Analiza

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA: Përpjekja për ta mohuar atdhedashurinë e kombëtarizmin e Adem Demaçit është mohim i vet qenies shqiptare!

Behxhet Shala

Kush dhe pse në këtë kohë po merret me Adem Demaçin: Në historinë e re të shqiptarëve dhe të Shqipërisë e sidomos të Kosovës, sa i përket angazhimit për çështje kombëtare, pa e bërë edhe një ditë të vetme pushim, duke u sakrifikuar deri në vetëflijim apo mohim të vetvetes, …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: NGA MARSI NË MARS!

Prekaz

Sa herë që vjen marsi, gurët rrokullisen e gumëzhijnë për trimat, ata kërkojnë që të vendosen në vendin e vet për të peshuar më mirë, nuk kanë thënë së koti që moti: ” Guri rënd peshon n’vend t’vet!” . mos pretendoni të sfidoni gurët e historisë, se nuk mateni dot …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Pena e shkëlqyer e profesor Vaxhid Sejdiut dhe përkushtimi i tij në Shkollën Shqipe

Vaxhid Sejdiu

Puna e veprimtaria kulturore, arsimore, letrare, shkencore, filologjike, në përgjithësi është në radhë të parë një lidhje e fuqishme shpirtërore e njerëzve të ndërgjegjshëm me zhvillimet e përparimin e shoqërisë. Njerëzit e tillë me një përkushtim të madh e me aftësi të mëdha i qasen punës e veprimtarisë për ta …

Më shumë...

Gjon Bruçi: Refleksione për shkrimin, “Bashkimi Kombëtar i shqiptarëve në BE ose në një Europë post-BE”, nga Fatos Tarifa

Gjon Bruçi

Gjon Bruçi: Refleksione për shkrimin “Bashkimi Kombëtar i shqiptarëve në BE ose në një Europë post-BE”, botuar në DITA më 25, 26, 27 shkurt 2021- Shkak për këtë shkrim të profesorit dhe diplomatit tonë të njohur, u bë intervista e kryetarit të VV, Albin Kurti, dhënë gazetarëve të “Euronews”, fill …

Më shumë...

RKL: Nuk ka debat parimor në KQZ, por sulme nga një parti politike që kërkon KQZ për vete

RKL

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është institucion i themeluar në pajtim me nenin 139 të Kushtetutës së Kosovës, një organ i përhershëm i pavarur. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, është përgjegjës për organizimin dhe implementimin e zgjedhjeve në Kosovë. Roli i KQZ-së është të rregullojë procesin elektoral përmes miratimit të Rregullave Zgjedhore …

Më shumë...

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

RKL: Gjenocidi kundër myslimanëve rohinjas, në Mianmar, vend në të cilin u bë puç ushtarak

Kryetarja e Mianmarit (Birmanisë) Aung San Suu Kyi,  është paraqitur në gjykatë dhe ka kërkuar të shohë ekipin e saj ligjor, kanë thënë avokatët e saj. Aktualisht, ajo është duke u mbajtur në një lokacion të panjohur, prej marrjes  së pushtetit nga ushtria  më 1 shkurt 2021. Kryetarja e paraburgosur …

Më shumë...

Valdet Berisha: Kujtim për veteranin e Luftës së UÇK-së, Habib Morina, ( 1956 – 2018) në përvjetorin e ndarjes nga jeta

Valdet Berisha: Kujtim për veteranin e Luftës së UÇK-së, Habib Morina, ( 1956 - 2018) në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta

Fshati Gllarevë i komunës së Klinës, luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë 17 dëshmorë e 14 martirë, dhjetëra të plagosur rëndë e lehtë. Ky fshat gjatë luftës ka qenë një bastion i rezistencës së pandërprerë. Gjatë kohës së luftës, forcat serbe e kanë granatuar pa ndërprerë  dhe …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: LIKOSHANI DHE QIREZI E ZGJUAN NGA GJUMI PRISHTINËN

Sylejman Krasniqi: LIKOSHANI DHE QIREZI E ZGJUAN NGA GJUMI PRISHTINËN

          Stina e pranverës për historinë shqiptare ka qenë, në shumicën e rasteve, ndjellakeqe. Shumë ngjarje të liga kanë ndodhur në muajt e parë të vitit. Këtë e kam vërejtur edhe vet, nga ngjarjet që i kemi përjetuar, dhe nga mësimi i historisë tonë që nga Skëderbeu e këtej.  Vdekja …

Më shumë...

