KEK
Fillimi / Analiza (faqe 141)

Analiza

Jakup Krasniqi: Mos e keqpërdorni heshtjen time parimore!

Dardan Molliqaj në shkrimin e tij më titull: “Si po bitiset Nisma?”, të botuar në “Zëri”, në mes të tjerave shkruan: “E sa për Thaçin e kundër pazareve të tij, ish-kryeparlamentari Krasniqi i kishte dy shanse ideale që s’i përdori: kur u bë Pacolli president (2011) dhe kur u ratifikua ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Si dhe pse lind krimi i organizuar?

Dilaver Goxhaj

Në intervistën e fundit të tij, Pr. Dr. Pëllumb Xhufi, midis të tjerave shprehet: “Ky është shteti esadist i fanatikëve, i të paditurve, i njerëzve të liq, pa ndërgjegje e pa atdhe, që vazhdojnë edhe pas 25 vjetësh…”. Kjo çka na thotë z. Pëllumb është thjesht një konstatim, diçka që ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Quo Vadis Albania

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

E di se kjo pyetje përdoret shpesh dhe si e tillë tingëllon pak si e mërzitshme, por duke ndjekur situatën aktuale në Shqipëri,  sidomos debatet mbi reformën në drejtësi — është e pamundur të mos bëhet pyetja se, “Ku po shkon Shqipëria”?  Sa për një perspektivë historike, fraza “Quo Vadis”, ...

Më shumë...

Skënder Haliti: Duke përkujtuar dëshmorin, Bahri Fazliu ( 1971-1998) në përvjetorin e rënies heroike

Sot është ditëlindja e ideologut të shquar të çështjes kombëtare, heroit të kombit Bahri Fazliu

18 vjet më parë, më 7 maj 1998, në tre-kufirin Kosovë-Mal i Zi -Shqipëri ra dëshmori, Bahri Fazliu. Ai, asokohe ishte dëshmori i dytë, në familjen Fazliu. Nëntë vite më herët  në Bregun e Diellit në Prishtinë, për të njëjtin ideal kishte rënë  vëllai i tij , Fahri Fazliu. Nëse ...

Më shumë...

Krasniqi: Katër polici sekrete, secila më kriminale se tjetra

Jakup Krasniqi

Në jetën time politike mbi dyzet vjeçare, i përjetova në forma të ndryshme sulmet e katër policive sekrete të nëntokës. E para ishte UDB-a serbe-jugosllave. Arsyeja e të parës ishte pse u anëtarësova në organizata të fshehta për të vazhduar e përhapur idenë e çlirimit e të bashkimit të shqiptarëve ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: A mund të thuhet për liberalizimin ajo që thoshte Marksi për religjionin: “Feja është opium për popullin”

Fatmir Graiçevci

Është tejet i panatyrshëm entuziazmi i pushtetarëve dhe qytetarëve për vendimin e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave. Për një moment ky lajm jehoi anekënd vendit. Mediet, edicionet e lajmeve, adresat elektronike publike e private, u mbushën me urimet e shumta që të përkujtojnë urimet megalomane dhe të zëshme që ...

Më shumë...

Shpresa Bajraktari-Ruci: Me krenari përkujtojmë 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve!

Monumenti Nënë Shqipëri

Historia e kombit shqiptar eshte histori e lavdishme e popullit shqiptar. Kjo histori eshte shkruar me gjakun e bijeve dhe bijave me te mira te atdheut tone qe me trimeri te rralle dhane jeten per idealet e lirise dhe te pamvaresise. Lufta Antifashiste-Nacional Çlirimtare shenon nje nga epopete me te ...

Më shumë...

RKL: Si i poshtëron EULEX-i dhe politika poltrone e Kosovës komandantët e luftës së UÇK-së?

