Analiza

Mehmet Bislimi: Drini i bardhë!

Mehmet Bislimi

Fitorja e Drin Alajt në zgjedhjet e kësaj vjeshte, mbajtur me 07.10.2018, kur ai kishte garuar si anëtar dhe bashkëkryetar i Partisë Socialdemokrate (SP) në komunën Cham-it të Zvicrës, Kantoni i Zug-ut. Drini ka fituar në të dy nivelet: në atë Komunal si drejtues i Bordit të Sigurisë dhe Komunikacionit …

Më shumë...

Viktor Malaj: Kapitali ka bijtë e vet në parlamente, qeveri, media, drejtësi dhe kudo që i nevojiten

Kapitalizmi

“Kërcënimi i vërtetë i republikës tonë është ajo qeveri e padukshme e cila, si një oktapod gjigant shtrihet në qytete, shtete dhe gjithë vendin. Ashtu si oktapodi i vërtetë, ai vepron nën rrogoz… Në krye të tij janë interesat e kompanisë Standart Oil të Rok Felerit dhe të një grupi …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Praktika neo-maltusiane e Edi Ramës

Dilaver Goxhaj

Gjatë grevave studentore të këtyre dy javëve të para të muajit dhjetor 2018 , kryeministri Edi Rama, duke u munduar  të sfidojë sa është e mundur kërkesat e studentëve, ndoshta nga padija apo pa dashje, ka nxjerrë në pah teoritë e tij neo-Maltusiane, duke u shprehur : “Sikur të mos …

Më shumë...

Elife LUZHA: NËPËR RRJEDHAT E DEMOKRACISË

Elife Luzha

Demokracia si formë qeverisjeje është shfaqur herët (shek. V p. e. s.), dhe që nga antikiteti (filozofët antikë), e deri në ditët tona është temë hulumtimi për shumë studiues. Kjo dëshmon për vazhdimësinë e përpjekjeve njerëzore, në kërkim të gjetjes së një rendi për të krijuar rregull dhe harmoni midis …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami, letër publike Sali Berishës: Kur amputon një herë, është mençuri të mos gënjesh për së dyti!

Hakif Bajrami

Sali Berisha, në vend të urtisë profesionale, zgjodhi zgjerimin e rrenave monstruoze Nuk është hera e parë që doktor, Sali Berisha, me profesion mjek, publikisht futet në tema të Luftës Dytë Botërore, duke menduar se ka qenë kryetar shteti dhe i di të gjitha; duke akuzuar Enver Hoxhën për krimin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Injorancë apo lajthitje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së?

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Për zhvillimet e mbledhjes së 17 dhjetorit 2018 të Këshillit të Sigurimit (KS), të thirrur nga Serbia e Rusia për ushtrinë e Kosovës, nuk ka si të mos shtrohet pyetja: a kishin të drejtë disa nga folësit që t’i referoheshin Rezolutës 1244 të KS apo ta ndryshonin atë Rezolutë? Që …

Më shumë...

Elife LUZHA: SHTETI DHE E DREJTA

Elife Luzha

Në përditshmërinë tonë shpeshherë ndeshemi me nocione për shtetin, ligjin, të drejtën e të padrejtën, por pa u pyetur thua asnjëherë se ç’kuptim kanë ato? Kështu vazhdojmë t’i rrokullisim ditët, bashkë me hallet, ngarkesat e mendimet tona të turbullta, pa ndonjë brengë të madhe për atë se çfarë është duke …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Sot 18 dhjetori, Dita Ndërkombëtare e Emigracionit

Albert Z. Zholi

(Përse ikin ende shqiptarët?) Shqipëria në këtë ditë hyri në vitin e 28 të emigracionit masiv. Por ka vite që edhe emigracioni ka ditën e tij. Ndoshta fundviti që bën bilancet ekonomike bën dhe bilancet emigruese. Ndoshta për këtë arsye dita e emigracionit është lënë për 18 dhjetor. Kjo ditë …

Më shumë...

