Analiza

NUHI BYTYÇI: Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë

NUHI BYTYÇI: Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë

Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë. Largimi i tij nuk është humbje vetëm për familjen Etemi, por edhe për kolegët, shokët dhe miqtë e tij. Fahredini-Lada ishte njëri ndër fotografët më të njohur në kryeqytetin e Kosovës, i …

Më shumë...

RKL: Avokatja e kolaboracionistëve të Serbisë, kërkon përmendore edhe për ata që pretendon se i ka vrarë UÇK-ja

RKL

Avokatja e dëshmitarëve të mbrojtur, e cila  luan rolin e të mbrojturës për vete dhe e atyre që konsideron se i ka vrarë UÇK-ja,  ka shprehur “shqetësimin” e saj, pse në sheshet e qyteteve të Kosovës ka statuja të ish-luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk ka asnjë për …

Më shumë...

Kështu kanë folur për Enver Hoxhën disa nga personalitetet e njohura botërore

Enver Hoxha

Faqe-nxirësit e historisë në përpjekjet e tyre për të deformuar dhe falsifikuar periudhën më të ndritshme të historisë sonë kombëtare, të epokës së socializmit,  në Shqipëri, kanë përbuzur, fyer e përçmuar prijësin komunist shqiptar, Enver Hoxha, duke bërë përpjekje për ta denigruar e për ta zhvlerësuar punën dhe angazhimin e …

Më shumë...

Sabit Gashi: KULLA PREJ KASHTE E A. KURTIT & V. OSMANIT

Sabit Gashi

Zgjedhjet qendrore të 14 shkurtit 2021 e sollën një pasqyrë më të qartë të zhvillimeve në Kosovë, duke e nxjerrë një mazhorancë absolute me fitoren historike të A. Kurtit & Vjosa Osmanit, të cilët sipas statistikave i fituan rreth 52% të votave të përgjithshme të atyre që dolën në zgjedhje. …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Mos harro z. kryeministër Kurti se ti po e dorëzon në Beograd luftën e pastër të UÇK-së

Agron Kajtazi: Mos harro z. kryeministër Kurti se ti po e dorëzon në Beograd luftën e pastër të UÇK-së

Kryeministër, për çka do që të duhet emri i UÇK-së, që ka të bëjë me qytetarin e këtij vendi, për varre e për dëshmor. Për martirë e për të zhdukur, UÇK, ishte dhe është e gatshme me emrin e vet, me trupat e saj që janë ende në jetë (edhe …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Ty, nuk po të mbetet zgjedhje! 

Shqiprim Pula: Ty, nuk po të mbetet zgjedhje! 

Masat e ndërmarra ndaj lëvizjes, qarkullimit dhe shkuarjes në vendin e punës në vendin tonë, si edhe nëpër shumë vende të tjera të botës, në betejën globale ndaj pandemisë COVID-19, në rast të mos-vaksinimit, tashmë e kanë krijuar dilemën e madhe nëse të njëjtat janë kushtetuese dhe ligjore, sepse me …

Më shumë...

Monitor: Agjencia e Statistikave ka treguar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës

Për pesë muaj 130 milionë euro mallra ka futur Serbia në Kosovë, ndërsa Kosova 10 milionë në Serbi

Agjencia e Statistikave të ka  njoftuar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës.  Serbia renditet e para nga shtetet me importin më të lartë me 6.4%, për 6- mujorin e parë, kurse Shqipëria, e dyta me 5.6% dhe Maqedonia e Veriut, 5.2%.  Importet nga …

Më shumë...

RKL: Keqkuptim i Arkivit të lajmeve të luftës së Radios-Kosova e Lirë, si Arkiv i UÇK-së, apo mungesë informimi

Botimet e Radios Kosova e Lirë

Sa i përket Arkivit të Radios-Kosova e Lirë, kemi të bëjmë me botimin në tre vëllime të informatave, lajmeve, komunikatave, komenteve,  zhvillimeve  në terren, lajmeve nga bota, të cilat i ka transmetuar Radio-Kosova e Lirë, prej 4 janarit deri më 21 qershor të vitit 1999. UÇK-ja vepronte hapur, luftonte hapur, …

Më shumë...

