Brickos

Analiza

Raporti i WWF-it zbulon ndikimin e madh të njeriut në planet

Raporti i WWF-it zbulon ndikimin e madh të njeriut në planet

Indeksi i jetës në planet (The Living Planet Index, LPI) tregon se popullata globale e kurrizorëve ka rënë për 60% në 40 vitet e fundit.  Shtytësit kryesorë të humbjes së biodiverzitetit janë eksploatimi i tepërt dhe bujqësia, të dyja të ndërlidhura me harxhimet në rritje te njeriut.  Prodhimi i shpejtë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në bazë të cilave vlera mbahen të izoluar rreth dy milionë shqiptarë të Evropës?

Jakup Krasniqi

Mediet më 29 tetor 2018, njoftuan publikun se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës nuk pritet të ndodhë as në fund të këtij viti se: “Bashkimi Evropian është bllokuar për shkak të hezitimit të shumë shteteve anëtare të këtij unioni. Në takimin e fundit të mbajtur nga ambasadorët e …

Më shumë...

Ramiz LUSHAJ: Partizani i Kosovës e pedagogu i Tiranës, Dervish Ram Gjongecaj “Qytetar Nderi” i Tropojës

Ramiz LUSHAJ: Partizani i Kosovës e pedagogu i Tiranës, Dervish Ram Gjongecaj “Qytetar Nderi” i Tropojës

Më 1 korrik 1919, në një kullë alpine të lagjes Gjongecaj (sot qyteti i Bajram Currit) lindi Dervish Ram Gjongecaj. Në këtë fshat qëndror (Kolgecaj), i konsideruar i tillë prej austriakëve që më 1917, e kreu arsimin fillor 5-vjeçar, ku spikati për intelektin e tij, me veçantitë e tij. I …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: VETTING-u duhet ta shkrijë Korporatën e krimit gjyqësor në Shqipëri

Skënder S. Kapiti

Pa u shkrirë, shpartalluar dhe asgjësuar korporata kriminale fitimprurëse  e gjyqësorit  në Shqipëri nuk dekriminalizohet politika, nuk luftohet korrupsioni, as krimi politik, as ai i organizuar dhe as ai ordiner, nuk ndërtohet shteti ligjor dhe nuk ka përparim për integrimin në BE. Pothuajse  i  gjithë sistemi gjyqësor në Shqipëri, pothuajse …

Më shumë...

Agim Vuniqi: A ndjeve o, “jashtëtokësorët” ishin shqiptarë…!

Agim Vuniqi

Kush ia pa hajrin gjithë kësaj armate dr…e mrrrrrr, kryesore do të bëhemi me “At”…! Përtacia e shtresës së intelektualëve, filmaxhinjve, njerëzve të kulturës është e paskajshme, sa herë ndërrohen sistemet ndërrohen fjalët, dhe akuzat dërgohen diku tjetër, larg nesh… disa thonë që kishat ortodokse serbe kanë qenë dikur katolike-ilire, …

Më shumë...

A. Qeriqi: Në Drenicë radhiten gjashtë ndër personalitetet më të rëndësishëm të kombit shqiptar

A. Qeriqi: Në Drenicë radhiten gjashtë ndër personalitetet më të rëndësishëm të kombit shqiptar

Milush  Kopiliqi, Hasan Prishtina, Azem Galica, Shote Galica, Shaban Palluzha, Adem Jashari. Në Drenicë shquhen disa personalitete ndër më të rëndësishmit të kombit,  të cilat kanë shënuar ngjarje me rëndësi jo vetëm kombëtare, por edhe rajonale e më gjerë… Janë gjashtë   emra më të shquar e më të dalluar të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kosovës i duhen udhëheqës tokësorë dhe jo misionarë mashtrues

Jakup Krasniqi

Përderisa partitë tona politike do të jenë të tipit të “partive misionare” (mashtruese), qofshin misionarë te gjallë apo të vdekur, në skenën tonë politike nuk do të ketë udhëheqës tokësorë që do të merren me hallet e problemet e qytetarëve. Me hallet dhe problemet që qytetarët tanë përballen përditë në …

Më shumë...

Organizata”Shqiptarët e Bashkuar”: Mos e politizoni Skënderbeun!

