Sinani ING

Analiza

Krerët e ardhshëm të institucioneve po anashkalojnë të përmendin protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi IV

Sot, me rastin e 13-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, krerët e ardhshëm të institucioneve, anashkalojnë të përmendin qoftë edhe për politesë, protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë. Nuk ua  mbanë dot goja të përmendin emrat e Jakup Krasniqit dhe Hashim Thaçit, pushtetarëve të rinj, Vjosa Osmani e Albin …

Më shumë...

Adil Fetahu: Projekti i Sigurimit të Shtetit të Serbisë për Fadil Hoxhën dhe familjen e tij

Adil Fetahu

Policia sekrete në ish-Jugosllavi, e formuar qysh gjatë Luftës së Dytë Botërore, me emërtime të ndryshme: OZN-a, UDB-a, ShSSh, KOS, etj, ishte një organizëm famëkeq i policisë që ka bërë kërdi në maltretimin, respresionin, dhunën, ndjekjen dhe likuidimin e njerëzve, brenda dhe jashtë Jugosllavisë. Dhunën e asaj policie e kanë …

Më shumë...

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Në Katalunjë është parashikuar se partitë separatiste do të fitojnë shumicën e ulëseve në parlamentin rajonal, duke rritur tensionet në lidhje me aspiratat për pavarësi nga Spanja. Me mbi 99% të votave të numëruara, separatistët fituan 50.9%.  Bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të 14 shkurtit, zyrtarët thanë se grupet separatiste …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Albin Kurti e Vjosa Osmani duhet t’i japin fund gjunjëzimit të Kosovës dhe kërkim-lëmoshës 

Ekrem Krasniqi:

Janë të panumërta rastet kur Kosova është trajtuar nga Bashkimi Evropian (BE), vendet e saj anëtare por edhe nga administratat e deritashme në SHBA-ve si rast humanitar, përkatësisht prej nje vendi dhe populli që kënaqet me lëmoshë vetëm sa për të mbijetuar.   Pushtetarët e deritashëm ia kanë krijuar një imazh …

Më shumë...

Ylli Meçe: Idiotët “donkishotianë” që sulmojnë komunizmin

Ylli Meçe

Sot për sot në fushën e filozofisë, ideologjisë, në problemet ekonomike dhe në politikë zhvillohet një luftë e ashpër midis ideologjisë borgjeze dhe asaj komuniste që në thelb përbëjnë luftën më të madhe ideologjike midis kapitalizmit dhe socializmit. Aktualisht socializmi, si rend ekonomiko-shoqëror dhe në luftën e ashpër midis kapitalizmit …

Më shumë...

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Nuk ishte Referendum, fitorja e djeshme në zgjedhjet e 14 shkurtit nga Vjosa Osmani e Albin Kurti,  sepse 56 për qind e qytetarëve të Kosovës nuk morën  fare pjesë në zgjedhje, meqë nuk i besojnë krerëve politikë,  të cilët e udhëheqin vendin dhe qëndrojnë indiferentë ndaj cilësdo parti që merr …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Politikanë dhe pushtetarë, kujdes! Haxhi Qamili, mund të “duket” përsëri!

Gjon Bruçi: “Koha është e maskarenjve, por atdheu i shqiptarëve”

Personazhin më të përshtatshëm për ta përballur me politikanët dhe pushtetarët tanë të sotshëm, zgjodha Haxhi Qamilin, një personazh interesant i viteve 1913 – 1915. Dhe këtë po e bëj, sepse në shumë pika, situata e sotme e vendit tonë, ngjan me ato që ndodhnin në ato vite, të cilat …

Më shumë...

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila mund t’ i “indoktrinojë” masat

Vetëvendosje

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila “indoktrinon” masat. Partitë e tjera, mirë apo keq, nuk  udhëhiqen nga asnjë doktrinë e caktuar ideologjike, politike, meqë ato nuk synojnë të krijojnë diçka më shumë apo më ndryshe, pos të vazhdojnë status-quonë e sistemit, por  …

Më shumë...

