmën e dytë të shekullit XX dhe dy dekadat e fundit

Jakup Krasniqi

Në dy dhjetëvjetëshit e parë, e veçmas në të dytin e shekullit XXI bisedohet shumë për ndryshim në qeverisjen e vendit, e ndryshimi aq i dëshiruar nuk po ndodh. Nëse bëjmë një krahasim në mes angazhimeve për ndryshim në gjysmën e dytë të shekullit XX, me dy dekadat e shekullit …

Më shumë...

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Zbehja e entuziazmit për punën e mefshtë dhe të ngadalshme të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së,  ka shqetësuar dhe i ka brengosur shumë jugo-shqipfolës, kryesisht drejtues mediesh, kundërshtarë militantë të UÇK-së, po ashtu sikur e ka brengosur edhe Qeverinë në Beograd, por tani së fundi edhe Kremlinin zyrtar. Britmave antikombëtare, “po …

Më shumë...

Më 7 gusht 2019 në qytetin Gold Coast, në Australi, vdiq në moshën 90-vjeçare veprimtari, Masar Krasniqi

Më 7 gusht 2019 në qytetin Gold Coast (Queensland, Australi) ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Masar Krasniqi. I lindur në tetor të vitit 1931 në Prishtinë, për shkak se ishte i përndjekur politikisht, ai është detyruar ta braktisë vendlindjen fare i ri, në …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Siguria në komunën e Shtimes

Ruzhdi Jashari

Ditë më parë në Shtime, në Lagjen e Pajtimit ka ndodhur një ngjarje  që na ka tronditur të gjithëve, me ç’ rast vdes një hajn (narkoman) dhe plagoset pronari i familjes, Nuhi Ndrecaj. Tronditjet e qytetarëve tanë janë të pandalshme. Ky është tregues i qartë, se zinxhiri i vrasjeve, vetëvrasjeve …

Më shumë...

Shqiptarët nga Kosova, Maqedonia e më gjerë i kryejnë pushimet, në Shqipëri, ndërsa ata të Shqipërisë, rreziten në Greqi

Shqiptarët nga Kosova, Maqedonia e më gjerë i kryejnë pushimet, në Shqipëri, ndërsa ata të Shqipërisë, rreziten në Greqi

Edhe pse shumë shqiptarë përdorin afatin tre mujor të Shengenit për të punuar në Greqi dhe jo për turizëm, e vërteta është se numri i shqiptarëve që zgjedhin vendin fqinj për turizëm ka shënuar rritje të madhe vitet e fundit. Bazuar në të dhënat e Bankës së Greqisë për vitin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kushti i Nismës Socialdemokrate me PDK-në, apo me ndonjë parti tjetër

Jakup Krasniqi

NISMA Socialdemokrate deri më tani nuk ka shfaqur asnjë shenjë se do të shkoj në koalicion parazgjedhor me ndonjë parti politike. Ketë mendim kur kemi biseduar këtyre dite e kam mbështetur fuqishëm. Çdo parashikim tjetër i njerëzve të mençur është i pabazuar dhe keqdashës. Sipas mendimit tim, NISMA  nuk duhet …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Iku me ëndrrën e parealizuar për kthim në vendlindje

Zeqir Bekolli

( Fjalë rasti në ceremoninë e varrimit të mërgimtarit, Abaz Berisha) Dje, i thamë lamtumirën e fundit, vëllait, prindit, bashkatdhetarit dhe birit tonë të shtrenjtë, njërit prej mërgimtarëve të viteve të nëntëdhjeta, Abaz Berishës, i cili në moshën 62-vjeçare ndërroi jetë në Gjermani, pas një sëmundje të rëndë. Vdekja e …

Më shumë...

Adil Fetahu: Sa dhe si po investon Serbia në Kosovë, në funksion të rikolonizimit?

Adil Fetahu

Në periudhën maj 2013 – maj 2019, Serbia ka investuar mesatarisht  nga 560 deri 570 milionë euro në vit, për mbajtjen e qëndrueshme dhe kthimin (ardhjen) e serbëve në Kosovë. A janë këto investime në funksion të rikolonizimit të serbëve në Kosovë, apo plaçkitja “patriotike” e serbëve  të Kosovës?   …

Më shumë...

