Analiza

Sot në 22-vjetorin e përmbylljes së misionit të vet historik, Radios-Kosova e Lirë i kanë ardhur shumë mesazhe urimi…

Sot në 22-vjetorin e përmbylljes së misionit të vet historik, Radios-Kosova e Lirë i kanë ardhur shumë mesazhe urimi...

Sot në 22-vjetorin e përmbylljes së misionit të vet historik, Radios-Kosova e Lirë i kanë ardhur shumë mesazhe urimi, falënderime e përshëndetje nga dëgjuesit dhe përkrahësit. Në vazhdim po i prezantojmë postimet e tyre, duke i falënderuar secilin veç e veç si dhe shumë të tjerë që në këto çaste …

Më shumë...

Prononcimi i drejtorit, Ahmet Qeriqi, në 22 vjetorin e përfundimit të misionit të Radios-Kosova e Lirë, në Bunkerin e Pallanikut

Prononcimi i drejtorit, Ahmet Qeriqi, në 22 vjetorin e përfundimit të misionit të Radios-Kosova e Lirë, në Bunkerin e Pallanikut

Këtu, në Majën e Pallanikut,  në fshatin Berishë të Rrafshnaltës së Drenicës, 22 vjet më parë kemi përfunduar misionin historik të transmetimit të programit të Radios Kosova e Lirë. Më 21 qershor të vitit 1999, nga ky bunker, tanimë i rrënuar, kemi përhapur lajmin e dëbimit të përjetshëm nga Kosova …

Më shumë...

Osmani, Kurti, Konjufca, për EULEX-in: Armiku i armikut tim është miku im!

Në dy tri vitet e fundit, Vetëvendosja ka pushuar “luftën, dikur të zjarrtë” kundër EULEX-it, e cila tashmë po përcillet me një partneritet miqësor, sidomos kur ka filluar punën Gjykata Speciale dhe Policia e EULEX-it ka arrestuar me virulencë e dhunë të papërmbajtur, Hashim Thaçin e Kadri Veselin, dy ndër …

Më shumë...

Vuçiq huq adresën, në vend se të kërkojë arkivat e “Bota Sot dhe Koha Ditore” për “krimet” e UÇK-së, ai i drejtohet Nusret Pllanës

Vuçiq huq adresën, në vend se të kërkojë arkivat e “Bota Sot dhe Koha Ditore” për “krimet” e UÇK-së, ai i drejtohet Nusret Pllanës

Aleksander Vuçiq në vend se të kërkojë fakte për “krimet e UÇK-së” kundër serbëve,  nga Bota sot,  Koha ditore, Insajder  e jugo mediet në gjuhën shqipe, ai ia huq duke përmendur librin e  dr. Nusret Pllanës për krimet serbe kundër shqiptarëve dhe jo për “krimet” e shqiptarëve kundër serbëve. Kryetari …

Më shumë...

Vazhdon të injorohet letra e ish-gjyqtarit të EULEX-it, Malcolm Simmons edhe nga Qeveria Kurti

Vazhdon të injorohet letra e ish-gjyqtarit të EULEX-it, Malcolm Simmons edhe nga Qeveria Kurti

Më 3 qershor të këtij viti   ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Sejmmons i ka dërguar kryeministrit Albin Kurti një   letër  prej 25 faqesh  lidhur me shkeljet dhe abuzimit e këtij misioni, krejtësisht antishqiptar. Sejmmons me këtë rast  ia ka drejtuar kryeministrit Kurti, një pjesë të dëshmisë së tij për skandalet e …

Më shumë...

RTK: Një letër me 25 faqe e Malcolm Simmons, qysh me 3 qershor 2021, është dërguar në zyrën e kryeministrit, Kurti

RKL: Kush i ka shpërfillur dhe po i shpërfillë deklaratat e ish-kryetarit i bordit të gjyqtarëve të EULEX-it, anglezit, Malcom Simmons?

Ish kryetari i gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simmons kishte dërguar në drejtim të Kurtit, një pjesë të dëshmisë së tij për skandalet e kryera nga misioni i BE-së për sundim të ligjit. Mbi këtë bazë, duke kërkuar të raportojë në Kuvendin e Kosovës për të gjitha këto pretendime. Dëshminë e …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Albin Kurti kryeministër, apo baron Shqiptar?!

Sadik Halitjaha

Albin Kurti Shkoi në Bruksel me ju than dy fjalë! More Kryeministër ne e dimë se je i lexuar dhe mban mirë në mend, por mos e fyej fashizmin në krahasim me shovinizmin serbo-sllav! Ndoshta me qellim të mirë e ke që bota duhet ta gjykoj shovinizmin barbar në mënyrën …

Më shumë...

