Analiza

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË 

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË

Shqipëria po ndryshon! A po vdes Berishizmi?.    Vrasja e të riut Klodian Rashës nxiti revoltë në gjithë gjykimin e shoqërisë sonë. Reagimi qytetar u shpreh e po shprehet me revoltë dhe solidarizim me familjen, e cila po shprehë qytetarinë e saj, duke kërkuar drejtësi dhe mos përdorje politike. Opozita e vënë nën maskën …

Më shumë...

 Ermand Mertenika:  Bombula e Oksigjenit  mjekesor pa receten e mjekut, Nje rrezikshmeri e madhe jetike qe duhet evituar

Ermand Mertenika: Bombula e Oksigjenit mjekesor pa receten e mjekut, Nje rrezikshmeri e madhe jetike qe duhet evituar

Covid-19 Corona , ky element viral tashme I kthyer ne nje pandemic globale vazhdon te zgjeroje rrezen e saj te infeksionit por matematikisht violence e saj po dekrementohet gradualisht. Sigurish ardhja e dimrit do vazhdoje te kete nje ritem te larte infeksionesh dhe humbje jete ne nje numer te caktuar …

Më shumë...

Avdi Gjata: Protestë politikanëve që mbollën frikë te qytetarët në Kosovë

Prof. Avdi Gjata

Futja në fjalorin politik dhe përdorimi i termave korrupsion ar, hajna, tradhtar, kriminel, spiun, shitje e apo falje të tokave Malit të Zi apo shërbyes të Serbisë, Francës ose ndonjë term tjetër që s’po më kujtohen tani nga politikanët e sharlatanë të Kosovës dhe mendime që këto çështje mund të …

Më shumë...

Avokate, Albana Jeminaj: Cili është koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi apo “Telepuna”

Avokate, Albana Jeminaj: Cili është koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi apo “Telepuna”

Pandemia ka ndryshuar shumë dhe konceptin Koncepti juridik lidhur me punën në shtëpi dhe “Telepuna”: Për herë të parë në vëndin tonë ky koncept ka gjetur zbatim me ndryshimet qē ka ndryshuar Kodi i Punës me ligjin nr 136/2015 date 5.12.2015. Pikerisht ky koncepet parashikohet shprehimisht në nenin 15 të …

Më shumë...

E. Engel: E paralajmëroj fuqishëm gjykatën, Amerikën dhe aleatët se nuk duhet të lejojmë një Gjykatë Speciale mbi baza etnike

E. Engel: E paralajmëroj fuqishëm gjykatën, Amerikën dhe aleatët se nuk duhet të lejojmë një Gjykatë Speciale mbi baza etnike

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, ka deklaruar se kushdo që ka kryer krime në Kosovë duhet të mbahet përgjegjës dhe “jo të ndiqet vetëm një etni”. Me këto qëndrime Engel iu referua Gjykatës Speciale për krime lufte në …

Më shumë...

Mustafë Shaqiri: Në kujtim të 20 vjetorit të betejës së UÇPMB-së në fshatin Bukoc të Preshevës

Sot u bënë 20 vjet nga beteja e zhvilluar në mes të forcave të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë dhe forcave militare serbe në fshatin Bukoc të Preshevës. Është e ditur se historia e rezistencës shqiptare kurrë nuk është ndërprerë, por ajo me daljen publike të UÇK-së, mori zhvillim …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Zgjidhja e vetme- zgjedhjet!

Mehmet Bislimi

Partia Demokratike e Kosovës, ka ngatërruar qasjen e një subjekti politik opozitar, që ka obligim për të bërë opozitën, për të kritikuar argumentueshëm pozitën, për të kërkuar zgjedhje të reja, të parakohshme, të jashtëzakonshme, etj. Ajo ka për obligim të kërkojë edhe rënien e Qeverisë e cila nuk përmbushë obligimet …

Më shumë...

Dita: Serge Métais: Me raportin Marty, kati i fundit i raketës së operacionit të dezinformimit ishte gati

Dita: Serge Métais: Me raportin Marty, kati i fundit i raketës së operacionit të dezinformimit ishte gati

Gjykata e Posaçme për Kosovën e bëri publike aktakuzën e saj më 4 nëntor. Hashim Thaçi (presidenti kosovar, të cilit iu desh të jepte dorëheqjen) dhe tre ish-udhëheqës të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) akuzohen tani për “krime lufte” dhe për “krime kundër njerëzimit”. Ata ndodhen të burgosur …

Më shumë...

