Analiza

22-vjetori i Radios-Kosova e Lirë, një histori e veçantë e një mediumi që shpërndau në eter zërin e lirisë

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Pasi ishte sjellë një pjesë e teknikës së Radios në tetor të vitit 1998 nga Kumanova në një rrugëtim deri në Qyqavi nga luftëtari i lirisë, Shaqir Shaqiri dhe bashkëluftëtarët e tij, luftëtarët e tjerë të Drenicës e kishin sjellë atë pjesë të teknikës dhe pajisjeve në Divjakë në nëntor …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: JU FLET KOSOVA E LIRË

Labinot Dervishaj

Historitë e popujve janë të ndryshme por disa prej tyre nuk kanë edhe ndonjë histori interesante. Për dallim nga populli shqiptar që nga fillesat e shkrimit të historisë dhe deri në ditë tona e ka një histori që tregon për shumë sfida, peripeci, lufta për të drejta e për liri, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

Ahmet Qeriqi: Çaste me këngët e disa këngëtarëve të Mirditës, Malësisë së Mbishkodrës e Malësisë së Madhe

14 këngëtarë e këngëtare të mirënjohur të këngës shqipe të Malësisë së Mbishkodrës, Mirditës e Malësisë së Madhe   kanë kënduar nergut për programin Special të TV-Diellit për Vitin e Ri 2021. Kënga shqiptare e këtyre trevave shquhet për një këndim autentik, i cili ka ruajtur dhe ndër shekuj ka transmetuar …

Më shumë...

Jorgo Mandili: R.Qosja është një enciklopedi e gjallë… që mjafton ta lexosh dhe ke mësuar çfarë, si dhe pse kanë ndodhur të gjitha këto…

Rexhep Qosja

Nga Jorgo Mandili   Botuar në DITA NJERI! Sa krenare tingëllon kjo fjalë tek personaliteti i shquar i kombit tonë, profesorit, akademikut e intelektualit Rexhep Qosja. Tek ky patriot e shqiptar i madh që veprën, punën, përpjekjet e përkushtimin e tij ndaj kombit dhe iluminimit të tij e ka shpalosur në …

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet – udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës

Enver Hoxhaj: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet - udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës

Kandidati për kryeministër, Hoxhaj në takim me Ramën: Historia e re e shqiptarëve nuk mund të rishkruhet – udhëheqësit e UÇK-së po mbahen peng, njëjtë si historia e Kosovës Kandidati i PDK-së për kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, i shoqëruar nga nënkryetari Xhavit Haliti dhe Sekretari i përgjithshëm, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Po rrënohen burgjet ku serbët kanë kryer krime në Kosovë dhe nuk ka reagim qytetar, atdhetar, përveç rasteve individuale

Ahmet Qeriqi: Po rrënohen burgjet ku serbët kanë kryer krime në Kosovë dhe nuk ka reagim qytetar, atdhetar, përveç rasteve individuale

Vendimi i komunës së Burimit, (ish-Istog), për rrënimin e Burgut të Gjurakocit, është në vazhdën e përpjekjeve për fshirjen e kujtesës së shqiptarëve liridashës për kohën e robërisë, pse jo  dhe rehabilitimin e krimeve sistematike serbe mbi shqiptarët, prej viti 1912 e deri në vitin 1999. Nuk duket aq e …

Më shumë...

Lulzim Nika: Kosova është interes suprem i Amerikës dhe ky është qëndrim zyrtar amerikan nga viti 1995

Lulzim Nika: Themelimi i Universitetit të Prishtinës, 51 vjetori

Kosova është interes suprem i ShBA-së, ky është qëndrim zyrtar amerikan nga viti 1995 Kosova është interes suprem për SHBA-në, janë fjalët e Storb Talbot, diplomat e zv. Sekretar i Shtetit amerikan 1994-2001, në raportin analitik të agjencive informative amerikane, të shkruar më 21 dhjetor 1995. Këtë dokument të cilin …

Më shumë...

RKL: Mohohen dhe anashkalohen sukseset e Kinës në luftën e saj të suksesshme kundër pandemisë së koronavirusit

RKL

Ka kaluar koha kur shqiptarët njëzëri lavdëronin miqësinë e Shqipërisë me Kinën, e cila asokohe ishte e vetmja miqësi e vërtetë, por pikëpamjet e ndryshme ideologjike dhe të ngurta të regjimit, në Shqipëri, bënë që ato marrëdhënie të prishen për një kohë të gjatë. Sot Kina komuniste është fuqia e …

Më shumë...

