KEK
Fillimi / Analiza (faqe 120)

Analiza

Skënder S.Kapiti: Amerika dhe Turqia janë aleatë strategjikë të Shqipërisë II

Skënder S. Kapiti

(Shqiptarët, turqit, sllavët dhe grekët) Fundamentalizmi ortodoks historikisht në shekuj ka qenë dhe vazhdon të jetë realisht rreziku dhe kërcënimi kryesor për shqiptarët. Mercenarët dhe të shiturit, serbo-grekofilët, antishqiptarët dhe islamofobët e përdorin turkofobinë  e tyre sot për ta coroditur opinionin me qëllim  për ta zbehur dhe shlyer nga kujtesa ...

Më shumë...

Petrit Kuçana: Këndellja folklorike e shqiptarëve

Petrit Kuçana: Këndellja folklorike e shqiptarëve

U këndellën edhe njëherë shqiptarët në këtë fillim viti, krejt si i dehuri që u gjend para tre fakteve (gati) të pabesueshme dhe këtë këndellje s’mund ta bënte askush më mirë se Beogradi. Nëse muri në Mitrovicë u “end” ditën e natën muri dhe u prit ndonjë deklaratë nga Brukseli ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Heroi shqiptar i letrave shqipe, mbanë “peng” heroin shqiptar të luftës dhe paqes, Ramush Haradinaj

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Zërin edhe ashtu të ngjirur, kur është në pyetje atdheu dhe kombi të heroit të letrave, Ismail Kadare si duket e ka ngrirë acari siberian, qëkur Franca, “e përzgjedhura e tij” e ndaloi (arrestoi dhe po mbanë peng) heroin e luftës për liri të popullit shqiptar, komandantin e Ushtrisë Çlirimtare ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Pakurrizorët e politikës

Jakup Krasniqi

(Shkas për të shkruar këtë shkrim ishte emisioni  i “Rubikonit” i 19 janarit të KTV- së). Kanë kaluar disa vite nga Konferenca Ndërkombëtare e Rambujesë dhe Bisedimet e Vjenës, të udhëhequra nga Presidenti Marti Ahtisari. Sigurisht si marrëveshja e parë ashtu edhe e dyta i kanë pasur anët e tyre ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Paralajmërimi i At Gjergj Fishtës: Kujdes nga rreziku i brendshëm!

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Paralajmërimin për rrezikun e brendshëm, At Gjergj Fishta e ka bërë me shkrimin e titulluar, “Rreziku i Përbrëndshëm” në revisten e famshme françeskane të fillim shekullit të kaluar, Hylli i Dritës, numër 1 e vitit 1921. Megjithëse artikulli është shkruar para 95 vjetëve, aktualiteti i fjalëve dhe paralajmërimi i At ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Lojë e rrezikshme politike apo marketing-politik?

Nebih Rexhepi

Xhorxh Orvelli para çdo krize politike u drejtohej politikanëve me slloganin e njohur:”lufta është paqe”,”liria është skllavëri” dhe “injoranca është drejtësi”. Jemi në një situatë politike tejet të brishtë dhe labile ku tani më po shihet edhe nga havaja, mjerisht këtë disa nuk po e shohin as nga toka. Kjo ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kush e ndali trenin ma i pari?!…

Mehmet Bislimi

Në këtë kakofoni të çakorduar zërash, që gërvishtin deri në monotoni cipën e trurit tonë, madje në këtë janar të acartë, sa nuk e shqyen kraharorin në rrahagjokseje se kush ish ai burrë “që e ndali treni i pari?!”, sa nuk u ndanë edhe medalje e dekorata nderi, deri tek ...

Më shumë...

Ibish Neziri: Treni, provokim i radhës që për pak nuk përfundoi në gjakderdhje

Ibish Neziri: Nuk mund të udhëhiqen bisedime me Serbinë nën kërcënimin e Gjykatës Speciale dhe frikës nga ajo

Se nisja e trenit nga Beogradi drejtë Kosovës ishte një provokim i rëndë dhe edhe një përpjekje për të bërë matje se deri ku mund të shkoj përtej kufijve të së lejueshmes, është e qartë. Se ishte provokim i llojit të vetë e thanë me shumicë  edhe mjetet e informimit ...

