Analiza

Isuf Ismaili: Festa e shkollës shqipe

Isuf Ismaili

Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje shumë të rëndësishme për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe dritëhedhëse edhe në ditët tona. Njëra nga këto ngjarje që ka lënë gjurmë  të thella përgjithësisht,  është edhe dita kur është çelur shkolla e parë shqipe. Pikërisht sipas dëshmive që i …

Më shumë...

Zymer Mehani: SFIDAT DHE VËSHTIRËSITË E SHKOLLËS SHQIPE NË KOSOVË (1980-1990)

Zymer Mehani

Edhe Arsimi Shqip ishte Front i Hapur kundër okupatorit, prandaj, ky brez mësimdhënësish meriton çdo respekt!… Terrori ndaj shkollës shqipe ishte përhapur në tërë Kosovën, sidomos prej vitit 1981. Nga kjo kohë në Kosovë u zhvillua një fushatë e egër serbe për t’u hetuar nga organet e sigurimit serb çdo …

Më shumë...

RKL: Izraeli do ta tërheq njohjen e pavarësisë, nëse Qeveria e Kosovës, nuk pranon ta vendos ambasadën, në Jerusalem

Marreveshja e Washingtonit

Marrëveshja e 4 Shtatorit, në Uashington, nuk ishte marrëveshje sikur ishte pritur nga politika iluzioniste, pacifiste e Kosovës, por një mashtrim dhe kurth për Kosovën, përparësi për Serbinë dhe përfitim për administratën e ish kryetarit amerikan, Donald Trump.   Delegacioni i Kosovës nuk e kushtëzoi marrëveshjen ekonomike me Serbinë,  me …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

Tashmë ishte e largët koha kur thirrja e çetave të maleve të Drenicës: “Prite Azem Galicën, ore!”, ua kallte datën hordhive të krajlit serb. Vitet dhe dekadat e robërisë së Kosovës kishin venitur, në kujtesën e sunduesit serb, pamjen e dragoit të Galicës, që fluturonte hipur në kalë. Vetëm atëherë …

Më shumë...

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA: Përpjekja për ta mohuar atdhedashurinë e kombëtarizmin e Adem Demaçit është mohim i vet qenies shqiptare!

Behxhet Shala

Kush dhe pse në këtë kohë po merret me Adem Demaçin: Në historinë e re të shqiptarëve dhe të Shqipërisë e sidomos të Kosovës, sa i përket angazhimit për çështje kombëtare, pa e bërë edhe një ditë të vetme pushim, duke u sakrifikuar deri në vetëflijim apo mohim të vetvetes, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: NGA MARSI NË MARS!

Sa herë që vjen marsi, gurët rrokullisen e gumëzhijnë për trimat, ata kërkojnë që të vendosen në vendin e vet për të peshuar më mirë, nuk kanë thënë së koti që moti: ” Guri rënd peshon n’vend t’vet!” . mos pretendoni të sfidoni gurët e historisë, se nuk mateni dot …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Pena e shkëlqyer e profesor Vaxhid Sejdiut dhe përkushtimi i tij në Shkollën Shqipe

Vaxhid Sejdiu

Puna e veprimtaria kulturore, arsimore, letrare, shkencore, filologjike, në përgjithësi është në radhë të parë një lidhje e fuqishme shpirtërore e njerëzve të ndërgjegjshëm me zhvillimet e përparimin e shoqërisë. Njerëzit e tillë me një përkushtim të madh e me aftësi të mëdha i qasen punës e veprimtarisë për ta …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Refleksione për shkrimin, “Bashkimi Kombëtar i shqiptarëve në BE ose në një Europë post-BE”, nga Fatos Tarifa

Gjon Bruçi

Gjon Bruçi: Refleksione për shkrimin “Bashkimi Kombëtar i shqiptarëve në BE ose në një Europë post-BE”, botuar në DITA më 25, 26, 27 shkurt 2021- Shkak për këtë shkrim të profesorit dhe diplomatit tonë të njohur, u bë intervista e kryetarit të VV, Albin Kurti, dhënë gazetarëve të “Euronews”, fill …

Më shumë...

