Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Analiza (faqe 135)

Analiza

Edi Rama: Me këmishën e bashkimit, që tani na mundëson ripërkufizimin e hapësirës shqiptare…

(Fjala e kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama, mbajtur  para deputetëve në Kuvendin e Kosovës)   “Do të udhëtojmë bashkë, të gjithë, ose nuk udhëtojmë. Pa përfaqësuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk nisemi – sot, as nesër, asnjëherë. Kështu mendojmë të gjithë. Vetëm Bashkë,” tha profesor Rexhep Qosja, një prej ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Java e Ukshin Hotit, 11-16 maj 2013. Ukshin Hoti nuk i përket harresës

Më 16 maj, bëhen 14 vjet që nuk dihet asgjë për rrethanat e zhdukjes së Ukshin Hotit, të këtij kolosi të madh të mendimit politikë shqiptar. Lidershipi politikë e institucional i Kosovës, për 14 vjet rresht heshtën, nuk e ngritën zërin për ndriçimin e fatit të këtij personaliteti EMBLEMATIK të ...

Më shumë...

RKL: Vdiq Mandela i Afrikës, është gjallë e i fortë Mandela i Evropës

Vdekja e jugo-afrikanit, Nelson Mandela, në moshën 95-vjeçare, e ktheu kujtesën e botës përparimtare demokratike drejt këtij personalitet me rëndësi botërore, për shkak të idealeve të tij çlirimtare e humane, për shkak se për bindjet e tij vuajti rreth 30 vjet burg në kohën e kolonializmit dhe Aparthejdit në Afrikën ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Shkollat tona: Edukim apo dhunë?

Dhuna që shpërtheu në mes të filloristeve, ku “Duda” rrihte pamëshirë shoqen e saj, mori dhenë dhe pothuajse tronditi mbarë opinionin. Në fakt një dhunë e këtillë nuk do të dihej po të mos bëhej publike nga vet agresorja pasi që dhunën e ushtruar me krenari e incizonte dhe më ...

Më shumë...

A. Q. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, hero kombëtar i të gjithë shqiptarëve pa dallim feje

Në kohën kur Kosova nën presionin e fuqishëm të BE-së, në Bruksel ka  nënshkruar marrëveshje të dëmshme për të ardhmen e vendit, në kohën kur Evropa po bën përpjekje të na bind se Serbia dhe serbët e kanë vendin brenda Kosovës,  në veri dhe kudo në enklava, në kohën  kur  ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Përgjigje autorit anonim të shkrimit “Mbi akuzat për UÇK-në”

E nderuara Redaksi e gazetës “Dita”. Në datën 8 Gusht 2013, është botuar në faqen online një shkrim me titull: “Mbi akuzat për UÇK-në”, “ Reagim i Këshillit Drejtues dhe Kryesia e SHVLUÇK, Tiranë”. “Kryesi” e tillë nuk ekziston në Shqipëri.  Unë që po reagoj, quhem Dilaver Goxhaj, pasi autori ...

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: Republika e Kosovës duhet t’i kërkojë falje Republikës së Shqipërisë për gabimet e RTK-së

Në errësirën e natës së  20 janar 2013, policia e pasardhësit të Sllobodan Millosheviqit, Ivica Daqiq, hoqi përmendoren e Dëshmorëve të Kombit të   Zonës Ushtarake  të UÇK të Kosovës Lindore  në Preshevë. Reagimi i opinionit publike shqiptar ishte i menjëhershëm dhe energjik. Spontanisht, shumë përmendore serbe u rrafshuan me toke në ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Pas marrëveshjes së madhe, një mosmarrëveshje edhe më e madhe

Bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës me “ndërmjetësimin” e BE-së me “lehtësuesen” Ketrin Eshton, duket se teknikisht kanë hyrë në një rrugë njëkahëshe apo sipas disave janë ndalur në stacionin e fundit të rrugëtimit të paraparë me nënshkrimin e një marrëveshje “historike” për normalizim midis palëve, deri dje në një armiqësi ...

