MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Analiza (faqe 137)

Analiza

RKL: Beogradi vazhdon ta përbuz dhe ta injorojë Kosovën, duke e trajtuar si provincë serbe

Pasi ka arritur fitore të paimagjinueshme  në bisedime me  delegacionin qyqar të Kosovës, kryepari i delegacionit të Serbisë në bisedime, Borko Stefanoviq insiston që Kosova t’ i bindet tërësisht Beogradit, meqë sipas tij, “Serbia ka për qëllim që ta mbajë Kosovën afër vetes, por edhe të inkuadrohet në Bashkimin Evropian, ...

Më shumë...

Dr. Zenun Gjocaj: Drejt shtegtimeve të reja e më të thella poetike

(Me rastin e botimit të librit “Shpirtndrituri” i autorit, Mehmet Bislimi)   Nga shkaku i veprimtarisë atdhetare, përndjekjes dhe vuajtjes së dënimit nga pushtuesi sllav, sa i përket veprimtarisë letrare, M. Bislimi, megjithatë, e arriti hapin e kohës. Në mënyrë intensive me veprimtari artistike ai u mor që në vitet ...

Më shumë...

Drama, “Shtëpia në ankand”, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj

Premiera e shfaqjes ”Shtëpia në ankand”, e cila u dha në Teatrin Kombëtar të Kosovës, në Prishtinë, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj, i cili deri tani ka vënë në skenë  47 shfaqje teatrore dhe ka shkruar 15 drama. Drama,  “Shtëpia në ankand” ...

Më shumë...

Pika jo e vetme ku bashkohen: Berat Buzhala e Ilir Mirena, me Goran Bogdanoviqin

Fushata e disa kalemxhinjve të njohur të Kosovës, kundër Vetëvendosjes e në veçanti kundër Albin Kurtit, po bëhet  në vazhdën e fushatave të dikurshme dhe të tanishme kundër UÇK-së, kundër dr. Rexhep Qoses, kundër Adem Demaçit, të burgosurve politikë dhe kundër liridashësve të vendit.   Përpjekjet për ta linçuar Albin ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët nën Mal të Zi – si të huaj në tokën e vet!

Një numër artikujsh janë botuar kohët e fundit në lidhje me gjendjen e shqiptarëve nën Mal të Zi, gjendje kjo që sipas shumë zëdhënësve shqiptarë në Mal të Zi sa vjen e përkeqësohet nga viti në vit, nga pikëpamja kombëtare, nga (mos)përfaqësimi i tyre politik si dhe në fushën ekonomike, ...

Më shumë...

RKL: Të rishqyrtohen kriteret bazë lidhur me përcaktimin e statusit të veteranit të UÇK-së

Është e nevojshme dhe më se e domosdoshme të  përcaktohet definitivisht numri i  veteranëve të luftës së UÇK-së. Po ashtu, është më se e nevojshme të rishqyrtohen kriteret bazë, duke u mbështetur në të dhëna relevante, në dëshmi të faktuara dhe në argumente, gjatë marrjes së vendimit për të shpallur ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Çmimi Nobel – rezultat i meritës apo lobimit-manipulimit

Duket se asnjëherë më parë se sa tani kemi nevojë për filozofinë e Niçes në përgjithësi dhe pikëpamjeve të tij mbi vlerat dhe rivlerësimit të tyre në veçanti. Pavarësisht se 10 vitet e fundit i kaloj në çmendi, pesimizmi i tij mbi vlerat dhe për atë që e priste Evropën ...

Më shumë...

U nda nga jeta historiani që asnjëherë nuk u zmbraps nga e vërteta shkencore, pavarësisht pasojave…

Dr. Muhamet Pirraku ishte në mesin e historianëve e veprimtarëve të vendit, i cili në asnjë segment të punës së tij shkencore nuk bëhej zap, nuk ndalonte rrugëtimin, por gjithnjë bënte një hap tutje, gjithnjë shkonte më tej, në kërkim të dijes dhe në gjurmim të së vërtetës, të asaj ...

