Analiza

RKL: “Republika e tretë e Kosovës” dëshiron t’ i fitojë zgjedhjet edhe në Shqipëri, për ta “ribërë” atë

RKL: “Republika e tretë e Kosovës” dëshiron t’ i fitojë zgjedhjet edhe në Shqipëri, për ta “ribërë” atë

Krahasimi, që po iu bëhet përpjekjeve të Albin Kurtit për të krijuar në Shqipëri një Listë të Vetëvendosjes, në analogji me Listën Serbe, në Kosovë,  qëndron për nga forma po jo nga përmbajtja, sepse as është Albin Kurti, Aleksandër Vuçiq, as është Edi Rama  përfaqësues i një shteti sikur është …

Më shumë...

Ahmet Jashari: “Sherifja” e Shtetit pa ushtri!

Vjosa

Në 22 – vjetorin e Betejës së Koshares, presidentes së vendit, Vjosa Osmanit, njëherit komandante e përgjithshme e Forcave të Armatosura, i kujtohet Brigada 138, që mban emrin e heroit, Agim Ramadani, por jo edhe i formacionit ushtarak në kuadër të të cilit ka vepruar kjo Brigadë. Në postimin e …

Më shumë...

ISA FERIZAJ: ENVER HOXHA, i madhi i epokës lavdi-mbuluar që ndrin përtej vdekjes I

ISA FERIZAJ: ENVER HOXHA, i madhi i epokës lavdi-mbuluar që ndrin përtej vdekjes I

          Ja, erdhi edhe ky prill pranveror! Natyra zë e rikap fillin e jetës, për ta rizgjuar atë e, për ta shtyrë drejt shperthimit të të gjitha vlerave dhe mrekullive të saj. Por tek nëna Shqipëri, prilli, tash 36 vite me radhë vjen kokulur, i brengosur, zemervrarë e sypërlotur. Vjen kështu …

Më shumë...

ISA FERIZAJ: ENVER HOXHA, i madhi i epokës lavdi-mbuluar që ndrin përtej vdekjes II

ISA FERIZAJ

Enver Hoxha, si prijës e mësues i kombit, si besnik e mbrojtës i Mëvetësisë e i sovranitetit të Shqipërisë, si mbrojtës i pjesës së kombit e i trojeve të tij, jashtë kufijve politik të Shqipërisë politike, u ngrit e u rrit si një obelisk njerëzor me përmasa deri edhe mbinjerëzore …

Më shumë...

Dikujt në Shqipëri por edhe në Kosovë, vërtet i ka ikur truri, andaj e sheh botën me kokëposhtë e këmbë hava

Rreth 400 mijë emigrantë vijnë për pushim në Kosovë, gjatë sezonit të verës

Alarmet e brithmat e disa opinionistëve në Shqipëri për gjoja “ikjen e trurit”  nga vendi, në radhë të parë nuk kanë të bëjë me realitetin faktik, por me manipulim, dezinformim, sharje e fyerje të kombit dhe të gjithë atyre që qëndrojnë në vend,  dhe, nuk marrin rrugët e botës. Propagandimi …

Më shumë...

Vangjel Sako: O Ilir Meta, ia ke bërë vetes, s’ta var më njeri “torbën”

Ilir Meta

Njeh historia shqiptare burra shteti që me një thirrje kanë ngritur popullin në këmbë për interesat kombëtare. 25 vjet pa ndërprerje i madhi Skënderbe nuk e ndau shpatën e mprehtë nga dora jo vetëm për të ruajtur të paprekur kufijtë shqiptarë, por duke u bërë barrikadë edhe për Europën mbarë. …

Më shumë...

M. Simmons: Përmirësimi i sundimit të ligjit në një vend që ka dalë nga tmerret e luftës nuk ishte qëllim i EULEX-it as i Gjykatës Speciale

RKL: Kush i ka shpërfillur dhe po i shpërfillë deklaratat e ish-kryetarit i bordit të gjyqtarëve të EULEX-it, anglezit, Malcom Simmons?

Gjykatësi britanik, Malcolm Simmons, ish-shef i Gjykatësve Ndërkombëtarë të BE-së prej vitit 2014-2017, me një analizë të publikuar në “The Washington Times”, ka thënë se EULEX-i dhe gjykatësit e Dhomave të Specializuara, që vijnë prej vendeve të ndryshme të BE-së, duhet të ndalen. Ai ka thënë se gjithçka në lidhje …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Nuk është Shqipëria e vitit 1997…

Skender Demaliaj

Të gjitha sondazhet e nxjerrin fituese Partinë Socialiste me diferencë të madhe me rivalët e saj në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Shanset janë shumë të mëdha për një mandat të tretë. Opozita po e ndjen humbjen, prandaj paralajmëron se nuk do të njohë fitoren e Partisë Socialiste. Kërcënon: “Po …

Më shumë...

