Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Analiza (faqe 129)

Analiza

Peticion kundër Konferencës së Londrës të vitit 1913, e cila lejoi copëtimin e Shqipërisë

Peticion, drejtuar ministrave të Jashtëm të Anglisë, Rusisë, Francës, Austrisë, Gjermanisë dhe Italisë, për anulimin e Konferencës së Londrës të vitit 1913, me ç’ tast u lejua copëtimi i trojeve të Shqipërisë nga shtetet fqinje   (Mynih, 19 korrik 2013) – Peticion për anullimin e Konferencës së Londrës 1913, Drejtuar ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që shtypi botëror, ai perëndimor në veçanti, ka tentuar gjithmonë t’i identifikojë me muslimanët. Aktualisht e ashtu njohura si Lindje ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fushata kundër UÇK-së mund të ketë sukses vetëm nëse ringjallet Milosheviqi dhe ripushtohet Kosova

(Urrejtja dhe shkrimet kundër luftës dhe komandantëve të UÇK-së nuk fillojnë me akuzat e treshes perverse: Luba-Beni-Buzha)   Fushata kundër UÇK-së ka nxjerrë në sipërfaqe shumë horrllëqe të ish dhe tani mercenarëve, të cilët asnjëherë nuk i kanë stopuar shpifjet e gënjeshtrat, për  qëllime që dihen. Prononcimi i parë publik ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Nuk ka imoralitet më të keq se sa të bësh një profesion që nuk e njeh

(Reagim ndaj shkrimit të Xhavit Halitit: “Logjika e Amnistisë”)   Menjëherë, porsa u rikthye Fatmir Limaj në burgim shtëpie dhe u harrua paksa zgjatja e masës së arrestit të ish komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së me disa ish drejtues të tjerë të lartë të saj, si dhe me ...

Më shumë...

RKL: Kush qëndron pas “Trojkes” bastarde: “Luba-Beni-Buzha dhe Company”?

Edhe 14 vjet pas luftës dhe fitores së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër fashizmit okupator serb dhe bashkëpunëtorëve të tyre shqipfolës, Kosova ka mbetur peng i politikave të gabuara të kreut qeveritar, i cili nuk është treguar në nivelin e duhur e të domosdoshëm të dijes politike, por as në ...

Më shumë...

Arben Veselaj: Jugonostalgjia, ose krimi i disa opinionistëve, analistëve dhe i kolumnistëve

Nuk kaluan as 24 orë që prej se u bë i ditur një shkrim i “analistit” Fatos Lubonja, i cili vargut të deklaratave dhe qëndrimeve të tij antishqiptare ia shtoi edhe një tjetër, s’u vonuan dhe arritën edhe reagimet para të “analistëve” të tjerë edhe në Kosovë. Se çka e ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Disa nga mbetjet mercenare të UDB-së në Lypjan kundër heronjëve të NDSH-së

(Në komunën e Lypjanit vazhdon përbuzja, poshtërimi dhe anashkalimi i  luftëtarëve të shquar të NDSH-së)   Është për keqardhje dhe kombëtarisht i dënueshëm trajtimi që  zyrtarët e komunës së Lypjanit po ju bëjnë disa personaliteteve me rendësi të përgjithsme kombëtare, që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në luftën kundër pushtimit ...

Më shumë...

Konfiskimi i pronave të tundshme të shqiptarëve nga regjimi jugosllav, në pranverë të vitit 1945

Në mbledhjen e kryesisë së AVNOJ-it, të mbajtur më 21 nëntor të vitit 1944, në Beograd ishte marrë vendim për konfiskimin e pasurisë së tundshme dhe të patundshme të të gjithë personave që konsideroheshin armiq të Jugosllavisë komuniste. Vendimi kishte hyrë në fuqi më 6 shkurt të vitit 1945. (Postupak ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: BE-ja dhe Serbia kanë nënshtruar politikën e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje nuk e përballon e vetme

Zëdhënësi shpirtëror i kryekriminelit serb, Milosheviq, kryeministri aktual i Serbisë, Ivica Daçiq është bashkëbiseduesi dhe negociatori numër një i Serbisë, në bisedime me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi. Në bisedimet e deritanishme, në marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë, jo të ndërmjetësuara, por të arbitruara nga komisarja e Lartë ...

Më shumë...

RKL: NATO-ja nuk e kishte rolin e Armatës së Kuqe me rastin e bombardimit të Serbisë

Fushata e EULEX-it kundër UÇK-së ka nxjerrë në sipërfaqe qëndrime jo parimore të disa ish dhe tani diplomatëve të ndryshëm të botës, të cilët po bëjnë përpjekje jo vetëm ta minimizojnë luftën dhe qëndresën e popullit shqiptar për liri e barazi, por disa syresh shkojnë aq larg sa nuk duan ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Drejtësia selektive e EULEX-it

Janë interesante disa fabula të  Ezopit, mendjendriturit të  kohës antike. Në një nga ato tregohet se si një herë e një kohë nga që ishin bërë krime të tmerrshme, të gjitha kafshët kishin vendosur të bëjnë gjyqin dhe meqë dhelpra ishte më e mençura ajo do të ishte krye hetuesja ...

Më shumë...

Koço Danaj: Nuk do të ketë “Shqipëri të Madhe” por do të ketë Shqipëri Natyrale

Kjo përgjigje nuk synon vetëm kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaci, që u shpreh pa ja kërkuar kush se nuk do të ketë “Shqipëri të Madhe” në një gazetë vieneze. Kjo përgjigje synon të gjithë ata politikanë shqiptarë dhe të huaj të cilët, ose për hir të pushtetit ose për hir ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Paqja dhe stabiliteti i qëndrueshëm në rajon bëhet i mundur vetëm kur bazohet në parime universale

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti iu ka  përgjigjur diplomatit amerikan, Edward Joseph, i cili kishte thënë se Ushingtoni zyrtar i ka vendosur pesë kushte Vetëvendosjes nëse dëshiron të  bashkëpunojë në të ardhmen. Në letrën e Ahmetit që përmban pesë përgjigje thuhet se ky nuk është qëndrim zyrtar i Shteteve ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Hipokrizia e EULEX-it dhe e krerëve tanë politikë e institucionalë që i mbajnë ison

Një ndër veset  më të këqija të njeriut dhe më të kritikuara nga librat e shenjtë për shkak të rrezikut që paraqet për shoqërinë, është edhe hipokrizia. Në Bibël dhe në Kuran me dhjetëra herë ju tërhiqet vërejtja besimtarëve që të jenë të vëmendshëm ndaj hipokritëve, sepse ata ndryshe deklarojnë ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i mbështet fuqishëm politikën antishqiptare të Beogradit kundër Kosovës dhe aspak drejtësinë

Në shkrimin e tij titulluar; EULEX-i mbështetet në dëshmi, jo në politikë, botuar në disa medie në vend, shefi i këtij misioni,  gjermani,  Bernd Borchardt konstaton se “prokurorët e EULEX-it, si edhe të gjithë prokurorët e tjerë të Kosovës, nuk i ndjekin rastet duke u bazuar në politikë, por duke ...

Më shumë...

RKL: Nuk po arrestohen “grupet” e individëve nga Drenica, por Kreu i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ishte formacion i grupeve paraushtarake sikur pretendon shtypi i Beogradit, formulim ky i pranuar edhe  nga disa medie në gjuhën shqipe (sikur janë: “Bota Sot, Koha Ditore portalet e këtyre dy gazetave e disa medie të tjera), por ishte një strukturë e organizuar ushtarake e ...

Më shumë...