kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Analiza (faqe 134)

Analiza

Frank Shkreli: 70-vjetori i “Zërit të Amerikës”

Në 70-vjetorin e themelimit të tij Zëri i Amerikës, një zë ky që njihet shumë mirë nga dëgjuesit dhe shikuesit shqiptarë kudo në trevat e kombit shqiptar në Ballkan po shikon drejt së ardhmes së tij.  Drejtori i Zërit të Amerikës, Zoti Dejvid Ensor tha me këtë rast se enti ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Diskriminimi i myslimanëve në Evropë

  Me gjithë tolerancën që hasim gjithandej nëpër vendet evropiane, me gjithë demokracinë dhe garantimin e lirisë së të shprehurit si dhe mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe fetare, me gjithë thirrjet e shumta të organizatave të ndryshme qeveritare dhe joqeveritare, duke përfshirë këtu edhe OKB-në, për të krijuar një ...

Më shumë...

Elez Durmishi: Alush Kryeziu, veprimtar i orëve të para të Komitetit Kombëtar Shqiptar për Bashkimin e Trojeve

Njëri prej veprimtarëve të hershëm të Lëvizjes, e cila quhej “Komiteti Kombëtar Shqiptar për Bashkimin e Trojeve”, ka qenë edhe  Alush Nezir Kryeziu, i cili u lind në fshatin Pagarushë,  më 19 tetor të vitit 1959. Babai e kishte lënë dy vjeç, ndërsa Alushi u rrit nën përkujdesjen e së ...

Më shumë...

RKL: Beogradi vazhdon ta përbuz dhe ta injorojë Kosovën, duke e trajtuar si provincë serbe

Pasi ka arritur fitore të paimagjinueshme  në bisedime me  delegacionin qyqar të Kosovës, kryepari i delegacionit të Serbisë në bisedime, Borko Stefanoviq insiston që Kosova t’ i bindet tërësisht Beogradit, meqë sipas tij, “Serbia ka për qëllim që ta mbajë Kosovën afër vetes, por edhe të inkuadrohet në Bashkimin Evropian, ...

Më shumë...

Dr. Zenun Gjocaj: Drejt shtegtimeve të reja e më të thella poetike

(Me rastin e botimit të librit “Shpirtndrituri” i autorit, Mehmet Bislimi)   Nga shkaku i veprimtarisë atdhetare, përndjekjes dhe vuajtjes së dënimit nga pushtuesi sllav, sa i përket veprimtarisë letrare, M. Bislimi, megjithatë, e arriti hapin e kohës. Në mënyrë intensive me veprimtari artistike ai u mor që në vitet ...

Më shumë...

Drama, “Shtëpia në ankand”, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj

Premiera e shfaqjes ”Shtëpia në ankand”, e cila u dha në Teatrin Kombëtar të Kosovës, në Prishtinë, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj, i cili deri tani ka vënë në skenë  47 shfaqje teatrore dhe ka shkruar 15 drama. Drama,  “Shtëpia në ankand” ...

Më shumë...

Pika jo e vetme ku bashkohen: Berat Buzhala e Ilir Mirena, me Goran Bogdanoviqin

Fushata e disa kalemxhinjve të njohur të Kosovës, kundër Vetëvendosjes e në veçanti kundër Albin Kurtit, po bëhet  në vazhdën e fushatave të dikurshme dhe të tanishme kundër UÇK-së, kundër dr. Rexhep Qoses, kundër Adem Demaçit, të burgosurve politikë dhe kundër liridashësve të vendit.   Përpjekjet për ta linçuar Albin ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët nën Mal të Zi – si të huaj në tokën e vet!

Një numër artikujsh janë botuar kohët e fundit në lidhje me gjendjen e shqiptarëve nën Mal të Zi, gjendje kjo që sipas shumë zëdhënësve shqiptarë në Mal të Zi sa vjen e përkeqësohet nga viti në vit, nga pikëpamja kombëtare, nga (mos)përfaqësimi i tyre politik si dhe në fushën ekonomike, ...

