Analiza

Fatmir Graiçevci: Mirë që reagohet për varrezat masive nëpër Serbi, por pse heshtet për varrezën masive, në Prishtinë, prej vitit 1946!?

Fatmir Graiçevci

Nëpër medie të ndryshme të vendit ditëve të fundit,  ka pasur lajme e reagime të shumta për varrezat masive anekënd Serbisë,  me trupat e bashkëkombësve tonë të vrarë nga ushtria, policia dhe grupet paraushtarake serbe. Dhe njeriu ndjehet mirë kur vëren këtë reagim e protestë humane por ndjesia shuhet sa …

Më shumë...

Bashkimi Evropian nuk e pranon “letrën e kushtetutës” si vijë të kuqe, thotë sllovaku, Lajçak

“Mesazhi im në Prishtinë ishte se Kushtetuta nuk është Bibla, dhe nëse ke hyrë në këtë proces atëherë duhet të jesh i gatshëm ta ndryshosh Kushtetutën. Kur dhe si, do të jetë më e qartë në fund të procesit. Ne nuk mund të pranojmë letrën e kushtetutës si vijë të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kërkesa për ndërhyrje në Kushtetutën e Kosovës, i ngjason asaj të Millosheviqit të vitit 1989!

Mehmet Bislimi

Kërkesë për ndërhyrje në Kushtetutën e Kosovës, kishte edhe në kohën e Millosheviqit, dhe atë, shoqëruar me tanke e masa tjera represive- e habitshme, çfarë koincidence “historike”: pas më shumë se 31 vitesh, të njëjtën kërkesë e bënë edhe zoti Lajçak, si atë të Millosheviqit në vitin 1989! Dallim mes …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Triumfi i gjenocidit në Srebrenicë dhe thirrja për një gjenocid të ri

Dragan Bursaç

Atje ku ka serbë, është edhe tokë serbe, edhe nëse ato ishin larë me  gjakun e boshnjakëve,  të vrarë në një  gjenocid   “Nuk të dua, o Ali Sepse ti je Bali …   Çdo ditë, Drina ju solli nga njëqind muxhahidë…   Kjo është mënyra se si banorët e …

Më shumë...

RKL: Lajçaku thotë se Kushtetuta e Kosovës nuk është Bibël, ajo duhet të ndryshohet pasi këtë e kërkon BE-ja dhe Serbia

RKL

Bashkimi Evropian, qysh prej shpalljes së Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008, ka bërë dhe po bën përpjekje sistematike për ta dëmtuar Shtetin e Kosovës, të cilin edhe nuk e njeh, për shkak se pavarësinë e vendit tonë nuk e pranojnë Serbia dhe pesë shtete të anëtarësuara …

Më shumë...

Politika në Shqipëri, ka frikë nga vetvetja ta pranojë të vërtetën për Enver Hoxhën

Enver Hoxha

(Fakte e dëshmi për  jetën dhe veprën e Enver Hoxhës, që vështirë mohohen) 16 tetori shënon ditën kur në vitin 1908, në Gjirokastër  kishte lindur, Enver Hoxha, prijësi komunist i Shqipërisë, personaliteti më me ndikim dhe me reputacionin e fortë kombëtar e ideologjik të kohës,  themeluesi  i Partisë Komuniste Shqiptare, …

Më shumë...

Salih Berisha ka falsifikuar ditëlindjen e tij për ta bërë të njëjtë me ditëlindjen e Enver Hoxhës

Sali Berisha

Berisha ka pritur sot më 15 tetor urime për 76 vjetorin e lindjes. Dihet që ish-kreu i PD, ka në dokumentet e tij, dy ditëlindje, ka lindur më 1 korrik 1944, por më pas ai e ka ndryshuar datëlindjen dhe e ma legjitimuar gjoja më  15 tetor 1944. Një nga …

Më shumë...

