Analiza

RKL: Kryeministri dhe Qeveria e Kosovës ndodhen në një pozitë shumë të rëndë, mbase pa rrugëdalje

RKL

Kriza shumëvjeçare sociale në Kosovë ka filluar të marrë përmasa kaotike, meqë keqqeverisja, papunësia në rritje,  injorimi i skamnorëve, lënia në mëshirë e veteranëve të vërtetë  dhe e kategorive sociale,  ka krijuar një sensibilizim tejet të shprehur, i cili ka filluar të shprehet  me revoltë, organizime grevash, madje edhe me …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Shqiptarët kurrë nuk kanë cenuar interesa të miqve por as të armiqve

Jakup Krasniqi

Mënyra sesi janë duke komunikuar disa njerëz të politikës shqiptare të nivelit të lartë në ditët tona, është bukur vështirë që të kuptohen se në të vërtetë se çka janë duke kërkuar ata në politikë dhe kujt janë duke ia bërë argatin? Ajo që lehtë është e lehtë për t …

Më shumë...

DW: Si funksionon Gjykata Speciale kundër UÇK-së, në Hagë?

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë nisi intervistimet. Si funksionon kjo strukturë dhe cilat janë kushtet për ngritjen e akuzave? Java e dytë e janarit 2019 mund të ishte edhe një javë e zakonshme për stafin e Zyrës së Prokurorisë së Specializuar, të …

Më shumë...

Kadri Rexha: Jusuf Gërvallën e shoh në lartësinë e shkrimtarit e atdhetarit të madh të kombit shqiptar

Kadri Rexha

1 Jusuf Gërvalla qe intelektual i shquar dhe figurë shumëdimensionale e kohës. Jusuf Gërvallën natyra e kishte pajisur me një shpirt hipërsensibël dhe me një talent të rrallë artistik, por mbi të gjitha, natyra, atij ia kishte dhuruar një guximin të pashoq. Qysh në bankat e gjimnazit aftësitë e tij …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ku është kufiri midis jetës personale (privatësisë) dhe asaj publike të një politikani?

Agim Vuniqi

ABUZIMI I “ZAGARËVE” Nëse përgjimi i telefonave të politikanëve është bërë me qëllim të ndëshkimit të të korruptuarve, atëherë publikimi i “përgjimeve” është patriotizëm qytetar dhe kushtetues – në shërbim të së mirës publike…është një hap i mirëpritur. Natyrisht politikanët dhe ministrat që bëjnë tonelata të parave me anë të …

Më shumë...

Mehmet Musa: 17 janari i vitit 1982 dite e diele

37 vjet nga vrasja vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka në Untergrupenbach të Gjermanisë

Siç dihet , pas ngjarjeve të 11 e 26 marsit 1 ,2,e 3 prillit të vitit 1981,ish Jugosllavia kishte hyre ne rrugen pa këthim  te shperberjes se saj .Ate te semure kanceroze tashti nuk  mund t’a shpetonin më as edhe kimioterapite e te dy superfuqive. Partia e Tito-Kardel-Rankoviçit  i kishte  …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sot të gjitha rrugët, venë e vinë, në Reçak

Sot u mbushen 20 vjet qyshkur forcat e barbarisë serbe kryen një krim të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë

Kanë kaluar dy mileniume nga shqiptimi për herë të parë, (me sa dimë ne) i fjalisë me domethënie historike: Të gjitha rrugët e botës qojnë në Romë. Prej atëherë e deri sot, mbase edhe më herët, datat e shënuara të historisë njerëzore, na sjellim në kujtesë të kaluarën, dhe, në  …

Më shumë...

RKL: Saga e Reçakut-20 vjet dhembje por edhe dinjitet e krenari

Masakra e Recakut

Sot mbushen 20 vjet qyshkur forcat e  barbarisë serbe kryen një krim të rëndë kundër njerëzimit, një krim monstruoz, të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë. Kanë kaluar 20 vjet dhe plaga e Reçakut, plaga e madhe e Kosovës dhe e Shqipërisë nuk është mbyllur, sepse edhe …

Më shumë...