Zymer Mehani: UKSHIN HOTI- I LARTËSUAR NË PIEDESTALIN E BURRAVE TË MËDHENJ TË KOMBIT

Zymer Mehani

Për pikëpamjet dialektike dhe materialiste ndaj jetës dhe botës gjatë historisë njihet edhe roli i individit në lëvizjet shoqërore. Në të vërtetë shfaqja e njerëzve udhëheqës në histori nuk është gjë e rastit, por është rezultat i ligjshmërisë historike dhe i nevojave objektive shoqërore. Dihet se suksesi i ndryshimeve shoqërore …

Më shumë...

A. Qeriqi: Indolenca shekullore shqiptare ndaj trashëgimisë kulturore, duhet të marrë fund përgjithmonë

Ahmet Qeriqi

Duke qenë një popull kryengritës, por shumë i shtypur nga perandoritë e fuqitë më të mëdha të botës,  si: Roma, Bizanti, Turqia, shtetet sllave, populli ilir, dardan shqiptar,  gjatë shekujve ka luftuar për ekzistencë e mbijetesë dhe është gjendur e është  përballur në katrahurat e koniukturave shoqërore e politike të …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, mbështetur në Ligjin Penal të Jugosllavisë (!)

RKL

Kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, arsyeton përgjysmimin e dënimit për kriminelin serb, Tasiq, mbështetur në ligjin penal të Jugosllavisë. Edhe 21 vjet pas luftës dhe dëbimit të Serbisë nga Kosova, gjykatat tona marrin vendime duke u bazuar në Ligjin Penal të Jugosllavisë. Këtë e pranoi publikisht, kryetari i …

Më shumë...

Qerim Rexhaj: FATI I BURGUT TË GURRAKOCIT SI FATI I KULLËS SË POPIT!

Qerim Rexhaj: Fati i Burgut të Gurrakocit si fati i Kullës së Popit!

Këto ditë, në opinionin e komunës së Istogut, është aktualizuar me plot të drejt vendimi i Kuvendit Komunal të Istogut për ta rrënuar Burgun e Gurrakocit. Ky vendim, sa arbitrar aq i pajustifikuar, pas shumë vendimeve antihistorike të këtij Kuvendi, vjen pas rrënimit të Kullës famëkeqe të Popit, pas shkatërrimit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Moment historik, Britania e Madhe miraton vaksinën Pfizer / BioNTech Covid për shpërndarje nga java e ardhshme

Nebih Rexhepi

E përditshmja britaneze “The Guardian”, me datën 2 dhjetor 2020 vërteton këtë lajm të shumëpritur. Britania e Madhe është vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid, duke hapur rrugën për imunizimin masiv me vaksinën Pfizer / BioTech që të fillojë javën e ardhshme për ata që janë …

Më shumë...

Arianit Bytyçi: 22 vite nga mbështetja e gjimnazistëve të Prishtinës dhënë UÇK-së  

Arianit Bytyçi: 22 vite nga mbështetja e gjimnazistëve të Prishtinës dhënë UÇK-së

Njëzetë e dy vite më parë, në prag të shënimit të festës kombëtare të 28 nëntorit 1998, në rrethana të vështira lufte, një grup i nxënësve të Gjimnazit “Xhevdet Doda” të Prishtinës e kishin botuar numrin e tetë të revistës “Gjimnazisti”, që ishte revistë e kësaj shkolle të mesme. E …

Më shumë...

Adil Fetahu: KUPTIMI PENALO-JURIDIK I “NDËRMARRJES SË PËRBASHKËT KRIMINALE”

Adil Fetahu

Pas arrestimeve dhe dorëzimit në Gjykatën Speciale (të Kosovës,sic!) në Hagë, të kreut të UÇK-së: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi, dhe ca ditë më heret Salih Mustafa, dhe më 26 nëntor 2020 pas konfirmimit të aktakuzës kundër tyre nga gjykatësi i procedurës paraprake (Nicolas Guillou) u …

Më shumë...

Fatmir Graiqevci: Kosova përligji ekzistencën e NATO-s, Rusia e Serbia e përdorin për ta bërë drejtësinë, që s’e kanë bërë kurrë

Fatmir Graiçevci

Ka kohë që shtresat liridashëse me të drejt dhe arsye po manifestojnë revoltën e tyre ndaj Gjykatës Speciale e cila në mënyrë perfide, në emër të drejtësisë po bënë padrejtësi! Gjykatë e cila bëhet e verbër dhe e shurdhër ndaj krimeve anekënd Kosovës të bëra nga ushtria e policia e …

Më shumë...