Analiza

Blerim Muriqi: Në mungesë të shpatullave pushtetare, vjen lëngata

Blerim Muriqi

Kaluan ditë që kur familjarë të drejtuesit të AKI-së, Shpend Maxhuni, u zunë me narkotikë e armë. Njeriu i cili duhet të kujdeset për sigurinë tonë, nuk kujdeset dot për sigurinë e familjes së tij. Ai, duket se vlerë emancipimi familjar ka përbërësit kriminal? Drogë dhe armë. Them kështu, sepse …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Sulmuesit e serbëve gjenden vetëm në Beograd e askund tjetër

Krasniqi

Zyrtarët e Kosovës apo kushdo tjetër kot i kërkojnë e distancoheni nga sulmuesit e “pelegrinëve” serbë ne Burim a diku tjetër në Kosovë, sepse sulmuesit janë vetëm në Beograd e askund tjetër. Nuk janë “pelegrinë” ata, që në Kosovë vijnë me logjikën e mitologjisë shoviniste serbe, me logjikën e politikës …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Google, kjo enciklopedi universale e kërkimit dhe komunikimit masiv

Google

Google është një Korporatë shumëkombëshe amerikane, e specializuar në shërbimet e drejtpërdrejta të informatave e prodhimeve të tjera, të cilat përfshijnë teknologjitë Internet Advertising,  web dhe software, ndërsa shumica e fitimeve realizohet nëpërmjet,  AdWords. Korporata, Google.com del të jetë  themeluar në vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin,  të …

Më shumë...

Dr. Zymer Neziri: Peja ’68 dhe 50-vjetori i kërkesave për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje, 19.10.2018

Dr. Zymer Neziri

Viti 1968, me kërkesat kryesore për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje u bë pjesë e historisë më të re dhe lidhet edhe me kohën nga Kongresi i Berlinit, 1878, kur Fuqitë e Mëdha e copëtojnë Shqipërinë dhe krimi i tyre vazhdoi me ricopëtimin e Shqipërisë dhe në Konferencën e Ambasadorëve në …

Më shumë...

RKL: Gazetarë apo shërbëtorë të shërbimeve sekrete të partive e të klaneve të bizneseve?

RKL

Për fillim… Veton Surroi i quan “kriminelë” ish-komandantët e UÇK-së. Ai e quan primitiv presidentin Hashim Thaçi. Ai thotë nëse Gjykata Speciale bazohet në të gjeturat e Prokurorit Williamson, Thaçi do  të arrestohet, (albInfo, 3 tetor 2016). “Janë së paku 200 mijë njerëz në PDK që deri më tani kanë …

Më shumë...

Evropa kërkon që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon t’ia heqim, Gjergj Kastriotin

Më 22 dhjetor 2018 në Zym inagurohët shtatorja e kryeheroit kombëtar, Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, …

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja thotë se “Fjalori Enciklopedik i Kosovës”, i hartuar nga Akademia e një klani privat është fjalor antikombëtar

Dr. Rexhep Qosja

Fjalori i ashtuquajtur Enciklopedik i Kosovës është përmbledhje dyvëllimëshe që nuk i plotëson kriteret elementare për t’u quajtur vepër profesionale, shoqërore e kombëtare. Fjalori në fjalën është vepër e konceptuar dhe e përgatitur prej diletantëve të punës shkencore e punës profesionale. Në këtë Fjalor nuk çmohen as masa, as kriteri, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Politika në Shqipëri, ka frikë nga vetvetja ta pranojë të vërtetën për Enver Hoxhën

Ahmet Qeriqi: Politika në Shqipëri, ka frikë nga vetvetja ta pranojë të vërtetën për Enver Hoxhën

(Fakte e dëshmi për  jetën dhe veprën e Enver Hoxhës, që vështirë mohohen) 16 tetori shënon ditën kur në vitin 1908, në Gjirokastër  kishte lindur, Enver Hoxha, prijësi komunist i Shqipërisë, personaliteti më me ndikim dhe me reputacionin e fortë kombëtar e ideologjik të kohës,  themeluesi  i Partisë Komuniste Shqiptare, …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Enver Hoxha dhe shqiptarët në maje të thikës, të dhunuar ideologjikisht nga Lindja dhe Perëndimi I

