Analiza

Bardhyl Mahmuti: Nuk vritet njeriu edhe në rastin kur shpërndan gënjeshtra

Bardhyl Mahmuti

Në muajin korrik të këtij viti gazetari Enver Robelli kishte publikuar një shkrim përmes të cilit njoftonte për hetimet që drejtësia zvicerane zhvillonte kundër Jeton Lleshit, i dyshuar për vendosjen e një pakoje-bombë në redaksinë e gazetës « Bota Sot ». Ajo që më bëri të reagoj  ndaj këtij shkrimi …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Duhet të ndëshkohet korporatokracia e korrupsionit dhe krimit

Skënder S. Kapiti

Ky titull shkrimi pyet  se pse dhe si ndodh që në Shqipëri dhe Kosovë sundon dhe qeveris krimi dhe korrupsioni,  dhe njëkohësisht shpreh edhe çudinë se si ka dhe është e mundur kjo, pra kjo si fenomenologji socio-politike sot në kohët moderne. Kjo ndodh pasi në realitetin tone të këqijat …

Më shumë...

KMDLNj konstaton se Kosova nuk ka burgje të mbipopulluara dhe se radikalizmi përdoret vetëm për qëllime politike

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut konstaton se Kosova nuk ka burgje të mbipopulluara dhe se radikalizmi përdoret vetëm për qëllime politike. KMDLNj thekson se duke parasysh faktin se numri i të privuarve nga liria, brenda një viti kalendarik është 1800 – 1900 individë, kapacitetet ekzistuese …

Më shumë...

Frank Shkreli: Evropë, këto nuk janë vlerat e përbashkëta!

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Fund javën që kaloi, një numër gazetash amerikane botuan lajmin e përhapur nga agjencia amerikane e lajmeve, Asosiejted Pres, se Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin lavdëroi ish-gjeneralin serb Vladimir Lazareviq, një kriminel i dënuar për krime lufte në Kosovë, për rolin e tij kundër ndërhyrjes së Aleancës ushtarake perëndimore, …

Më shumë...

Ali Ahmeti: Rrugën tonë të gjatë dhe jo të lehtë e nisëm bashkë, 15 vite më parë

Ali Ahmeti

Rruga jonë ka një pikënisje të përbashkët, ashtu siç ka edhe një pikëtakim të njejtë. Rrugëtimi jonë ka një mision! Gjatë rrugëtimit tonë shumëvjeçar jemi ballafaquar me përballje nga më të ndryshmet dhe nga më të vështirat, por drejtimin e paracaktuar nuk e kemi humbur në asnjë çast. Realizimi i …

Më shumë...

RKL: Më në fund shpërthen publikisht kundër Gjykatës Speciale edhe kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi

RKL

Në kohën kur disa medie, që bëjnë kujdestari lidhur me ato që i quajnë ‘fajësi” dhe “krime” të UÇK-së, janë të zëna duke përcjellë fushatën për zgjedhjet vendore të 22 tetorit, fushatë  nga e cila marrin fitime kush sa mundet, lajmi për disa muaj i harruar  për Gjykatën Speciale, sërish …

Më shumë...

Dr. Feti Mehdiu: Një shekull rënkim…Hekurudha e Kërçovës në vitin 1917

Dr. Feti Mehdiu: Një shekull rënkim…Hekurudha e Kërçovës në vitin 1917

Në çdo metër të kësaj hekurudhe është një jetë njeriu, thotë Katerina Gogova,  autorja e librit: “Hekurudha e përgjakur, ( KRVAVA PRUGA – KATERINA Gogova,1965. ) Në krye të njëqind vjetëve të kësaj ngjarje të dhimbshme, është koha që ai rënkim në vete të artikulohet e të dëgjohet zëshëm ashtu …

Më shumë...