Frank Shkreli: Masakra që ndryshoi politikën botërore ndaj Kosovës

Masakra e Recakut

Një reflektim në 20-vjetorin e Masakrës në Reçak  Pas ditën e 15 Janarit, 1999, Washingtoni ishte paralizuar nga një furtunë e ftohtë me akull, ndërkohë që këshilltarët më të lartë të politikës së jashtme të Presidentit Bill Klinton po mblidheshin një nga një për një takim mbi gjëndjen në Kosovë, …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Radio Kosova e Lirë, lule 20 vjeçare, me rrënjë të përjetshme

Nebih Rexhepi

Pas Nëntorit, që konsiderohet muaji më historik gjithëkombëtarë, edhe Janari i rri karshi me vlera historike. Kësaj radhe do veçuar një datë me vlera historike 4 Janarin e vitit 1999. Kjo datë duhet të hyjë në enciklopedi  si paralajmërim i Lirisë së Kosovës. Ashtu ndodhi, me këtë datë në Kosovë …

Më shumë...

Ali Ahmeti pretendon se me emrin e ri të Maqedonisë, qenka mbyllur Konferenca e Paqes së Parisit e vitit 1919 (!)

Ali Ahmeti

Entuziazmi dhe indolenca e pashpiegueshme e  Ali Ahmetit për ta ruajtur me çdo kusht Maqedoninë, ku shtet-formues janë sllavomaqedonët, ndërsa shqiptarët pakicë kombëtare, edhe pse përbëjnë rreth 40 për qind të numri të përgjithshëm të banorëve, duket jo vetëm anakronike, por edhe një gjest, për të mos thënë tepër naiv, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Serbisë nuk mund t’ ia plotësojmë dëshirat

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

Secili nga shqiptarët që ka kryer shkollën e mesme dhe ka pasur një sukses mesatar të merituar duhet ta dinë se Serbia në shekullin XIX e më pas, shqiptarëve ua ka marrë Shqipërinë e Toplicës me rreth 600 fshatra, pastaj Pazarin e Ri, Tutinin e se fundi edhe Kosovën Lindore …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Keqinterpretimi i “thirrjes” së Albin Kurtit

Dilaver Goxhaj

Në “Thirrjen” që Albin Kurti i bën Hashim Thacit për të shkuar ai në Gjykatën Speciale në Hagë dhe jo dikush tjetër: “Ka ardhur momenti që ti të shkosh, atje ku po të thërrasin, në kurthin që vetë ia ngrite ushtrisë çlirimtare, duke ua përdredhur duart deputetëve të partisë tënde …

Më shumë...

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit …

Më shumë...

Mehmet Musa: Flakadanët e Janarit, ishin shkëndijë e ndritur drejt luftës se armatosur çlirimtare!

Flamuri Kuq e Zi

Muaji janar qe eshte muaji  me i ftohte dhe me i eger  i dimerit, kur bora mbulon me te bardhe fusha e male,lendina e pullaze te shtepive anekand atdheut  te stervuajtur, ka edhe ditet e tij te zeza kur bijte me te mire te Atdheut,kapedanet tane te vertete, derdhen gjakun …

Më shumë...

Ismet Azizi: Emërvendet (toponimet) tregues të denjë të autoktonisë shqiptare në Sanxhak

Ismet Azizi

 Valentin Vasileviç Sjedov: “Shqiptarët e sotëm janë  mbetje e ilirëve të cilët jetonin në këto hapësira. U formuan në të kaluarën në pjesën jugore të Shqipërisë, e pastaj gradualisht u përhapën edhe  në hapësirat e tjera… në shekullin e VIII dhe IX, kurse në bazë të dokumenteve të pakta që …

Më shumë...