Analiza

Fadil Rexha: Pranvera e Lavdishme 1981 – evokim

Fadil Rexha: Pranvera e Lavdishme 1981 – evokim

Në vitet ’70 Enveri në takim me oficerët e lartë u kishte thënë: “ Me vdekjen e Titos, Jugosllavia do të përfshihet nga konfliktet e brendshme! Ne duhet të jemi gati që viset shqiptare t’i çlirojmë dhe bashkojmë me Shqipërinë! Nga të tjerët kisha krijuar idenë se aviacioni shqiptar një …

Më shumë...

2 dhe 3 prilli i vitit 1981 shënon kulmin e rezistencës së përgjithshme shqiptare me kërkesë për Republikën e Kosovës

2 dhe 3 prilli i vitit 1981 shënon kulmin e rezistencës së përgjithshme shqiptare me kërkesë për Republikën e Kosovës

2 dhe prilli i vitit 1981, shënojnë fillimin e rezistencës  së përgjithshme shqiptare të Kosovës në disa segmente të kryengritjes së armatosur, në Besi, ku nxënës, studentë e punëtorë të disa fshatrave të Llapit çarmatosen njësitë rezerviste të milicisë, që vinin si përforcime nga Serbia, me qëllim për t’i shuar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa zhvillime revolucionare prej protestave në kryengritje, në Mars e Prill të viti 1981 I

Besi

Kanë kaluar 40 vjet nga Kryengritja e vitit 1981 dhe nuk thuhet kot se,  ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, filluan paqësisht por kulmuan me përgatitje …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa zhvillime revolucionare prej protestave në kryengritje, në Mars e Prill të viti 1981 II

Demostratat e vitit 1981

Organizatat kryesore atdhetare  në Kosovës që nga LNDSH-ja e deri te LPK-ja Prej LNDSH-së e deri te LPK-ja në Kosovës e më gjerë, pastaj edhe në mërgatë kanë vepruar shumë organizata e grupe atdhetare, të cilat në vazhdimësi kanë ruajtur esencën e platformës të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, për çlirimin …

Më shumë...

Adil Fetahu: RAPORTI I KOMISIONIT TË FONDACIONIT “KARNEGIE” PËR  KRIMET SLLAVO-GREKE KUNDËR SHQIPTARËVE E TË TJERËVE GJATË LUFTËRAVE BALLANIKE

Adil Fetahu

Fondacioni “Karnegie” për Paqe është organizatë ndërkombëtare, e themeluar në Vashington, në vitin 1910, me qëllim të promovimit dhe mirëkuptimit në arenën ndërkombëtare. Themelues i Fondacionit ka qenë industrialisti Endrju Karnegie, shtetas amerikan me prejardhje skotlandeze. Në vitin 1913 Fondacioni kishte themeluar Komision Ndërkombëtar për të hulumtuar e studjuar shkaqet …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Krimi serbo-sllav dhe heshtja e drejtësisë ndërkombëtare

MSc. Adem Lushaj

Edhe pas njëzet e dy viteve, drejtësia vendore e ndërkombëtare, po hesht për krimin e kryer në Irzniq dhe Beleg të Deçanit. Njëzet dy vite pritje dhe ankth, për shumë familje që kanë humbur më të dashurit e tyre. Edhe pas këtyre viteve, asnjë i arrestuar. Kryerësit e këtij krimi, …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Përkthyesin që e pengonte Radio Kosova e Lirë, e shpërblyen me postin e Ministrit të Mbrojtjes

Fatmir Graiçevci

Janë shqetësuese raportimet në medie, por edhe të qytetareve tjerë që tregojnë copëza historie për ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj!!! Nga historitë e shumta e që nuk do i bënin nder askujt por do të turpërohej, mësoj edhe këtë histori. Gjatë trazirave të marsit të vitit 2004, ministri i sotëm …

Më shumë...

Besart Krasniqi: 32 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit, Ismet Krasniqi

Ismet Krasniqi

Fillimi i demonstratave të përgjakshme të vitit 1989 ishin një ngjarje shumë e rëndësishme për Kosovën. Këto demonstrata, si dhe ato të ’68-ës dhe ‘81-ës ishin një zgjim dhe një paraprijësepër një zgjim edhe më të gjerë mbarëkombëtar, synimi i të cilave edhe më tej mbetet pavarësia e plotë e …

Më shumë...

