Analiza

Mehmet Bislimi: Shteti që nuk garanton për qytetarët e vet!

Mehmet Bislimi

Shteti im, shpreh mungesë guximi, në mos nuk ka mundësi e vullnet, mbase qëllimshëm nuk do të garantoj për qytetarët e vet!, kjo nuk do ndonjë shtjellim më të qartë se kaq. Apriori, shteti që nuk guxon të garantojë për bijtë e vet, për çfarë fuqie shtetërore mund të flasim …

Më shumë...

Treshja pushtetare, qeveritare: Kurti, Konjufca, Osmani, nuk garantojnë mbrojtjen në liri të krerëve të UÇK-së

Treshja pushtetare, qeveritare: Kurti, Konjufca, Osmani, nuk garantojnë mbrojtjen në liri të krerëve të UÇK-së

Treshja pushtetare e qeveritare: Kurti, Konjufca, Osmani, nuk garantojnë mbrojtjen në liri të Jakup Krasniqit, Hashim Thaçit, Kadri Veselit e Rexhep Selimit. Gjatë dy ditëve të fundit është bërë me dije një lajm sensacional lidhur me kërkesën për mbrojtje në liri të krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

Ahmet Qeriqi

Punëtorët shqiptarë, aktualisht janë më të përbuzurit dhe më të nëpërkëmburit, për nga pozita e tyre shoqërore, kudo ku ata jetojnë në trevat shqiptare, po ashtu edhe në shtetet ku punojnë. Edhe pse të papunë, të pa trajtuar si duhet qoftë  në bazë të ligjeve deklarative ekzistuese, edhe pse të …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Për herë të parë 1 maji është kremtuar në Shqipëri në vitin 1905, kohë kur ishim ende pjesë e Perandorisë Osmane 

Albert Z. Zholi: Për herë të parë 1 maji është kremtuar në Shqipëri në vitin 1905, kohë kur ishim ende pjesë e Perandorisë Osmane 

Festa e 1 Majit, apo Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, lindi nga lufta botërore e punëtorëve për të afirmuar të drejtat e tyre e për të përmirësuar kushtet e jetesës. Pavarësisht se kremtimi i saj lidhet ngushtë me protestën e punëtorëve të Çikagos, përfunduar me gjak, historia e festës së punëtorëve …

Më shumë...

Jakup Nura: 22 vite më parë, kanë qenë ditët më të rënda për Drenicën, të vrarë mbi 600 civilë dhe dhjetëra ushtarë të UÇK-së.

Jakup Nura: 22 vite më parë, kanë qenë ditët më të rënda për Drenicën, të vrarë mbi 600 civilë dhe dhjetëra ushtarë të UÇK-së.

Ditë e premte 22 vite më parë, ndër ditët më të rënda për Drenicën, të vrarë mbi 600 civil dhe dhjetëra ushtar të UÇK-së. Një grup pjesëtarësh të UÇK-së takohen në Fushë Mollë dhe duke parë që forcat serbe kishin bërë një rrethim të hekurt dhe nuk mund të shmangej …

Më shumë...

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

Dy vëllezër martirë të lirisë: Adem Avdyl Gashi dhe Xhafer Avdyl Gashi

  Adem Avdyl Gashi ( 12. 2. 1946 – 30. 4. 1999) Adem Avdyl Gashi u lind në fshatin Vërboc të komunës së Drenasit, ish-Gllogovc, më 12 shkurt të vitit 1946. Babai, Avdyli kishte qenë luftëtar i lirisë në radhët e Komandantit të luftës çlirimtare të Drenicës, Shaban Palluzha, në …

Më shumë...

Berdi Islami: Ilir Meta nuk e mbanë fjalën, nuk jep dorëheqje edhe pse kishte premtuar se do të ikte po të fitonte Edi Rama

Bedri Islami

Nëse zgjedhjet e 25 prillit kanë një humbës të madh dhe të patjetërsueshëm në humbjen e tij, ai është Ilir Meta, presidenti në detyrë i shtetit shqiptar. Askush tjetër nuk ka humbur si ai dhe, në të njëjtën kohë, askush tjetër si ai nuk duhet të mbajë përgjegjësi për shëmtirat …

Më shumë...

Urimi i ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, për kryeministrin Edi Rama, me rastin e fitores në zgjedhjet e 25 prillit

Hashim Thaçi dhe Edi Rama

Vëlla Edi, Dhomat e ngushta e muret e qelisë së Hagës nuk e përmbajnë dot shpërthimin e entuziazmit tim për fitoren tënde. Entuziazëm ky që vështirë gjen vend në zymtësinë e vetmisë së ditëve të burgut. Por, si rrallë herë kohëve të fundit, sot jam i lumtur dhe i qetë …

Më shumë...

