MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Analiza (faqe 131)

Analiza

Sheradin Berisha: Harrimi dhe modifikimi i zotimeve të kryeministrit, Hashim Thaçi

“Plani i Serbisë për ndarjen e Kosovës në dy etnitete (shqiptare dhe atë serbe) nuk është risi. Ky plan i projektuar nga akademiku shovinist Dobrica Qosiç, ndonëse gjatë periudhave të caktuara është përdorur si planë rezervë për realizimin e synimeve serbe, po të lexosh me vëmendje pakon e Ahtisaarit do ...

Më shumë...

RKL: Liberalizimi i vizave, rrugë për në “parajsë” apo joshje për ta marrë botën në sy duke ikur nga atdheu?

Aspirata e  kreut politik shqiptar, Tiranë-Prishtinë-Shkup, drejt integrimit evropian është alfa e çdo deklarate,  me të cilën fillon dhe mbaron fjalori politik e diplomatik ditor i shumicës së politikanëve tanë.  Evropa, që do të thotë BE-ja, për politikanët shqiptarët tashmë është një apoteozë, është aspirata e tyre prapa së cilës ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në PDK nuk ka pasur zgjedhje, por emërime të parapërgatitura për të eliminuar njerëzit më të votuar nga qytetarët

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ish sekretar i Partisë Demokratike të Kosovës, Jakup Krasniqi përmes një deklarate për medie ka theksuar se qëndron vendosmërisht në deklarimet e bëra në letrën e 25 janarit 2013, ku ka theksuar qartë se nuk dëshiron të jetë as pjesëtar e as pjesëmarrës ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Atdhedashuria është çelësi i çështjes shqiptare

Të flasësh a të shkruash për çështjen shqiptare nuk është sikur ke folur a ke shkruar për një çështje sociale, për një problem letrar a artistik, sikur ke përshkruar një ambient apo sikur prekur çështje e probleme të arsimit etj. Të gjithë e dinë se çështja shqiptare është hapur dhe ...

Më shumë...

Festat kanë kuptim të plotë, atëherë kur populli shqiptar do të bashkohet në Tiranë

Në kohën kur po festojmë përvjetorin e katërmbëdhjetë të ndërhyrjes së Forcave Ajrore të NATO-s, gjatë kohës së Luftës Çlirimtare të Kosovës, kundër pushtuesve serbë, përveç euforive të institucioneve shqiptare, në të dyja anët e ,,kufirit”, asnjë analizë bindëse nga këto  institucione shtetërore nuk jepet për opinionin, për të vlerësuar ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Pushteti zullumqar nuk kursen as bashkëpunëtorët e tij

Pranvera arabe edhe më tej, dhe mbase, për të dhënë efektet e duhura, duhet të vazhdojë dhe për një kohë. Myslimanët ende nuk kanë realizuar aspiratat e tyre që ta jetojnë lirinë. Regjimet, që janë pranë agonisë, po hedhin shqelmat e tyre të fundit ndërsa bota e civilizuar vazhdon të ...

Më shumë...

Behxhet Shala: Mejtepi i Salep Sulltanit dhe mendësia e Vidovdanit!

Kosova është vërtet rast i veçantë, rast sui generis. Jo vetëm sa i përket statusit politik i cili është përcaktuar sipas këtij parimi. Por, edhe sipas cilësisë së shkollimit e cila do të duhej të ishte përcaktuese gjithashtu për të gjitha infrastrukturat shtetërore dhe kombëtare. Krejtësisht është normal fakti se ...

Më shumë...

RKL: Kosova në pesë-vjetorin e shpalljes së pavarësisë ende në udhëkryq të rrezikshëm

Po bëhen pesë vjet qyshkur Kosova shpalli pavarësinë. Më 17 shkurt të vitit 2008, qytetarët e Kosovës të entuziazmuar e të gëzuar pa masë përjetuan një ngjarje të madhe në historinë e tyre 100-vjeçare të përpjekjeve për liri, barazi dhe pavarësi. Ajo ditë ka shënuar një hap vendimtar historik drejt ...

Më shumë...

