Brickos

Analiza

Ahmet Qeriqi: Çka kanë të përbashkët shqiptarët dhe hebrenjtë?

Ahmet Qeriqi

27 janari shënon Ditën Ndërkombëtare e Holokaustit, me ç’ rast përkujtohen miliona viktima të gjenocidit, që kishte kryer  Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku rreth gjashtë milionë hebrenj i vranë, në përpjekjen sistematike për shfarosjen e tyre kolektive. Shqipëria dhe shqiptarët përgjithësisht kanë luajtur një rol të jashtëzakonshëm …

Më shumë...

Vjosa Osmanin nuk e pret as “fitorja” si ajo e Nexhat Dacit pas ndarjes nga LDK-ja, apo Dardan Molliqajt nga Vetëvendosja

Vjosa Osmani

Ndarja nga tufa, gjithmonë bartë pasoja, sepse në radhë të parë ajo trajtohet si njëlloj tradhtie, pastaj papërgjegjësi, luftë interesash që lë pasoja si për atë që ndahet, ashtu edhe për “tufën” nga e cila largohet. Ikja e Vjosa Raif Osmanit nga LDK-ja dhe bashkimi i saj me Vetëvendosjen, nuk …

Më shumë...

Bardhyl Bejko: Përditë nga një sondazh, që nuk tregon realitetin e fuqisë, po dëshirën e papërmbajtur të partisë

Bardhyl Bejko: Ju, politikanë, analistë, panelistë, lexojeni njëherë të vetëm verdiktin popullor

Ka kohë që gara e sondazheve ka kapërcyer çdo fantazi. Njihesh me treguesit e deklaruar dhe të duket se je në mars apo qindra metra poshtë syprinës së oqeaneve si të jesh personazh i Zhyl Vernit. Është bërë virale në vendin tonë sondazhomania. Pothuaj përditë bombardohemi me rezultatet e një …

Më shumë...

A. Qeriqi. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

A. Q. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

I verbuar nga ideologjia “bashkim vëllazërimit” i manipuluar nga disa historianë të shitur te Beogradi, me siguri se edhe i paguar e i shpërblyer, historiani,  Tahir Avdyli nuk kishte lënë gurë pa lëvizur, nuk lë gënjeshtër pa evidentuar me qëllim që Isa Boletinin ta paraqesë, bard, kolos, të vëllazërimit e …

Më shumë...

Xhevat Aliu: Po marrin hov sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza, pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare

Xhevat Aliu: Po marrin hov sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza, pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare

Ashtu sikur edhe me zgjedhjet e gjertanishme edhe tashi po ringjallen sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza verbale, etj. për gjoja vrasje me motive politike, hajni fondesh, dezertime nga lufta, etj. pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare dhe i falën edhe të të kundërtit e saj duke …

Më shumë...

David L. Phillips: Administrata e Bidenit përballet me një mori sfidash që menaxhojnë marrëdhëniet me Rusinë

David L. Phillips

Administrata e Bidenit duhet të rinovojë Traktatin e Ri të Reduktimit të Armëve Strategjike, START, të adresojë sulmet kibernetike të kohëve të fundit dhe të parandalojë provokimet rajonale të Rusisë në Siri dhe në Mesdheun lindor. Kosova është gjithashtu një pikë e ndezur që mund të përshkallëzohet, duke përfshirë Shtetet …

Më shumë...

RKL: Dy rugovistet e përbetuara, Vjosa Osmani dhe Donika Gërvalla nga prehri i Vetëvendosjes demonizojnë LDK-në e Isa Mustafës

RKL

Largimi nga LDK-ja i Vjosa Osmanit, nuk u bë pse ajo mendonte se partia e saj dhe kryetari Isa Mustafa ishte pak rugovist, apo se kishte tradhtuar rugovizmin, por për shkaqe të përfitimeve që mori nga votuesit e partisë dhe animit krejt hapur kah Vetëvendosja, me çka edhe u shpërblye …

Më shumë...

RKL: Mirë që thirren në emër të vlerave të UÇK-së, por për çfarë vlerash bëhet fjalë kur urrejnë dhe përbuzin njëri-tjetrin

RKL

Jo vetëm kësaj radhe, kur është më e shprehur ndjenja e sinqertë dhe atdhetare për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, për shkak të arrestimeve të një pjese të kreut të luftës nga Gjykata Speciale, por edhe më herët, në kohë fushatash parazgjedhore, shumë kandidatë të partive politike, sidomos …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Nazif Ramabaja është hileqar dhe mashtrues

Faton Mehmetaj

(Reagim lidhur me shkrimin e botuar në “Bota Sot” me titull “Bashkëpunëtori i afërt i Tahir Zemajt flet për “Botën Sot”: Koloneli nuk trembej nga sulmet e bandave të Ramushit!” të datës 4 janar 2021, ku atakohet edhe emri im). Së pari duhet ta sqaroj për opinionin e gjerë se …

Më shumë...

