KEK
Fillimi / Analiza (faqe 150)

Analiza

“Der Spiegel”: Si po i përgatit Shërbimi i fshehtë jugosllav vrasjet në Republikën Federale të Gjermanisë?

“E tëra duket si ekzekutim”   Vrasës të panjohur vranë në afërsi të Hellbronn-it tre jugosllavë. Për autoritetet gjermane të sigurimit masakra është një kulminacion i ri i luftës së nëntokës në mes pjesëtarëve të shërbimit të fshehtë jugosllav dhe të kundërshtarëve të shtetit shumëkombësh të Republikës Federative të Jugosllavisë. ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Luftëtari i lirisë dhe ish i burgosuri politik, Qerim Arifi nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Se ku e si janë katandisur dhe si jetojnë sot shumë nga më meritorët për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, flet edhe rasti i ish të burgosurit politik të viteve  ‘80, asokohe djaloshi 20 vjeçar, Qerim Arifi nga fshati Rimanishtë, i cili me protestuesit e tjerë, më 2 prill të ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Fytyra e vërtetë e barbarëve të shekulli XX

Tashmë dihet mirëfilli, se, gjatë luftës në Kosovë (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanë vrarë e masakruar në forma më mizore, rreth 15 mijë shqiptarë dhe 90% prej tyre qenë civilë të pa armatosur. Në këtë periudhë kohore janë përdhunuar mijëra femra shqiptare. Gjithashtu, mësohet për rrëmbimin e mbi ...

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Një shkrim që i fyen ndjenjat atdhetare të shqiptarëve, reagim ndaj artikullit : “Lëreni Kosovën të qetë, tiranë të Tiranës!”, të Enver Robellit

Edhe pse në thellësi të vetës time kam ndjenjën që nuk duhet të shpenzoj kohë dhe energji me  lajthitjet e  Enver Robellit dhe të sivllëzërve  të tij, shkrimi i që ai ka publikuar  në të përditshmen “Koha Ditore” të datës 15 janar 2013 i titulluar “Lëreni Kosovën të qetë, tiranë ...

Më shumë...

Jusuf Gërvalla: Tradhtarët e vjetër dhe tradhtarët e rinj

Çdo pushtues, për të bërë zap popullsinë e pushtuar, rekruton në organet e pushtetit të vet një numër vendësish, të cilët bëhen përçues të politikës, të ideologjisë dhe të urdhrave të atij pushteti. Nga viti 1912, kur tokat shqiptare në Kosovë e Rrafsh të Dukagjinit, në Maqedoni, Mal të Zi ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Rishkrim i historisë apo rikthim i nostalgjisë!

Kur dhunimi shndërrohet në dashuri, pa alkimi: Jemi popull që çdo zhvillim politik a personal përpiqemi ta shesim si ngjarje historike. Qoftë edhe një dështim të zakonshëm. Sigurisht, për t’u paraqitur më bindës para atyre që duam t’ua shesim paçavuret tona personale dhe politike si të arritura të përjetshme – ...

Më shumë...

Gani Qarri: Burrat e pazëvendësueshëm të vendit

Për çudi, vetëm dy-tre ditë më parë, tanimë kur afera e bisedave të përgjuara kishte filluar të harrohej, pas sa kohësh argëtimi e shpotitje me atmosferën e krijuar nga to në opinion, kryetari i grupit parlamentar të PDK-së, bëri sikur kërkoj njëfarë si falje publike për skandalin e lartcekur. Por, ...

Më shumë...

Neki Babamusta: Shqiptarët të kenë një platformë kombëtare

Pas çlirimit të Shqipërisë, veçanërisht në verën e vitit 1949, junta ushtarake greke organizoi sulme ndaj njësive kufitare të Shqipërisë. Këto sulme barbare shoqëroheshin me vrasje, me rrëmbime njerëzish, me plaçkitje dhe grabitje bagëtish. Nga mesi i gushtit v. 1949, një njësi e postës kufitare greke, në një mesnatë me ...

Më shumë...

