leoni

Analiza

Hysen Ymeri, Koloneli që stërviti çlirimtarët e Kosovës

Hysen Ymeri, Koloneli që stërviti çlirimtarët e Kosovës

Koloneli i Ushtrisë së Shqipërisë, Hysen Ymeri, u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare pas një sëmundje bukur të gjatë. Jeta dhe vepra e tij ka qenë spartane, jo vetëm në kuptim mitologjik të fjalës. Ka qenë jeta e njeriut, i cili kurdoherë qëndroi vertikalisht, i pathyeshëm dhe i paepur …

Më shumë...

Sefer Muzliaj: Të vdesësh s’do të thotë se je i vdekur; të jeshë gjallë s’do të thotë se s’ke vdekur”!

Adem Demaçi

(Kushtuar  Baces-ADEM DEMAÇIT më rastin e një vjetorit kur fizikisht s’është n’mesin tonë!) Si zakonisht kur ndërron jetë ndonjë figurë e letrave-poet shkrimtarë…thuhet se s’ mbërriti ta thotë fjalën e fundit.Unë mendoj se fjala e fundit s’mund të thuhet asnjëherë…E lere më kur flitët shkruhet, këndohet… Për – Mandelën Shqiptarë-(Europian)-BACEN-ADEM …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Ishte apo jo Demaçi për pjesmarrje në Konferencën ndërkombëtare të Rambujesë?

Dilaver Goxhaj

(Me rastin e një vjetorit të largimit nga jeta të Adem Demaçit, pjesë nga libri “Drama e UCK dhe e Adem Demacit” (f.88-92) ) Organizimin e një konference ndërkombëtare për Kosovën Adem Demaçi e shihte të pashmangshme, por jo në ato momente kohore kur UÇK-ja porsa pat arritur t’i afrohej …

Më shumë...

Demaçi ishte dhe do të mbetet mishërim i sakrificës shqiptare për liri e bashkim, ishte vetë simboli i kësaj sakrifice

Ahmet Qeriqi

(Fjala e Ahmet Qeriqit, në Akademinë  Përkujtimore që u mbajt në Prishtinë, më 26 korrik 2019, në 1-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit) E respektuar familje Demaçi! Të nderuar organizatorët të këtij aktiviteti përkujtimor dhe gjithë  ju të pranishëm! Të gjithë sa jemi këtu e kemi njohur Bacën …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: YMER ALUSHANI-LUANI I GRYKËS SË LLAPUSHNIKUT

Zeqir Bekolli: Ligji i Pagave Thikë me dy tehe apo bombë e kurdisur?!

Nën shpatet e vargmaleve të Berishës, aty ku fusha bashkëngjitet me bjeshkën, jeton familja Alushani nga Komorani i Drenicës e cila me veprimtarinë e saj patriotike i krijoi një histori të lavdishme vetës, që do bartet brez pas brezi. Lavdia e kësaj familjeje, me një origjinë të lashtë, do të …

Më shumë...

Bashkim Koçi: Hysen Ymeri, ushtaraku që kishte stërvitur për luftë, Komandantin Legjendar të UÇK-së, Adem Jasharin

Bashkim Koçi: Hysen Ymeri, ushtaraku që kishte stërvitur për luftë, Komandantin Legjendar të UÇK-së, Adem Jasharin

Përballë Hysen Ymerit, ushtarakut që kishte stërvitur për luftë “Komandantin Legjendar të UÇK-së”,  “Heroin e Kosovës”, Adem Jasharin dhe dhjetra djem të tjerë kosovarë në vitin e largët ’91, vetja mu duk shumë i vockël, njeri i varfër dhe i paditur në fushën e përgatitjes për të dalë fitimtar në …

Më shumë...

Cilët janë Pontie Pilatët e Evropës po bëhen gati të kryqëzojnë çlirimtarët e Kosovës

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Gjykata Speciale ndërkombëtare kundër UÇK-së Tashmë është e largët dita kur Pontius Pilati romak urdhëroi kryqëzimin e Jezusit nga Nazareti, jo se kishte bërë ndonjë faj ndaj Romës, e cila asokohe mbante të pushtuar Izraelin dhe gati gjysmën e botës,  por se bashkëkombësit e tij e kishin akuzuar  atë për …

Më shumë...

