MIT
kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Analiza (faqe 128)

Analiza

Ramadan Bozhlani: Mirënjohjen e shndërrojnë në akuzë

Nëntori i vitit 1955-të shërbeu si portë hyrëse në këtë planet, në këtë shekull, në këtë popull dhe në një familje shqiptare një qenie të ardhur në trajtë të foshnjës së zakonshme. E qara ia shprehu ndjeshmërinë dhe në asnjë mënyrë nuk u nënkuptua se është i destinuar për misionar. ...

Më shumë...

Ramadan Avdiu: Ripërtypësit

Pas problemeve serioze që pata me shëndetin dhe punës së mundimshme këtë vit, pas këtij pushimi e ndjeja veten mirë dhe prisja t’u kthehem punëve të mia të përditshme. Kur u ktheva, disa miq sikur u habitën kur mësuan se unë nuk kisha qenë në korrent të shkrimeve të disa ...

Më shumë...

RKL: Çka fshihet pas nostalgjisë së politikanëve të Tiranës për titizmin dhe titistët?

Kryeministri i  Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se këshilltar të tij për çështje rajonale ka emëruar, Shkëlzen Maliqin, titistin e përbetuar të jugosllavizmit, djalin e ish-sekretarit Krahinor për Punë të Brendshme të Kosovës në kohën e demonstratave të vitit 1981, shqiptar-vrasësin, Mehmet Maliqi-Cikuli. Edi Rama, ashtu sikur Sali Berisha, që ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Leni fëmijët jashtë qërimit të hesapeve politike!

(Letër publike, Valdrin Sherifit)   I dashuri Valdrin, Unë dhe ti kemi mësuar në lëndën e historisë dhe kemi parë filma dokumentar  që dëshmojnë se një ndër faqet më të errëta të historisë së njerëzimit pa mëdyshje është Lufta e Dytë Botërore. Kemi parë se si në përpjekje për të ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Lehtësuesit dhe shtrënguesit, injorantët dhe ekzekutuesit

Si pupla lehtësues, si robëria shtrëngues: Kosova është vend i ndodhive, por edhe i çudirave. Po të kishte kaluar këndejpari Liza, ai tregimi i mrekullueshëm për fëmijë e të kamurve ( politikanëve p.sh. dhe shërbyesve të tyre siç janë biznesmenët dhe “intelektualët”), “Liza në botën e çudive”, do të shkruhej ...

Më shumë...

RKL: Pjella shqipfolëse, bastarde, vazhdon ta fyejë moralin e dëshmorëve dhe luftëtarëve të lirisë

Në maskaradën  filmike të ashtuquajtur, “Amkademiku” një tagji e përzier me egjër e mbetje kali, të cilat janë ushqim shpirtëror për shikuesit analfabetë e fshatrave dhe rrugaçët e bjerrakohësit e qyteteve,   është vënë në lojë edhe lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila paraqitet si një maskaradë, pjellë e ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Pionierët e ish-regjimeve okupatore nuk po pajtohen që Kosova të udhëhiqet nga liribërësit e saj

Shkrimet e botuara nëpër medie të ndryshme gjatë javëve që lamë pas verifikuan këtë më së miri, se historia është mësuese e jetës. Disa janë mësuar të jetojnë nën robëri të tjerët nuk e durojnë dot. Edhe njëherë u dëshmua se historia është mësuese e jetës madje edhe përcaktuese e ...

Më shumë...

RKL: Pranimi i “neutralitetit” të serbëve ndaj statusit legjitimon shtrirjen e sovranitetit të Serbisë në Kosovë

Nxjerrja në sipërfaqe e të ashtuquajturit “neutralitet” të serbëve ndaj statusit të Kosovës, nënkupton  faktin se  çdo institucion që do të krijohet nga Marrëveshja e 19 prillit, përfshirë komunat dhe asociacionin, apo bashkësinë, nuk do të jenë institucione të  shtetit të Kosovës, ndërkohë që nuk saktësohet se a do të ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Po bëhen përpjekja për ta mjegulluar dhe për ta deformuar origjinën e Hasan Prishtinës

Më 13 gusht të vitit 1933 në Çimisqi të Vogaxhikut, përpara një bakallhaneje, në Selanik  u vra tradhtisht dhe pabesisht, atdhetari dhe politikani  më emblematik i kohës, Hasan Prishtina. Vrasësi ishte një vegël qorre e Ahmet Zogut, mbretit të vetëshpallur të Shqipërisë, i cili, patriotin Hasan Prishtina e kishte dënuar ...

