Analiza

Agim Vuniqi: Serbia është një shembull i keq i rrezikimit permanent të paqes botërore

Agim Vuniqi

Ata që dyshojnë se politika e jashtme amerikane mund të ndryshojë kohë pas kohe mund të gabojnë, ngase qëndrimet e politikës së saj të jashtme janë konsekuente dhe janë shumë të qëndrueshme, ashtu siç ishte intervenimi amerikan dhe i aleatëve të tjerë të NATO-s kundër politikës Millosheviqiane, e që kishte …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ja cilat janë disa nga pikat e programit të Nismës Socialdemokrate të Kosovës

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma Socialdemokratie, Jakup Krasniqi, ka treguar disa nga pikat e programit të këtij subjekti politik. Ai ka shkruar se vizioni i këtij subjekti është për një ekonomi, tregti, arsim, kulturë, shëndetësi e turizëm pa kufi në gjithë hapësirën tonë kombëtare. Krasniqi ka prezantuar edhe moton …

Më shumë...

Adil Fetahu: Korrespondenca midis patriotëve, Ibrahim Shyti dhe Josif Bageri

Adil Fetahu

Derisa për rilindasin, Josif Bageri dihet në qarqet letrare dhe intelektuale, për një rilindas e patriot tjetër të shquar, Ibrahim Shyti, mik dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Bagerit dhe i shumë rilindasve e patriotëve tjerë, pak kush e di dhe askush nuk flet për te. Në një letër që Ali …

Më shumë...

RKL: “Lufta” e krerëve të vendit kundër korrupsionit, në stilin: Bëj sikur të them unë dhe mos bën sikur bëj unë!

RKL

Fenomeni i korrupsionit është fenomen bazë i zhvillimit të kapitalizmit, në të gjitha etapat e procesit, veçmas në etapën e parë, të kapitalizmit të xhunglës e kaosit, sikur është kapitalizmi   aktual në Kosovë, në Shqipëri, Maqedoni por edhe në disa shtete të rajonit… Nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk …

Më shumë...

Profesor, doktor Muhamet Tërnava, historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës

Muhamet Ternava

Profesor, doktor Muhamet Tërnava, ishte historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës, ndër të parët shkencëtarë të historisë, i cili me argumente e të dhëna të faktuara shkencore hodhi poshtë pretendimet e historianëve serbë lidhur me përkatësinë e shqiptarëve të Kosovës,  në Mesjetë. Ai, pasi i kishte lexuar e studiuar …

Më shumë...

Blerim Burjani: Cili është elektorati i partive politike, në Kosovë?

Blerim Burjani: Cili është elektorati i partive politike, në Kosovë?

PDK-ja ka shumicën e elektoratit të vet që punojnë në shërbim civil dhe shërbim publik, prej 83 mijë të punësuarve në këto sektorë shumica mbi 85% është e punësuar nga ky subjekt politik, duke mos përjashtuar edhe ndikimet e fuqishme në biznesin private ku anëtarë të këtij subjekti politik mbajnë …

Më shumë...

Dije Ferati: Takimet e Gjeçovit- Gëzuar ditëvdekja!

Dije Ferati: Si të paditet në gjykata qëllimkeqja e ashtuquajtura “Shoqata e Pajtimit Mbarëkombëtar”?

Nëse nuk ndodh ndonjë e papritur, edicioni i 48-të i Takimeve të Gjeçovit pritet të mbahet në vjeshtë, rreth datës 14 tetor,  në Zym të Hasit. Dihet se më 14 tetor 1929, Shtjefën Gjeçovi është vrarë nga serbët. Kemi dy versione rreth vrasjes së tij. Disa thonë se është vrarë …

Më shumë...

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

(Me rastin e 17-vjetorit të vdekjes së Brahim M. Berishës, luftëtar i mbrojtjes së kufirit të Shqipërisë Etnike, luftëtar i Brigadës së Tretë Sulmuese të UNÇSH-së, bashkëveprimtar i Jusuf Gërvallës, baba i dëshmorit Maxhun Berisha)  *** Ishim të këputë ekonomikisht, pa asnjë hall, pos shpirtit nuk na kish mbetur gjë …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Kush ishte Josip Broz Tito dhe çfarë qëndrimi mbajti ndaj shqiptarëve në vitet 1941-1980

Prof. dr. Hakif Bajrami

Fakte publike atyre që kanë nostalgji për titizmin! Për ta kuptuar se çfarë dobie apo dëmi I ka sjellë ndonjë kombi ndonjë personalitet, zakonisht numërohen të arriturat ose të pa arriturat e njëanshme. Është edhe një lëmi tjetër, shumë e pa preferuar e që mbanë emrin krahasime. Për fenomenin e …

Më shumë...

