Analiza

RKL: Kënga humoristike e Shkurte Fejzes, “Nuse mësuese” sulmohet pa e ditur se çka është humori

RKL: Kënga humoristike e Shkurte Fejzes, “Nuse mësuese” sulmohet pa e ditur se çka është humori

Kënga humoristike, argëtuese, “Nuse mësuese” e  këngëtares së mirënjohur të këngës shqipe, Shkurte Fejza dhe  bijës së saj këngëtare, Gresa Behluli,   bëhet objekt sulmi nga ata që nuk e kuptojnë humorin, argëtimin  as traditën shqiptare të këndimit në dasma e ahengje. Po të këndonte Shkurte Fejza si Adelina Ismajli,  Dua …

Më shumë...

Çka paraqet cigarja “gjigande” në buzët e heroit, Agim Ramadani, në mozaikun e përuruar, në Gjilan?

Çka paraqet cigarja “gjigande” në buzët e heroit, Agim Ramadani, në mozaikun e përuruar, në Gjilan?

Në dy muajt e fundit janë shënuar dështime të njëpasnjëshme në skalitjen e realizimin e disa projekteve  për  personalitetet  kombëtare, në Kosovë madje edhe ato për Skënderbeun, Adem Jasharin e heronj të tjerë të kombit. Po kështu kishte dështuar edhe projekti për shtatoren e Adem Demaçit në njëvjetorin e ndarjes …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Jugosllavi, Mehmet Kraja edhe njëherë bën detyrën e argatit

Blerim Muriqi

 (T’i tregojë dikush tellallit të sojit, Ali Shukriu , se ka vdekur Jugosllavia dhe Serbia nuk kthehet më!)  Nëse ndokush nuk e kupton” të qenit argat jugosllav” si nocion logjik dhe fatkeqësi vepruese, atëherë po të dojë të përfitoi nga “profesionalizmi i lartë, kuisjen qençe”, le ta kundroi Akademinë tonë …

Më shumë...

RKL: Vjosa Osmani, e papërmbajtur nga urrejtja për Hashim Thaçin, shpërfill krejt këshilltarët e tij, madje edhe Vokerin

Ditë më parë u bë e ditur se  Vjosa Osmani nuk ia ka vazhduar kontratën William Walkerit, meqë kishte qenë këshilltar i ish kryetarit,  Hashim Thaçi.  E pyetur lidhur me këtë veprim, zonja Osmani ishte përgjigjur në gjuhën e saj të komunikimit, si zakonisht jo në gjuhën letrare.  Ajo kishte …

Më shumë...

Fehmi Mujota: Liria ka emër ai është edhe William Woker!

Fehmi Mujota: Liria ka emër ai është edhe William Woker!

Kësaj here po shkruaj për diçka që nga njerëzit e shtetit tonë të dashur, e të fituar me gjak… zemërimi më bëri rrëmujë! Nuk e kam besuar në jetë se nuk do ti drejtohem me zoti President ose zonja Presidente të parit të shtetit tim dhe tuajit., mirëpo ti Vjosë …

Më shumë...

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË 

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË

Shqipëria po ndryshon! A po vdes Berishizmi?.    Vrasja e të riut Klodian Rashës nxiti revoltë në gjithë gjykimin e shoqërisë sonë. Reagimi qytetar u shpreh e po shprehet me revoltë dhe solidarizim me familjen, e cila po shprehë qytetarinë e saj, duke kërkuar drejtësi dhe mos përdorje politike. Opozita e vënë nën maskën …

Më shumë...

 Ermand Mertenika:  Bombula e Oksigjenit  mjekesor pa receten e mjekut, Nje rrezikshmeri e madhe jetike qe duhet evituar

Ermand Mertenika: Bombula e Oksigjenit mjekesor pa receten e mjekut, Nje rrezikshmeri e madhe jetike qe duhet evituar

Covid-19 Corona , ky element viral tashme I kthyer ne nje pandemic globale vazhdon te zgjeroje rrezen e saj te infeksionit por matematikisht violence e saj po dekrementohet gradualisht. Sigurish ardhja e dimrit do vazhdoje te kete nje ritem te larte infeksionesh dhe humbje jete ne nje numer te caktuar …

Më shumë...

Avdi Gjata: Protestë politikanëve që mbollën frikë te qytetarët në Kosovë

Prof. Avdi Gjata

Futja në fjalorin politik dhe përdorimi i termave korrupsion ar, hajna, tradhtar, kriminel, spiun, shitje e apo falje të tokave Malit të Zi apo shërbyes të Serbisë, Francës ose ndonjë term tjetër që s’po më kujtohen tani nga politikanët e sharlatanë të Kosovës dhe mendime që këto çështje mund të …

Më shumë...