Xhevdet Shehu: Akademia e Shkencave zëvendëson termin LANÇ dhe kërkon “saktësim” për dëshmorët

Xhevdet Shehu

Nuk do të ketë paradë të fitimtarëve antifashistë në Tiranë në këtë jubile, sikurse bëjnë vit pas viti fitimtarët e mëdhenj të asaj lufte me të cilën jemi krenuar për 75 vjet me radhë. Do të ketë një parodi. Një konferencë që ka planifikuar Akademia e Shkencave për 75-vjetorin e …

Më shumë...

Frank Shkreli: 230-vjetori i diplomacisë amerikane –1789-2019

Frank Shkreli

                        (Marrëdhëniet Diplomatike Shqiptaro-Amerikane) 27 Korriku, 2109 shënoi 230-vjetorin e themelimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, (DASH).   Sipas (DASH) ky përvjetor paraqet një rast unik për të nënvijuar historinë dhe trashëgiminë e rolit të rëndësishëm që ka luajtur diplomacia amerikane në të kaluarën, sot dhe në të ardhmen.   DASH organizoi …

Më shumë...

Hysen Ymeri, Koloneli që stërviti çlirimtarët e Kosovës

Hysen Ymeri, Koloneli që stërviti çlirimtarët e Kosovës

Koloneli i Ushtrisë së Shqipërisë, Hysen Ymeri, u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare pas një sëmundje bukur të gjatë. Jeta dhe vepra e tij ka qenë spartane, jo vetëm në kuptim mitologjik të fjalës. Ka qenë jeta e njeriut, i cili kurdoherë qëndroi vertikalisht, i pathyeshëm dhe i paepur …

Më shumë...

Sefer Muzliaj: Të vdesësh s’do të thotë se je i vdekur; të jeshë gjallë s’do të thotë se s’ke vdekur”!

Adem Demaçi

(Kushtuar  Baces-ADEM DEMAÇIT më rastin e një vjetorit kur fizikisht s’është n’mesin tonë!) Si zakonisht kur ndërron jetë ndonjë figurë e letrave-poet shkrimtarë…thuhet se s’ mbërriti ta thotë fjalën e fundit.Unë mendoj se fjala e fundit s’mund të thuhet asnjëherë…E lere më kur flitët shkruhet, këndohet… Për – Mandelën Shqiptarë-(Europian)-BACEN-ADEM …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ishte apo jo Demaçi për pjesmarrje në Konferencën ndërkombëtare të Rambujesë?

Dilaver Goxhaj

(Me rastin e një vjetorit të largimit nga jeta të Adem Demaçit, pjesë nga libri “Drama e UCK dhe e Adem Demacit” (f.88-92) ) Organizimin e një konference ndërkombëtare për Kosovën Adem Demaçi e shihte të pashmangshme, por jo në ato momente kohore kur UÇK-ja porsa pat arritur t’i afrohej …

Më shumë...

Demaçi ishte dhe do të mbetet mishërim i sakrificës shqiptare për liri e bashkim, ishte vetë simboli i kësaj sakrifice

Ahmet Qeriqi

(Fjala e Ahmet Qeriqit, në Akademinë  Përkujtimore që u mbajt në Prishtinë, më 26 korrik 2019, në 1-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit) E respektuar familje Demaçi! Të nderuar organizatorët të këtij aktiviteti përkujtimor dhe gjithë  ju të pranishëm! Të gjithë sa jemi këtu e kemi njohur Bacën …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: YMER ALUSHANI-LUANI I GRYKËS SË LLAPUSHNIKUT

Zeqir Bekolli: Ligji i Pagave Thikë me dy tehe apo bombë e kurdisur?!

Nën shpatet e vargmaleve të Berishës, aty ku fusha bashkëngjitet me bjeshkën, jeton familja Alushani nga Komorani i Drenicës e cila me veprimtarinë e saj patriotike i krijoi një histori të lavdishme vetës, që do bartet brez pas brezi. Lavdia e kësaj familjeje, me një origjinë të lashtë, do të …

Më shumë...