leoni

Analiza

RKL: Prepotenca cinike e Albin Kurtit ndaj opozitës e kundërshtarëve politikë

Albin Kurti

Sjellja fyese e përçmuese e Albin Kurtit, ndaj opozitës në radhë të parë tregon se ky njeri ka probleme të rënda psikike, të cilat janë përshtresuar në trurin e tij  nga trashëgimia 15-vjeçare, në opozitë dhe në përpjekje për ta marrë pushtetin. Tani, kur gati gjysma e popullatës votuese të …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Shkëlqen edhe një vatër e re për mësimin gjuhës shqipe në Lozanë të Zvicrës

Isuf Ismaili

Gjithnjë e më shumë po marrim lajme të gëzuara, se po hapen dyert e shkollave në Zvicër për mësimin e gjuhës shqipe. Në punën dhe veprimtarinë e gjatë, por të mundimshme po shfaqen gjithnjë e më shumë sukseset duke dalë në sipërfaqe: dëshira, vullneti, përpjekja dhe arritjet e mëdha të …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Në duar të kujt ka mbetur Kosova!?

Sadik Halitjaha: Serbia rrezikon Kosovën, Vuçiq Milosheviqi i ri

Shteti ynë a ka Protokoll? A ka ndonjë etikë njerëzore të sjelljes së lidershipit?! Me cilat norma e tradita sillet e vepron kreu i shtetit! Lidership më të pa dinjitetshem e të pa karakter e hipokrit nuk ka askund! Më miop e meskin, më inatçor e fanatik, më hakmarrës e …

Më shumë...

Sistemi imunitar zhvillon mbrojtje të organizmit pas sëmurjes me virusin korona

Sistemi imunitar zhvillon mbrojtje të organizmit pas sëmurjes me virusin korona

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se, edhe muaj pas një sëmundje të lehtë, qelizat imune në palcën e kockave janë akoma në gjendje të sekretojnë antitrupa të rinj kundër koronavirusit. Disa muaj pas rikuperimit nga forma e butë e COVID-19, kur niveli i antitrupave në gjak zvogëlohet, qelizat imune në palcën …

Më shumë...

Reciprociteti me Serbinë nuk ishte kauzë, sikur insistonte Vetëvendosja në fushatën zgjedhore, por mashtrim klasik i votuesve

Vetëvendosje

Reciprociteti me Serbinë nuk ishte kauzë sikur insistonte Vetëvendosja në premtimet parazgjedhore, por mashtrim klasik për të fituar besimin e shqiptarëve, të cilët kishin përkrahur unanimisht taksën qind për qind, që ia kishte vendosur Qeveria Haredinaj, shtetit të Serbisë. Kurti asokohe premtonte se jo vetëm taksa do të ishte njëlloj …

Më shumë...

Yllarta Thaçi: Urdhëresa e 19 Majit të vitit 1999 lidhur me analizën e situatës luftarake, numrin të plagosurve e zhvillime të tjera

Yllarta Thaçi: Urdhëresa e 19 Majit të vitit 1999 lidhur me analizën e situatës luftarake, numrin të plagosurve e zhvillime të tjera

Urdhëresa Urdhërohet komandanti i Batalionit të tretë Gardist ‘’Shkëlzen Haradinaj‘’ eprorin Abdyl Mushkolaj që me efektivin e tij të ndihmoj në evakuimin e të plagosurve deri në shtetin amë Shqipëri vija Bjeshka e Strellcit –Bjeshka e Roshkodolit-Tropojë. Batalioni Gardist pas kryerjes së detyrës kthehet në rajonin e përgjithësisë. Komanda e …

Më shumë...

Sa të etura janë disa portale e jugo mediet për t i postuar gënjeshtrat e titistit të përbetuar, Azem Vllasi

Azem Vllasi dhe Sllobodan Millosheviq

Komunisti i përbetuar i jugosllavizimit të shqiptarëve, luftëtari më i devotshëm dhe më besnik në mbrojtje të ish Jugosllavisë, i cili edhe tani shihet shpesh derisa  orgjizon nëpër Pivnicat e Serbisë duke u dehur dhe  duke kënduar, “oj Llazare… sapo hap gojën dhe lanson ndonjë  gënjeshtër, disa medie e portale …

Më shumë...

Genatian Jetishi: Jo vetëm gabim por fatale është nisma për ndërlidhje të arsimi parauniversitar me tregun e punës!

Genatian Jetishi: Jo vetëm gabim por fatale është nisma për ndërlidhje të arsimi parauniversitar me tregun e punës!

Deri kah mosha 50 vjeçe njeriu mesatarisht ka ndërruar së paku 12 punë të ndryshme derisa është ‘përshtatur’ plotësisht në më të duhurën, tregojnë studimet nga fusha e karrierës. Të ia presësh krahët e t’i shuash çdo ëndërr që në fillim të çeljes së njeriut është t’i angazhosh në punë nxënësit e …

Më shumë...