Avokate, Albana Jeminaj: Cili është koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi apo “Telepuna”

Avokate, Albana Jeminaj: Cili është koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi apo “Telepuna”

Pandemia ka ndryshuar shumë dhe konceptin Koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi dhe “Telepuna”: Për herë të parë në vëndin tonë ky koncept ka gjetur zbatim me ndryshimet qē ka ndryshuar Kodi i Punës me ligjin nr 136/2015 date 5.12.2015. Pikerisht ky koncepet parashikohet shprehimisht në nenin 15 të …

Më shumë...

E. Engel: E paralajmëroj fuqishëm gjykatën, Amerikën dhe aleatët se nuk duhet të lejojmë një Gjykatë Speciale mbi baza etnike

Eliot Engel e kritikon qasjen e amerikane ndaj Serbisë, pasi Washingtoni këtë kohë po e lëmon bullizuesin autorkraktik, Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, ka deklaruar se kushdo që ka kryer krime në Kosovë duhet të mbahet përgjegjës dhe “jo të ndiqet vetëm një etni”. Me këto qëndrime Engel iu referua Gjykatës Speciale për krime lufte në …

Më shumë...

Mustafë Shaqiri: Në kujtim të 20 vjetorit të betejës së UÇPMB-së në fshatin Bukoc të Preshevës

Sot u bënë 20 vjet nga beteja e zhvilluar në mes të forcave të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë dhe forcave militare serbe në fshatin Bukoc të Preshevës. Është e ditur se historia e rezistencës shqiptare kurrë nuk është ndërprerë, por ajo me daljen publike të UÇK-së, mori zhvillim …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Zgjidhja e vetme- zgjedhjet!

Mehmet Bislimi

Partia Demokratike e Kosovës, ka ngatërruar qasjen e një subjekti politik opozitar, që ka obligim për të bërë opozitën, për të kritikuar argumentueshëm pozitën, për të kërkuar zgjedhje të reja, të parakohshme, të jashtëzakonshme, etj. Ajo ka për obligim të kërkojë edhe rënien e Qeverisë e cila nuk përmbushë obligimet …

Më shumë...

Dita: Serge Métais: Me raportin Marty, kati i fundit i raketës së operacionit të dezinformimit ishte gati

Dita: Serge Métais: Me raportin Marty, kati i fundit i raketës së operacionit të dezinformimit ishte gati

Gjykata e Posaçme për Kosovën e bëri publike aktakuzën e saj më 4 nëntor. Hashim Thaçi (presidenti kosovar, të cilit iu desh të jepte dorëheqjen) dhe tre ish-udhëheqës të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) akuzohen tani për “krime lufte” dhe për “krime kundër njerëzimit”. Ata ndodhen të burgosur …

Më shumë...

Zymer Mehani: UKSHIN HOTI- I LARTËSUAR NË PIEDESTALIN E BURRAVE TË MËDHENJ TË KOMBIT

Zymer Mehani

Për pikëpamjet dialektike dhe materialiste ndaj jetës dhe botës gjatë historisë njihet edhe roli i individit në lëvizjet shoqërore. Në të vërtetë shfaqja e njerëzve udhëheqës në histori nuk është gjë e rastit, por është rezultat i ligjshmërisë historike dhe i nevojave objektive shoqërore. Dihet se suksesi i ndryshimeve shoqërore …

Më shumë...

A. Qeriqi: Indolenca shekullore shqiptare ndaj trashëgimisë kulturore, duhet të marrë fund përgjithmonë

Ahmet Qeriqi

Duke qenë një popull kryengritës, por shumë i shtypur nga perandoritë e fuqitë më të mëdha të botës,  si: Roma, Bizanti, Turqia, shtetet sllave, populli ilir, dardan shqiptar,  gjatë shekujve ka luftuar për ekzistencë e mbijetesë dhe është gjendur e është  përballur në katrahurat e koniukturave shoqërore e politike të …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, mbështetur në Ligjin Penal të Jugosllavisë (!)

RKL

Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, Tasiq, mbështetur në ligjin penal të Jugosllavisë. Edhe 21 vjet pas luftës dhe dëbimit të Serbisë nga Kosova, gjykatat tona marrin vendime duke u bazuar në Ligjin Penal të Jugosllavisë. Këtë e pranoi publikisht, kryetari i …

Më shumë...