kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Analiza (faqe 132)

Analiza

Michael Weithmann: “Der ruhelose Balkan” (“Ballkani i trazuar”) Ballkani mes Lindjes dhe Perëndimit

“Ne në Ballkan kemi histori më shumë seç mund ta përballojmë”, theksonte në qershor 1991 i rezignuar Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjë e Herzegovinës, Haris Silajdzic. Dhe, siç do të mund të plotësonim edhe ne nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, duke shikuar të çorientuar dhe pa ...

Më shumë...

RKL: Fushata kundër luftëtarit të lirisë, Xhabir Zharku është e ulët, jo njerëzore dhe kombëtarisht e dënueshme

Janë disa medie që në vazhdimësi kanë bërë dhe bëjnë punën e Serbisë në Kosovë, të cilat shënjestër numër  një kanë luftëtarët e lirisë. Çlirimtarët e Kosovës, kudo ku ata ndodhen,  veçmas nëse janë zyrtarë të lartë, deputetë apo kryetarë komunash, gjenden në shënjestër të këtyre medieve, të cilat i ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala : Në Serbi u arrestua Mishkoviqi, po në Kosovë a ka të tillë?!

Historia është mësuesja e jetës dhe strehë për idealistët ose përkthyer në shqip: budallenjtë! Historinë e kanë bërë dhe ribërë moralistët, të ndershmit, atdhetarët, filantropët, kokat gjeniale që e kanë ndryshuar botën duke ua ndriçuar rrugën njerëzimit, shpeshherë duke e sakrifikuar veten!   Në kohën para, gjatë dhe pas inkuizicionit ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jemi në pragun e bashkimit kombëtar apo të ndarjes kombëtare Veri-Jug?

Gjatë muajit nëntor 2012 patëm një ngjeshje të jashtëzakonshme aktivitetesh për të festuar 100 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar. Këto aktivitete ishin kudo ku jetojnë shqiptarë, ku më shumë e ku më pak. Kuptohet që në shtetin e Republikës së Shqipërisë duhej të  kish dhe pati shumë ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i shantazhon kryeministrin Thaçi dhe “shefin” e PDK-së, Adem Grabovci

Skandali i përgjimeve të zyrtarëve të lartë të Qeverisë doli në sipërfaqe pikërisht pas reagimit, edhe pse deklarativ, të Qeverisë së Kosovës me rastin e arrestimit të Fatmir Limajt dhe tre bashkëluftëtarëve të tij nga policia e EULEX-it, pikërisht  natën e festave të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Deklarata publike  ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përreth flamurit të përbashkuar me Shqipëri të përgjysmuar

Kremtimi në nivel kombëtar i 100-vjetorit të  shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, atëherë dhe tani të cunguar, po përcillet me një eufori jo vetëm folklorike, tashmë tradicionale, por edhe politike, me një eufori, e cila nuk e mbulon dot realitetin e Shqipërisë së cunguar, të ndarë e të përçarë, të ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Liribërësit nuk kanë nevojë për falje, as për mëshirë, kanë nevojë për drejtësi

Sivjet kur po shënojmë 100-vjetorin e Pavarësisë së Shtetit Shqiptar jemi të vetëdijshëm se gjenocidi serb, krimet dhe terrori i ushtruar mbi popullin shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare ka përmasa shumë më të mëdha sesa që e tregojnë të dhënat dhe hulumtimet e deritanishme. Vetëm në ...

Më shumë...

Ragip Shala: 30 vjetori i LPK-së dhe 100 –vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë Londineze

Veprimtaria atdhetare e LPK-së, është veprimtari e sakrificës, e djersës dhe e  gjakut të një brezi të tërë për kauzën kombëtare, për përmbushjen, jo vetëm të synimeve të LSH të Prizrenit, por edhe të kuvendarëve të Vlorës së vitit 1912. Roli dhe rëndësia e LPK-së, është sa kombëtar aq edhe ...