Më shumë...

RKL: Salustro dhe qentë e tij

Lajmi se një qen i kryeprokurorit të EULEX-it, Maurizio Salustro ka sulmuar një vajzë tetë-vjeçare në parkun, “Tauk-Bahqe’ të Prishtinës u hesht nga EULEX-i, po ashtu edhe nga Policia e Kosovës, e cila i nënshtrohet EULEX-it sa herë që ky mision kërkon diçka të tillë. Po ashtu nuk u komentua ...

Më shumë...

Komisioni për emërtimin e rrugëve në Lypjan injoron kreun e luftës së NDSH-së

Publikimi i një lajmi lidhur me punën dhe aktivitetin e një komisioni për emërtimin e rrugëve në qytetin e Lypjanit dhe në disa fshatra të kësaj komune, ka nxitur  me të drejtë shqetësimin e disa familjeve të luftëtarëve dhe martirëve të Lëvizjes Nacional-demokratike Shqiptare, nëpër fshatrat e kësaj komune, meqë ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Tragjedia e Sirise dhe “lutjet” e Vatikanit

Siria vazhdon të mbetet lajm kryesor në pothuajse mbarë mediat botërore. Tashmë jo vetëm masakrat makabre, të pushtetit ndaj popullatës, por edhe mënyra dhe qasjet se si duhet trajtuar dhe zgjidhur ky problem po zënë ballinat e faqeve të para të gazetave gjithandej globit. Në tavolinë është edhe opsioni i ...

Më shumë...

Behxhet Sh.Shala: Të gjithë vrasësit e Arben Idrizit dhe Fatos Lubonjës

Kur dikush portretizohet si i fuqishëm, me ndikim, që nxisin vëmendjen e të tjerëve, qoftë nga mëria, lakmia apo dëshira e sinqertë për të qenë si ai apo si ata atëherë thuhet, në mënyrë figurative se: ”pas kalit të fortë ngrihet pluhuri i madh“. Ndërsa, për ata që lodhen e ...

Më shumë...

Pirro Prifti: Analisti jonormal, Lubonja fyen rëndë moralin e shqiptarëve dhe gjykatën ndërkombëtare

Skandali i rradhës i Lubonja ka të bëjë me akuzën ndaj Ramush Haradinajt si vrasës i serbëve (por dhe i shqiptarëve tradhtarë) i botuar në shkurt të 2013 (4 muaj përpara), e jep jehonën tani nëpërmjet Revistës SÜDOST EUROPA Mitteilungen` me artikullin e tij: `The Acquittal of Ramush Haradinaj and ...

Më shumë...

Faik Krasniqi: Antishqiptarizmi i Lubonjës!

Labi ka një shprehje, e cila thotë: ‘Rrëshqet guri nga mali, Rrëshqet edhe truri nga Insani… dhe në këtë rast;Të del Nami   Fatos Lubonja para ca kohësh në emisionin ”Opinion” patë thënë: S’ndjej asgjë për Himnin Kombëtar“.Nuk jam patriot, as nacionalist. Edhe kur dëgjoj Himnin, nuk ngrihem në këmbë ...

Më shumë...

Peticion kundër Konferencës së Londrës të vitit 1913, e cila lejoi copëtimin e Shqipërisë

Peticion, drejtuar ministrave të Jashtëm të Anglisë, Rusisë, Francës, Austrisë, Gjermanisë dhe Italisë, për anulimin e Konferencës së Londrës të vitit 1913, me ç’ tast u lejua copëtimi i trojeve të Shqipërisë nga shtetet fqinje   (Mynih, 19 korrik 2013) – Peticion për anullimin e Konferencës së Londrës 1913, Drejtuar ...

Më shumë...