Analiza

Nexhmi Lajçi: Në prag të zyrtarizimit të Ushtrisë së Kosovës, marrëzira evropiane nuk ka të ndalur

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Mësymjet e fqinjëve agresorë kundër kombit e tokave Iliro- shqiptare nuk patën të ndalur kurrë, prandaj edhe përpjekjet e shqiptarëve për ta mbrojtur atdheun dhe qenien e vet para orekseve të çmendura të tyre nuk reshtën asnjëherë. Secila periudhë historike pati ngjarje të mëdha nga të cilat dolën figura legjendë …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Fuqia amerikane dhe e ardhmja e Kosovës në Ballkan

Fidan Mustafa

Fuqia Amerikane në Ballkan dhe Evropë, po dëshmon edhe njëherë se mbetet e pakrahasueshme nga forcat politike evropiane e botërore. Proceset e rëndësishme të cilat zhvillohen në rrafshin ndërkombëtar si ajo e NATO-së, Klimës, Ekonomisë dhe boshtit të ndikimit evropian në vendet e Ballkanit, dëshmon qartë se roli i SHBA-së …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Buxheti i (mos) zhvillimit ekonomik

Mr. Lulzim A. Beqiri

Buxheti shtetëror është një nga instrumentet më të rëndësishme ekonomike  i Republikës së Kosovës, i cili përgatitet nga Ministria e Financave në koordinim me organizatat buxhetore dhe miratohet në fund të vitit në Kuvendin e Republikës së Kosovës, buxheti për vitin e ardhshëm përgatitet në vitin aktual, ndërsa shpenzimi i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Takimi me senatorin Gary Peters

Agim Vuniqi

Derisa MPJ e Kosovës me te gjitha burimet njerëzore dhe financiare që ka, ka pësuar  dhe po pëson fiasko të njëpasnjëshme në arenën ndërkombëtare nga Serbia, për shkak të neglizhencës por edhe për shkak të korrupsionit, klielentizmit dhe nepotizmit që mbretëron brenda ministrisë. Duke u vërejtur këto dobësi dhe të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Republika e Kosovës me asnjë veprim nuk i ka shkelur parimet e CEFTËS

Jakup Krasniqi

Kushdo që thotë se Republika e Kosovës e ka shkel Marrëveshjen e CEFT-së apo ndonjë marrëveshje tjetër me rastin e vendosjes së taksës 100% për mallrat me origjinë nga Serbia e Bosnja e kanë gabim. Nëse institucionet e Kosovës mund të akuzohen për ndonjë shkelje, shkelje kanë bërë shkelje, shkeljet …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Nuk jam nga ata që pranojnë të nënshtrohen, ta shtrembëroj të vërtetën para çfarëdo presioni, akuze a shantazhi

Faton Mehmetaj

(Kundër-reagim ndaj reagimit të major Rrustem Tetajt, me titull “Reagim ndaj shtrembërimit  të historisë – Beteja e Loxhës”, botuar në fjalorin enciklopedik të Kosovës I-II”, botuar te gazeta elektronike “Rubrika”, e datës 21 nëntor 2018). Në radhë të parë major Tetaj, edhe pse fillimisht thoni se “Në Zonën Operative të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kujt po i shërbejnë reagimet e Perëndimit?

Jakup Krasniqi

 Reagimet e fundit që vijnë nga Perëndimi, pas veprimeve të përgjegjshme, madje edhe të domosdoshme të Qeverisë së Kosovës, janë kundër vendimeve të kësaj qeverie, vendime që janë në kërkim të rrugëve për forcimin e sovranitetit të shtetit dhe të sigurisë së qytetarëve të Kosovës. Sidomos kur kjo siguri është …

Më shumë...

Valon Murati: Çdo gjë e vjetër, në rezolutën e re

Murati

1. Këto ditë pritet që PSD dhe Alternativa t’i bashkëngjiten ekipit negociator për dialogun me Serbinë. Rrjedhimisht palët kanë punuar në një projekt-rezolutë e cila pjesërisht është bërë publike. Duke qenë i vetëdijshëm se nuk jam duke trajtuar një dokument tërësisht zyrtar, do ta komentojë atë që ka dal publike …

Më shumë...

