Analiza

Dilaver Goxhaj: Ujqit me katër e me dy këmbë

Dilaver Goxhaj

Të lindurit në dhjetëvjeçarin e parë të pasçlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit e huaj, sot pothuajse janë të gjithë gjyshër. Janë brezi, i cili fëmijërinë e tyre e kaloi gjithë ankth, dhe po me ankth po e kalojnë edhe moshën e tyre të pleqërisë. Natyrisht që shumica e tyre kanë …

Më shumë...

Sejdi Veseli: Përvjetorë lavdie, gjaku i të rënëve për liri është amanet

Bajram Bahtiri

Sot u mbushën 35 vjet, nga rënia për të mos vdekur kurrë e militantit të Frontit Nacional-Çlirimtar shqiptar, Dëshmorit Bajram Hajrush Bahtiri, pas një përpjekjeje me forca të shumta të milicisë serbo-çetnike dhe kuislingëve shqipfolës. Rënia e Dëshmorit të Kombit, Bajram Hajrush Bahtiri–Besniku, në Kodrën e Trimave, me 8 shkurt …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Në Kosovë shkollat pa psikolog, psikologët e papunë e problemet një mal i pa fund!

Labinot Dervishaj

Që nga përfundimi i luftës në Kosovë dhe fillimi i konsolidimit të institucioneve të vendit sistemi i arsimit ka qenë në fokus të eksperimenteve të ndryshme që për fatin e keq po vazhdojnë edhe në këtë kohë por që kurrë njëherë nuk kanë treguar rezultate pozitive në funksion të ngritjes …

Më shumë...

Ferat Shala: Trepça dhe studentët, sfidat politike dhe shoqërore ndër vite dhe perspektiva për të ardhmen

Ferat Shala

Tash këtyre ditëve dhe muajve të fundit me intensitet të shtuar po na bëhet problematikë dhe temë ditore rasti Trepça. Kjo temë, mua dhe brezin tim natyrshëm na kthen në një kohë krejt tjetër, në kohën kur ishim të rinj. Në kohën kur ishim studentë, dhe kur para më shumë …

Më shumë...

Frank Shkreli: Këta e kanë kapur për bishti patriotizmin dhe demokracinë

Frank Shkreli

…Dhe jo vetëm patriotizmin që e kanë kapur për bishti, por edhe diplomacinë — e demokracinë, po se po. E kam fjalën për klasën e sotme politike udhëheqëse shqiptare.  Ka disa vite që shpesh i kam kushtuar dyzina shkrimesh modeste, zhvillimit të demokracisë ose më mirë të themi, mungesës së …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Putini do ta tradhtojë Perëndimin për Serbinë dhe për Kosovën

Prof. dr. Hakif Bajrami

Putini për ta maskuar agresionin në Krime dhe Ukrainë; Vuçiqi për t` i maskuar krimet që i ka bërë kudo, do që përmes Kosovës të paraqitet si viktimë. E drejtuesit tanë blefojnë dhe shahen e fyhen në mes veti, vetëm për pozita dhe pasuri feudale. Ka një kohë e gjatë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: A duhet të vazhdojë më tej dialogu i Kosovës me Serbinë, në Bruksel?

Jakup Krasniqi: A duhet të vazhdojë më tej dialogu i Kosovës me Serbinë, në Bruksel?

Duke komentuar çështjen e Trepçës, për të cilën Bashkimi Evropian thotë se duhet të zgjidhet me dialog ka reaguar edhe ish kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi i cili saktëson se prej se kanë filluar Bisedimet politike të Brukselit në mes Prishtinës e Beogradit, Brukseli zyrtar më se një herë ka …

Më shumë...

RKL: Me rritjen e buxhetit përfitojnë shumë, ata që kanë, ndërsa papunësia rritet e bashkë me të edhe krimi

RKL

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas votimit të Buxhetit 2019, ka deklaruar se me buxhetin më të madh në historinë e saj, Kosova hyn në etapë të re zhvillimore. Me 2 miliardë e 370 milionë euro, ky është buxheti më i madh dhe më zhvillimor i deritanishëm i Kosovës, që …

Më shumë...

