Analiza

Sokrat Kotherja: Me Lulin karagjoz e me banditin Sali, që mbi supe ka shumë krime, mbetjet e opozitës kërkojnë të vijnë në pushtet

Sokrat Kotherja: Me Lulin karagjoz e me banditin Sali, që mbi supe ka shumë krime, mbetjet e opozitës kërkojnë të vijnë në pushtet

Me Lulin karagjoz dhe mashtrues në diell dhe në hije me banditin Sali, që mbi supe ka shumë krime, mbetjet e fëlliqësive politike të opozitës kërkojnë të vijnë në pushtet përsëri me provokime. Bile fitoren e bëjnë fakt të kryer, këta surretër të urryer nga 90 për qind e popullsisë, …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Gjykata Speciale u krijua mbi gënjeshtrat dhe paragjykimet e Dik Martit, me sponsorim të Beogradit

Sadik Halitjaha

Gjykata Speciale-Gjykatë Krimogjene! Në cilën normë ndërkombëtare, cilat ligje, në cilën traditë zakonore të drejtësisë u krijua kjo Gjykatë?! U krijua me një rezolutë të këshillit Evropian mbi bazën e gënjeshtrave, të Dick Martyt i paguar nga serbo-sllavet! Që nga fillimi për krijimin e kësaj gjykate u përdor presioni e …

Më shumë...

Nëse flasim për meritat e sakrificën, Ramush Haradinaj ka merituar më shumë sesa postin e kryetarit të Kosovës

Ramush Haradinaj

Tani kur po bëhen përpjekje për formimin e koalicionit të ri qeveritar, Albin Kurti e Vjosa Osmani, kanë biseduar sa për sy e faqe  me ish-kandidatët për kryetar e kryeqeveritar, që dolën nga  zgjedhjet e 14 shkurtit,  jo për të kërkuar ndonjë mbështetje  apo bashkëqeverisje, por thjesht për t’ iu …

Më shumë...

Avokati i Kadri Veselit, ka paraqitur mocion, me anë të së cilit ka sfiduar juridiksionin e Gjykatës Speciale

Kadri Veseli

Mbrojtja e ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës dhe PDK-së, Kadri Veselit, ka paraqitur mocion, me anë të së cilit ka sfiduar juridiksionin e Gjykatës Speciale mbi bazën se Ligji i Dhomave të Specializuara është “ultra vires” dhe ka shkelur thelbësisht parimin e ligjshmërisë, duke e kthyer Specialen në një gjykatë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: 40-vjetori i të diplomuarve të parë të Fakultetit të Stomatologjisë, Dr. Drita Mulliqi-Përteshoni e Hajdar Përteshoni

Agim Vuniqi: 40-vjetori i të diplomuarve të parë të Fakultetit të Stomatologjisë, Dr. Drita Mulliqi-Përteshoni e Hajdar Përteshoni

Dr. Hajdari, Dr Drita, Dr. Lorik, Dr. Laurat dhe Dr. Labinot Përteshoni na bëjnë të krenohemi me arritjet e ndërmarrësisë kosovare në fushën e stomatologjisë Universiteti i Prishtinës, i themeluar më 1970, është institucioni më i rëndësishëm arsimor, shkencor dhe kulturor në Kosovë.  Më shumë se pesëdhjetë vjet ishte bartësi …

Më shumë...

RKL: Është verbëri politike të mendohet se Kosova do të bëhet xhandar i Ballkanit, ashtu si Izraeli xhandar i fqinjëve të vet

RKL

Marrëveshja e 4 Shtatorit, në Uashington, nuk ishte marrëveshje sikur ishte pritur nga politika iluzioniste, pacifiste e Kosovës, por një mashtrim dhe kurth për Kosovën, përparësi për Serbinë dhe përfitim për administratën e ish kryetarit amerikan, Donald Trump. Delegacioni i Kosovës, në Uashington me 4 shtator 2020 nuk e kushtëzoi …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Vota e PDK-së për presidentin e ri varet nga qëndrimi i tyre për këto 10 tema e parime

Enver Hoxhaj

 Kryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm, Uran Ismaili kanë takuar në zyrat e Kuvendit të Kosovës, kryetarin e LVV-së, Albin Kurti dhe U.D. të Presidentes, Vjosa Osmani. Në takimin e ftuar për fillimin e konsultimeve me partitë politike rreth krijimit të institucioneve të reja pas …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Një vit nga shfaqja e virusit korona në Kosovë, ende nuk duket drita në fund të tunelit

Labinot Dervishaj: Një vit nga shfaqja e virusit korona në Kosovë, ende nuk duket dita në fund të tunelit

Sot saktësisht bëhet një vit që kur në Kosovë u konfirmuan rastet e para me virusin korona. Ishte pikërisht muaji mars i vitit të kaluar kur u shfaqen dilema dhe hipoteza se a mund të arrijë ky lloji virusi  në Kosovë. Por kur ai tashmë kishe arritur edhe në vendin …

Më shumë...

