kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Analiza (faqe 139)

Analiza

Veteranët nga Shqipëria: Luftëtarët e UÇK –së krenaria e popullit të Kosovës…

 (Deklaratë e  përbashkët e shoqatës “Aleanca Kombëtare e Ushtarakëve te Shqipërisë, (AKUSH) dhe “Vullnetari i Lirisë“)   Shoqata “ Aleanca Kombëtare e Ushtarakëve të Shqipërisë“, (AKUSH), anëtare e EUROMIL-it, përfaqësuese gjithë ushtarakëve shqiptarë në lirim, në rezervë dhe aktivë të Republikës së Shqipërisë,  dhe shoqata „Vullnetari i Lirisë“, përfaqësuese e ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Bota nuk është e keqe nga fuqia e njerëzve të këqij, por nga mos reagimi me kohë i njerëzve të mirë

Bota nuk është e keqe për shkak të fuqisë së njerëzve të këqij por për shkak të mos reagimit me kohë ndaj tyre nga njerëzit e mirë. Ky mbase mund të jetë redaktimi më i mirë i shkrimit të pastorit, Martin Nimeller, në të cilin ai paraqiti pikëpamjen e tij ...

Më shumë...

Arrestimi i luftëtarëve të UÇK-së përbalt vlerat e luftës çlirimtare dhe dinjitetin e Kosovës

(Deklaratë e ushtarakëve dhe intelektualëve nga Shqipëria: Sabit Brokaj, Pullumb Xhufi, Dilaver Goxhaj, Adem Shehu, Kudusi Lama, Fatos Klosi, Sokol Poga, Bardhyl Tahiri,  Artan Meçe)   Kosova gjendet sot në procesin e konstituimit të institucioneve të saj demokratike, i cili kuptohet se është një proces jo i lehtë. Popullsia shqiptare ...

Më shumë...

RKL: Serbia vazhdon të përfitojë gjatë negociatave në Bruksel, për shkak të lëshimeve të vazhdueshme të qeveritarëve të Kosovës

Ditë e më tepër po qartësohet fakti se të bisedosh me Serbinë, nuk është humbje kohe, sikur pretendojnë disa analistë fodullë e politikanë mendjeshkurtër, por është humbje sovraniteti e pavarësie, sikur realisht po ndodh gjatë bisedimeve që ia ka imponuar Brukseli zyrtar  Kosovës, me qëllim  për t’ i bërë koncesione ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kush fshihet pas “meritokracisë” dhe cilët janë “mercenarët” në Kosovë?

Në një emision debati, me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, (7. 2. 2013) ish- i preferuari i  Stanishiqit, gazetari i bashkim vëllazërimit jugosllav, Baton Haxhiu, shkaktarin për “të këqijat”, të cilat sipas tij e paskan pllakosur Kosovën e gjen te ajo që ai e quan “meritokraci”, madje edhe mercenarizëm. Përderisa ...

Më shumë...

Behxhet Shala: Ndaleni turrin o trima të Jugosllavisë se kështu nuk i bëni nder as nënë Serbisë

Një popull që jeton sot nuk mund ta ndërtojë të ardhmen nëse nuk ballafaqohet me të kaluarën. Për këtë arsye të gjitha shtetet që dalin pas konflikteve apo luftës domosdoshmërisht ballafaqohen me të kaluarën përmes procesit të lustracionit i cili e ndanë shapin prej sheqeri duke i vendosur akterët , ...

Më shumë...

Avni Halimi: Kultura dhe interesi kombëtar

Kultura është “Kulla e Babelit” në të cilët strehohet shpirti i identitetit kulturor i një kombi. Kultura dhe zhvillimi i saj është interes parësor për çdo popull në botë. Është interes nacional që për kulturën të përkujdesen institucionet profesionale shtetërore. Në interes të çdo populli është që të ruaj autenticitetin ...

Më shumë...