Mbushja e baterive patriotike të Vjosa Osmanit, Albin Kurtit e Glauk Konjufcës, para monumenteve të lirisë

Mbushja e baterive patriotike të Vjosa Osmanit, Albin Kurtit e Glauk Konjufcës, para monumenteve të lirisë

Prania e përditshme në aktivitetet tematike e përkujtimore të dëshmorëve e martirëve nga tre krerët e lartë të Shtetit, bëhet jo me qëllim për të marrë pjesë në dhembjen e familjarëve, jo me qëllim për të bashkë-ndjerë me ta, sepse  asnjëri nga këta të tre nuk është prekur nga lufta, …

Më shumë...

Veprimtari, Haki Morina, deklaron se kryetari i ri i KQZ-së, është djali i UDB-ashit, Mustafë Radoniqi

Haki Morina

Veprimtari, i burgosuri politik dhe autor i librit “Jetë në rrugëtim”, Haki Morina, ka reaguar pas emërimit të gjyqtarit të Gjykatës së Apelit, në postin e kryetarit të KQZ-së. Ai  ka shkruar se kryetari i ri i KQZ-së është djali i UDB-ashit,  Mustafë Radoniqi. Kur e lexova emrin e ri …

Më shumë...

RKL: Uzurpimi i pushtetit në emër të “çkapjes” nga pushtetarët paraprakë

RKL

Motoja mashtruese e Vetëvendosjes, për  sikur thuhej “kapjes” së pushtetit, ishte karrem  për elektoratin që nuk mendon me kokën e vet por me turrin e momentit, apo me atë praktikën e përhershme  vepruese, “Haja qenit pija qenit, tash i bimë karadyzenit”. “Lufta” kundër kapjes së pushtetit, nuk nënkuptonte “çkapjen, për …

Më shumë...

LB: Pa Kosovën Lindore në bisedime nuk ka fitore

Lëvizja për Bashkim

Nesër, më 15.6.2021, do të rifillojnë bisedimet Kosovë-Serbi, përkatësisht do të takohen Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Edhe Qeveria e re e Kosovës, në bisedimet me Serbinë, po e vazhdon avazin e vjetër: Pa platformë politike, pa koncept të qartë për zgjidhjen e problemeve dhe …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Perceptimi aktual

Mehmet Bislimi

 Nëse perceptimi aktuale skicon klasën politike gjithandej tokave shqiptare, atëherë është i pashmangshëm zhgënjimi i prurjeve të dëshiruara përgjatë këtyre dy decenieve e ca. Me gjithë emocionet e pajustifikueshme, kasta politike kalëruar nëpër kohë, kohë kjo e bartur mbi supet e të gjitha ngjyrimeve politike, pa përjashtim, nuk bënë ndonjë …

Më shumë...

RKL: “Bota sot”, gënjen, mashtron dhe fyen luftën heroike të UÇK-së, shumë më tepër sesa shtypi dhe regjimi i Serbisë

RKL

Krahu i politikës pacifiste në Kosovë, në angazhimet e përditshme si në të kaluarën, ashtu edhe në një segment aktual të medieve e portaleve, ka degjeneruar në shumë segmente të tradhtisë së interesit kombëtar, në pretendime për ta kthyer botën mbrapshtë duke e njollosur UÇK-në sidomos tani kur krejt forcat …

Më shumë...

Isa Ferizaj: KUSH PO I VRET SHQIPTARËT ?!

Isa Ferizaj: KUSH PO I VRET SHQIPTARËT ?!

Isa Ferizaj: KUSH PO I VRET SHQIPTARËT ?!           Tri dekada që Shqipëria dhe shqiptarët ndodhen e po jetojnë në kushtet e një rendi ekonomiko-shoqëror që njihet me emrin “kapitalizëm”. I zhveshur krejt në mënyrë absurde emertimi i këtij sistemi si ‘kapitalist’ dhe, zëvendësimi i thelbit të përmbajtjes së rendit shoqëror, …

Më shumë...

Janusz Bugajski: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë do shënonte ndarjen e saj nga Serbia dhe mbrojtjen e NATO-s

Bugajski

Ndërsa pakënaqësitë e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor vazhdojnë të shtohen, vizioni i Shqipërisë së madhe duket në horizont. Zhgënjimi në masë me qeveritë, partitë kryesore, kushtet ekonomike dhe agjencitë ndërkombëtare mund të përdoret nga politikanë ambiciozë, që premtojnë bashkim kombëtar. Pesë zhvillime të rëndësishme do ta nxisin projektin pan-Shqipëri: zhgënjimi …

Më shumë...

Pas shkarkimit të pritshëm në seancën e 9 qershorit, Ilir Meta do të përballet me SPAK-un për dy vepra të rënda penale

Ilir Meta

Pas shkarkimit të pritshëm në seancën e 9 qershorit 2021, Ilir Meta mund të përballet me SPAK për dy vepra të rënda penale, thirrjet publike për veprime të dhunshme dhe thirrje për urrejtje nacionale. Në raportin prej 100 faqesh të komisionit hetimor parlamentar, në të cilin propozohet jo vetëm shkarkimi …

Më shumë...