Analiza

Agim Vuniqi: Udha e Hutit

Agim Vuniqi

Retorika shumë herë e shtrembëruar dhe mosnjohja e konceptit shtet dhe komb është më tepër provincializëm primitiv që përçon shpeshherë sinjale të gabuara në opinion, ka ngritur shqetësime tek shumë qytetarë të Kosovës. Metodologjia e zbatuar e krahasimit aspak e përtypur për të ndryshuar historinë sa herë që i teket …

Më shumë...

Adil Fetahu: Si i ka zhdukur Serbia gjermanët e Vojvodinës

Adil Fetahu

(Gjermanët e Vojvodinës) Gjermanët në Vojvodinë janë vendosur nga fundi i shekullit 17 dhe ne fillim te shekullit 18. Pjesa më e madhe e tokave atëherë kanë qenë moçalishte, por gjermanët që janë të njohur si punëtorë të mëdhenj, i thanë moçalishtet, i shndërruan në tokë pjellore, sollën e kultivuan …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: E palogjikshme dhe e paarsyeshme ta festojmë Ditën e Evropës kur ajo vet nuk e feston!

Labinot Dervishaj

Sot në Kosovë është  ditë pushimi! A thua për çka se?! Po thonë së është “Dita e Evropës”. E çuditshme e habitshme në çdo shtet të këtij kontinenti sot punohet si zakonisht ngase është mesi i javës për ditët e punës. Ndërkohë në Kosovë pushohet, për nder e respekt të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përse disa njerëz vazhdojnë t’i mohojnë dijet shkencore?

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Nuk do zgjatem në fenomenin e sotëm përse njerëzit lexojnë kaq pak. Madje edhe kaq sa do të shkruaj ngurrova para dilemës hamletiane të shkruaj a të mos shkruaj, kjo është çështja! Më në fund fitoi të shkruarit! Në kohën tonë mund të shkruajnë shumë, në të shumtën me pagesë …

Më shumë...

Fiks Fare ka denoncuar sërish një skandal për miellin e bukës së kafshëve që përdoret në Shqipëri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala thotë se nuk ka arsye për rritje të çmimit të bukës në Kosovë

Gazetarët hulumtues të emisionit: “Fiks Fare” kanë zbuluar se standardi i bukës që prodhohet në Shqipëri sot, për shkak të cilësisë së miellit, është më i ulëti në Evropë. Gruri me të cilin prodhohet buka në Shqipëri është grurë për kafshët, kjo për pasojë të importeve të pakontrolluara. Sot në …

Më shumë...

Xhevdet Shehu: Sikur të ishim pak marksistë!

Xhevdet Shehu

Para dy ditësh filozofi i madh, ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave, Karl Marksi kishte 200-vjetorin e lindjes. Është shkruar e folur shumë për të në këtë përvjetor, thjesht se ai është i pakontestueshëm dhe i paarritshëm në filozofinë e tij. Ai vazhdon të studiohet dhe të analizohet …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Reagim ndaj shkrimit të Eros K: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt

Faton Mehmetaj

Reagim ndaj shkrimit të Eros Klaiqit, me titull: “Përgjigjja nga Gjykata Speciale dhe rrëfimi i djalit të Smajl Hajdarajt: “Babai e dinte se do ta vrisnin”, botuar në gazetën online “Insajderi”, të datës 29.4.2018, ku përmendet edhe emri im. Sa për njoftim të opinionit dhe të familjes së Smajl Hajdarajt, …

Më shumë...

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

U duhet fashizmi për të luftuar edhe një herë antifashistët, andaj sulmojnë veteranët pleq

Dita e djeshme, në Tiranë ka shënuar  një grup halabakësh falangistë të pëdëistëve të rinj, në varrezat e “Dëshmorëve të Kombit”, të cilët egërsisht, rrahën, gjakosën, gjuajtën me gurë dhe dhunuan disa veteranë të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Sebepi i gjetur prej tyre ishte se ndonjë nga veteranët mbante në duar …

Më shumë...