Hakif Bajrami

( Në një fond arkivor më 1974, pata hasë në një karikaturë. Aty ishte vizatuar një gomar. Karikaturisti ia kishte vënë emrin “ALBANIA”. Shqipërinë e shkretë nga e majta e kishin plagosur me shigjetë ruse mu në kokë; gjermanët në qafë, ndërsa austriakët në kurriz. Në anën  e djathtë  Gomarin …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Enver Hoxha dhe shqiptarët në maje të thikës, të dhunuar ideologjikisht nga Lindja dhe Perëndimi II

Enver Hoxha

Enver Hoxha posa erdhi në pushtet kur edhe aprovohet Kushtetuta (1946), nga pozita politike aspiron nivelizimin social të tërë godinës shoqërore me një kolektivizim Bolshevik, të cilin e “njihte” nga librat e “blerta” të Leninit, pa e njohur fare rusishten. Me këtë fakt, shkaktoi  armiqësi brenda shoqërisë e cila në …

Më shumë...

Dilaver Goxhai: Ermal Panduri censuroi thëniet për Spiro Buckën, ndërsa mbylli emisionin me thëniet e tij

Dilaver Goxhaj

(Reagim në emisionin, “Të pathënat për UÇK-në”, të TV-Dukagjinit, të datës 10 tetor 2018) Duke ndjekur emisionin e TV Dukagjinit, me titull: “Të pathënat për UCK-në”, të përgatitur prej gazetarit, Ermal Panduri, transmetuar në datën 10 tetor 2018, e cila është intervista ku kanë folur: bashkëluftëtari i Zahir Pajazitit Fadil …

Më shumë...

Marjana Bulku: Si të dërgosh ndihma dhe shpresë në Atdheun e harruar nga politikanët, por aq të dashur për diasporën

Marjana Bulku

Shëndeti është çështje e përbashkët e çdo moshe , e çdo kohe ku distancat nuk të pengojnë të kërkosh shpresën aty ku ajo mungon, ta ndërtosh shpresën pikërisht atëherë kur ajo të nevojitet më shumë se gjithçka. Janë këto motivet që kanë nxitur Ina Farkën drejt projektit C.U.R.E Support Hospitals …

Më shumë...

Frank Shkreli: Çka po ndodh me Valdanosin e Ulqinit

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Gjiri i Valdanosit shtrihet në një largësi prej 4 miljesh nautike në veri-perëndim të qytetit të Ulqinit midis Mavrianit dhe Mendrës, në formë patkoi të ngushtë. Është me të vërtetë një bukuri e natyrës.  Ullishta e Ulqinit që gjendet në afërsi të Valdanosit,  thuhet se ka rreth 80.000 ullinjë duke …

Më shumë...

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Ëndërruesit e mbretërive në kohën e integrimeve evropiane: Ilir Meta e Ramush Haradinaj

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, dikur një komunist fanatik, sot kryetar i përzgjedhur nga Edi Rama dhe Partia Socialiste, na del zogist dhe monarkist, jo sepse ka përkujtuar  90-vjetorin e krijimit të Mbretërisë së Shqipërisë në krye me Mbretin Zog, por sepse për të qëndruar në pushtet, ai do ta …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Rruga juridike e Kosovës pas luftës çlirimtare

Jakup Krasniqi

(Një përmbledhje telegrafike e ngjarjeve dhe e akteve juridike me fuqi ndërkombëtare që e bëjnë me fuqi të plotë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës) Hyrje (Pa hyrë në aktet juridike të para luftës çlirimtare)  Pas Luftës Çlirimtare rruga juridike (ligjore) e Kosovës është nisur me Rezolutën 12 44 e Këshillit …

Më shumë...

Adil Fetahu: Nobeli që u trishtua vetë dhe i trishtoi të tjerët

Adil Fetahu

(Çmimet Nobel për këtë vit) Ditët e para të tetorit të këtij viti (2018), u ndanë çmimet Nobel për mjekësi, fizikë,  kimi dhe për paqe. Ka mbetur të ndahet vetëm edhe Nobeli për ekonomi. Për letërsi këtë vit nuk do të ndahet ky çmim presticioz, për një shkak banal: për …

Më shumë...