Analiza

Dr. Pëllumb Xhufi: Pas deklaratës së Voltana Ademit fshihet një projekt politik, që kërkon ta kthejë Shkodrën në vitin 1913

Pëllumb Xhufi

Fjala është për atë çështjen e “komisionit ndërkombëtar”, që kryebashkiakja e Shkodrës, zonja Voltana Ademi, e paska shpallur si të vetmin “institucion” legjitim, të cilit ajo mund t’i dorëzojë qeverisjen e qytetit. Deklarata, me ndonjë përjashtim domethënës, duket se ka kaluar pa u vënë re, përderisa edhe unë vetë, që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është e pastër si loti

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Lufta Çlirimtare e Kosovës ishte e pastër si loti. Ajo luftë e fitoi mbështetjen ndërkombëtare dhe sot Kosova është e lirë dhe e pavarur. Pa Luftën Çlirimtare nuk do kishte ndërhyrje ndërkombëtare dhe për pasoj nuk do të kishte liri e pavarësi. Ketë liri e pavarësi që po e gëzojmë …

Më shumë...

Bayram Pomak: Cilat janë shkaqet pse ndodhemi në këtë gjendje?

Bayram Pomak

Shteti i Kosovës qe 20 vite është i lirë dhe 11 të tjera, i pavarur. Shumë gjëra kanë ndryshuar gjatë viteve të fundit, e shumicën prej të cilave, as që kemi imagjinuar që mund të ndodhin. Këtu mund ta veçojmë sidomos fushën e ndërtimtarisë dhe atë të infrastrukturës rrugore. Por …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Ahmet Qeriqi

Evropa “e bashkuar” tani mund edhe të mos e kujtojë fare Srebrenicën, sepse kanë kaluar 24 vjet dhe ajo tashmë është e zënë me ditët e rënda që pa kalon BE-ja për ta ruajtun unitetin, për të  promovuar të drejtat e homoseksualëve, të lesbikeve, të drejtat e kafshëve e sidomos …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Politika e kuadrove në Kosovë është dështuese!

Agim Vuniqi

Partneriteti në pastrimin e parave dhe zhvillimi i aparatit korruptiv, ka krijuar ndërmarrësit politik ndërmjetësues të cilët shfrytëzojnë lidhjet me pushtetin “deal, no deal”, edhe gjatë procesit të privatizimit “më jep-të jap”   Klima e krijuar politike në popull se pushteti-shteti do të zgjidhë problemet e grumbulluara, jo vetëm politike …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në Londër po mbahet konferencë Globale për lirinë e medies

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

 Sipas një njoftimi nga burime qeveritare britanike, qeveria e Britanisë së Madhe dhe ajo e Kanadasë — me 10 dhe me 11 Korrik– po zhvillojnë një konferencë globale kushtuar lirisë së medias në botë.   Kjo nismë është një hap i madh në përpjekjet e Ministrisë së Jashtme britanike dhe të …

Më shumë...

Sindikata Unia, Shoqatë profesionale

Unia

Sindikata Unia është një histori suksesi. Ajo sot është sindikata më e madhe dhe më e fuqishme e Zvicrës. Për shumkënd emri „Unia“ ndërlidhet me angazhim të suksesshëm për përmirësimin e pagave, të drejtave në punë, mbrojtje të shëndetit, pensioneve. Suksesi më i madh i kësaj Sindikate është krenaria dhe …

Më shumë...

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Fle  tokë mbi ta, fli mbi këta shpirtra të pafajshëm… ( Një nga mijëra rrëfime të tmerrshme të luftës në Siri…)  Duke recituar vargje këngësh popullore nga tradita, banorët e Eufratit vajtojnë  me dhembje më të dashurit e tyre. Plaku,  Abu Amxhad fillon të rrëfejë se në Al Kurijah të …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Mbi lidershipin dhe udhëheqjen efektive

Shefqet Dibrani

Qendrat presidenciale të Bill Clinton, George W. Bush, George H.W. Bush dhe Lyndon B. Johnson në Little Rock, Arkansas, prej vitesh kanë praktikuar pritje në takimet e tyre për të diskutuar lidhur me programet e Lidershipit Presidencial. Nisma u jep udhëheqësve pasues mundësinë për të studiuar vendimet e presidentëve, përkatësisht …

Më shumë...