RKL: Nuk ka debat parimor në KQZ, por sulme nga një parti politike që kërkon KQZ për vete

RKL

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është institucion i themeluar në pajtim me nenin 139 të Kushtetutës së Kosovës, një organ i përhershëm i pavarur. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, është përgjegjës për organizimin dhe implementimin e zgjedhjeve në Kosovë. Roli i KQZ-së është të rregullojë procesin elektoral përmes miratimit të Rregullave Zgjedhore …

Më shumë...

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

Kryetarja e Mianmarit (Birmanisë) Aung San Suu Kyi,  është paraqitur në gjykatë dhe ka kërkuar të shohë ekipin e saj ligjor, kanë thënë avokatët e saj. Aktualisht, ajo është duke u mbajtur në një lokacion të panjohur, prej marrjes  së pushtetit nga ushtria  më 1 shkurt 2021. Kryetarja e paraburgosur …

Më shumë...

Valdet Berisha: Kujtim për veteranin e Luftës së UÇK-së, Habib Morina, ( 1956 – 2018) në përvjetorin e ndarjes nga jeta

Valdet Berisha: Kujtim për veteranin e Luftës së UÇK-së, Habib Morina, ( 1956 - 2018) në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta

Fshati Gllarevë i komunës së Klinës, luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë 17 dëshmorë e 14 martirë, dhjetëra të plagosur rëndë e lehtë. Ky fshat gjatë luftës ka qenë një bastion i rezistencës së pandërprerë. Gjatë kohës së luftës, forcat serbe e kanë granatuar pa ndërprerë  dhe …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: LIKOSHANI DHE QIREZI E ZGJUAN NGA GJUMI PRISHTINËN

Sylejman Krasniqi: LIKOSHANI DHE QIREZI E ZGJUAN NGA GJUMI PRISHTINËN

          Stina e pranverës për historinë shqiptare ka qenë, në shumicën e rasteve, ndjellakeqe. Shumë ngjarje të liga kanë ndodhur në muajt e parë të vitit. Këtë e kam vërejtur edhe vet, nga ngjarjet që i kemi përjetuar, dhe nga mësimi i historisë tonë që nga Skëderbeu e këtej.  Vdekja …

Më shumë...

RKL: Antikomunistët shqiptarë të zhgënjyer në Departamentin Amerikan të Shtetit lidhur me dekorimin e Ardian Dvoranit

RKL

Mënyra e egër dhe e paqytetëruar, sikur e kanë kuptuar një soj antikomunistësh shqiptarë luftën kundër komunizmit, shkon përtej arsyes njerëzore. Këta antikomunistë, shumica syresh komunistë të përbetuar në kohën e Enver Hoxhës, disa edhe bijë e bija të tyre, luftën kundër komunizmit e kanë kuptuar si luftë kundër të …

Më shumë...

Shefqete Gosalci: Ku është Drejtësia e Kosovës dhe ajo Ndërkombëtare që nuk i heton krimet e Serbisë në Kosovë?

Shefqete Gosalci

Dëshmi të gjenocidit dhe krimeve serbe mbi shqiptarët në Kosovë gjatë luftës 1998-1999, të cilat edhe pse të njohura, të dokumentuar dhe të argumentuara në dritë të diellit si për Institucionet e Kosovës ashtu edhe për gjithë opinionin Ndërkombëtarë, (nga dëshmitarët okularë që ende janë gjallë), deri sot nuk u …

Më shumë...

Valmir Elezi: Në 370 vendvotime kandidatja apo kandidati kanë më shumë vota sesa subjekti politik

Sot pritet të përmbyllet rinumërimit të vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove të supozuara me fletëvotime të ardhura jashtë vendit

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka bërë të ditur se  është duke vazhduar procesi i rinumërimit të rreth 500 vendvotimeve. Ai nga Qendra për Numërim dhe Rezultate  tregoi se për çfarë gabimesh bëhet fjalë në këto vendvotime. “Në 35 vendvotime ka bartje të gabuar të votave, në …

Më shumë...

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Pas deputeti të Partisë Socialiste, Spartak Braho edhe ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi është i bindur se ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e Partisë së Punës së Shqipërisë dhe spiun i Ish-Sigurimit të Shtetit. Partia Demokratike ka dhënë sinjale se do të çojë përpara pastrimin e politikës …

Më shumë...