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Mos ia kthe pushkën veti dhe kombit tënd, Uran Butka

(Uran Butka, Tragjedia e Tivarit. “Enver Hoxha urdhëroi vrasjen e Kosovarëve”, “KOSOVA SOT” 6 prill 2013 . f. 31.)   E lexova dy here këtë shkrim autorial të autorit Uran Butka (version i shkurtuar që do të thotë se në te ka pas gisht edhe Redaksia e Gazetës). Të ngrihesh ...

Më shumë...

32 vjet nga kthesa vendimtare e rrugës drejt lirisë dhe pavarësisë, gjenerata kryengritëse e vitit 1981 ende pa asnjë përkujdesje institucionale

Në mbrëmjen e 11 marsit të vitit 1981, në Mensën e Studentëve, në Prishtinë, një grup studentësh kishin shfaqur një pakënaqësi sociale, jo edhe aq të rastit. Ushqimi i dobët, kushtet e tyre të rënda sociale u dhanë shkas atyre, që pakënaqësinë  ta shfaqin në rrugë, duke kërkuar në radhë ...

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Me gjysmë të vërteta nuk bëhet shkenca

 I.   Oliver Jens Schmitt-i me librin “Kosova – histori e shkurtër e një treve qendrore ballkanike” (botim i kompanisë “Koha”, Prishtinë, nëntor 2012), pa dyshim i bën antitezë librit pothuajse me të njëjtin titull të Noel Malcolm-it, “Kosova – një histori e shkurtër” (edhe ky botim i kompanisë “Koha”, ...

Më shumë...

At Nikollë Marku: Organizata fashiste greke Agimi i Artë” ka kryepeshkop antishqiptarin Janullatos

Anastas Janullatosi është  një prift i thjeshtë për atë pakicë greke në Shqipëri, pakicë që bën mirë të distancohet nga ju. Ai meriton vetëm një dekoratë, atë të armikut tradicional të shqiptarëve, meqë ai distancohet nga deklarimet e Agimit të Zi, deklarime fyese dhe përçmuese për shqiptarët në tërësi? Këtu ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Mbi të gjitha rëndësi ka ribashkimi i trojeve të Atdheut

Tanimë zgjedhjet vendore u mbajtën në Kosovë, mbasi  shumë muaj më parë, qenë paralajmëruar. U trumbetua me shumë bujë, se zgjedhjet lokale do të mbahen me 3 nëntor 2013. Menjëherë pas këtij përcaktimi, filluan paralajmërimet e negociatave me serbët për zgjedhjet, edhe pse bisedime me ta ka pasur, gjithnjë në ...

Më shumë...

RKL: Çka nënkupton premtimi për “kthimin e dinjitetit” në qeverisjen lokale?

Slogani  më shpesh i përdorur gjatë fushatës zgjedhore ka qenë dhe po mbetet, “kthimi i dinjitetit”, që nënkupton kthimin në kohën e kaluar, kohën e artë të qeverisjes së mirë e të dinjitetshme,  në të djeshmen, kur kanë qeverisur të tjerët,  dhe jo këta të sotmit. Ky slogan është keqpërdorur ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Tashmë është e qartë se Kosova dhe Serbia organizojnë së bashku zgjedhje në Kosovë

Në një analizë të botuar para një muaji, duke pas parasysh rrjedhën e bisedimeve Thaçi – Daçiq – Ashton, në Bruksel kam thënë se, “më 3 nëntor 2013, Republika e Serbisë dhe ajo e Kosovës organizojnë zgjedhjet Lokale në Republikën e Ahtisaarit”. Pse e kam quajt “Republika e Ahtisaarit”, sepse ...

Më shumë...

Luan Myftiu: Mirë politikanët, po mileti pse grindet?

Edhe pse janë zgjedhur për të vendosur kryesisht rendin e qetësínë, ka politikanë që nuk rrojnë dot pa krijuar vetë sherre dhe konflikte. Dhe, grinden aq sinqerisht sa duket sikur këtë e kanë ushqim shpirtëror. Mirëpo, meqë kacafyten edhe me njerëz të urtë, mileti ka filluar t’ua besojë ankesat. Prandaj, ...

Më shumë...