RKL: Si ndihen disa veprimtarë politikë brenda Vetëvendosjes, nëse Veton Surroi bëhet pjesë e bisedimeve me Serbinë

RKL

Albin Kurti do ta shpërblejë Veton Surroin, i cili me krejt “kapacitetet” mediale, publicistike, “mendore”, kishte propaganduar hapur pro Albin Kurtit, në dy palë zgjedhjet e fundit, duke shkelur çdo kodeks të gazetarit të pavarur, sikur pretendon të paraqitet. Bashkë me Bota Sot, dhe disa jugomedie, Surroi u vu në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fitorja e Edi Ramës dhe PS-së në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit 2021, do të jetë fitore e të gjithë shqiptarëve

Edi Rama

Qysh prej kohës, kur tetë vjet më parë mori timonin e Qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama me stafin e tij  kishte filluar një epokë e re, në përpjekje për ta parandaluar erozionin e përgjithshëm, jo vetëm të ekonomisë por edhe e të gjitha vlerave kombëtare, pothuajse   në të gjitha segmentet …

Më shumë...

Dr.  Skënder Demaliaj Elektorati i Njësisë Administrative Nr. 7 në Tiranë do ta votojë masivisht Ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj

Etilda Gjonaj

Elektorati i Njësisë Administrative Nr. 7 në Tiranë do ta votojë masivisht Ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj Do ta votojë pa mëdyshje: Se është përfaqësuese e Partisë Socialiste, forca e vetme politike në Shqipëri që ka bërë reforma të thella në të gjitha fushat: në administratë, në shërbimet publike, në energjitikë, në tatime, në arsim, në shëndetësi, në sistemin e pensioneve. Se vetëm PS është e aftë të integrojë me dinjitet …

Më shumë...

Një shkrim i njëanshëm dhe cinik për Luftën e Koshares e Slivovës të 20 dhe 21 prillit të vitit 1981, nga Blerim Latifi

Mic Sokoli dhe Sefë Kosharja

(Në portalin “Epoka e Re”, u botua një shkrim i njëanshëm dhe cinik për luftën e Koshares e Slivovës të 20 dhe 21 prillit të vitit 1981, nga Blerim Latifi) Autori i shkrimit, Blerim Latifi, që pretendon të jetë, “koment shkarazi  duke kalëruar nëpër histori”, pa cituar asnjë burim apo …

Më shumë...

Jakup Krasniqi iu mungon shumë proceseve politike në vend meqë ka dijen, përvojën dhe guximin për ta thënë të vërtetën

Jakup Krasniqi

Emri i Jakup Krasniqit, është i radhitur në mesin e personaliteteve më të shquara të kombit, jo vetëm në politikë e në aktivitetin e tij atdhetar, por edhe në perceptimin dhe studimin me realizëm të të gjitha zhvillimeve e rrjedhave tona kombëtare, sidomos prej viti 1981 e deri në ditët  …

Më shumë...

Prof. dr. Nusret Pllana:  Gjenocidi serb në Makofc të Prishtinës me rrethinë!

Prof. dr. Nusret Pllana:  Gjenocidi serb në Makofc të Prishtinës me rrethinë!

MOS – HARRESA NË SHËRBIM TË KUJTESËS HISTORIKE! Në këtë krim gjenocidal Serbia fashiste, më 17, 18 e 19 prill 1999, i vrau 160 shqiptarë civilë, pa kursyer moshë as gjini, pleq e fëmijë, në mesin e tyre 8 trupa ende konsiderohen të zhdukur. Të nderuar përfaqësues të Institucioneve të …

Më shumë...

Zymer Mehani: Në përvjetorin e rënies së Shaban Avdiut dhe Rexhep, Muharrem e Hajdin Hajdinit nga fshati Bellopojë

Zymer Mehani: Në përvjetorin e rënies së Shaban Avdiut dhe Rexhep, Muharrem e Hajdin Hajdinit nga fshati Bellopojë

Më 18 prill 1999 edhe fshatarët e Bellopojës u larguan nga shtëpitë e veta për t’u strehuar gjetiu dhe për t’u shpëtuar reprezaljeve të forcave militare dhe paramilitare serbosllave. Edhe në këtë fshat hynë bandat e egra çetnike dhe ushtria e policia serbe, ku dogjën shumë shtëpi, plaçkitën gjithçka, por …

Më shumë...

22 Vjet nga Beteja për “Shkëmbin e Gradinës” në Llapushik

Dëshmorët e Gradinës

18 prilli i vitit 1999 na kujton luftën e trimave më të dinjetetshëm të lirisë, ditën historike për fatin e luftë sonë çlirimtare, atë ditë mbrohej nderi i atdheut, Shtabit i Përgjithshëm i UÇK-së, mbrohej zëri militant i Radios “Kosova e lire” dhe i agjencisë “Kosova press” dhe mbi të …

Më shumë...