Analiza

Hajrush Kurtaj: Lufta Çlirimtare e Kosovës ishte liridashëse dhe e drejtë

Hajrush Kurtaj

20 vjetori i Komandant Bardhit Selim Shehut, Rizvan Beles, Xhezair Beles, Esat Axhamit, Burhan Zenelit, Sakip Mulakut, Ejup Dushkajes, dhe martirët: Hajdin Bela, Zejnete Avdiu, Selvete e Miradije kuka dhe Osman Jezerci. Lufta Çlirimtare e Kosovës ishte liridashëse dhe e drejtë. Sakrifica e popullit, qëndresa e luftëtarëve të lirisë, dhe …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: TAHIR MEHA DHA KUSHTRIMIN

Mehmet Bislimi: TAHIR MEHA DHA KUSHTRIMIN

13 majin, ditën e milicisë së ish Jugosllavisë, Tahir Meha e vrau me guxim e vendosmëri, me trimërinë dhe heroizmin e liridashësit të pashoq. Pushka çlirimtare e Tahir Mehës, 13 majin e shndërrojë në  ditë kushtrimi për liri. Ishte kjo pothuaj pushka e parë kaq e zëshme që pas Luftës …

Më shumë...

Zade Tahir Meha, 38 vjet jeton me traumat e pasojat e luftës të 13 majit të vitit 1981

Zade Tahir Meha

Bija e Tahir Mehës, Zadja,  “kujdeset” me aq sa mundet për kullën e babait, kullën e familjes tashmë Muze, në Lagjen Meha të Prekazit. Kishte 15-vjet në natën e 13 majit të vitit 1981, kur kishte përjetuar tmerrin e kësaj bote. Atë natë rruga e saj jetësore mori një kahe …

Më shumë...

RKL: Kur Serbia kërcënon Kosovën si në kohën e Milosheviqit, në Shqipëri opozita u vë zjarrin institucioneve

RKL

Kriza politike me të cilën po ballafaqohet Shqipëria, ndasitë e përçarjet e krerëve politikë në Kosovë, fuqizimi dhe përkrahja gjithnjë e më e rrezikshme që po i jep Kremlini zyrtar Serbisë neomillosheviqiane, përkrahja tashmë  krejt hapur që Bashkimi Evropian po i jep Serbisë në bisedime me Kosovën, zbehja e përkrahjes …

Më shumë...

RKL: Cili është mesazhi i Serbisë dërguar Kosovës me vringëllimin e armëve në bazën ushtarake të Nishit?

RKL: Cili është mesazhi i Serbisë dërguar Kosovës me vringëllimin e armëve në bazën ushtarake të Nishit?

Politika aktuale e Beogradit zyrtar ka zgjedhur Ditën e Evropës për të demonstruar forcën ushtarake, me qëllim për ta frikësuar Kosovën dhe shqiptarët përgjithësisht dhe për të treguar se ajo vazhdon me besnikëri rrugën e Millosheviqit, duke u mbështetur edhe në përkrahjen konkrete të Rusisë, por duke harruar se gjatë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: “Liderët” shqiptarë dhe tri gjërat e “mëdha” të tyre

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Gjatë tridhjetë viteve të fundit, në Shqipëri e Kosovë, “liderët”  e kombit, që duhej të ishin elita e kombit, kanë qenë të suksesshëm në tri fusha të jetës “politike” e historike. Fillimisht e kushtimisht po them se kanë qenë shumë të suksesshëm: Për të hedhur gur e dru mbi çdo …

Më shumë...

Adil Fetahu: Ericsoni dhe shkollat e tij në Kavajë

Adil Fetahu

Kush ishte Ericksoni Charles Telford Erickson (1867 – 1966)  ishte  një misionar i kongregacionit (protestan) i cili shërbeu në disa vende, e më së shumti dhe me përkushtimin më të madh shërbeu në Shqipëri (prej vitit 1908 – 1927), por aktivitetin dhe angazhimin për çështjen shqiptare nuk e ndërpreu deri …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Mbresa nga tubimi përkujtimor në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Shasivar Makollit-QALIT

Sylejman Krasniqi

   Aromë Shqipërie Është bërë traditë që të përkujtohen datat me rëndësi të veçantë nga historia jonë shumë e bujshme. Përkujtohen ditët e betejave, të luftërave , të ngjarjeve me peshë, ditëlindjet e  martirëve,  të dëshmorëve, të heronjëve. Përkujtohen edhe datat e rënjeve heroike të tyre por edhe të vdekjeve …

Më shumë...