Skënderbeu në Krujë

Katolikët, ortodoksët e as myslimanët nuk mund ta përvetësojnë e as të manipulojnë për qëllime politike e as religjioze krye figurën gjithëkombëtare shqiptare, SKËNDERBEUN, SEPSE është i të gjithëve.  Organizata “SHQIPTARËT E BASHKUAR” në Detroit të Michigan-it, me indinjatë të thellë dhe në mënyrë kategorike e hedh poshtë propozimin skandaloz …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Përgjigje një anonimusi të portalit “Drenicapost.com”

Dilaver Goxhaj

Zotni Anonim i portalit “Drenicapost.com”! E lexova “analizën” tuaj të datës 24 tetor 2018, bërë në portalin “Drenicapost.com”, dhe e kuptova se e vërteta  e “fitores “ nga ne e betejës së Koshares u ka hidhëruar shumë, duke më quajtur mua përrallxhi, pse them që atë betejë nuk mundëm ta …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kur drejtësia dështon, kriminelët e mbrojnë drejtësinë

Krasniqi: Prokuroria e Dhomave të Specializuara, shpirtin e bazamentin e Kosovës, UÇK-në, po e quan ndërmarrje kriminale?!

Kur Gjykata ndërkombëtare e Drejtësisë dështoi të dënonte gjenocidin e Serbisë të ushtruar në përmasa të gjëra në Bosnje e Hercegovinë dhe më pas edhe në Kosovë, kjo i trimëroi kriminelet serbë në krye të institucioneve të shtetit, për t’i akuzuar të tjerët dhe amnistuar krimin dhe gjenocidin e Serbisë. …

Më shumë...

Ali Ymeri: Në Turqi ka shumë shqiptarë mbase në çdo tre veta, një duhet të jetë i tillë

Ali Ymeri: Në Turqi ka shumë shqiptarë mbase në çdo tre veta, një duhet të jetë i tillë

Pjesë nga ditari personal i Ali Ymerit, ish-diplomatit shqiptar për 20 vjet në Turqi. Diplomacia turke pranon se shqiptarët drejtuan perandorinë që pushtoi Kostandinopojën. Si u vlerësua Enver Hoxha nga turqit për çështjen e Qipros dhe qëndrimi i tyre pas daljes së Shqipërisë nga Traktati i Varshavës Ali Ymeri shkruan …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Ku shkojnë kosovarët pse në Kosovë nuk rrinë?

Mr. Lulzim A. Beqiri

 “Ku shkojnë kosovarët, pse në Kosovë nuk rrinë”, kjo ishte një këngë më të kënduara të këngëtarit,  Ilir Shaqiri shumë vite më parë, mirëpo nëse ajo këngë është kënduar shumë kohë më parë, kosovarët prapë po vazhdojnë të ikin nga shteti i tyre, por kësaj radhe jo nga okupatori serb, …

Më shumë...

Skënder Sadri Kapiti: Disa portale, medie e gazetarë antishqiptarë e turkofobë në Shqipëri e Kosovë

Skënder S. Kapiti

Shqipërinë e ka mbërthyer krimi, korrupsioni  dhe droga. Për ditë dëgjohen e lexohen në  gazeta e portale si dhe shikohen nëpër televizionet e Shqipërisë  lajme të tmerrshme krimesh të cdo lloji,  raste korrupsioni, hajdutërie e trafikimesh njerzore e droge, vjedhje politike, krime gjyqsore e qeveritare, grabitje shtëpish e krime ordinere  …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në mungesë të shpatullave pushtetare, vjen lëngata

Blerim Muriqi

Kaluan ditë që kur familjarë të drejtuesit të AKI-së, Shpend Maxhuni, u zunë me narkotikë e armë. Njeriu i cili duhet të kujdeset për sigurinë tonë, nuk kujdeset dot për sigurinë e familjes së tij. Ai, duket se vlerë emancipimi familjar ka përbërësit kriminal? Drogë dhe armë. Them kështu, sepse …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Sulmuesit e serbëve gjenden vetëm në Beograd e askund tjetër

Krasniqi

Zyrtarët e Kosovës apo kushdo tjetër kot i kërkojnë e distancoheni nga sulmuesit e “pelegrinëve” serbë ne Burim a diku tjetër në Kosovë, sepse sulmuesit janë vetëm në Beograd e askund tjetër. Nuk janë “pelegrinë” ata, që në Kosovë vijnë me logjikën e mitologjisë shoviniste serbe, me logjikën e politikës …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Google, kjo enciklopedi universale e kërkimit dhe komunikimit masiv

Google

Google është një Korporatë shumëkombëshe amerikane, e specializuar në shërbimet e drejtpërdrejta të informatave e prodhimeve të tjera, të cilat përfshijnë teknologjitë Internet Advertising,  web dhe software, ndërsa shumica e fitimeve realizohet nëpërmjet,  AdWords. Korporata, Google.com del të jetë  themeluar në vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin,  të …

Më shumë...