Fatos Tarifa: Sa masakra si ato të nazistëve, u kryen në Bosnjë e në Kosovë, në vitet 1990 dhe ku ishte Evropa?

Masakra e Izbicës

Pak ditë më parë, e përditshmja franceze Libération botoi një manifest të hartuar nga filozofi mediatik francez, Bernard-Henri Lévy dhe të nënshkruar nga 30 shkrimtarë europianë, mes tyre disa shkrimtarë nobelistë dhe shkrimtari ynë Ismail Kadare. Nënshkruesit e atij manifesti deklarohen kolektivisht si “patriotë europianë”, për të përçuar idenë se …

Më shumë...

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Pse po sulmohen universitetet publike?

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Me dhembje te madhe morëm lajmin për vdekjen e hershme të profesorit Arben Dërmakut.

Nuk i vë në dyshim qëllimet fisnike të shumë kritikuesve të universiteteve publike, edhe vetë jam njëri prej tyre, por restrikcioni, mbyllja e programeve studimore, e me këtë edhe zvogëlimi i stafit akademik nuk e ndihmojnë, përkundrazi e dëmtojnë arsimin e lartë publik. Po ashtu, nuk i vë në dyshim …

Më shumë...

Heu Zahir, po shumë po të duan, madje edhe ata që veprën nuk ta nderuan dhe porosinë nuk ta dëgjuan…

Sot është ditëlindja e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti

Sot, në shënim të 22-vjetorit të rënies heroike të Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhës e Hakif Zejnullahut, krerët politikë e institucionalë të vendit, bashkëluftëtarë e qytetarë liridashës nga të gjitha anët e Kosovës, po e përkujtojnë Zahirin e historisë së UÇK-së, Zahir Pajazitin, i cili në vitet 90- të shekullit të …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Dëshmi për rastin tragjik të 31 janarit të vitit 1990

Zeqir Bekolli

SI U EKZEKUTUAN NË DRENAS DEMONSTRUESIT DUARTHATË NGA POLICIA ELITE SERBE? Viti 1990 në Kosovë paraqet një periudhë të vlimeve të mëdha në vend. Kudo mbaheshin protesta e demonstrata për t’ju kundërvënë nismave të hegjemonizmi serb për marrjen edhe te atyre pak të drejtave të shqiptarëve, që i kishin me …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gatishmërinë për kompromis, si ta quajmë?

Jakup Krasniqi

Çfarëdo thirrje për marrëveshje e cila do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes Kosovës e Serbisë, qoftë edhe thirrja për ndonjë formë tjetër për normalizimin e marrëdhënieve, e saktësoj – për normalizimin e marrëdhënieve, do të mund të konsiderohej si normale. Është normale edhe atëherë kur zyrtarët e lartë të shtetit …

Më shumë...

Alisa Braku Ndoci: Nëse dikur dënoheshe më heqje lirie, sot të dënojnë me presion largimi nga puna

Kur të pa korruptuarit guxojnë të hapin gojën Para disa ditësh, ndoshta pak lexues kanë lexuar një artikull në disa gazeta online, brenda dhe jashtë Shqipërisë, në lidhje me disa reagime të mia personale rreth lëvizjes studentore në vendin tonë. Ndër të tjera pa frikë e rinxora një fenomen të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Të gjithë ata që kanë paga të mesme e të larta kërkojnë më shumë, ndërsa të papunët heshtin

Ahmet Qeriqi

Vetëm të papunët, të pashpresët nuk protestojnë, sepse nuk i besojnë barazisë e drejtësisë së ligjit e të shtetit. Dhe për të ekzistuar ata zgjedhin forma të tjera, shumë prej tyre edhe forma të dënueshme, sikur thuhet të kundërligjshme, me të cilat pastaj merret, policia, prokuroria, drejtësia, gjyqet, burgjet, avokatët …

Më shumë...

Ilir MALINDI dhe Xhevahir CIRONGU: “Drenica” Durrës – 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve për Çlirimin e Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, …

Më shumë...