Analiza

Dilaver Goxhaj: Paradokse të Qeverisë së Kosovës

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Gjatë këtyre javëve të fundit jemi njohur me dy vendime të Qeverisë së Kosovës. I pari ka të bëjë me shpërblimin me nga 10.000 Euro  familjet e të dënuarve të ngjarjes së Kumanovës, nga gjykata tendencioze e Maqedonisë; ndërsa vendimi tjetër, ai i akordimi të pensionit prej 230 Euro i …

Më shumë...

Viktor Malaj: Kazani mediatik dhe Kazani politik

Viktor Malaj: Kazani mediatik dhe Kazani politik

“Atë që bën shkopi në një shtet totalitar, e bën propaganda në demokraci” – Noam Chomsky. Etiketimi që kryeministri Rama i pati bërë medias si “kazan” shkaktoi dhe vazhdon ende të ngjallë reagime, kundërvënie dhe pakënaqësi, sidomos tek ata që zotërojnë medie vizive apo të shkruara si dhe tek shumë …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Legjitimimi i Kishës serbe në Prishtinë, gabim i madh historik

Kisha Ortodokse - UP

Ditëve të fundit mediat shpërndanë një lajm jo të zakonshëm, që u prit jo vetëm me shqetësim, por edhe me  habi. Fjala është për vendimin e Gjykatës së Apelit për t’i njohur të drejtën Kishës orthodokse serbe të ndërtuar në oborrin e kampusit universitar “Hasan Prishtina” në Prishtinë e ndërtuar …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në gjirin e BE-së është një president që mbron politikat e gjenocidit dhe ekspansionit

Jakup Krasniqi

Populli shqiptar i Kosovës dhe shqiptarët përgjithësisht, janë shumë të interesuar që të behën pjesë e BE-së, se besojnë në vlerat e proklamuara të Bashkimit Evropian, në vlerat demokratike, në vlerat e se drejtës, në vlerat humanitare, të të drejtave individuale e të drejtësisë sociale. Në të cilat vlera ne …

Më shumë...

RKL: Krye-inkuizitori i kohëve tona, David Schwendiman thotë se është trim dhe nuk frikësohet nga UÇK-ja

RKL: Krye-inkuizitori i kohëve tona, David Schwendiman thotë se është trim dhe nuk frikësohet nga UÇK-ja

Kryeprokurori i Gjykatës Speciale, krye-inkuizitori i kohëve tona, David Schwendiman është zotuar se do të bëjë gjithçka që është e mundshme që të mbrojë dëshmitarët e mbrojtur,  (të instruktuar dhe të dresuar nga shërbimet serbe dhe EULEX-i) të cilët, sipas tij mund “të jenë në rrezik nga gjithçka, nga vdekja …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Kisha serbe të rrënohet, të ridizajnohet apo të rindertohet për nevoja të Universitetit

Xhevat Bislimi

Organet e Serbisë pushtuese, sidomos në vitet  9o, kishin vendosur që Universiteti i Kosoves, Biblioteka Kombetare dhe çdo gje shqiptare te merrte VULËN e Serbise dhe te serbizoheje! Per kete qellim Serbia (Kuvendi i Serbise, etj.) ia kishte ndare Kishes shoviniste serbe 4 hektare toke mu ne oborrin e Universitetit, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shkëncëtarët botërorë paralajmërojnë rrezik për njerëzimin

Frank Shkreli

Në një paralajmërim botuar në revistën ndërkombëtare online “BioScience”, shkencëtarët e udhëhequr nga ekologjisti i njohur amerikan William Ripple i Universitetit shtetëror Oregon në Shtetet e Bashkuara, shkruajnë: “Njerëzimit po i bëhet tani një paralajmërim i dytë.   Ne jemi duke rrezikuar të ardhmen tonë nëqoftse nuk kufizojmë konsumimin material në …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Historia njeh Heronj vetëm ata që kanë rënë për një çështje të madhe të Atdheut, pavarësisht regjimit…

Gjon Bruçi

Shkrimi me titull “Një luftë që s’ka mbaruar” i Pëllumb Kullës, botuar në gazetën “Dita” të datës 14 Nëntor 2017, pavarësisht nga pëlqimet apo mospëlqimet e lexuesit, mendoj se hap një temë interesante, e cila nuk duhet të kalojë pa vëmendje nga ana e intelektualëve, por edhe e lexuesve të …

Më shumë...

