Analiza

Jakup Krasniqi: Kujdesin për Diasporën duhet ta ketë Shqipëria

Jakup Krasniqi

Që në fillim të temës aq të ndjeshme lidhur me diasporën shqiptare dhe kujdesit të përhershëm ndaj saj nga Shqipëria, parashtroj tri pika domethënëse me të cilat mendoj se janë të domosdoshme dhe immediate: Diaspora shqiptare duhet të homogjenizohet, Diaspora duhet të depolitizohet e të shqiptarizohet duke i thënë jo …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: “BETEJA E KOSHARES” (I)

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Kanë kaluar 20 vjet nga mbarimi i Luftës të pasluftës Çlirimtare të Kosovës dhe nuk kemi dëgjuar që të jetë organizuar nga qeveritë e Kosovës por edhe të Shqipërisë ndonjë simpozium apo konferencë shkencore, për të evidentuar përvojën dhe mësimet që mund të nxirren nga ajo luftë, në të cilën …

Më shumë...

Isa Ferizaj: Një zë ndërgjegjeje nga Kosova e shqiptarisë

Isa Ferizaj

Pasditja e shtatëmbëdhjetë e këtij prilli, sikur më shkundi nga një lumnajë hamendësishë që prej kohësh vërtiteshin sa nga një cep i mendimit, në tjetrin cep të dyshimit. Nga ana tjetër e telefonit u dëgjua zëri i një vëllait tim të idealit kombëtar e njerëzor, shumë të nderuar e të …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Lumnije Musaj hapi vetë varrin për birin e saj 5-vjeçar. Serbët i kishin dhënë afat një orë për ta varrosur

Dragan Bursaç

Një mëngjes me diell dhe i bukur në fshatin Mojstir, të Kosovës. Ishte 8 prilli i viti 1999. Një grua, Lumnija Musaj, hap një varr në oborr. Dielli derdhej mbi flokët e saj të bukur, por të pakrehur dhe zbulon një gjurmë të përgjakshme, që del nga shpatullat deri te …

Më shumë...

Haki Leci: Është i çmendur ai i cili i beson shkaut

Haki Leci: Është i çmendur ai i cili i beson shkaut

(Në shenjë respekti dhe përkujtimi të intelektualit dhe dëshmorit të UÇK-së, Isa Kastrati, i cili ra heroikisht më 21 prill 1999) Buricë , 16 shkurt 1999 – Ditë jo e rëndomtë. I premtova Redaksisë së do ta vizitoj Shtabin e Ushtrisë Çlirimtare në Zonën e Llapit. Nëpërmjet një telefonate nga …

Më shumë...

Armend Selim Daci (1976 – 1996), me rastin e përvjetorit të rënies)

Armend Selim Daci (20.4.1976 – 21.4.1996)

Armend Daci, lindur më 20 prill të vitit 1976, në Deçan të Dukagjinit. Biri i denjë i një familje të ndershme, atdhedashëse dhe intelektuale, familje e shquar ndër brezni, që tokës mëmë i ka dhënë shumë. Armendi që nga mosha e re, ishte brumosur me ide atdhedashurie për të qenë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Lidhje të ngushta ushtarake midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara

Frank Shkreli

Në portalin e Pentagonit njoftohet se mbrëmjen e ditës së enjtës u takuan në Pentagon. Ministrat e Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara.  Nën titullin “Ministrat e Mbrojtjes të Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara ritheksojnë rëndësinë e marrëdhënieve” dypalëshe – dhe me foto nga pritja …

Më shumë...

RKL: Vazhdon fushata e përçmimit dhe nënçmimit të luftës së UÇK-së nga disa jugo-medie në Kosovë

Ushtarët e UÇK-së

Disa medie e portale në Kosovë, nuk reshtin duke fyer luftën e UÇK-së, njëjtë, madje në një segment edhe më shumë, sesa shtypi në Serbi. Andaj, emërtimi si jugo-medie në gjuhën shqipe, në këtë segment e arsyeton qëllimin, sepse, në kohën kur Serbia zyrtare mohon të ketë kryer qoftë edhe …

Më shumë...

