Analiza

Valmir Elezi: Në 370 vendvotime kandidatja apo kandidati kanë më shumë vota sesa subjekti politik

Sot pritet të përmbyllet rinumërimit të vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove të supozuara me fletëvotime të ardhura jashtë vendit

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka bërë të ditur se  është duke vazhduar procesi i rinumërimit të rreth 500 vendvotimeve. Ai nga Qendra për Numërim dhe Rezultate  tregoi se për çfarë gabimesh bëhet fjalë në këto vendvotime. “Në 35 vendvotime ka bartje të gabuar të votave, në …

Më shumë...

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Pas deputeti të Partisë Socialiste, Spartak Braho edhe ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi është i bindur se ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e Partisë së Punës së Shqipërisë dhe spiun i Ish-Sigurimit të Shtetit. Partia Demokratike ka dhënë sinjale se do të çojë përpara pastrimin e politikës …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta Rilindja para 19 viteve u dëbua e mbyll dhunshëm nga UNMIK-u

Behlul Jashari

*(Kryetitulli në ballinën e numrit të fundit të përditshëm – në 21 Shkurt 2002: Gazeta “Rilindja” detyrimisht ndërpret botimin derisa t’i sigurohet lokali i ri i punës)   Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 19 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtëpia e saj-Pallati …

Më shumë...

Po vijnë “çlirimtarët” e Republikës së tretë, të cilët e “çliruan” Kosovën nga komandantët e UÇK-së!

Po vijnë “çlirimtarët” e Republikës së tretë, të cilët e “çliruan” Kosovën nga komandantët e UÇK-së!

Duke u përkulur para varrit  të Ibrahim Rugovës, Albin Kurti,  foli për Republikën e parë të shpallur nga Ibrahim Rugova, të cilën e kishte njohur vetëm Shqipëria e kohës së Ramiz Alisë dhe Republika e Melkizedekut, e cila nuk figuronte në hartën e globit tokësor dhe rugovistët e asaj kohe, …

Më shumë...

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Ksenofon Nushi ka treguar në shënimet e tij se Më 5 shtator të vitit 1982, para nisjes për në Greqi ishte takuar  shokun Enver Hoxha ai gjatë këshillave i kishte thënë: Çeno, më tha, do të shkosh në Greqi dhe duhet ta dish se detyra jote atje është sa e …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Rindërtimi i një besimi të humbur

Ismet Hajrullahu

Partitë të nxjerrin mësime nga humbja politike. Por humbja nuk është gjithmonë humbje, ajo ne vetvete ngërthen një moment reflektimi dhe nxit forcën për ri ngritje, forcën për te rishikuar vetveten, forcën për tu çliruar nga egocentrizmi, forcën për të mos pranuar për të qenë të parët pa meritë, por …

Më shumë...

Ramazan Sherja: Kush pranon lëvdatën e pamerituar, dashur pa dashur pajtohet me hipokrizinë dhe lajkën

Ramazan Sherja

Kush pranon lëvdatën e pamerituar, dashje padashje pajtohet me hipokrizinë dhe lajkën. Ashtu si shumë gjëra në Shqipëri rrjedhin kuturu edhe lëvdatat e vlerësimet janë bërë e po bëhen pa kriter, e kanë mundur të krijojnë kultin e madhështisë së rreme. Presidenti i Republikës, Meta, ka filluar dekorimet mbarë, pa …

Më shumë...

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk po garanton gjykim të drejtë dhe të paanshëm për të akuzuarit

KMDLNj

Në Gjykatën Speciale në Hagë aktualisht mbahen në paraburgim, si të akuzuar shtatë (7) shtetas të Kosovës, ish-udhëheqës të lartë të institucioneve të Kosovës dhe ish-themelues dhe ish-udhëheqës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Jakup Krasniqi, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Sali Mustafa, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Ndaj të …

Më shumë...