Danial Jegiq: Përse Kosova edhe më tej mbështet verbërisht Izraelin?

Danial Jegiq: Përse Kosova edhe më tej mbështet verbërisht Izraelin?

E dua Izraelin. Është një vend i madh. Kosova është mik i Izraelit”, kishte thënë kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, menjëherë pasi shpalli pavarësinë nga Serbia, në vitin 2008. Një dekadë më vonë, Thaçi premtoi të hapte një ambasadë në Jerusalem, nëse shteti izraelit e njeh Kosovën. Për më shumë …

Më shumë...

Adil Fetahu: Koalicionet dhe “Lista serbe”

Adil Fetahu

il fEtKuvendi i Republikës së Kosovës u shpërnda. Udhëheqësit dhe aktivistët e partive politike e patën filluar fushatën parazgjedhore edhe para se të shpërndahej Kuvendi, sepse dihej se ai nuk mund të funksionojë në situatën e krijuar. Tash pas shpërndarjes së Kuvendit, ka marrë hov beteja politike për të rritur …

Më shumë...

Vetëvendosja do të duhej të lirohej nga deliri para kohe i fitores dhe nga prepotentët e papërgjegjshëm brenda vetes

Vetëvendosje

Në kohën kur në Kosovë po krijohen koalicione parazgjedhore, të partive të vogla, me qëllim për të marrë pjesë dhe për të korrur fitore, partitë e mëdha politike, sikur konsiderohet se janë: LDK-ja, PDK-ja dhe Vetëvendosja, ndodhen para dilemave dhe ekuacioneve me shumë të panjohura. Në këtë mes, vetëm partia …

Më shumë...

RKL: Ilir Meta, dekoroi greken, Eleni Surani, me “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, pritet ta dekorojë edhe serbin, Miloljub Zariq

Së shpejti do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e kryetarit që përfaqëson vetëm opozitën në Shqipëri, Ilir Meta

Kryetari,  në ikje i shtetit dhe kryetar i pranuar unanimisht i  opozitës, në Shqipëri Ilir Meta, dekoroi ambasadoren greke,  Eleni Surani, me “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, po me këtë urdhër pritet ta dekorojë edhe ambasadorin e Serbisë në Tiranë, z. Miroljub Zariç, i cili deklaron hapur  se Kosova është …

Më shumë...

Muhamet Farizi: Mullinjtë e bluarjes së drithërave në Kosovë po mbesin si përmendore

Muhamet Farizi: Mullinjtë e bluarjes së drithërave në Kosovë po mbesin si përmendore

Kosova e ka pasë Industrinë e Blojës së drithërave me traditë të vjetër.  Kjo degë e industrisë ushqimore (mullisët) edhe më herët e kanë pasë por edhe tani e kanë një  lidhshmëri të ngushtë  me bujqit e vendit e në veçanti me prodhuesit e grurit. Bujqit  prodhues të grurit nuk …

Më shumë...

Bayram Pomak: Lapidari i 15 Korrikut në Tiranë dhe loja e re e FETO-së

Bayram Pomak

Në aktivitetet për shënimin e përvjetorit të 3-të të ‘15 Korrikut’, në Tiranë, përmes një ceremonie zyrtare është zbuluar Lapidari kushtuar 251 dëshmorëve të demokracisë, të cilët ranë në natën e tentativës së grusht-shtetit në Turqi. Sidoqoftë, gati një muaj pas zbulimit të këtij lapidari, kjo çështje filloi e u …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Angazhimi për ndryshim, në gjysmën e dytë të shekullit XX dhe dy dekadat e fundit

Jakup Krasniqi

Në dy dhjetëvjetëshit e parë, e veçmas në të dytin e shekullit XXI bisedohet shumë për ndryshim në qeverisjen e vendit, e ndryshimi aq i dëshiruar nuk po ndodh. Nëse bëjmë një krahasim në mes angazhimeve për ndryshim në gjysmën e dytë të shekullit XX, me dy dekadat e shekullit …

Më shumë...