RKL: Ministresha Hoxha nuk dëshpërohet për viza, ajo e të gjithë qeveritarët i gëzojnë ato

Ministrja Dhurata Hoxha

Në shënimin e 10-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike Gjermani-Kosovë, me moton Demokracia më e re evropiane: Pavarësia, pluralizmi, integrimi, ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, theksoi se “Kosova duhet të fokusohet në fuqizimin e sundimit të ligjit, sigurinë dhe migracionin, zhvillimin social dhe ekonomik si dhe marrëdhëniet me shtetet fqinje”.
 Në …

Më shumë...

RKL: Disa medie e politikanë të papërgjegjshëm fajin për masakrat ua hedhin paramilitarëve, jo ushtrisë serbe

Masakra në Nagavc

Qysh në kohën kur kishte filluar lufta në Kosovë, në vitin 1998 e deri në mbarimin e saj, në qershor të vitit 1999,  mediet dhe garnitura e politikanëve pacifistë e asaj kohe, vrasjet e masakrat që kryente policia dhe ushtria serbe mbi shqiptarët  i paraqitnin si vrasje e krime, të …

Më shumë...

Më 29 prill 2018 në Munih u shënua 1-vjetori i themelimit të shkollës me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe

Mustafe Krasniqi

Më 29 prill 2018 në Munih të Gjermanisë u mbajte njëvjetori i themelimit të shkollës shqipe me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe. Të pranishëm, përpos bashkëkombësve, përfaqësues të shoqatave, Këshillave të Prindërve, prindërit, ishte edhe përfaqësuesi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës Z. dr. Hamdi Reçica, …

Më shumë...

Viktor Malaj: Tridhjetë vjet predikime dhe hipokrizi nga BE-ja

Shqipëri - BE

Kur ndryshoi sistemi politik në Shqipëri në fund të vitit 1990, shumica e shqiptarëve, të shtyrë nga gjendja ekonomike dhe sociale në vend, por edhe nga ato që kishin dëgjuar shpesh në radiot BBC, “Evropa e Lirë” etj., besonin se Evropa Perëndimore do t’i priste me përzemërsi dhe krahë hapur …

Më shumë...

RKL: Kirilli e Janullatosi “pushtuan” Tiranën dhe bekuan vrasësit e shqiptarëve, në praninë e Ilir Metës

RKL: Kirilli e Janullatosi “pushtuan” Tiranën dhe bekuan vrasësit e shqiptarëve, në praninë e Ilir Metës

Në praninë e kryetarit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe qeveritarëve në Tiranë, dy patriarkët ortodoksë, ai i Rusisë Kirill dhe partiaku pangrek, Janullatos,  bekuan vrasësin e shqiptarëve, satanain e   quajtur Shën Kozma, i cili kishte hapur 300 shkolla greke në Shqipërinë e jugut dhe i kishte greqizuar shqiptarët qysh në …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Heronjtë e Heshtur përjetësohen në kujtesën e popullit

Sejdi Veseli

Shkrim përkujtues në 8 vjetorin e vdekjes fizike të veprimtarit dhe veteranit të luftës së UÇK, Rrahman Bahtirit-Shpendit  Rrahman Bahtiri (6 mars 1954 – 30 prill 2010) Dashuria për mëmëdheun është topi që rrënon  kalatë më të forta edhe ato, për të cilat mendohet, se mund t’u qëndrojnë topave më …

Më shumë...

RKL: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

RKL: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

Punëtorët shqiptarë, aktualisht janë më të përbuzurit dhe më të nëpërkëmburit, për nga pozita e tyre shoqërore, kudo ku ata jetojnë në trevat shqiptare, po ashtu edhe në shtetet ku punojnë. Edhe pse të papunë, të pa trajtuar si duhet qoftë  në bazë të ligjeve deklarative ekzistuese, edhe pse të …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Arratisja nga sektori privat

Mr. Lulzim A. Beqiri

Në vitin 2016 çmimin Nobel për ekonomi e kishin fituar ekonomistët: Oliver Hart dhe Bengt Holmström, ata janë vlerësuar për “teorinë e kontratës”. Teoria e tyre trajton kërkesat dhe nevojat e palëve, individëve ose organizatave që nënshkruajnë një kontratë. Ajo është një kornizë gjithëpërfshirëse për analizimin e aspekteve të ndryshme …

Më shumë...