Adil Fetahu: Telashet e Vuçiqit me Velo “telashen”

Adil Fetahu

Arrestimi i njëfarë krimineli të mirënjohur dhe të mbështetur e sponsoruar nga strukturat e shtetit të Serbisë, Velko Belivuk, i quajtur Vela Nevola (nevolje, serb: telashe), është në krye të lajmeve  të mediave e tabloideve serbe qysh prej fillimit të shkurtit të këtij viti. Bashkë me Vela “Telashën” u arrestuan …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Si u ndërtua me sukses dhe përfundoi në skrap rafineria e Cërrikut

Albert Z. ZHOLI: Si u ndërtua me sukses dhe përfundoi në skrap rafineria e Cërrikut

Një histori e rrallë Rafinerija e Naftës në Cërrik do të niste ndërtimin, në vitin 1951në bashkëpunim me specialistët Sovjetik, në kohën kur marrëdhëniet midis dy shteteve ishin të mira. Në vëndin e quajtur “kantieri“ në kryqëzimin e rrugës Papër–Cërrik u ndërtuan kapanone të mëdhaja ku jetonin shumë punonjës të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Periudha e rezistencës së vitit 1981 kërkon qasje, qëndrim dhe emërtim të saktë historik e shkencor

Ahmet Qeriqi

Emërtimi i Kryengritjes së vitit 1981 si “Pranverë studentore e vitit 1981”, analog me “Pranverën e Pragës” apo lëvizje të tjera studentore, në vendet e Evropës, ka simbolikën e vet, por nuk e përmbush dimensionin historik, social, politik e shkencor të krejt asaj çfarë  ka ndodhur në Kosovë, në Mars, …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: Çlirimi i Trepçës do të shënonte çlirimin dhe bashkimin përfundimtar të Kosovës

Izet Ibrahimi

Parulla e Pranverës Shqiptare ’81: “Trepça Punon Beogradi Ndërton”, jo vetëm që ishte tepër e saktë, por ajo në vete përmbante mesazhin (edhe sot aktual) se: çlirimi i Trepçës nga mentalitetet “metalostrugarçe titoiste”, do të thotë bashkim dhe çlirim përfudimtar i Republikës së Kosovës. Viti 2021 është viti jubilar i …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Demonstratat e vitit 1981 ishin zhvillimet më kulmore të historisë sonë më të re të pas Luftës së Dytë Botërore

Jakup Krasniqi: Ngjarjet e vitit 1981 në shkrimet e autorëve të huaj

Demonstratat e vitit 1981 ishin ngjarje më kulmore të historisë sonë më të re të pas Luftës së Dytë Botërore. Pranvera Shqiptare ‘81, si ngjarje e periudhë kërkon studim e analizë serioze, sa më gjithëpërfshirëse, nga historianët e rinj të liruar nga kurthet e ideologjisë së LKJ-së. Demonstratat e vitit …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë shënon 40-vjetorin e kryengritjes shqiptare të Marsit, prillit dhe Majit të vitit të vitit 1981

1981

Në 40-vjetorin e  kryengritjes shqiptare të Marsit, prillit dhe Majit të vitit të vitit 1981, Radio Kosova e Lirë ka botuar Kalendarin e vitit 2021, me emrat dhe fotot e 12 dëshmorëve e martirëve të vitit 1981: Asllan Pireva, Naser Hajrizi, Xhelal Maliqi, Salih Abazi, Salih Mulaku, Ruzhdi Hyseni, Rizah …

Më shumë...

RKL: Vjosa Raif Osmanit nuk ia lejon “namuzi politik pacifist” ta përmend Adem Jasharin si komandant Legjendar të UÇK-së

RKL

Retorika politike e Vjosa Osmanit është e njohur në Kosovë dhe për fat të keq e pranuar nga një pjesë e madhe e shqiptarëve ikanakë gjatë luftës, të cilët as ia kanë njohur as ia njohin meritat për çlirimin e vendit, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo,  gjatë fjalimit të sotëm …

Më shumë...

Ivan Sascha Sheehan: Biden duhet të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Ivan Sascha Sheehan: Biden duhet të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Drejtori ekzekutiv i Shkollës së Çështjeve Publike dhe Ndërkombëtare në Universitetin e Baltimore, profesori i njohur, Ivan Sascha Sheehan i ka bërë thirrje publike Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, që të angazhohet për ta rregulluar politikën mashtruese të Bashkimit Evropian, e cila në mënyrë aktive po punon kundër interesave amerikane …

Më shumë...