Më shumë...

RKL: Të rishqyrtohen kriteret bazë lidhur me përcaktimin e statusit të veteranit të UÇK-së

Është e nevojshme dhe më se e domosdoshme të  përcaktohet definitivisht numri i  veteranëve të luftës së UÇK-së. Po ashtu, është më se e nevojshme të rishqyrtohen kriteret bazë, duke u mbështetur në të dhëna relevante, në dëshmi të faktuara dhe në argumente, gjatë marrjes së vendimit për të shpallur ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Çmimi Nobel – rezultat i meritës apo lobimit-manipulimit

Duket se asnjëherë më parë se sa tani kemi nevojë për filozofinë e Niçes në përgjithësi dhe pikëpamjeve të tij mbi vlerat dhe rivlerësimit të tyre në veçanti. Pavarësisht se 10 vitet e fundit i kaloj në çmendi, pesimizmi i tij mbi vlerat dhe për atë që e priste Evropën ...

Më shumë...

U nda nga jeta historiani që asnjëherë nuk u zmbraps nga e vërteta shkencore, pavarësisht pasojave…

Dr. Muhamet Pirraku ishte në mesin e historianëve e veprimtarëve të vendit, i cili në asnjë segment të punës së tij shkencore nuk bëhej zap, nuk ndalonte rrugëtimin, por gjithnjë bënte një hap tutje, gjithnjë shkonte më tej, në kërkim të dijes dhe në gjurmim të së vërtetës, të asaj ...

Më shumë...

Dr: Shefqet Krasniqi: Kosova në vitin e gjashtë të pavarësisë

Në vitin 2008 Kosova shpalli pavarësinë. Ishte ditë e madhe dhe e tillë vazhdon dhe do të vazhdojë të jetë, me lejen e Allahut. Çlirimi nga një okupator që, përveç tjerash, na ka luftuar edhe pse jemi muslimanë, nuk ka pse të mos jetë datë e shënuar. Ndonëse Kosova pati ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kur horrat e derrat marrin mundin për të na mësuar se cilat qenkan vlerat dhe antivlerat

Ka kohë që nëpër disa faqe elektronike të dominuara nga faqet e verdha, afishohen shkrime të horrave, mendjerobëruarve, me një fjalor të pistë dhe etiketues që provojnë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike. Për mendimin tim, ky soj i njerëzve para se të provojë të analizojë dhe vlerësojë të tjerët është ...

Më shumë...

RKL: Për 200 milicët e mbetur pa punë të kohës së ish-Kosovë Metohisë, kërkohet trajtim institucional

Disa ish-kuadro dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës deri në vitin 1990, e njohur asokohe  si Milicia e Kosovës dhe Metohisë, ndihen të anashkaluar dhe të harruar nga institucionet e vendit. Vetëm rreth 200 ish-policë shqiptarë, të cilët në vitin 1990 janë larguar nga puna, duke ia dorëzuar Serbisë, armët ...

Më shumë...

Edi Rama: Me këmishën e bashkimit, që tani na mundëson ripërkufizimin e hapësirës shqiptare…

(Fjala e kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama, mbajtur  para deputetëve në Kuvendin e Kosovës)   “Do të udhëtojmë bashkë, të gjithë, ose nuk udhëtojmë. Pa përfaqësuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk nisemi – sot, as nesër, asnjëherë. Kështu mendojmë të gjithë. Vetëm Bashkë,” tha profesor Rexhep Qosja, një prej ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Java e Ukshin Hotit, 11-16 maj 2013. Ukshin Hoti nuk i përket harresës

Më 16 maj, bëhen 14 vjet që nuk dihet asgjë për rrethanat e zhdukjes së Ukshin Hotit, të këtij kolosi të madh të mendimit politikë shqiptar. Lidershipi politikë e institucional i Kosovës, për 14 vjet rresht heshtën, nuk e ngritën zërin për ndriçimin e fatit të këtij personaliteti EMBLEMATIK të ...

Më shumë...