Ahmet Bytyçi: Krimi dhe gjenocidi serb në Kosovë, dëshmi nga Pokleku i Vjetër më 17 prill të vitit 1999

Ahmet Bytyçi: Krimi dhe gjenocidi serb në Kosovë, dëshmi nga Pokleku i Vjetër më 17 prill të vitit 1999

Sot në 20 vjetorin e rënies kujtohen 53 martirët e Poklekut. Krimet e gjenocidi serbe filluan në Likoshan, Qirez, Abri, Poklek në Recak, e Ticë, në Krushë e Meje, në Qyshk e Shtedime, në Gjakovë e Therandë dhe në shumë vende të tjera të Kosovës. Për informimin e lexuesve që nuk …

Më shumë...

Elife Luzha: Arti i komunikimit dhe komunikimi politik në Kosovë

Elife Luzha

Aftësia për të komunikuar na bën të jemi  qenia më e privilegjuar dhe më e pushtetshme në planet. Ndoshta kjo bindje ka bërë që shpeshherë të thuhet se, jo aftësia për të menduar, siç thoshte filozofi Rene Deckartes, por aftësia për të komunikuar na bën të ndjehemi njerëz. Në përditshmërinë …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Në Drenicë dhe në tërë Kosovën, regjimi serb bëri krime, të përmasave të mëdha gjenocidale

Dr. Sabit Syla: Në Drenicë dhe në tërë Kosovën, regjimi serb bëri krime, të përmasave të mëdha me elemente gjenocidi

(Fjalë rasti në Akademinë përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kombit) Të nderuar, familjarë të dëshmorëve dhe martirëve të kombit, I nderuar, Kryetar i Komunës së Skënderajt, Z. Bekim Jashari, Të nderuar, veteranë e invalidë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Të nderuara zonja dhe …

Më shumë...

Bedri Islami: Në Shqipëri e majta ka humbur e djathta nuk ekziston

Bedri Islami

Të shtunën në mbrëmje, si shumë të tjerë, ndiqja protestën e opozitës në Tiranë, atë shkulm mërie, dhune dhe verbërie politike, që ndërsa përplasej tek muri i policisë së shtetit, kthehej rishtas tek liderët politikë, që i kishin thirrur, dhe pak më pas, niseshin rishtas, edhe një herë, edhe një …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Për një filozofi ndryshe në qeverisjen e vendit

Dr. Skënder Demaliaj: Për një filozofi ndryshe në qeverisjen e vendit

(Libri i profesor, Servet Pëllumbit, “Për një filozofi ndryshe”, Shtëpia Botuese “Morava”, Tiranë, 2018.) Filozofia sipas Fjalorit sociologjik i drejtohet një spektri të gjerë çështjesh të lidhura ndërmjet natyrës së të kuptuarit, logjikës, gjuhës dhe shkakësisë. Na duhet një filozofi ndryshe për të ndryshuar të kuptuarit e botës, pra një …

Më shumë...

Shemsi Syla: Dy jetë të shkrira në një ideal!

Shemsi Syla: Dy jetë të shkrira në një ideal!

(Në 20 vjetorin e rënies së dëshmorëve të kombit Hanumshahe e Tefik Zymberi!) Procesin e përmbushjes së asaj çfarë jemi sot, asesi nuk do të mund ta përshkruaja pa dhënë fokusin që medoemos e meriton gruaja shqiptare. Ky përshkrim, s’ka si të jetë i vërtetë, po nuk u theksua fuqia …

Më shumë...

Remzie Zeqiraj: Njëzet vjet pas, në përkujtim të luftës, heroizmit dhe rënieve për LIRI!

Remzije Zeqiri: Njëzet vjet pas, në përkujtim të luftës, heroizmit dhe rënieve për LIRI!

Para njëzet vitesh, 12 Prilli 1999, ka qenë ditë e hënë, një mëngjes tipik pranverorë, dëgjoheshin vetëm cicërimat e zogjve të malit. Një shi i imtë, që binte prajshëm, nuk të bënte përshtypje për t’u strehuar aspak,…, mot i mirë e frymëzues, aq sa, për ta falënderuar Zotin. Atë ditë, …

Më shumë...

RKL: Qeveria që rrit 100 % pagat, abuzon me paranë publike duke thelluar edhe më tej papunësinë… shifra e fakte

RKL

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ditë më parë  ka folur për ikjen e të rinjve nga Kosova. Sipas tij  është e arsyeshme që qytetarët që nuk kanë një vend të punës në Kosovë, të kërkojnë në vendet e tjera, si në Gjermani apo në Zvicër. Detyra jonë është që të bëjmë më …

Më shumë...