Më shumë...

Bedri Islami: Përdhosja e historisë

(Pashtriku.org, 24. 11. 2012) – Ka disa kohë që në Shqipëri flitet me të madhe se historia duhet rishkruar, se ka pasur faje e gabime, trajtime jo shkencore, se, më në fund, e vërteta duhet thenë, ashtu si ka qenë. Që historia, në pjesë të saj, duhet rishikuar, kjo nuk ...

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Letër miqësore z. Anders Fogh Rasmusen

Z.P.Rasmusen! Ju mbani sot postin më të rëndësishëm në organizatën politiko-ushtarake të Aleancës së Atlantikut NATO, dhe kjo ka shumë rëndësi për krejt Kombin Shqiptar, rrjedhimisht, edhe për mua, si një nga individërt e këtij Kombi. Nisur nga kjo, nga konsiderata për organizmin që Ju drejtoni dhe për Ju vetë, ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Mesazhe të rrezikshme dhe përçarëse të Sali Berishës dhe Atifete Jahjagës në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Vështirë se do të gjejë njeriu ndonjë vend me klasë “intelektuale” si në Shqipëri e Kosovë, që për 24 orë rresht shesin nacionalizëm e patriotizëm ani pse më parë dekada me radhë kanë përhapur me dashuri të pashembullt idetë e internacionales socialiste,  Frojdi do të thoshte po përdorin mekanizmin e ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Mentaliteti abuziv i të festuarit

Hyra sot në një supermarket për të blerë disa gjëra elementare dhe i habitur shikoja përgatitjet për festimin e Vitit të Ri. Të shpenzohen gjithë ato para për dekorime idhujtare të qytetit për një festë, sfondi pagan i së cilës nuk mund të mohohet nga askush, është shumë e dhimbshme! ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Gjendja e rëndë sociale e të burgosurve politikë në Kosovë, mungesa e trajtimit institucional dhe kontributi që ata i kanë dhënë lirisë dhe pavarësisë së vendit

1. Të burgosurit politikë, sintagmë me të cilën identifikohen veprimtarët e rezistencës aktive kombëtare në Kosovë e më gjerë, idealistët dhe luftëtarët për lirinë e Kosovës dhe bashkimin e trojeve etnike, janë kategori e veçantë sociale, e cila në vazhdimësi është lënë dhe ende po lihet jashtë trajtimit institucional. Edhe ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Marrëveshjet gjithnjë të dështuara shqiptaro-serbe

Kryeadministratori i parë i Kosovës, Bernard Kushner, duke folur për pamundësinë  e marrëveshjeve mes shqiptarëve dhe serbëve, qysh në verë të vitit 1999 kishte thënë se  në mes të marrëveshjeve të dëshirueshme, qëndrojnë 13 shekuj armiqësi, andaj edhe çdo marrëveshje e pretenduar do të duhej të shikohej nga ky pozicion. ...

Më shumë...

Fatos Baxhaku: Të fshehtat e vrasjes së Zija Dibrës

Një të diel të janarit të 1925 gazeta “Indipendenca Shqiptare” lajmëronte në faqen e saj të parë: “Zija Dibra u vra. Ish-kapiten Zija Dibra, ministër tjetër herë në kabinetin e Pandeli Evangjelit, i akuzuar për çështje bolshevike, tek internohej në Berat, duke kaluar katundin Harizaj të Qarkut të Kavajës, u ...

Më shumë...

Një ditë e kohës së luftës së UÇK-së e kundruar në dy këndvështrime realiste

Majk Conor ( 1. 8. 1998) Në zonat e luftës së UÇK-së   Derisa gazetarët shqiptarë për Ofensivën e Verës së vitit 1998 në zonën e Drenicës raportonin nga zyrat e tyre në Prishtinë, Në Tiranë dhe nëpër vendet e Evropës, më 31 korrik të vitit 1998,  në Grykën e ...

Më shumë...