Dr. Ilmi Veliu: Qëndrimet shumë ekstreme dhe antishqiptare të Olsi Jazexhiut, Mustafa Nanos e ca budallenjve të tjerë

Dr. Ilmi Veliu: Qëndrimet shumë ekstreme dhe antishqiptare të Olsi Jazexhiut, Mustafa Nanos e ca budallenjve të tjerë

Në fillim u habita dhe nuk isha ne gjendje ta kuptoj qëndrimin pro serbo-rus,dmth pro sllav dhe shumë antishqiptar të hoxhës radikal nga Malezia, Olsi Jazexhi. Për ne shqiptarët, që për fat të keq dhe pa fajin tonë, mbetëm jashta kufirit të Shqipërisë mëmë, qëndrimet shumë ekstreme dhe antishqiptare të …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Kolaboracionisti i regjimit shtypës jugosllav, Azem Vllasi akuzon çlirimtarin, Sadri Ramabaja

Xhevat Bislimi

Në shtetet normale, në shtetet demokratike dhe në shtetet ku sundojnë ligji e drejtësia do të tingëllonte anakronike dhe absurde, madje nuk do të ndodhtëte fare që kolaboracionisti-argati i një shteti terrorist, i një shteti, që u angazhua për shfarosjen e shqiptarëve pas Luftës së Dytë Botërore e deri në …

Më shumë...

Mr. sc. Fitim Rifati: Shkrime disonante në gazetën “Rilindja” mbi rënien e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës në janar të vitit 1984

Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit …

Më shumë...

Besim Ademi: Homoseksualizmi kjo dukuri shkatërruese që po troket në vendin tonë!

Besim Ademi

Nga degradimet më të shëmtuara që mund t’i bëhet një shoqërie ndër të tjera është edhe ky promovim, shkatërrimi abnormal i cili po servohet  nga caqe dhe dashakeqës të vendit tonë. Homoseksualizmi është një ngërç seksual në kundërshtim me jetën dhe e shkatërron atë. Kur njerëzit ushqehen me mosbesim dhe …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Parada e turpit, nuk ka vend para figurës së heroit kombëtar, Zahir Pajaziti

Fidan Mustafa

Paralajmërimet nga grupet Homoseksuale (LGBT), lidhur me mbajtjen e paradës me 10 tetor në Prishtinë, provokon dhe fyen seriozisht ndjenjat e çdo qytetari, fyen vet nocionin e familjes dhe çdo vlerë kulturore, morale e tradicionale ndaj çdo shqiptari në Kosovë dhe më gjerë. Marshe të këtilla nën ombrellën e përdhosjes …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ri-angazhimi i Kongresit Amerikan në mbrojtje të lirisë së Shtypit në Rusi

Frank Shkreli

Kohët e fundit vihet re një aktivizim i ri nga ana e Kongresit amerikan në lidhje me lirinë e shtypit në botë, në përgjithësi dhe mbi masat shtypëse të Moskës ndaj gazetarëve dhe organeve të pavarura të medias në Rusi, në veçanti.   Vetëm gjatë dy javëve të fundit, në Kongresin …

Më shumë...

Abaz Hoxha: Përgjigje e detyruar për një emision të B. Fevziut, të cilën gazetat nuk ma botojnë

Abaz Hoxha

Jam studjues dhe historian i kinematografise, autor i 23 librave te botuara per kinematografine shqiptare dhe boterore dhe disa nga perfaqesuesit kryesore te saj. Kam ndjekur debatet ne lidhje me filmin shqiptar. Kjo eshte nje pergjigje e detyruar nga nje emision i Blendi Fevziut, te cilën nuk kane pranuar per ta …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Lufta në Kosovë ishte luftë çlirimtare dhe jo luftë civile

Dilaver Goxhaj

(Reagim kundër shkrimit të Rron Gjinovci) Duke lexuar shkrimin e Prof. dr. Bashkim Musliu: “A e meritojnë lirinë ata që e mohojnë karakterin kombëtar të luftës çlirimtare?”, botuar në portalin e RKL, date 03.10.2017, më tërhoqi vemendjen kritika e tij e drejtë rreth një shkrimi të Rron Gjonovcit, i cili …

Më shumë...

Koha e Referendumeve të popujve të shtypur dhe luftës për liri e pavarësi nuk përfundon kurrë në botë

Koha e Referendumeve të popujve të shtypur dhe luftës për liri e pavarësi nuk përfundon kurrë në botë

Mos mbështetje zyrtare e rezultatit të Referendumit në Katalunja nga Kosova dhe Shqipëria, sidomos me faktin se Spanja është njëri ndër shtetet që ka deklaruar se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës, shtet i cili në vazhdimësi ka mbështetur politikën represive të regjimeve jugosllave kundër shqiptarëve, tregon më …

Më shumë...