Dardan Molliqaj: Tani kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, jashtë e brenda vendit, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Dardan Molliqaj

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka shkruar për aktivitetin e kësaj partie, ku  dje u protestua kundër kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova. Tani  kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, jashtë e brenda vendit, mbrojtja e saj është detyrë e kohës. Është mbrojtje e shtetit të Kosovës. Sepse nuk …

Më shumë...

RKL: Trandafilova pritet me protesta të përgjakshme, partiakët heshtin, veteranët bëjnë gjumin e ditës, Kurti nuk ndihet gjallë

RKL

Partia Socialdemokrate,  sot ka zhvilluar një protestë të fuqishme, në Prishtinë, në përpjekje   për të penguar konferencën e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, e cila, e paftuar nga askush  po qëndron për vizitë në Kosovë. Kjo protestë, e cila u përgjak nga policia e Qeverisë Kurti, në jugomediet dhe …

Më shumë...

Luljeta Bozo: Ish-sistemi komunist shënoi shumë të arritura në çdo segment, pasi vendi doli tërësisht i shkatërruar nga lufta

Luljeta Bozo

Luljeta Bozo është deputetja më e vjetër e kuvendit. Ka kaluar një jetë të tërë mes studentëve dhe kantiereve, por kurrë nuk e kishte parë veten në këtë rol. Këto ditë i ka lënë librat dhe ka studiuar rregulloren e kuvendit. “Në ethet e fjalimit nuk jam, jam në ethet …

Më shumë...

Jasmin Mujanoviq: Nuk do ketë ‘Ballkan të Hapur’ derisa në Beograd ëndërrojnë për një shtet më të madh serb me territore të huaja

Damir Marussiq dhe Benjamin Haddad nga Këshilli Atlantik, një think-tank amerikan, botuan një ese provokuese në Foreign Policy javën e kaluar në lidhje me nismën e re të përbashkët “Ballkani i Hapur” të krijuar nga qeveritë e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Eseja përqendrohet në idenë se epoka e …

Më shumë...

Ibrahim Shala – NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Ibrahim Shala - NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Në kujtim të jetës dhe veprës së Maxhun Sahit Halitjahës  ( 6 gusht 1932 – 3 shtator 2021) Maxhun Sahit Halitjaha ka lind me 6 gusht 1932 në një nga familjet më të mëdha në Mushtisht të Suharekës. Familje  tradicionale shqiptare e njohur dhe e respektuar në fshat  dhe rrethinë, me një …

Më shumë...

Adil Fetahu: A do të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e veriut?

Adil Fetahu

Regjistrimi i popullsisë, në secilin shtet të rregulluar, është një proces i rëndësishëm i evidentimit të potencialit njerëzor. Potenciali njerëzor është faktori kryesor i zhvillimit në të gjitha fushat e jetës dhe punës. Prandaj, me regjistrimin e popullsisë mblidhen të dhëna dhe evidentohet ky potencial dhe struktura e tij në …

Më shumë...

Gjuha, “Ça Ça Ça”, e një këshilltari të një kryekuvendari dhe e disa ministrave të Qeverisë Kurti

Në asnjë qeveri të deritanishme nuk është evidentuar qëndrimi shpërfillës ndaj gjuhës shqipe, sikur po ndodh në Qeverinë Kurti, në gjuhën e këshilltarëve të tij dhe të dy krerëve të tjerë të Shtetit. Shpërfillja e gjuhës letrare, përdormi i barbarizmave e lokalizmave sllave e harbute, janë “stolisje” gjuhësore  e disa …

Më shumë...

Pashk Quni: FILLIMI I VITIT SHKOLLORË NË LIRI

Janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme që të hënën të fillojë gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor

Në mëngjesin e një shtatorit të vitit 1999, e dinim që diku atje larg, shumë larg, nga ku na ndanin kufij dhe ushtri, përtej territ të botës, në dritën e amshuar të lirisë, në Kosovë po fillonte viti i ri shkollor. Nga zemrat e mallëngjyera i uruam njëri – tjetrit …

Më shumë...