RKL: Platformën e Serbisë për Kosovën në mënyrë të heshtur dhe të rafinuar po e pranon Bashkimi Evropian, madje edhe “partnerët tanë”

Sesa janë mashtruar politikanët tanë nga autoritetet e BE-së, dhe diplomatë të tjerë ndërkombëtarë, qysh prej pranimit të bisedimeve me Serbinë, pas legjitimimit të pavarësisë së Kosovës nga Gjykata Ndërkombëtare të Drejtësisë, tashmë po shihet sheshit edhe me korrjen e rezultateve nga ato bisedime të quajtura, teknike. Në fillim, në ...

Më shumë...

Michael Weithmann: “Der ruhelose Balkan” (“Ballkani i trazuar”) Ballkani mes Lindjes dhe Perëndimit

“Ne në Ballkan kemi histori më shumë seç mund ta përballojmë”, theksonte në qershor 1991 i rezignuar Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjë e Herzegovinës, Haris Silajdzic. Dhe, siç do të mund të plotësonim edhe ne nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, duke shikuar të çorientuar dhe pa ...

Më shumë...

RKL: Fushata kundër luftëtarit të lirisë, Xhabir Zharku është e ulët, jo njerëzore dhe kombëtarisht e dënueshme

Janë disa medie që në vazhdimësi kanë bërë dhe bëjnë punën e Serbisë në Kosovë, të cilat shënjestër numër  një kanë luftëtarët e lirisë. Çlirimtarët e Kosovës, kudo ku ata ndodhen,  veçmas nëse janë zyrtarë të lartë, deputetë apo kryetarë komunash, gjenden në shënjestër të këtyre medieve, të cilat i ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala : Në Serbi u arrestua Mishkoviqi, po në Kosovë a ka të tillë?!

Historia është mësuesja e jetës dhe strehë për idealistët ose përkthyer në shqip: budallenjtë! Historinë e kanë bërë dhe ribërë moralistët, të ndershmit, atdhetarët, filantropët, kokat gjeniale që e kanë ndryshuar botën duke ua ndriçuar rrugën njerëzimit, shpeshherë duke e sakrifikuar veten!   Në kohën para, gjatë dhe pas inkuizicionit ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jemi në pragun e bashkimit kombëtar apo të ndarjes kombëtare Veri-Jug?

Gjatë muajit nëntor 2012 patëm një ngjeshje të jashtëzakonshme aktivitetesh për të festuar 100 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar. Këto aktivitete ishin kudo ku jetojnë shqiptarë, ku më shumë e ku më pak. Kuptohet që në shtetin e Republikës së Shqipërisë duhej të  kish dhe pati shumë ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i shantazhon kryeministrin Thaçi dhe “shefin” e PDK-së, Adem Grabovci

Skandali i përgjimeve të zyrtarëve të lartë të Qeverisë doli në sipërfaqe pikërisht pas reagimit, edhe pse deklarativ, të Qeverisë së Kosovës me rastin e arrestimit të Fatmir Limajt dhe tre bashkëluftëtarëve të tij nga policia e EULEX-it, pikërisht  natën e festave të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Deklarata publike  ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përreth flamurit të përbashkuar me Shqipëri të përgjysmuar

Kremtimi në nivel kombëtar i 100-vjetorit të  shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, atëherë dhe tani të cunguar, po përcillet me një eufori jo vetëm folklorike, tashmë tradicionale, por edhe politike, me një eufori, e cila nuk e mbulon dot realitetin e Shqipërisë së cunguar, të ndarë e të përçarë, të ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Liribërësit nuk kanë nevojë për falje, as për mëshirë, kanë nevojë për drejtësi

Sivjet kur po shënojmë 100-vjetorin e Pavarësisë së Shtetit Shqiptar jemi të vetëdijshëm se gjenocidi serb, krimet dhe terrori i ushtruar mbi popullin shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare ka përmasa shumë më të mëdha sesa që e tregojnë të dhënat dhe hulumtimet e deritanishme. Vetëm në ...

Më shumë...