David Phillips

David L. Phillips: Kosovës i duhet një përgjigje me sy të çeliktë ndaj synimeve malinje të Rusisë dhe Kinës

Rusia ka qenë mbrojtësja kryesore e Serbisë, duke ofruar ndihmë të sigurisë dhe mbulesë diplomatike që synojnë të minojnë shtet-ndërtimin e Kosovës dhe përpjekjet për të fituar njohje më të madhe globale.

Sot, megjithatë, ndikimi i Rusisë po zbehet. Kina e ka mbushur shtrirjen me diplomaci ekonomike; Kosova dhe vendet e tjera në Ballkanin Perëndimor duhet të njohin ndikimin në rritje të Pekinit dhe të ruhen nga aktivitetet e tij malinje.

Ballkani Perëndimor ka qenë prioriteti strategjik i Rusisë që kur NATO ndërhyri për të parandaluar gjenocidin e shqiptarëve të Kosovës në 1999. Presidenti Vladimir Putin është ende duke u ndezur në momentin unipolar të Amerikës. Ai nuk motivohet nga solidariteti sllav, por nga antiamerikanizmi dhe armiqësia ndaj vlerave liberale perëndimore.

Rusia dhe Kina punojnë së bashku. Kryeministri Xi Jinping dhe Putin janë të bashkuar përmes ndjenjës së tyre të poshtërimit historik. Ata kundërshtojnë integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në institucionet euroatlantike. Presidenti serb Aleksander Vuçiç është një personalitet i lakueshëm i etur për të bërë ofertat e tyre.

Kina ka tejkaluar Rusinë si ndikimi  më autoritar dhe kryesor në rajon. Ajo gjithashtu ka zëvendësuar Rusinë si mbështetësja e madhe e Serbisë. Ndërsa Rusia kërkon të nxisë kaosin dhe paqëndrueshmërinë, Kina po merr sistematikisht hapa për të integruar dhe kontrolluar ekonomitë e vendeve të Ballkanit.

 

Diplomacia e borxhit kinez

Ndikimi i Rusisë po zvogëlohet jo vetëm në Kosovë, por në të gjithë rajonin. Mali i Zi iu bashkua NATO -s në vitin 2017 për kundërshtimet e Rusisë, i ndjekur nga Maqedonia e Veriut. Rumania bllokoi dërgesën e armëve ruse në Serbi në korrik 2019. Një vit më pas, Serbia anuloi pjesëmarrjen e saj në stërvitjet ushtarake “Vëllazëria Sllave” me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Serbia dhe Kina, nga ana tjetër, kanë gjetur gjuhë të përbashkët përmes Iniciativës së Brezit dhe Rrugës së Kinës, BRI. Financimi i saj i ngarkon vendet me borxhe dhe nxit korrupsionin. Kina përfiton duke kapur burimet e nevojshme për rritjen e saj ekonomike. Mali i Zi është veçanërisht i prekshëm nga dëshira e egër e Kinës për të kontrolluar portet dhe infrastrukturën.

Financimi vjen me një kosto. BRI i lë vendet që i përkasin axhendës politike të Pekinit. Serbia mbështet goditjen kineze të demokracisë në Hong Kong, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang dhe qëndrimin e saj të ashpër ndaj Tajvanit.

Ndërsa bashkëpunimi midis Kinës dhe Rusisë është avancuar, bashkëpunimi i sigurisë midis Rusisë dhe Serbisë është prishur. Megjithëse Serbia është vëzhguese në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia, ajo kreu 13 stërvitje ushtarake me NATO-n dhe vetëm katër me Rusinë në 2018. Rusia i tensionoi më tej marrëdhëniet me Serbinë duke transferuar gjashtë avionë luftarakë MIG-29, pastaj duke dërguar një faturë riparimi prej 185 milionë dollarësh. Serbët u zemëruan kur u shfaq një video ku shihej një oficer i GRU në ambasadën ruse në Beograd duke korruptuar një ish -zyrtar serb.

Serbia është në treg për pajisje të ndryshme ushtarake. Në gusht 2020, Serbia ra dakord për të blerë sistemin raketor anti-ajror kinez FK-3. Serbia gjithashtu zgjodhi sistemin portativ mbrojtës ajror të Francës, MANPADS, mbi teknologjinë ruse.

Në vitin 2019, tregtia e Serbisë me Rusinë dhe Bashkimin Ekonomik Euroaziatik të udhëhequr nga Rusia përbënin vetëm tetë përqind të tregtisë së përgjithshme të Serbisë, me eksporte totale 5.4 përqind dhe importe 9.4 përqind. Kina po provon të jetë një partner më i mirë ekonomik, duke siguruar 4 miliardë dollarë në investime direkte dhe mbi 5 miliardë dollarë në kredi dhe projekte infrastrukturore.

Huawei, gjiganti kinez i telekomunikacionit, është një instrument i politikës së jashtme dhe të sigurisë të Kinës. Si pjesë e “Rrugës dixhitale të mëndafshit”, SHBA akuzon Huawei -n për avancimin e interesave të Kinës duke mbledhur informacion për qëllime të inteligjencës, diçka që Huawei e mohon. Huawei lehtësohet përmes kanaleve tregtare, si dhe Qendrës së Digitizimit dhe Inovacionit në Beograd. Përveç Serbisë, ajo ka një prani veçanërisht të fortë në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Kina është gjithashtu e aftë në diplomacinë e vaksinave. Serbia fillimisht u mbështet në Sputnik, vaksina e Rusisë për COVID-19. Sot, po thellohet bashkëpunimi me Kinën, duke përdorur Sinovacin në përgjigje të pandemisë.

NATO duhet të marrë Kosovën deri në vitin 2028

Kapaciteti i Kinës është mbivlerësuar. Reputacioni i Xi është njollosur nga mungesa e transparencës mbi pandeminë COVID-19. Mrekullia ekonomike e Kinës po ngadalësohet; ekonomia e saj po rritet vetëm 6.6 përqind në 2018, norma më e ulët në 28 vjet. Popullsia e saj po plaket, duke ngadalësuar më tej zhvillimin ekonomik. Partia Komuniste Kineze përbëhet nga elita, pothuajse një përfaqësues prej 1.4 miliardë kinezësh. Kosovës i duhet një përgjigje me sy të çeliktë ndaj synimeve malinje të Rusisë dhe Kinës. Ajo duhet të nisë një ndër-agjenci “Grupi i Planifikimit Strategjik për Rusinë dhe Kinën” për të studiuar aktivitetet e tyre dhe për të zhvilluar një reagim të politikës dhe sigurisë. Ajo ka nevojë për një strategji rajonale dhe plan komunikimi. Kosova duhet të bashkëpunojë me fqinjët me mendje të njëjtë për të mbledhur dhe ndarë informacione.

Kontrolloni gjithashtu

Xhavit Muqolli: Sot, ne oborrin e Shtëpisë Muze “Masakra e Poklekut” u promovua monografia “Shtëpia me gjak në mure” me autor Afrim Hysenaj

Sot, ne oborrin e Shtëpisë Muze “Masakra e Poklekut” u promovua monografia “Shtëpia me gjak …