Arton Musliu: Ja si bëhet Gjykata Ndërkombëtare për krimet që ka kryer Serbia në Kosovë

Arton Musliu

Nisma e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, z. Kadri Veseli, për krijimin e një tribunali ndërkombëtar për krimet që shteti serb i ka kryer mbi popullsinë civile në Kosovë, gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga analist e institute të ndryshme po shihet si një imagjinatë iluzive! Alamet analisti, juristi …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Edi Rama me ata, dëshmorët, dhe me këta, neofashistët!?

Xhevat Bislimi

Fushate e mbarsur me neofashizem e antishqiptarizem si asnjehere me pare! Pjella e kolaboracionisteve dhe bashkepunetoreve te Greqise, te Serbise, te Italise e te dreqit e te birit ka marre zemer e eshte trimeruar deri ne ate shkalle sa Deshmoret e Atdheut t’i “shpalle kriminele”! Gjate gjithe kesaj kohe fushatezeze …

Më shumë...

Pjesë nga kujtimet e Brahim M. Berishës, ushtar i Brigadës së Tretë Sulmuese të UNÇSH-së

Pjesë nga kujtimet e Brahim M. Berishës, ushtar i Brigadës së Tretë Sulmuese të UNÇSH-së

(Kujtimet e Brahim Berishës, babai i dëshmorit të UÇK-së,  Maxhun Berisha, lidhen me artikullin e botuar në RKL për Saliko Sulon) SALIKO SULO MË THA: O, të lumtë, Kosovë, se mendtë që i ka Kosova nuk i ka bota, juve vetëm u ka mungue shkolla se nuk ua kalon kush… …

Më shumë...

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: Fati dramatik i SALIKO SULO VELÇËS, një antifashisti të shquar

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: Fati dramatik i SALIKO SULO VELÇËS, një antifashisti të shquar

Në jetën tradicionale të Labërisë, përgjatë shekujve, kanë nxjerrë krye luftëtarë të dëgjuar popullorë, kapedanë trima të çartur, të cilët ende janë gjallë në kujtesën popullore, pasi bëmat dhe trimëritë e tyre kanë lënë gjurmë e ringjallen herë pas here në rrëfime e këngë popullore. Autori Sulçe Çela, ashtu si …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Viti i shpresës për Zjarrfikësit e Kosovës

Tahir Ahmeti

Zjarrfikësit në këtë ditë feste për ta, pavarësisht se nga çfarë vendi vijnë, çfarë uniforme veshin apo çfarë gjuhe flasin, ndjehen krenarë, sepse krahas punës së rrezikshme profesionale që e bëjnë, ata janë të vetëdijëshëm se kanë një profesion krejtësisht human dhe janë gjithmonë në shërbim të sigurisë së qytetarëve …

Më shumë...

Bedri Islami: Lulzim Basha, shkatërruesi i Shqipërisë, denoncuesi i UÇK-së, fshehës i dëshmive të masakrave serbe

Lulzim Basha

Kurrë nuk i kam dërguar një urim Lulzim Bashës dhe as që kam pasur ndër mend. Përse do ta bëja? Ta uroja që, ende pa u diplomuar si duhet, dikush e gjeti si me dorë dhe e dërgoi në zyrat e UNMIK-ut, në Kosovë, bashkë me bijën e Berishës, pikërisht …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Për të vërtetën, pazaret kufijtë dhe dënimin me fakte të gjenocidit serb, në vitet 1998-1999

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Po mbushën njëzetë vjet pas mbarimit të Luftës së drejtë të UÇK-së dhe institucionet e Republikës Kosovës, assesi ta gjejnë një gjuhë argumentuese lidhur me krimet e okupatorit serbiane. Në shumë protesta, një kohë të gjatë ka dominuar fjalia se: “Serbia duhet të na kërkojë falje”. Ishte kjo një papjekuri …

Më shumë...

Gjendja e rënduar e pabarazisë sociale nga viti në vit po thellohet e po degradon drejt kaosit

Gjendja e rënduar e pabarazisë sociale nga viti në vit po thellohet e po degradon drejt kaosit

Gjendja e rënduar e pabarazisë sociale, veçmas në Kosovë, nga viti në vit po thellohet e po  degradon. Pasurimi enorm i të pasurve në vendin tonë, rritja qind për qind e pagave të atyre që janë të zënë me punë dhe paguhen nga taksapaguesit e vendit, mungesa totale e investimeve …

Më shumë...