Më shumë...

Tahir Veliu: “Treni shovinist”, sfidat dhe siguria kombëtare

Tahir Veliu

Treni shovinist serb, shfaqi në sipërfaqe edhe një herë pretendimet shoviniste të shtetit serb ndaj Republikës së Kosovës. Ky kërcënim ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, me të drejtë u vlerësua si kërcënim ndaj gjitha trojeve shqiptare dhe rrjedhimisht kërkon reagim në nivel kombëtar, por çështja e trenit është ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Alfred Drajfusi, Avni Rrustemi, Ramush Haradinaj dhe drejtësia franceze

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Vox populus, vox Dei, vox juridica est! Familja Haradinaj i ka dhuruar luftës çlirimtare të Kosovës katër gjeneralë. Lufta e tyre është zhvilluar me asnjë përjashtim si luftë e drejtë. Në anën tjetër, Serbia neofashiste i ka shpallë luftë popullit shqiptar më 23 mars 1989. Përgatitjet për ta pranuar luftën ...

Më shumë...

Fehmi Berisha: Shqiptarë, jemi të vonuar, të ngutemi….

Shqiptarët

U ndanë trojet tona dhe ne nuk qemë në nivel detyrash ta parandalonim. Në Luftën e Dytë Botërore fatmirësisht u rreshtuam drejtë, por nuk patëm forcë t`i realizonim synimet dhe të drejtat tona. Ishim të pa arsimuar, shumë të pa arsimuar. Ajo udhëheqësi edhe vetë jo mjaftë e arsimuar, na ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: William Walker, kampion i fjalës së lirë, drejtësisë dhe humanizmit

William Walker dhe Ahmet Qeriqi

Në historinë e popullit shqiptar janë shënuar një mori emra miqsh dhe dashamirës të popullit tonë, në mesin e tyre edhe të tillë, që janë ngulitur thellë në memorien tonë kombëtare, në saje të përkushtimit, përkrahjes që na kanë dhënë në momente kyçe të historisë së ekzistencës dhe mbijetesës sonë. ...

Më shumë...

RKL: Veriut të Kosovës i kërcënohet aneksimi nga Serbia ashtu sikur Krimesë nga Rusia

RKL: Ali Ahmeti, gjithnjë ka partnerin qeverisës, në përpjekje të suksesshme për të qenë vazhdimisht në pushtet

Sforcimi i retorikës nacionaliste serbe, provokimet e shtuara dhe të rënda, si arrestimi i Ramush Haredinajt në Francë, nga policia e këtij shteti, me siguri në bashkëveprim me autoritetet më të larta të Beogradit, pavarësisht se politikanët tanë nuk i besojnë këtij qëndrimi të Francës, sepse nuk i kanë besuar ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

Ahmet Qeriqi: Sulmi i furishëm i forcave serbe dhe qëndresa e luftëtarëve të UÇK-së, më 15 janar 1999 në Reçak

18 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake serbe, të pajisura ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Ramush Haradinaj ka qenë dhe po mbetet personaliteti politik më i dëmtuar në Kosovë

Faton Mehmetaj

Ramush Haradinaj paraqet njërën nga figurat më emblematike të vendit. Është lider modern i përmasave botërore, personalitet unifikues, i përkushtuar për ndërtimin e shtetit, ndër qytetarët që beson fuqishëm në të tashmen dhe të ardhmen e këtij vendi. Edhe përkundër vështirësive të vazhdueshme, të cilat janë krijuar artificialisht në adresë ...

Më shumë...

Mr. Adem Lushaj: Kryeprokuror Lumezi, arrestoni autorët e Krimit makaber të ndodhur në Beleg të Deçanit!

Adem Lushaj

Letër e hapur për Kryeprokurorin e Republikës së Kosovës, Aleksandër Lumezit dhe përfaqësuesve të “Gjykatës Speciale” në Kosovë për Masakrën e ndodhur në Beleg të Deçanit, në të cilën, pos që ishin vrarë dhe zhdukur dhjetëra qytetar, kishin ndodhur edhe dhunimet seksuale, si akti më i rëndë i njerëzimit. I ...

Më shumë...