RKL: Ali Ahmeti, gjithnjë ka partnerin qeverisës, në përpjekje të suksesshme për të qenë vazhdimisht në pushtet

Me qëllim të diskreditimit të vlerave të luftës së UÇK-së, krerët e EULEX-it dhe krerët e institucioneve tona të varura  nga Brukseli, tani edhe nga Beogradi, po bëjnë përpjekje që t’i demontojnë vlerat e luftës sonë çlirimtare dhe fitimtare, përmes gjykimeve të improvizuara politike, me qëllim që të krijohen kushte ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka duhet të ndryshojmë në politikën tonë?

Jakup Krasniqi

Ditëve të fundit, pas mosmarrëveshjeve  mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh diskutimi rreth krijimit të një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?! Problemi ynë nuk është te mungesa e ...

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: 2 Maji i Vitit 2001 dhe Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Vaxhid Sejdiu

Më 2 Maj të Vitit 2001, në  Sllupçan, Brigada 113 “Ismet Jashari – Komandant Kumanova” shpalli Karadakun zonë të lirë nën emblemën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare. Prandaj kjo datë është datë historike. 2 Maji i Vitit 2001 është Viti i Madh i popullit shqiptar në IRJM. 2 Maji është viti ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

Ahmet Qeriqi

Punëtorët shqiptarë, aktualisht janë më të përbuzurit dhe më të nëpërkëmburit, për nga pozita e tyre shoqërore, kudo ku ata jetojnë në trevat shqiptare, po ashtu edhe në shtetet ku punojnë. Edhe pse të papunë, të pa trajtuar si duhet qoftë  në bazë të ligjeve deklarative ekzistuese, edhe pse të ...

Më shumë...

RKL: Fushata e fundit e arrestimeve në Kosovë parapërgatitje e opinionit për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

RKL: Lajçaku thotë se Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël, ajo duhet të ndryshohet pasi këtë e kërkon BE-ja dhe Serbia

…Po të mos ishte kështu, nuk do ta qeveriste Kosovën, qeveritari komunist i Titos dhe i Millosheviqit, nuk do të ishte në krye të Policisë i biri i UDB-ashit famëkeq, nuk do  të kishte qenë këshilltar i ish-kryeministrit, Hashim Thaçi, djali i drejtorit të Burgut të Prishtinës, i njohur për ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përkujtues për anonimët dhe anonimusët

Jakup Krasniqi

Pas burgosjes sime më 5 prill 1981, shumëkush pat menduar: jo vetëm që “mbeta si peshku në zall”, por edhe mora fund njëherë e mirë. Për kombin tim dhe atdheun, kurrë nuk kam hezituar te mbetëm si “peshku në zall” apo të jetoj edhe në guri të thatë. Nga babai ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Asimilimi i mërgatës shqiptare në rrugë pa kthim

Ahmet Qeriqi

Edhe pse lavdërohemi se jemi kombi më i vjetër në Evropë, disa madje mendojnë se jemi më të vjetrit në botë, ka sharlatanë madje edhe me tituj shkencorë që pretendojnë  të na bindin se shqipja është shkruar dhe është folur kështu si sot, para 30.000 vitesh, se shqiptarët janë racë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tehu i opozitarizmit duhet drejtuar kundër regjimit

Jakup Krasniqi

“Na u kanë qartë zotërinjtë ndër veti”, kështu fillonte një kënge për zotërinjtë e Prizrenit në një kohë e rrethana tjera. Ky varg lehtas mund të thuhet edhe për zotërinjtë e opozitës që janë çartur ndër veti, si në kohë të mbretit.  A thua u prishen pse e “donë” ndryshimin ...

Më shumë...

III. Dr. Sabit Syla: Dokumente nga Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë

Sabit Syla

Drejtori i Institutit të Historisë,  Prof. assoc. dr. Sabit Syla ka nxjerrë në dritë dokumente, të ruajtura në Arkivin Qendror të Forcave të Armatosura të Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë. Këto dokumente publikohen në 35-vjetorin e demonstratave të Marsit dhe Prillit të vitit ...

Më shumë...