Asgjë fyese nuk ka për zonjën Vjosa Osmani në postimin e Ardian Kastratit, sepse ato i ka shkruar Faik Konica jo profesori

Ardian Kastrati

Deputeti i PDK-së, profesori, Ardian Kastrati, ka reaguar pas kritikave që mori lidhur me një status ku përmendte fjalët e publicistit, Faik Konica, që ka përshkruar një grua me mbipeshë, të kohës së tij, para më shumë se 100 vitesh.  Profesori Kastrati Ai   ka thënë se nuk ka dashur ta …

Më shumë...

Propozimi i ndryshimit të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme ishte karremi i Vetëvendosjes, në të cilin ra LDK-ja

Ligji për Zgjedhje i inicuar me procedurë të përshpejtuar nga Vetëvendosje, nuk kalon në Kuvendin e Kosovës

Duke e ditur se ndryshimi i Ligjit  për Zgjedhjet  e Përgjithshme do të përcillej me reagime të shumta nga opozita dhe në asnjë mënyrë  nuk do të pranohej, kryetari i Vetëvendosjes, Albin  Kurti qëllimisht e vuri në rend të dite, në Kuvendin e Kosovës,  para kohe dhe pa asnjë arsye, …

Më shumë...

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, duket se ka arritur kulmin e mungesës së përmbajtjes, e cila në radhë të parë shkaktohet nga frika se nuk do t’i përballojë dot problemet me të cilat do të ballafaqohet, qofshin ato të brendshme në raport me …

Më shumë...

Fadil Rexha: Pranvera e Lavdishme 1981 – evokim

Fadil Rexha: Pranvera e Lavdishme 1981 – evokim

Në vitet ’70 Enveri në takim me oficerët e lartë u kishte thënë: “ Me vdekjen e Titos, Jugosllavia do të përfshihet nga konfliktet e brendshme! Ne duhet të jemi gati që viset shqiptare t’i çlirojmë dhe bashkojmë me Shqipërinë! Nga të tjerët kisha krijuar idenë se aviacioni shqiptar një …

Më shumë...

2 dhe 3 prilli i vitit 1981 shënon kulmin e rezistencës së përgjithshme shqiptare me kërkesë për Republikën e Kosovës

2 dhe 3 prilli i vitit 1981 shënon kulmin e rezistencës së përgjithshme shqiptare me kërkesë për Republikën e Kosovës

2 dhe prilli i vitit 1981, shënojnë fillimin e rezistencës  së përgjithshme shqiptare të Kosovës në disa segmente të kryengritjes së armatosur, në Besi, ku nxënës, studentë e punëtorë të disa fshatrave të Llapit çarmatosen njësitë rezerviste të milicisë, që vinin si përforcime nga Serbia, me qëllim për t’i shuar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa zhvillime revolucionare prej protestave në kryengritje, në Mars e Prill të viti 1981 I

Besi

Kanë kaluar 40 vjet nga Kryengritja e vitit 1981 dhe nuk thuhet kot se,  ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, filluan paqësisht por kulmuan me përgatitje …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa zhvillime revolucionare prej protestave në kryengritje, në Mars e Prill të viti 1981 II

Demostratat e vitit 1981

Organizatat kryesore atdhetare  në Kosovës që nga LNDSH-ja e deri te LPK-ja Prej LNDSH-së e deri te LPK-ja në Kosovës e më gjerë, pastaj edhe në mërgatë kanë vepruar shumë organizata e grupe atdhetare, të cilat në vazhdimësi kanë ruajtur esencën e platformës të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, për çlirimin …

Më shumë...

Adil Fetahu: RAPORTI I KOMISIONIT TË FONDACIONIT “KARNEGIE” PËR  KRIMET SLLAVO-GREKE KUNDËR SHQIPTARËVE E TË TJERËVE GJATË LUFTËRAVE BALLANIKE

Adil Fetahu

Fondacioni “Karnegie” për Paqe është organizatë ndërkombëtare, e themeluar në Vashington, në vitin 1910, me qëllim të promovimit dhe mirëkuptimit në arenën ndërkombëtare. Themelues i Fondacionit ka qenë industrialisti Endrju Karnegie, shtetas amerikan me prejardhje skotlandeze. Në vitin 1913 Fondacioni kishte themeluar Komision Ndërkombëtar për të hulumtuar e studjuar shkaqet …

Më shumë...