  Sefer Muzlijaj: MASAKRA  E DUBRAVËS

  Sefer Muzlijaj: MASAKRA  E DUBRAVËS

(Me rastin e 22- vjetorit ,maj, 1999) Brënda mureve të burgut-kampit famëkeq të atyre viteve ,u masakruan në mënyrat më kanibaleske më qindra të burgosur politik  shqiptarë të sjellur enkas edhe nga burgjet tjera,nga Serbia…më qëllimin që t’i grumbullojnë aty edhe në mënyrën më  gebellsiane të  i masakrojnë! Kjo nuk …

Më shumë...

Prof. Ethem Likaj: Gramatika historike e gjuhës  shqipe – një monument gjuhësor për breza

Prof. Ethem Likaj: Gramatika historike e gjuhës  shqipe – një monument gjuhësor për breza

Indoevropianisti i madh, Franz Bopp-i, jo rastësisht, as për kuriozitet – i njohur me shqipen, me sa duket, përmes  Da Lecce-s dhe Hahn-it, si dhe gjuhës së Bardhit -, falë intuitës, aftësive dhe pasionit të jashtëzakonshme për të përqasur e krahasuar grupe gjuhësh dhe gjuhë me njëra-tjetrën, njohu tek kjo …

Më shumë...

Ilir SEFAJ: Ditari i pandemisë-tetëdhjetë ditë në karantinë!

Ilir Sefaj

Në një e recension timin të publikuar në fillim të vitit 2020, për librin Dritë mbi plagë, të hartuar nga krijuesit Lulëzim Etemaj e Isuf Sherifi, (që me të drejtë e quajnë, sprovë për antologji), në të cilin i pranishëm me vargjet e tij është edhe poeti e studiuesi, Agim …

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: Historia nuk mund të rishkruhet, zotërinj akademikë; ajo vetëm mund të pasurohet!

Preng Cub Lleshi

Siç bën të ditur historiani Pëllumb Xhufi, në gazetën “Dita” të datës 14 maji, nga Akademia jonë e Shkencave është hartuar një projekt për rishkrimin e Historisë së Shqipërisë që nga antikiteti e deri në ditët tona, një botim i ri në tre vëllime, për botimin e të cilëve do …

Më shumë...

RKL: Nga frika e dialogut me Vuçiqin, Albin Kurti godet ambasadorët për ta zhvendosur vëmendjen e opinionit

Kurti

Albin Kurti, edhe njëherë befasoi, kësaj radhe lidhur me ambasadorët të cilët, në postet e tyre aktuale i kanë vendosur qeveritë paraprake. Ky vendim krejtësisht i pamatur, sidomos për situatën aktuale, nëpër të cilën po kalon Kosova, nuk është veprim i papritur, sepse ky ka qenë edhe premtim elektoral i …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Arti me iniciativë kundër korrupsionit

Ilir Muharremi

Artisti duhet të bëj kujdes nga njerëzit. Bëhet fjalë për përkuljen ndaj njerëzve dhe shërbimin ose aprovimin pa kushte dhe krjimin mbi udhëzimin politik dhe korruptiv. Asnjëherë lartësia nuk ka qenë e tmerrshme, por përkulja. Artistët  duhet ta luftojnë korrupsionin, jo t’i shërbejnë korrupsionit. Artistët kur vërejnë se korrupsioni ka …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: 20 Maji, Dita Kombëtare e Fëmijëve jetimë, apel për çdo qeveri dhe individ

Albert Z. ZHOLI: 20 Maji, Dita Kombëtare e Fëmijëve jetimë, apel për çdo qeveri dhe individ

20 Maji njihet ndryshe si dita e fëmijëve jetimë, por vitet e fundit kjo është kthyer në formën e festës dhe ku fëmijëve i dhurohet diçka, por më shumë se dhurata Institucioni Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë kërkon mbështetje nga qeveria për të përmirësuar dhe ndihmuar gjendjen ku ndodhen …

Më shumë...

Publikohet, “Identifikimi i indikatorëve shumëdimensionalë të ndërlidhur me dhunën në Institucionet Arsimore Parauniversitare në Kosovë”

Dhuna ne Shkolle

 Publikimi i Departmentit të Psikologjisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” prezanton gjetjet e studimit nacional hulumtues, të realizuar përgjatë viteve 2015-2017, nga Departamenti i Psikologjisë, Universitetit të Prishtinës, Hasan Prishtina. Pjesëmarrëmarrës në hulumtim ishin gjithësej 12167 nxënës të shkollave të mesme të ulëta publike të klasave 6-9, në 100 …

Më shumë...