Analiza

Sadik Halitjaha: Nuk guxon të harrohet Reçaku

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Reçaku i dhimbjes dhe i krenarisë kobtare! Serbia me ushtri e milici me urdhër shtetëror masakroj popullin e Reçakut vetëm se ishin shqiptar! Bëri krimin monstruoz, Ky krim kundër njerëzimit permian gjenocid sepse përpjekjet shoviniste ishin të ç’farosin shqiptar pra një etni, një racë, një komb me strategji e plane …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mazohizmi politik i një pjese të kreut të PDK-së është i dëmshëm, i paarsyeshëm dhe i papërgjegjshëm

Ahmet Qeriqi: Mazohizmi politik i një pjese të kreut të PDK-së është i dëmshëm, i paarsyeshëm dhe i papërgjegjshëm

Injorimi, që një pjesë e kreut të PDK-s i ka bërë ofertës së Nismës Socialdemokrate për koalicion parazgjedhor, lë për të kuptuar se gjendja e përgjithshme në këtë parti është e nderë, e pa unifikuar  dhe me mjaft probleme, të cilat nuk mbulohen dot me retorikën e përditshme, në para fushatën …

Më shumë...

PRENG CUB LLESHI: Gjykata e Hagës apo Gjykata e Serbisë i ka burgosur luftëtarët e lirisë?

Preng Cub Lleshi

Është vërtet e rëndë që, në agimin e shekullit XXI, një gjykatë e kontinentit europian, me emrin Gjykata e Hagës, po mban në burg, si të paditur për “krime lufte” (?!) dhe “krime kundër njerëzimit” (?!), luftëtarët e lirisë, kuadrot kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçin, Jakup …

Më shumë...

RKL: Shumë lexues e dëgjues pranojnë mashtrimin dhe fyerjen e inteligjencës së tyre nga mediet e caktuara

RKL

Një pjesë e madhe e medieve në Kosovë i deformojnë informatat, kopjojnë, vjedhin, i përgjysmojnë,  interferojnë  dhe bëjnë punën e klaneve të biznesev, apo klaneve  politike e ideologjike… Shumica dërrmuese e medieve janë prodhuese dhe ricikluese të lajmeve që sajojnë e shpërndajnë pandërprerë vetëm me qëllim përfitimi, mbijetese, pasurimi dhe …

Më shumë...

Fatmir Brajshori: Masakra në familjen Brajshori

Fatmir Brajshori: Masakra në familjen Brajshori

(11 janari shënon 100 vjetorin e masakrës serbe – një nga masakrat më të mëdha të bëra nga serbët ndaj një familje) Sot më 11 janar, para një shekulli, në mëngjesin e hershëm, një eshalon i ushtris serbe s‘bashku me xhandarmerin serbe, hynë në fshatin Sharban (shtrihet pak kilometra larg …

Më shumë...

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit …

Më shumë...

Musli Krasniqi: Nën hisen e diellit që na takon, në 100-vjetorin e Maskrës së Prapashicës  

Musli Krasniqi: Nën hisen e diellit që na takon, në 100-vjetorin e Maskrës së Prapashicës

Në 100-vjetorin e Masakrës së Prapashicës 10 janar 1921. Ekspedita famëkeqe e ushtrisë dhe xhandarmërisë mbretërore serbe po hynte ndarasi në Prapashticë dhe Keçekollë, pasi kishte lënë shumë të masakruar në Sharban dhe kishte plaçkitur shtëpi të tëra në Koliq. Gallapi (Gollaku), si dhe vise të tjera të Kosovës, asokohe …

Më shumë...

RKL: Qëllimet antishqiptare që pretendon t’ i arrijë Gjykata Speciale, raciste, politike, kundër UÇK-së

RKL

Duke u nisur nga ideatorët dhe iniciuesit e krijimit të një gjykate speciale për sikur thuhet, hulumtimin dhe dënimin e krimeve të luftës në Kosovë nga Ushtria Çlirimtare e saj, që në fillim është menduar përpjekja për diskreditimin e UÇK-së, pastaj të NATO-s, e cila ndihmoi ushtarakisht dëbimin e regjimit …

Më shumë...