RKL: U nda nga jeta dinjitari i lirisë, atdhetari e veprimtari, Gani Sylaj

Ahmet Qeriqi: Ilegali i hapjes së dyerve të lirisë, çast me librin: Ilegal viteve shtatëdhjetë, i autorit, Gani Sylaj

Sot me rastin e ndarjes nga jeta të atdhetarit, veprimtarit, krijuesit dhe intelektualit, Gani Syla, drejtori dhe stafi i Radios-Kosova e Lirë, familjes Sylaj në Kizharekë e në Prishtinë i shpreh ngushëllime për humbjen e birit të saj, i cili tërë jetën ia kushtoi çlirimit të vendit nga robëria. Me …

Më shumë...

RKL: A do të ndalojnë zjarrvënësit e Shqipërisë në maratonën e turpit?

Zjarrevenesit ne Shqiperi

Ata që bënë përpjekje ta shkatërrojnë Shqipërinë në vitin 1997, janë po ata që po përpiqen ta shkatërrojnë sërish për interesa të veta, dhe klaneve të tyre në Shqipëri e jashtë saj,  si mundësi e vetme për të larë mëkatet e pafalshme e për të nisur edhe njëherë nga e …

Më shumë...

Rexhep Qosja: Zhvillimet politike si këto të fundit, në Shqipëri e më gjerë, më shkaktojnë dëshpërim e trishtim

Rexhep Qosja

“Me gjithë të metat, gabimet, lëshimet, premtimet e parealizuara, gjuhën politike kur e kur të palejueshme të kryeministrit Edi Ramës, zgjedhjet e 30 qershorit do të jenë më premtuese se sa mohimi i tyre për zgjidhjen e krizës shqiptare. Mbas këtyre zgjedhjeve do të duhej të bëhej çmos për organizimin …

Më shumë...

Azem Syla: Hysen Ahmet Zogiani, i pa lodhur dhe i pandalshëm, apelon për vigjilencë

Azem Sylës i ndërpritet masa e arrestit shtëpiak

Kanë kaluar 21 vjet nga ajo ditë e kindapimit të dëshmorit të atdheut, Hysen Ahmet Zogiani nga fshati Harilaq – Fushë Kosovë. Por kanë kaluar nuk di sa vjet që ai konsiderohet se nuk është më i gjallë, pasi mendohet se është vrarë nga forcat ushtarake e policore serbe. Por …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Elitat shqiptare gjithnjë në shënjestër

Jakup Krasniqi

Që në fillim të këtij shkrimi dua të kthej  në kujtesë, (koincidencë rastësore apo jo, mbase edhe jo pa rëndësi, le ta vlerësojmë së bashku), se elitat shqiptare gjithnjë kanë qenë në shënjestër të eliminimit, përkatësisht dobësimit deri në shkatërrim të plotë. Kjo ndodhi sidomos gjatë dy shekujve të fundit, …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Zëri i Radios Kosova e Lirë ka më shumë se njëzet vite që buçet për të vërteten, lirinë e tërësinë e Atdheut

Isuf Ismaili

(Përshëndetje me rastin e njëzetë vjetorit të Radios Kosova e Lirë, me rastin e transmetimeve të saj nga Prishtina, që nga 22 qershori 1999 në kushte e rrethana të reja, kur ngadhënjeu mbi forcat pushtuese serbe, së bashku me të gjithë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, pjesë e denjë e së …

Më shumë...

Hysen Gashi: Unë jam invalidi i mbijetuar i shpërthimit të minave me 21 qershor 1999, te Shkolla e Arllatit

Hysen Gashi: Unë jam invalidi i mbijetuar i shpërthimit të minave me 21 qershor 1999, te Shkolla e Arllatit

Menjëherë pas luftës,  më 21 qershor, ditë e hënë rreth orës 9:00 në fshatin Arllat, kishte zbarkuar një helikopter me një ekuipazh me 7/8 antarë ku kerkuan çarmatimin dhe marrjen  e armëve tona. Unë Hysni Gashi, Sami Gashi, Avdullah Gashi, Osman Krasniqi kemi qënë të vendosur që mos t’i dorëzojmë …

Më shumë...