Izraeli kurrë nuk do ta kishte pranuar pavarësinë e Kosovës, po të mos pranonte ta vendoste ambasadën, në Jerusalem

Izraeli kurrë nuk do ta kishte pranuar pavarësinë e Kosovës, po të mos pranonte ta vendoste ambasadën, në Jerusalem

Kanë kaluar 21 vjet pas luftës dhe 13 vjet pas shpalljes së pavarësisë, dhe Shteti i Izraelit, deri pesë muaj më parë,  ka refuzuar njohjen e pavarësisë së Kosovës, pikërisht sepse shumica shqiptare janë pjesëtarë të besimit islam, edhe pse janë pikërisht shqiptarët, i vetmi komb i Evropës i cili …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në përkujtim të Arben Xheladinit dhe Mon Balajt, këtu e 14 vite më parë! 

Arben Xheladini dhe Mon Balaj

… Këtu e katërmbëdhjetë vite më parë, në gjirin e Kosovës u hapen edhe dy varre! Kosova në gjirin e saj po mbanë dy bijtë e vet, të vrarë nga “paqeruajtësit ndërkombëtar!”, këta dy shpirtra që kaluan në amshim kërkojnë drejtësi, dhe drejtësia ndërkombëtare, as sot e kësaj dite nuk …

Më shumë...

RTK-ja, një prapakthim i vonuar për luftën e çlirimtarëve, por në kohën e duhur

RTK-ja

RTK-ja dikur përqeshte dhe injoronte programin e Radios-Kosova e lirë, duke e kualifikuar si Radio jashtë kohës, si radio primitive, pasi sipas saj,   lufta kishte përfunduar dhe sipas logjikës së drejtuesve asokohe  të RTK-së,   paska qenë  dashur të shikohej kah e ardhmja, të integrohej në multietnicitet informativ e kulturor,  të …

Më shumë...

Shpetim Kodra: Shpirtligësia e mendjeligësia e Berat Buzhalës dhe e Valon Sylës

Shpetim Kodra: Shpirtligësia e mendjeligësia e Berat Buzhalës dhe e Valon Sylës

Njerëzit që nga shpirtligësia e mendjeligësia e tyre ekstreme arrijnë deri aty sa që të bëjnë angazhime publike për denigrimin e cilësdo figurë politike meritore të shoqërisë së tyre kombëtare (siç ka ndodhur këto ditet e fundit me anagzhimin e dy publicistëve, të Berat  Buzhalës dhe të Valon Sylës, për …

Më shumë...

RKL: Po jetojmë në kohën kur në një kazan zihen bashkë vlerat dhe anti vlerat, e vërteta e gënjeshtra, e mira dhe e liga…

RKL

Po jetojmë në kohën kur në një kazan zihen bashkë, vlerat dhe anti-vlerat, e vërteta e gënjeshtra, e mira dhe e liga, e njerëzishmja dhe e panjerëzishmja, kombëtarja dhe antikombëtarja dhe kur kufiri apo dallimi midis tyre është pothuajse i pahetueshëm, sidomos kur është në pyetje interesi  e njerëzve tanë …

Më shumë...

Prof. dr. Bashkim Musliu: Veteranëve s’ka kush t’ju prijë

Sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë mbahet seanca e katër ndaj 11 veteranëve të UÇK-së

VETERAN: luftëtar i vjetër e me përvojë, atdhetar i vjetër, pjesëmarrës në shumë luftime e beteja kundër armikut… Kështu e shpjegon fjalori i gjuhës shqipe këtë fjalë, e cila përjetohet edhe më fuqishëm kur kuptohet në thelb. Kuptimi i kësaj fjale është shumë më i fuqishëm se sa shpjegimi i …

Më shumë...

RKL: Propaganda me sondazhe, kësaj radhe mund të japë rezultate, sepse është menduar dhe është përgatitur me kohë

RKL

Fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit ka filluar edhe zyrtarisht më 2 shkurt dhe do të zgjasë dhjetë ditë. Para fushata, po thuajse nuk ka pushuar fare që nga rënia e Qeverisë Hoti. E veçanta e kësaj fushate janë sondazhet e porositura, për të nxjerrë fituesin. Dhe kur një kompani …

Më shumë...

Adil Fetahu: “JERUSALEMI I SERBISË – NË JERUSALEMIN E IZRAELIT”!

Adil Fetahu

Marrëveshjet e Vashingtonit (4 shtator 2020) të lidhura  në një mënyrë të pazakontë, ishin si “trastë e jevgës”, në të cilën futet gjithçka bashkë. Ato marrëveshje kishin të bënin: me të drejtat e homoseksualëve; me rrjetin ‘G5’; me transferimin e ambasadës nga Telavivi – në Jerusalem; me trajtimin e Hesbollahut …

Më shumë...