RKL: Portali “Bota sot” vazhdon fushatën mercenare kundër krerëve të luftës së UÇK-së, të arrestuar nga Gjykata Speciale

RKL

Portali “Bota sot” është vendi ku botojnë të gjitha mbetjet titiste, rankoviçiste e millosheviqiane, mjerisht edhe disa t’i quajmë analistë, që kanë sëmundje personale “dukjen” në medie, po ashtu edhe politikanë mendjelehtë që duan të tregohen demokratë dhe modernë. Në këtë portal, afishohet qoftë edhe një gënjeshtër  që dikush ka …

Më shumë...

Vangjel Sako: Kushtetuta nuk përcakton figurën morale të kryetarit, por si i lejohet një hajduti e gënjeshtari, sikur Ilir Meta të bëhet kryetar

Vangjel Sako: Kushtetuta nuk përcakton figurën morale të kryetarit, por si i lejohet një hajduti e gënjeshtari, sikur Ilir Meta të bëhet kryetar

Në një moment histerie politike, që presidentin tonë të nderuar këto kohë po e kapin shpesh e më shpesh, Ilir Meta deklaroi se nëse në 25 prill do të ketë shkelje në zgjedhjet politike (një miku im e përktheu: nëse nuk fiton Iliri me Monën) atëherë ai dhe 3 milionë …

Më shumë...

Blerim Muriqi: DISKURSI I HELMIT NË GOJËT PUBLIKE VRET TË ARDHMEN E VENDIT 

Blerim Muriqi

Pse u desh, që kësaj here, Zafir Berisha ta riniste të keqen kudjestare, me gogolin serb Daciqa e Vuçiqa? Të keqen, e cila flen e zgjohet në marrëdhëniet tona të brendshme sa herë kemi zgjedhje bashkë me vrasjet e quajtura politike. Kë po quan ai votë për Daciqin e Vuçiqin? Votën plebishitare të popullit të tij (meqë pritet një votë mëse 35-40% pro Vetvëndosjes në …

Më shumë...

RKL: Kush do të fitojë shumicën në zgjedhjet e ardhshme: “Krahu i bashkuar i luftës”, LDK-ja apo Vetëvendosja?

RKL

Sondazhet e disa partive politike manipulojnë jo vetëm me ecurinë e punës së tillë, por janë edhe pjesë e propagandës zhurmuese,  e cila te një shtresë e njerëzve të pa informuar ka ndikim  të madh. Disa parti politike, veçmas Vetëvendosja, ka qenë dhe  po mbetet më ngulmuesja dhe më e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Vëllazëri dhe interes

Mehmet Bislimi

Çështja duhet parë më thellë në thelb, në esencë, në koncept, jo aq ngushtë e thjeshtë vetëm nga këndi fitimprurës. Që nga kohët e vjetra, ku ndarja e fundit mes atyre që përcillnin dhe atyre që iknin në kurbet, vend ky që quhej “Lëndinë e lotëve”, ngasë nuk përmbaheshin lotët …

Më shumë...

Adil Fetahu: ÇAKRRAISJA SERBE NDAJ REKOMANDIMEVE TË KOMITETIT TË POLITIKËS SË JASHTME TË KONGRESIT AMERIKAN

Adil Fetahu

Me ftesën e kongresistit,  Eliot Engel, kryetar i Komitetit të Kongresit Amerikan per Politikë të Jashtme, më 8 dhjetor 2020 u mbajt në Washington një konsultë dëgjimi të mendimeve dhe rekomandimeve të ekspertëve për politikë të jashtme, të cilën do duhej të ndjek administrata e re amerikane, me kryetarin e …

Më shumë...

Isidoros Karderinis: Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga Trump te Biden

Isidoros Karderinis: Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga Trump te Biden

Zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit 2020 ishin pa dyshim zgjedhjet më të rëndësishme në historinë e pasluftës në SHBA. Në këto zgjedhje, pra, pjesëmarrja e votuesve amerikanë ishte më e madhja që nga viti 1900, duke demonstruar ringjalljen e interesit të tyre politik dhe klimën fort polarizuese që mbizotëronte në …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: TREPÇA QË NDANË E BASHKON KOSOVËN

Izet Ibrahimi

Në kohën kur Trepça është e sulmuar politikisht e etnikisht, ajo përmes menaxhmentit serb në Veri dhe atij shqiptar në Jug, jo vetëm që po vazhdon me degradimin e aktiviteteve minerare, të cilat kanë rënë në nivelin e një gërmim të pistë të nxjerrjes së mineraleve të çmuara, por njëkohësisht …

Më shumë...