Më 27. 3. 1999, dy aeroplanë MIG-21 të Serbisë kishin bombarduar vendin ku transmetonte program Radio-Kosova e Lirë

Më 27 mars 1999 dy aeroplanë bombardues serbë kanë goditur vendqëndrimin e Radios-Kosova e Lirë dhe A. Kosovapress

Më 27 mars të vitit 1999,  në orën 8.20 minuta, dy aeroplanë bombardues të Serbisë, MIG 21 kishin hedhur tetë arka  me bomba të tipit kasetë, nga dy anët e rrugës në një sipërfaqe afër treqind metra prej shtëpisë së Osman Berishës,  Asllan Berishës e  deri te shtëpia e Mehmet …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Më 26 mars dhe 1. 2 e 3 prill të vitit 1981 u kërkua Republikë-Kushtetutë…dhe jo Vetëvendosje Kushtetutë…

1981

Më 26 mars të vitit 1981, në Prishtinë, u zhvilluan demonstratat e dyta të studentëve me kërkesë për Kosovën Republikë. Atë ditë njësitë speciale të federatës jugosllave, të cilat ishin dislokuar në Kosovës, me lejen dhe aprovimin edhe të klasës politike të Krahinës Autonome të Kosovës, kanë keqtrajtuar fizikisht qindra …

Më shumë...

RKL: Pasuria e majme qeveritarëve të rinj, “të pakorrupruar”, pasuri në emër të bashkëshorteve e të bashkëshortëve (!)

RKL

Tre zëvendës-kryeministrat dhe 15 ministrat e kryeministrit, Albin Kurti, kanë deklaruar pasuritë e tyre të tundshme e  të patundshme, të cilat pavarësisht si janë deklaruar, çka është anashkaluar e çka është paraqitur, del se është një qeveri e zyrtarëve të pasur, jo të klasës së mesme sikur është pretenduar të …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: REFORMA NË DREJTËSI, VIZIONI, PROBLEME, VËSHTIRËSI DHE ARRITJE

Skender Demaliaj

Reforma në drejëtsi është iniciativë e Qeverisë Socialiste dhe e Kuvendit të Shqipërisë, e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian, me qëllim rritjen e pavarësisë dhe fuqizimin e sistemit të drejtësisë. Është një nga reformat më të rëndësishme e më radikale që vendi ynë ka kaluar …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: 10 femrat më të afta e më të përgjegjshme të Kosovës, sesa Vjosa Osmani, për ta udhëhequr vendin

Arbanë Qeriqi-Gashi

Mundësitë, që zonja,  Vjosa Osmani, të emërohet kryetare e Kosovës janë evidente, edhe pse ende nuk kemi të bëjmë me një fakt të tillë, të kryer. Sjelljet jo aq të matura  dhe prepotenca politike, intoleranca, hakmarrja, mungesa e përgjegjësisë për vetëpërmbajtje e   zonjës, Vjosa Osmani, na shtyjnë të mendojmë se …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Serbia po mbetet armike e përhershme ndaj Kosovës

Sadik Halitjaha

Me rastin e veprimit ekspansionist të Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, i cili në Istagram e fb. publikisht dhe qëllimshëm mbuloj hartën e Kosovës me flamurin e Serbisë! Me këtë deshi të ju thotë serbëve të vet dhe gjithë botës se Kosova është Serbi dhe nën sovranitetin e Serbisë! Ndërsa …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në asnjë mënyrë nuk lejohet shtrembërimi i historisë, për interesa ditore politike

Halil Selimi: Në vitin 1981 nuk kërkohej “Vetëvendosje” - Kushtetutë, por Republikë, Kushtetutë, ja me hatër, ja me luftë!

Përveç reagimit të veprimtarit dhe të burgosurit politik, Halil Selimi, lidhur me deformimin e kërkesës  gjithë popullore të vitit 1981, Republikë-Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë, të afishuar para Mensës së Studentëve si: Vetëvendosje-Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë nga Shoqata e të Burgosurve politike dhe Shoqata Lëvizje, …

Më shumë...

RKL: Von-Cramon thotë se nuk do të ketë liberalizim të vizave pa kompromis me Serbinë dhe pa i bindur pesë shtetet e Evropës

RKL

Në vitin 1878, Kancelari gjerman, Otto Von Bizmark thoshte, nuk ka Shqipëri as shqiptarë, ka vetëm një shprehje gjeografike. Në mars të vitit 2021, apo 143 vjet më vonë gjermanja, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von-Cramon lajmëron se nuk do të ketë liberalizim të vizave për qytetarët e …

Më shumë...