Ismet Azizi: Qëndresa e shqiptarëve ndaj terrorit dhe dhunës shtetërore serbe në Kosovë e Sanxhak në mes Dy Luftërave Botërore

Ismet Azizi: Qëndresa e shqiptarëve ndaj terrorit dhe dhunës shtetërore serbe në Kosovë e Sanxhak në mes Dy Luftërave Botërore

Sa më larg shkollave dhe kulturës së pushtuesit për popullin ishte më mirë, ishte bindja e popullatës myslimane (shqiptare e boshnjake). Por edhe ata që kishin dëshirë t’i shkollonin fëmijët e tyre, nuk kanë pasur mundësi materiale. Me gjithë pasuritë e mëdha natyrore dhe vitalitetit të popullsisë, në trojet e …

Më shumë...

Bernd Fisher: Koncepti i patriotizmit shqiptar është një zhvillim shumë pozitiv, që rrit stabilitetin e Ballkanit

Flamuri Shqiptar

Në përvjetorin e njëqindtë të armëpushimit, që i dha fund Luftës së Parë Botërore, vihet re një ringjallje e interesit për nacionalizmin. Ky vjen si një zhvillim i mirëpritur, pasi duket se po përjetojmë një ringjallje edhe të vetë konceptit, sidomos në ato pjesë të botës ku përdorimi i këtij …

Më shumë...

KMDLNJ: Për mos-liberalizimin e vizave pësojnë qytetarët e jo politikanët të pozitës as të opozitës

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Pasi Komisionari për Zgjerim i BE –së, Johanes Han, pa fije brejtjeje të ndërgjegjes  ua përplasi në fytyrë autoriteteve të Kosovës se , mbase , deri në vitin 2020 nuk do të ketë liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës shpërtheu një kundërshtim i opozitës që kërkon kokat e kryeministrit …

Më shumë...

Kryemyftiu i Bosnjës, Mustafa Ceriq, ka kërkuar nga kryeministri, Haradinaj t’ ua heq taksat boshnjakëve

Kryemyftiu i Bosnjës, Mustafa Ceriq, ka kërkuar nga kryeministri, Haradinaj t' ua heq taksat boshnjakëve

Në letrën e Kryemyftiut të  Bosnjës, Mustafa Ceriq drejtuar kryeministri Haradinaj thuhet: I nderuar kryeministër Haradinaj, Me një përshëndetje të mirë boshnjake të paqes dhe miqësisë, Qeverisë së Kosovës dhe të gjithë qytetarëve të saj ne  boshnjakët nga Bosnja, të cilët e njohim Republikën e pavarur të Kosovës u shprehim …

Më shumë...

RKL: Ilir Meta mohon Luftën Antifashiste të Partisë Komuniste Shqiptare dhe kontributin e Enver Hoxhës

Së shpejti do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e kryetarit që përfaqëson vetëm opozitën në Shqipëri, Ilir Meta

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, i zgjedhur në postin e të parit të Shtetit me pazarin politik të kryeministrit, Edi Rama, ka mohuar ta ketë simpatizuar ndonjëherë Enver Hoxhën, ndërsa duke folur për luftën Antifashiste ka thënë se ajo ka filluar shumë më herët, mbase qysh me lindjen e fashizmit …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Portreti i luftëtarit të tri luftërave çlirimtare, Bedri Rama

Nezir Myrtaj: Portreti i luftëtarit të tri luftërave çlirimtare, Bedri Rama

 “Uniforma e lavdishme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës më ishte bërë fiksion, dëshirë e flaktë dhe do të mbetesha i lumtur edhe po qe se do të vritesha në atë uniformë“-janë fjalët e luftëtarit Bedri Rama. Fundshekulli 20 dhe fillim shekulli 21 shënojnë epokën e përpjekjeve të shqiptarëve në trojet …

Më shumë...

Besnik Avdiaj: Simbioza “Bashkimi Evropian” drejt fundit?

Rumania, një shtet i orientuar armiqësisht kundër Kosovës, mori presidencën e radhës të Bashkimit Evropian

Ky është hapi i parë drejt ndryshimit të hartës së bashkëpunimit politik, ekonomik dhe të sigurisë mes shteteve të Evropës. Kjo i hap derën lëvizjeve të tjera që do të krijojnë aleanca të tjera dhe BE-ja do të mbetet vetëm një histori suksesi që preku gjysmat e dy shekujve. A …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Takimi ishte në ora 16.00 pa pesë minuta

Sylejman Krasniqi

( Në 50 vjetorin e demonstratës të 27 Nëntorit të vitit 1968) Ishte ditë e ftohët nëntori. U takuam  pikërisht në orën 12 tek plepat, prapa ndërtesës së kuvendit komunal. Unë dhe Nehati erdhëm në Prishtinë, nga miniera e qymyrit të Bellaqevcit ( ku punonim qe më shumë se një …

Më shumë...