Afganistani, 40 vjet luftë e një populli të pamposhtur kundër dy superfuqive botërore

Afganistani, 40 vjet luftë e një populli të pamposhtur kundër dy superfuqive botërore

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë, UNICEF, ka bërë të ditur se  viti 2018 në Afganistan është regjistruar me  një thatësirë ​​e madhe si kurrë më parë. Në deklaratë thuhet se rreth gjashtë milionë njerëz, gjysma e të cilëve janë fëmijë, kanë nevojë urgjente për ndihmë humanitare, raporton Anadolia. …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vendimet e guximshme sjellin ndryshime të mëdha

J. Krasniqi

 Jam i bindur se të gjitha gjeneratat e ilegales po të kërkohej nga prindërit e tyre, mbase me ndonjë përjashtim, për përfshirje në organizata revolucionare e çlirimtare do ta merrnin një përgjigje: “Është punë e vështirë të luftosh me shtetin – Jugosllavinë e Titos dhe UDB-në Rankoviqiste me zagarët e …

Më shumë...

Komunikatë lidhur me mbledhjen promovuese të shoqatës “P ë r k u j d e s j a G j i t h ë s h q i p t a r e”

Komunikatë lidhur me mbledhjen promovuese të shoqatës “P ë r k u j d e s j a G j i t h ë s h q i p t a r e”

Më 15 dhjetor 2018, në njërin nga ambientet e Muzeut Kombëtar në Tiranë, u mbajt mbledhja promovuese  e “Përkujdesjes Gjithshqiptare”, miratuar nga Gjykata e Tiranes ne 30 nentor 2018, organizuar prej grupit nismëtar të kësaj Përkujdesjeje, Gjokë Dabaj, Hamdi Hysuka, Faik Xhani, Pëllumb Xhufi dhe Dilaver Goxhaj. Mbledhja u zhvillua …

Më shumë...

Frank Shkreli: Martin Luther Kingu për protestat paqësore, me rastin e 50-vjetorit të vdekjes

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

(Kjo është koha për të realizuar premtimin e demokracisë). Ky vit shënon 50-vjetorin e vdekjes së Martin Luther Kingut, i vrarë në një hotel në qytetin Memfis të shtetit Tenesi në vitin 1968.  Martin Luther King-u ishte një prift protestan i sektit Baptist dhe njëkohësisht edhe aktivist i të drejtave …

Më shumë...

Adil Fetahu: Nga Ditari i Enver Hoxhës: 18 dhjetor 1971, “Turbullirat në Kroaci dhe në Kosovë”

Enver Hoxha

“Në Kroaci, si pasojë e tradhtisë titiste kundër marksizëm-leninizmit dhe socializmit në Jugosllavi, si pasojë e vendosjes  së kapitalizmit në këtë Federatë, në format dhe në stadin më anarshist dhe më kaotik, në Kroacinë e ustashëve të rinj, ka javë, për të mos u ngjitur më lart, që po zhvillohen …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Saktësi gjuhësore, jo lojë fjalësh

Jakup Krasniqi

Pas votimit të Delegacionit qeveritar në Kuvendin e Kosovës më 15 dhjetor 2018, Dardan Sejdiu paska thënë: “Hera e parë që kemi prej nisjes Kuvendin në timon të dialogut”. Por, votimi i sotëm timonin për dialog nuk ia la në duar Kuvendit se edhe ashtu nuk mund t’ia merrte diçka …

Më shumë...

Izet IBRAHIMI: Kolosët që ideali për Shqipërinë i bashkoi dhe as varri nuk i ndau

Izet Ibrahimi

 (Kronikë e shtegtimeve atdhetare të dëshmorëve Arif Shala, Sokol Brahimi e Izet Gjoshi)     Trajtimi i ngjarjeve nga periudha e lavdishme e veprimtarisë atdhetare të Komiteteve të Lëvizjes për Lirimin e Tokave Shqiptare (LpTSH) – NDSH-së, ҫetave të “Besës Kombëtare” dhe grupeve tjera politiko-ushtarake pas Luftës së Dytë Botërore …

Më shumë...

20 vjet më parë në malet e Pashtrikut u shkrua një faqe lavdie, heroizmi e sakrifice për liri e bashkim kombëtar

20 vjet më parë në malet e Pashtrikut shkrua një faqe lavdie, heroizmi e sakrifice për liri e bashkim kombëtar

Më 14 dhjetor të vitit 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, një formacion luftarak i UÇK-së, në krye me komandantin, Mujë Krasniqi, kishte rënë në pritë të forcave policore dhe ushtarake serbe. Gjatë luftimeve krejtësisht të pabarabarta kanë rënë dëshmorë pjesëtarë të radhëve të UÇK-së, nga Zona Operative …

Më shumë...