Më shumë...

Dr: Shefqet Krasniqi: Kosova në vitin e gjashtë të pavarësisë

Në vitin 2008 Kosova shpalli pavarësinë. Ishte ditë e madhe dhe e tillë vazhdon dhe do të vazhdojë të jetë, me lejen e Allahut. Çlirimi nga një okupator që, përveç tjerash, na ka luftuar edhe pse jemi muslimanë, nuk ka pse të mos jetë datë e shënuar. Ndonëse Kosova pati ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kur horrat e derrat marrin mundin për të na mësuar se cilat qenkan vlerat dhe antivlerat

Ka kohë që nëpër disa faqe elektronike të dominuara nga faqet e verdha, afishohen shkrime të horrave, mendjerobëruarve, me një fjalor të pistë dhe etiketues që provojnë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike. Për mendimin tim, ky soj i njerëzve para se të provojë të analizojë dhe vlerësojë të tjerët është ...

Më shumë...

RKL: Për 200 milicët e mbetur pa punë të kohës së ish-Kosovë Metohisë, kërkohet trajtim institucional

Disa ish-kuadro dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës deri në vitin 1990, e njohur asokohe  si Milicia e Kosovës dhe Metohisë, ndihen të anashkaluar dhe të harruar nga institucionet e vendit. Vetëm rreth 200 ish-policë shqiptarë, të cilët në vitin 1990 janë larguar nga puna, duke ia dorëzuar Serbisë, armët ...

Më shumë...

Edi Rama: Me këmishën e bashkimit, që tani na mundëson ripërkufizimin e hapësirës shqiptare…

(Fjala e kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama, mbajtur  para deputetëve në Kuvendin e Kosovës)   “Do të udhëtojmë bashkë, të gjithë, ose nuk udhëtojmë. Pa përfaqësuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk nisemi – sot, as nesër, asnjëherë. Kështu mendojmë të gjithë. Vetëm Bashkë,” tha profesor Rexhep Qosja, një prej ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Java e Ukshin Hotit, 11-16 maj 2013. Ukshin Hoti nuk i përket harresës

Më 16 maj, bëhen 14 vjet që nuk dihet asgjë për rrethanat e zhdukjes së Ukshin Hotit, të këtij kolosi të madh të mendimit politikë shqiptar. Lidershipi politikë e institucional i Kosovës, për 14 vjet rresht heshtën, nuk e ngritën zërin për ndriçimin e fatit të këtij personaliteti EMBLEMATIK të ...

Më shumë...

RKL: Vdiq Mandela i Afrikës, është gjallë e i fortë Mandela i Evropës

Vdekja e jugo-afrikanit, Nelson Mandela, në moshën 95-vjeçare, e ktheu kujtesën e botës përparimtare demokratike drejt këtij personalitet me rëndësi botërore, për shkak të idealeve të tij çlirimtare e humane, për shkak se për bindjet e tij vuajti rreth 30 vjet burg në kohën e kolonializmit dhe Aparthejdit në Afrikën ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Shkollat tona: Edukim apo dhunë?

Dhuna që shpërtheu në mes të filloristeve, ku “Duda” rrihte pamëshirë shoqen e saj, mori dhenë dhe pothuajse tronditi mbarë opinionin. Në fakt një dhunë e këtillë nuk do të dihej po të mos bëhej publike nga vet agresorja pasi që dhunën e ushtruar me krenari e incizonte dhe më ...

Më shumë...

A. Q. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, hero kombëtar i të gjithë shqiptarëve pa dallim feje

Në kohën kur Kosova nën presionin e fuqishëm të BE-së, në Bruksel ka  nënshkruar marrëveshje të dëmshme për të ardhmen e vendit, në kohën kur Evropa po bën përpjekje të na bind se Serbia dhe serbët e kanë vendin brenda Kosovës,  në veri dhe kudo në enklava, në kohën  kur  ...

Më shumë...