Krerët e ardhshëm të institucioneve po anashkalojnë të përmendin protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi IV

Sot, me rastin e 13-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, krerët e ardhshëm të institucioneve, anashkalojnë të përmendin qoftë edhe për politesë, protagonistët kryesorë të shpalljes së Pavarësisë. Nuk ua  mbanë dot goja të përmendin emrat e Jakup Krasniqit dhe Hashim Thaçit, pushtetarëve të rinj, Vjosa Osmani e Albin …

Më shumë...

Adil Fetahu: Projekti i Sigurimit të Shtetit të Serbisë për Fadil Hoxhën dhe familjen e tij

Adil Fetahu

Policia sekrete në ish-Jugosllavi, e formuar qysh gjatë Luftës së Dytë Botërore, me emërtime të ndryshme: OZN-a, UDB-a, ShSSh, KOS, etj, ishte një organizëm famëkeq i policisë që ka bërë kërdi në maltretimin, respresionin, dhunën, ndjekjen dhe likuidimin e njerëzve, brenda dhe jashtë Jugosllavisë. Dhunën e asaj policie e kanë …

Më shumë...

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Forcat politike pro pavarësisë së Katalunjës, fituan shumicën e ulëseve në Kuvend

Në Katalunjë është parashikuar se partitë separatiste do të fitojnë shumicën e ulëseve në parlamentin rajonal, duke rritur tensionet në lidhje me aspiratat për pavarësi nga Spanja. Me mbi 99% të votave të numëruara, separatistët fituan 50.9%.  Bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të 14 shkurtit, zyrtarët thanë se grupet separatiste …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Albin Kurti e Vjosa Osmani duhet t’i japin fund gjunjëzimit të Kosovës dhe kërkim-lëmoshës 

Ekrem Krasniqi:

Janë të panumërta rastet kur Kosova është trajtuar nga Bashkimi Evropian (BE), vendet e saj anëtare por edhe nga administratat e deritashme në SHBA-ve si rast humanitar, përkatësisht prej nje vendi dhe populli që kënaqet me lëmoshë vetëm sa për të mbijetuar.   Pushtetarët e deritashëm ia kanë krijuar një imazh …

Më shumë...

Ylli Meçe: Idiotët “donkishotianë” që sulmojnë komunizmin

Ylli Meçe

Sot për sot në fushën e filozofisë, ideologjisë, në problemet ekonomike dhe në politikë zhvillohet një luftë e ashpër midis ideologjisë borgjeze dhe asaj komuniste që në thelb përbëjnë luftën më të madhe ideologjike midis kapitalizmit dhe socializmit. Aktualisht socializmi, si rend ekonomiko-shoqëror dhe në luftën e ashpër midis kapitalizmit …

Më shumë...

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Nuk ishte Referendum, fitorja e djeshme në zgjedhjet e 14 shkurtit nga Vjosa Osmani e Albin Kurti,  sepse 56 për qind e qytetarëve të Kosovës nuk morën  fare pjesë në zgjedhje, meqë nuk i besojnë krerëve politikë,  të cilët e udhëheqin vendin dhe qëndrojnë indiferentë ndaj cilësdo parti që merr …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Politikanë dhe pushtetarë, kujdes! Haxhi Qamili, mund të “duket” përsëri!

Gjon Bruçi: “Koha është e maskarenjve, por atdheu i shqiptarëve”

Personazhin më të përshtatshëm për ta përballur me politikanët dhe pushtetarët tanë të sotshëm, zgjodha Haxhi Qamilin, një personazh interesant i viteve 1913 – 1915. Dhe këtë po e bëj, sepse në shumë pika, situata e sotme e vendit tonë, ngjan me ato që ndodhnin në ato vite, të cilat …

Më shumë...

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila mund t’ i “indoktrinojë” masat

Vetëvendosje

Vetëvendosja është e vetmja parti shqiptare që ka doktrinë politike, ideologjike dhe e cila “indoktrinon” masat. Partitë e tjera, mirë apo keq, nuk  udhëhiqen nga asnjë doktrinë e caktuar ideologjike, politike, meqë ato nuk synojnë të krijojnë diçka më shumë apo më ndryshe, pos të vazhdojnë status-quonë e sistemit, por  …

Më shumë...