Shoqata Kulturore Shqiptare, “SHQIPONJA” i dërgon letër të hapur shefes së BE-së Federica Mogherini

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Shoqata kulturore shqiptare SHQIPONJA, me seli ne Siegen te Gjermanise ,ne mbledhjen e saje te rregullt te dates 28.10.2017, nder te tjera , vendosi t’ ju shkruaj kete leter,e cila eshte e sinqerte dhe  ka nje qellim te paster.   Ne kemi respekt te pa fund,per cilindo individ,grup njerzish, apo institucion …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Rruga e pa fund e Kosovës për hyrje në BE dhe në NATO

Ekrem Krasniqi:

Sa më shumë që Serbia ecën në negociatat për hyrje në BE, e sa më shpejt Prishtina do të aplikojë për anëtarësim aq më shpejt Kosovës do t’i shtohen gjasat për të marrë përgjigjen e madhe e të hidhur edhe zyrtarisht : se nuk ka anëtarësim pa njohje nga të gjitha …

Më shumë...

Adil Fetahu: Si u inicua dialogu i brendshëm për Kosovën, në Serbi?

Adil Fetahu

Me rastin e inaugirimit në postin e kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në fjalimin e tij inaugurues paralajmëeroi zhvillimin e një dialogu të brendshëm në Serbi për, siç thotë ai, zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Thuase  nuk ka dëgjuar se Kosova është shtet i pavarur e sovran dhe se Serbia …

Më shumë...

RKL: Gazetarë apo shërbëtorë të shërbimeve sekrete dhe të klaneve të bizneseve?

RKL

Një pjesë e madhe e asaj që mund të përkufizohet  si “Gazetari shqiptare”, me specifika dhe dallime nga gazetaria e vërtetë, (e cila është e  pajisur me kodin moral dhe intelektual), për dallim nga kjo, një pjesë e medieve ndër ne, është zëdhënëse  e klaneve politike,  klaneve të fuqishme të …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: VETTING krimit dhe tribalizmit politik

Skënder S. Kapiti

VETTING-u do ta pastrojë politikën shqiptare nga krimi dhe nga të kriminalizuarit si dhe duhet ta çmontojë edhe injorancën, nepotizmin dhe tribalizmin të cilat i kanë marrë frymën shoqërisë dhe demokracisë si dhe kanë paralizuar politikën, pushtetin, partitë, mediat, drejtësinë dhe institucionet e administratën e shtetit. Shqipëria është si gjithnjë, …

Më shumë...

Mexhit Demiri: Dështimi i planit për ndarjen territoriale të Shqipërisë pas Luftës së Dytë Botërore

Mexhit Demiri: Dështimi i planit për ndarjen territoriale të Shqipërisë pas Luftës së Dytë Botërore

Në vitet e para, pas çlirimit të Shqipërisë nga fashizmi, përveç organizatave klandestine, në vendin tonë vepronin edhe një numër bandash të armatosura, në arrati. Sipas një raporti të Ministrisë së Punëve të Brendshme, qershor 1946 ky numër arrinte mbi 600 banda, siç ishte ajo e Gjon Markut në Mirditë …

Më shumë...

Emrush Xhemajli: Po të kishte më shumë njerëz si Kadri Labënishti, bota do të ishte më e mirë

Emrush Xhemajli

(Fjala e Emrush Xhemajlit kushtuar atdhetarit, Kadri Labënishtit mbajtur më 4 nëntor 2017 me rastin e zbulimit të plakës përkujtimore në Ladorishtë në emër të Shoqërisë Lëvizja) Figura atdhetare e Kadri Labënishtit është tepër e veçantë. Ai Luftoi me armë në dorë kundër pushtuesve nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore …

Më shumë...