Monika Stafa: Krimi në familje, ringjallje e sodomisë monstruoze në kohën tonë

Monika Stafa: Krimi në familje, ringjallje e sodomisë monstruoze në kohën tonë

Babai tentoi të dhunojë vajzën e parritur, muaj më parë. Xhaxhai denoncohet nga mbesa për dhunim seksual. I kërkoi të abuzonte seksualisht dhe u padit në gjykatë. Një gjysh tenton të dhunojë mbesën… Nuk shkoi shumë dhe së fundi pjesë jete si këto më lart ndodhin në të përditshmen tonë. …

Më shumë...

Adriana Istrefi: Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern

Adriana Istrefi: Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern

Jemi të lirë… Sot përjetimi i lirisë e ka tejkaluar lirinë prej vërteti. Sot liria është thyer në mijëra copëza të antinjeriut modern. Sot liritë e mëdha përjetohen vetëm atëherë kur akti i të menduarit liri përkthehet në banalitet. Njeriu modern është kthyer në një metamorfozë antivlerash të cilat shiten …

Më shumë...

Ata që pranuan bisedime me Serbinë pas shpalljes së verdiktit të GJND-së, nuk duhet ta kujtojnë këtë ditë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Sot, në nëntë-vjetorin e verdiktit të Gjykatës Ndërkombëtarë e Drejtësisë, e cila më 22 korrik të vitit 2010 kishte saktësuar se “Shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk binte ndesh me të Drejtën Ndërkombëtare”, krerët e Shtetit po e përkujtojmë atë ditë me retorikë boshe politike, por pa përmendur fatin se …

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Gjykata Speciale kundër UÇK-së ka intensifikuar hetimet për të gjithë eprorët e lartë të UÇK-së me qëllim që sa më parë të ngrehë edhe aktakuzat, të cilat do të pasohen me arrestimin dhe dërgimin me burg të të gjithë atyre, për të cilët janë ngritur dyshime për krime lufte duke …

Më shumë...

Qëndrimet e forta politike të Ramush Haradinajt për taksën dhe kufijtë po mposhten përmes Gjykatës Speciale

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Këmbëngulja e Ramush Haradinajt për të mos e hequr taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe që shitën në Kosovë, si dhe qëndrim për mos prekjen e kufijve ka bërë që presioni  ndërkombëtar të arrihet përmes Gjykatës Speciale, inkuizicionale kundër UÇK-së. Edhe pse Gjykata Ndërkombëtare e Hagës e kishte akuzuar …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Mosrespektimi i LANÇ-it nuk është rastësi, mbase është perspektivë!

Dilaver Goxhaj: Mosrespektimi i LANÇ-it nuk është rastësi, mbase është perspektivë!

Pata shkuar këto ditë në Himarë. Ishte ora rreth dhjetës, koha kur zakonisht moshat e thyera, pas një freskimi në det shkojnë në kafenetë afër bregut të detit, ku pinë kafe e tregojnë histori të ndryshme. Bëheshim gati 7-8 të njohur mes veti. Andrea nga Qeparoi, një mesoburrë, i cili …

Më shumë...

RKL: Jusuf Buxhovi nuk është vetëm fosil historik i së kaluarës titiste, por çerdhe bastarde e mendësisë serbe, jugosllave

RKL

Deklaratat publike kundër UÇK-së nuk janë të parat  as të fundit të Jusuf Buxhovit. Ai dhe “kruzhoku” i tij vazhdimisht janë aktivizuar dhe aktivizohen në momente të caktuara, duke bërë përpjekje ta njollosin luftën e UÇK-së, sepse ajo iu rri si çekan te koka, sepse ajo u tregon sa qyqarë, …

Më shumë...

Nina Smirnova: Incidenti i Korfuzit, pse anglezët morën arin e shqiptarëve

Nina Smirnova: Incidenti i Korfuzit, pse anglezët morën arin e shqiptarëve

Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin “Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX”, jep dëshmi dhe fakte të reja përmes shfrytëzimit të arkivave të Moskës, Beogradit, Parisit, Berlinit, Londrës, Romës, Athinës e Tiranës. Në këtë botim voluminoz prej gati 800 faqesh, përfshihen mbi 250 bibliografi të reja, të panjohura më parë. …

Më shumë...

Frank Shkreli: Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Hënë të anijes kozmike Apollo 11

Frank Shkreli: Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Hënë të anijes kozmike Apollo 11

Këtë javë, Enti Amerikan i Hapësirës së Lartë, NASA shënon 50-vjetorin e zbritjes historike në Henë të anijes së hapësirës së Lartë, Apollo 11, me një seri ekspozitash dhe programesh të ndryshme anë e mbanë Shteteve të Bashkuara, duke filluar nga 16 -20 Korrik. Ishte pikërisht 16 Korriku i vitit …

Më shumë...