Organizata “Rrënjët Shqiptare” dhe Shoqata Patriotike “Çamëria”, peticion për ndërkombëtarizimin e Çështjes Çame

Organizata “Rrënjët Shqiptare” dhe Shoqata Patriotike “Çamëria”, peticion për ndërkombëtarizimin e Çështjes Çame

Çështja e pazgjidhur e Çamërisë, e ngritur për herë të parë nga Shoqata Patriotike “Çamëria” pas rënies së regjimit komunist në Shqipëri, vijon të mbetet argument “par execellence” i shkeljes së rëndë të të drejtave universale të njeriut. Pavarësisht dhunimit të së drejtës për lëvizjen e lirë, gëzimin e pronës …

Më shumë...

Shënimi i 22 vjetorit të Radios Kosova e Lirë, është mirëpritur kudo në vendin tonë

Shënimi i 22 vjetorit të Radios Kosova e Lirë, është mirëpritur kudo në vendin toe Lirë me rastin 22 vjetorit të themelimit

Shënimi i 22 vjetorit të Radios Kosova e Lirë, është mirëpritur nga dëgjuesit dhe disa nga zyrtarët e lartë të vendit. Në vazhdim po japim disa nga prononcimet e tyre: Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli përmes një shkrimi e ka kujtuar 22 vjetorin e themelimit të radios Kosova …

Më shumë...

Basri Beka nuk ishte ideator as themelues i Radios-Kosova e Lirë, por një luftëtar i lirisë i cili e ka bartur mbi shpinë teknikën e Radios

SHAQIR SHAQIRI: RRUGËTIMI I NJË PJESE TË TEKNIKËS SË RADIOS-KOSOVA E LIRË

Basri Beka, nuk ishte ideator as themelues i Radios-Kosova e Lirë, sikur shkruan gazeta e quajtur “Epoka e Re”,  por një luftëtar i lirisë i cili e ka bartur  mbi supe një pjesë apo ndonjë antenë të teknikës së Radios, ashtu sikur dhjetëra të tjerë. Basriu, mbase as pas 22 …

Më shumë...

22-vjetori i Radios-Kosova e Lirë, një histori e veçantë e një mediumi që shpërndau në eter zërin e lirisë

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Pasi ishte sjellë një pjesë e teknikës së Radios në tetor të vitit 1998 nga Kumanova në një rrugëtim deri në Qyqavi nga luftëtari i lirisë, Shaqir Shaqiri dhe bashkëluftëtarët e tij, luftëtarët e tjerë të Drenicës e kishin sjellë atë pjesë të teknikës dhe pajisjeve në Divjakë në nëntor …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: JU FLET KOSOVA E LIRË

Labinot Dervishaj

Historitë e popujve janë të ndryshme por disa prej tyre nuk kanë edhe ndonjë histori interesante. Për dallim nga populli shqiptar që nga fillesat e shkrimit të historisë dhe deri në ditë tona e ka një histori që tregon për shumë sfida, peripeci, lufta për të drejta e për liri, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

14 këngëtarë e këngëtare të mirënjohur të këngës shqipe të Malësisë së Mbishkodrës, Mirditës e Malësisë së Madhe   kanë kënduar nergut për programin Special të TV-Diellit për Vitin e Ri 2021. Kënga shqiptare e këtyre trevave shquhet për një këndim autentik, i cili ka ruajtur dhe ndër shekuj ka transmetuar …

Më shumë...

Jorgo Mandili: R.Qosja është një enciklopedi e gjallë… që mjafton ta lexosh dhe ke mësuar çfarë, si dhe pse kanë ndodhur të gjitha këto…

Rexhep Qosja

Nga Jorgo Mandili   Botuar në DITA NJERI! Sa krenare tingëllon kjo fjalë tek personaliteti i shquar i kombit tonë, profesorit, akademikut e intelektualit Rexhep Qosja. Tek ky patriot e shqiptar i madh që veprën, punën, përpjekjet e përkushtimin e tij ndaj kombit dhe iluminimit të tij e ka shpalosur në …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet – udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës

Enver Hoxhaj: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet - udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës

Kandidati për kryeministër, Hoxhaj në takim me Ramën: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet – udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës Kandidati i PDK-së për kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, i shoqëruar nga nënkryetari Xhavit Haliti dhe Sekretari i përgjithshëm, …

Më shumë...