Behlul Jashari: Para 30 vitesh nisi Gazeta “Bujku”, e lëvizjes për liri e pavarësi të Kosovës

Behlul Jashari: Para 30 vitesh nisi Gazeta “Bujku”, e lëvizjes për liri e pavarësi të Kosovës

-Para 30 viteve, në 18 Janar 1991, në Prishtinë nisi të dalë gazeta “Bujku”, gazetë e rezistencës, e lëvizjes e luftës për liri e pavarësi dhe e bashkëpunimeve të para të medias Kosovë-Shqipëri, me orientim e përcaktim të fuqishëm properëndimor, euroatlantik. Isha themeluesi-kryeredaktori i parë, një ditë para numrit të parë i shkruaja Ambasadës Amerikane se nga e nesërmja do dalë një gazetë në terrin informativ të Kosovës…Ajo letër sigurisht do të ketë gjetur mbështetje për …

Më shumë...

Evropa kërkon që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Përpjekjet për përvetësimin, apo shkarravitjen e personaliteteve historike, për lakimin e emrave të tyre sipas shijes dhe bindjeve politike e ideologjike, përpjekjet për ta paraqitur Gjergj Kastriotin, Skënderbeun, kryqtar, sikur bën, Vilgjil Kule, apo tregtar kuajsh e pelash sikur pretendon, gjermani sllavist, Shmidt, apo turk-vrasës, sikur etiketon ndonjë islamist frik …

Më shumë...

Fazli Maloku: Jehona e krismës së armëve të Rexhep Malës e Nuhi Berishës natën e 11-12 janarit 1984, ishte jehonë e lirisë

Fazli Maloku

Viti 1983, është i njohur tashmë për arrestimin e  shumë grupeve ilegale të cilat vepronin anë e kënd trojeve shqiptare të pushtuara nga Jugosllavia, me fjalë tjera, ishte viti më i tmerrshëm për shqiptarët nga represaljet e dhunimet masive, sidomos ndaj studentëve e të rinjve shqiptarë. Pushteti pushtues, gjegjësisht drejtuesit …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Puna e lobit shqiptar dha rezultate të mëdha në afirminin e çështjës shqiptare

Faton Mehmetaj

Në vitin 1997 një delegacion shqiptar i përbërë nga prof.dr.Muharrem Carrabregu, Ismet Krasniqi dhe Halit Mehmetaj, kishte shkuar zyrtarisht në OKB për ta prezantuar situatën dhe rrethanat politiko shoqërore në Kosovë. Ky delegacion ishte ndër delegacionet e para që zhvilluan takimet në pallatin e OKB-së në New York për problemet …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Nuk guxon të harrohet Reçaku

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Reçaku i dhimbjes dhe i krenarisë kobtare! Serbia me ushtri e milici me urdhër shtetëror masakroj popullin e Reçakut vetëm se ishin shqiptar! Bëri krimin monstruoz, Ky krim kundër njerëzimit permian gjenocid sepse përpjekjet shoviniste ishin të ç’farosin shqiptar pra një etni, një racë, një komb me strategji e plane …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mazohizmi politik i një pjese të kreut të PDK-së është i dëmshëm, i paarsyeshëm dhe i papërgjegjshëm

Ahmet Qeriqi: Mazohizmi politik i një pjese të kreut të PDK-së është i dëmshëm, i paarsyeshëm dhe i papërgjegjshëm

Injorimi, që një pjesë e kreut të PDK-s i ka bërë ofertës së Nismës Socialdemokrate për koalicion parazgjedhor, lë për të kuptuar se gjendja e përgjithshme në këtë parti është e nderë, e pa unifikuar  dhe me mjaft probleme, të cilat nuk mbulohen dot me retorikën e përditshme, në para fushatën …

Më shumë...

PRENG CUB LLESHI: Gjykata e Hagës apo Gjykata e Serbisë i ka burgosur luftëtarët e lirisë?

Preng Cub Lleshi

Është vërtet e rëndë që, në agimin e shekullit XXI, një gjykatë e kontinentit europian, me emrin Gjykata e Hagës, po mban në burg, si të paditur për “krime lufte” (?!) dhe “krime kundër njerëzimit” (?!), luftëtarët e lirisë, kuadrot kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçin, Jakup …

Më shumë...