RKL: Zgjedhjet lokale të 3 nëntorit sprovë e Be-së dhe Beogradit për rikthimin e Serbisë në Kosovë

Marrëveshja e ashtuquajtur e 19 prillit, e arritur  mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq, me ndërmjetësim jo parimor të “sheficës” së BE-së,  Ashton, i ka hapur dyert rikthimit të Serbisë në vendin tonë, kësaj radhe jo me fuqinë e armës vrastare, sikur ka bërë ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Logjika e dyzuar e politikës së dështuar

Politikanët, që përpiqen me çdo kusht t’ i arsyetojnë veprimet e veta edhe atëherë kur ato bien ndesh me interesin e kombit, edhe atëherë kur nuk mund të arsyetohen me asnjë të dhënë apo dëshmi  relevante konkrete, në radhë të parë janë politikanë të papërgjegjshëm, sikur janë aktualisht shumica e  ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: A po shndërrohet Kosova në shtet hajnash?

Disa ditë më parë pas syfyrit u nisa për në xhami për ta falur namazin dhe për të mbajtur një ligjëratë. Sapo dolëm nga xhamia një mik i imi me tha: ‘duke ardhur në xhami i pashë hajdutët që kishin thyer postën e po plaçkitnin brenda, kur e panë se ...

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Disa sugjerime e komentime rreth statusit të veteranit të UÇK-së

Një prej çështjeve që ka tërhequr vëmendjen e opinionit shoqëror në Kosovë gjatë muajve të parë të këtij viti ka qenë dhe vijon të jetë çështja e përfituesve të statusit të veteranit të luftës për çlirimin e Kosovës, ose, sikundër thuhet shkurtimisht, e veteranit të UÇK-së. Lidhur me këtë status ...

Më shumë...

Dr. Shefqet KRASNIQI: Kosova në 5-vjetorin e shpalljes së pavarësisë

17 shkurti i vitit 2008 nëhistorinë moderne të Kosovës ka hyrë si një ndër datat më të rëndësishme të saj, dhe s’ka si të mos jetë e tillë kur ajo shënon datën e pavarësimit të saj nga Serbia. Ishte viti 2008 kur Parlamenti ynë shpalli Pavarësinë, dhe ne përfundimisht u ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: KOSOVA DHE DISA PROBLEME TË SAJ

Kosova sigurisht që ka shumë probleme, të cilat është vështirë të numërohen që të gjitha. Por këtyre ditëve të nxehta vere janë shfaqur në formë të përsëritur, më të theksuar dhe gjithsesi janë shqetësuese dhe me të drejtë kanë ngjallur shqetësim tek qytetarët tanë. Në këtë rast do t’i veçoja ...

Më shumë...

RKL: Themelimi i një Gjykate në Kosovë për gjykimin e krimeve të luftës nuk e mbron luftën e UÇK-së

Nisma e një deputeti në Kuvend  për themelimin e  një Gjykate në Kosovë për gjykimin e krimeve të luftës, në radhë të parë po bëhet për të tejkaluar pak më me lehtësi fushatën e egër dhe diskriminuese të EULEX-it kundër luftëtarëve të lirisë të Kosovës, me akuza  se gjatë luftës ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Luftë Çlirimtare apo Kryengritje Fshatarësh?

Porsa filloi Lufta Çlirimtare në Kosovë, (1997-1999), gjatë zhvillimit të saj si dhe në vijim, janë bërë dhe po bëhen përpjekje nga më të ndryshmet për ta denigruar sa më shumë atë luftë. Sipas një statistike që mbahej në Shtabin e Përgjithshëm të UÇK, prej Dhjetorit 1997 deri nëTtetor 1999, ...

Më shumë...

RLK: Bisedimet me Serbinë asnjëherë nuk janë zhvilluar mbi parime të reciprocitetit, bashkëpunimit e fqinjësisë së mirë

Edhe 14-vjet pas luftës dhe fitores historike të Kosovës mbi Serbinë, vendi ynë ende po mbetet nëpër kthetrat e gjakosura të politikanëve serbë me të kaluar dhe të tanishme të errët e destruktive, me qasje gjithnjë e më kriminale ndaj Kosovës. Edhe pse Kosova u çlirua falë gjakut të derdhur ...

Më shumë...