RKL: Si e fyen dhe e përçmon luftën e UÇK-së, Rexhep Shahu, ish gazetar i Radio-Kukësit

RKL: Si e fyen dhe e përçmon luftën e UÇK-së, Rexhep Shahu, ish gazetar i Radio-Kukësit

Ish gazetari i Radio-Kukësit, Rexhep Shahu, radio e cila gjatë luftës  së UÇK-së nuk dëgjohej fare në Kosovë, për shkak se nuk e mbulonte terrenin me valë, në një shkrim të tij autorial, titulluar: “Radio Kukësi dhe 21 vjetori i lirisë së Kosovës”, botuar në Medial.MK, më 20 qershor 2020, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Në mediet tona shpesh po na bije të dëgjojmë terma të gabuar, terma që nuk e shpjegojnë atë që e synojmë ose e dëshirojmë dhe më se paku e mbulojnë atë që ka ndodhur në Kosovë gjatë viteve 1998/99. P.sh., sot në mediet tona e lexova se në Sllovi të …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Rrjedhja e dokumenteve ka cenuar legjitimitetin e Gjykatës Speciale dhe ka dëmtuar imazhin e vendit

Thaçi

Në një postim të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi i cili po qëndron për një vizitë në Shetetet e Bashkuara të Amerikës, ai ka komentuar rrjedhën e dosjeve nga Gjykata Speciale. Qytetarët e Kosovës dhe tërë bota presin që Dhomat e Specializuara t’i japin përgjigjen e duhur, profesionale dhe transparente …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Kreu i LDK-së, eliminon anëtarët e vet!

Mehmet Bislimi

Ditë më parë, zonja Osmani, kryetare e Kuvendit të Kosovës, zotin Mustafa, kryetarin e LDK-së, e ka quajtur me epitete nga më të ndryshmet, nga mashtruesi e deri tek njeri i pa njerëzillëk!… Për të qenë i sinqertë, kjo nuk është fare relevante për opinionin publik në Kosovë i cili …

Më shumë...

Blerim Muriqi: PDK-ja valutë kohë-blerëse e LDK-së

Blerim Muriqi

Janë kohë të liga për ndërrim gjeneratash në partitë politike. Gjithandej elitat kanë krijuar klane kapëse me të cilat përmes një kodi të pafytyrë janë bashkuar në “klubin e përbashkët” të zhvatjes së fondeve dhe gjithçkaje në këtë vend. Është e çuditshme kur dëgjon se filani apo fisteku telefonon këdo …

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale, as sharësit e UÇK-së, nuk reagojnë lidhur me zbulimin 16 varrezave masive me eshtra shqiptarësh, në Serbi

RKL

Pse nuk reagojnë lidhur me këto krime: Veton Surroi, Flaka Surroi, Asdren Rrahmani, Behlul Beqaj, Majlinda Bregasi, Parim Olluri, Vehbi Kajtazi, Agim Idrizi, Adriatik Kelmendi, Shkëlzen Gashi, Gani Mehmetaj, Faton Mehmeti, Bajrush Morina, Berat Buzhala, Vjosa Osmani, Fatmire Kollçaku, Jusuf Buxhovi,  Drita Millaku, Haki Abazi, Rron Gjinovci, Jeta Xharra, Fitore …

Më shumë...

Gjokë Dabaj: I kujt ishte Sigurimi i shtetit shqiptar në kohën e Enver Hoxhës?

Gjokë Dabaj

Ka disa ditë që antikomunistët tradicionalë po e sulmojnë Nasho Jorgaqin duke e quajtur, me urrejtje, spiun të Sigurimit të shtetit shqiptar. Ata janë aq të cekët, sa nuk e dinë që, me të këtillë etiketime, nuk po i bëjnë asnjë të keqe Nashos… I kujt ish Sigurimi i shtetit …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Studiuesi i njohur, i talentuar dhe i apasionuar i sociologjisë, Prof. Lekë Sokoli

Dr. Skënder Demaliaj: Studiuesi i njohur, i talentuar dhe i apasionuar i sociologjisë, Prof. Lekë Sokoli

Emri i Prof. Lekë Sokolit është i lidhur pazgjidhshmërisht me zhvillimet dinamike të sociologjisë shqiptare pas viteve `90. Sado të mendosh, po nuk veprove nuk mund të largosh edhe një gur nga rruga. Prof. Lekë Sokoli i hyri me kurajo fushës së sociologjisë, duke arritur maja të larta. Kurajoja nuk …

Më shumë...

Bedri Halimi: Cili është roli i Serbisë në krijimin e Gjykatës Speciale për UÇK-në

Bedri Halimi

Në një nga postimet e mia bëra një pyetje konkrete e të qartë ku thuhej “A ka dorë Serbia në krijimin e Gjykatës Speciale për UÇK-në”. Përgjigjja do të duhej të ishte “Po”, ose “Jo”, varësisht nga informacionet që mund të ketë secili komentues. Në rastin kur përgjigjja jepet “Po” …

Më shumë...