SHERADIN BERISHA: TË THËNAT JOHISTORIKE PËR PRESIDENTIN “HISTORIK’ IBRAHIM RUGOVA

 Pashtriku.org, 31. 01. 2013 – (Ai që e kërkon shpëtimin e jetës me indiferencë ndaj jetës së të tjerëve, nuk do ta jetojë me nder!” Ukshin Hoti). Tashmë është bërë normale, që në përvjetorët e vdekjes së presidentit “historik” Ibrahim Rugova, lidershipi politik e institucional i Kosovës, thurin fjalë lavdie ...

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Sllavisti Oliver Jens Schmitt ka amnistuar të gjitha pushtetet që ishin në shërbim të politikave shfarosëse antishqiptare

Kohë më parë, po me këtë titull, reagova për disa të meta të librit të Oliver Jens Schmittit: “Kosova – histori e shkurtër e një treve qendrore ballkanike”, botim i kompanisë “Koha”, 2012. Reagimi kishte të bënte kryesisht për kapitullin e parë të librit. Duhet kuptuar që në fillimse qëllimi ...

Më shumë...

A. Q. Edhe 13 vjet pas luftës, kolonel, Bardhyl Tahiri nuk gjen dot punë në Prishtinë, as në Tiranë

Nuk është e largët koha kur fronteve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës iu kishin bashkuar edhe disa oficerë të lartë nga Shqipëria, të cilët së bashku me trimat e trimëreshat e UÇK-së luftuan ballë për ballë kundër forcave armike serbe në frontet e luftës, në Drenicë, Dukagjin, Pashtrik, ...

Më shumë...

“Der Spiegel”: Si po i përgatit Shërbimi i fshehtë jugosllav vrasjet në Republikën Federale të Gjermanisë?

“E tëra duket si ekzekutim”   Vrasës të panjohur vranë në afërsi të Hellbronn-it tre jugosllavë. Për autoritetet gjermane të sigurimit masakra është një kulminacion i ri i luftës së nëntokës në mes pjesëtarëve të shërbimit të fshehtë jugosllav dhe të kundërshtarëve të shtetit shumëkombësh të Republikës Federative të Jugosllavisë. ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Luftëtari i lirisë dhe ish i burgosuri politik, Qerim Arifi nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Se ku e si janë katandisur dhe si jetojnë sot shumë nga më meritorët për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, flet edhe rasti i ish të burgosurit politik të viteve  ‘80, asokohe djaloshi 20 vjeçar, Qerim Arifi nga fshati Rimanishtë, i cili me protestuesit e tjerë, më 2 prill të ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Fytyra e vërtetë e barbarëve të shekulli XX

Tashmë dihet mirëfilli, se, gjatë luftës në Kosovë (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanë vrarë e masakruar në forma më mizore, rreth 15 mijë shqiptarë dhe 90% prej tyre qenë civilë të pa armatosur. Në këtë periudhë kohore janë përdhunuar mijëra femra shqiptare. Gjithashtu, mësohet për rrëmbimin e mbi ...

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Një shkrim që i fyen ndjenjat atdhetare të shqiptarëve, reagim ndaj artikullit : “Lëreni Kosovën të qetë, tiranë të Tiranës!”, të Enver Robellit

Edhe pse në thellësi të vetës time kam ndjenjën që nuk duhet të shpenzoj kohë dhe energji me  lajthitjet e  Enver Robellit dhe të sivllëzërve  të tij, shkrimi i që ai ka publikuar  në të përditshmen “Koha Ditore” të datës 15 janar 2013 i titulluar “Lëreni Kosovën të qetë, tiranë ...

Më shumë...

Jusuf Gërvalla: Tradhtarët e vjetër dhe tradhtarët e rinj

Çdo pushtues, për të bërë zap popullsinë e pushtuar, rekruton në organet e pushtetit të vet një numër vendësish, të cilët bëhen përçues të politikës, të ideologjisë dhe të urdhrave të atij pushteti. Nga viti 1912, kur tokat shqiptare në Kosovë e Rrafsh të Dukagjinit, në Maqedoni, Mal të Zi ...

Më shumë...