RKL: Antikomunistët shqiptarë të zhgënjyer në Departamentin Amerikan të Shtetit lidhur me dekorimin e Ardian Dvoranit

RKL

Mënyra e egër dhe e paqytetëruar, sikur e kanë kuptuar një soj antikomunistësh shqiptarë luftën kundër komunizmit, shkon përtej arsyes njerëzore. Këta antikomunistë, shumica syresh komunistë të përbetuar në kohën e Enver Hoxhës, disa edhe bijë e bija të tyre, luftën kundër komunizmit e kanë kuptuar si luftë kundër të …

Më shumë...

Shefqete Gosalci: Ku është Drejtësia e Kosovës dhe ajo Ndërkombëtare që nuk i heton krimet e Serbisë në Kosovë?

Shefqete Gosalci

Dëshmi të gjenocidit dhe krimeve serbe mbi shqiptarët në Kosovë gjatë luftës 1998-1999, të cilat edhe pse të njohura, të dokumentuar dhe të argumentuara në dritë të diellit si për Institucionet e Kosovës ashtu edhe për gjithë opinionin Ndërkombëtarë, (nga dëshmitarët okularë që ende janë gjallë), deri sot nuk u …

Më shumë...

Valmir Elezi: Në 370 vendvotime kandidatja apo kandidati kanë më shumë vota sesa subjekti politik

Sot pritet të përmbyllet rinumërimit të vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove të supozuara me fletëvotime të ardhura jashtë vendit

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka bërë të ditur se  është duke vazhduar procesi i rinumërimit të rreth 500 vendvotimeve. Ai nga Qendra për Numërim dhe Rezultate  tregoi se për çfarë gabimesh bëhet fjalë në këto vendvotime. “Në 35 vendvotime ka bartje të gabuar të votave, në …

Më shumë...

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Spartak Braho e Fatos Klosi: Ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e PPSH-së dhe spiun i Sigurimit të Shtetit

Pas deputeti të Partisë Socialiste, Spartak Braho edhe ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi është i bindur se ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë pjesë e Partisë së Punës së Shqipërisë dhe spiun i Ish-Sigurimit të Shtetit. Partia Demokratike ka dhënë sinjale se do të çojë përpara pastrimin e politikës …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta Rilindja para 19 viteve u dëbua e mbyll dhunshëm nga UNMIK-u

Behlul Jashari

*(Kryetitulli në ballinën e numrit të fundit të përditshëm – në 21 Shkurt 2002: Gazeta “Rilindja” detyrimisht ndërpret botimin derisa t’i sigurohet lokali i ri i punës)   Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja para 19 viteve, në 21 Shkurt 2002, u dëbua dhunshëm, kundërligjshëm e padrejtësish nga shtëpia e saj-Pallati …

Më shumë...

Po vijnë “çlirimtarët” e Republikës së tretë, të cilët e “çliruan” Kosovën nga komandantët e UÇK-së!

Po vijnë “çlirimtarët” e Republikës së tretë, të cilët e “çliruan” Kosovën nga komandantët e UÇK-së!

Duke u përkulur para varrit  të Ibrahim Rugovës, Albin Kurti,  foli për Republikën e parë të shpallur nga Ibrahim Rugova, të cilën e kishte njohur vetëm Shqipëria e kohës së Ramiz Alisë dhe Republika e Melkizedekut, e cila nuk figuronte në hartën e globit tokësor dhe rugovistët e asaj kohe, …

Më shumë...

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Për çka e porositi Enver Hoxha, Ksenofon Nushin, para se të vendosej në postin e ambasadorit të Shqipërisë, në Greqi

Ksenofon Nushi ka treguar në shënimet e tij se Më 5 shtator të vitit 1982, para nisjes për në Greqi ishte takuar  shokun Enver Hoxha ai gjatë këshillave i kishte thënë: Çeno, më tha, do të shkosh në Greqi dhe duhet ta dish se detyra jote atje është sa e …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Rindërtimi i një besimi të humbur

Ismet Hajrullahu

Partitë të nxjerrin mësime nga humbja politike. Por humbja nuk është gjithmonë humbje, ajo ne vetvete ngërthen një moment reflektimi dhe nxit forcën për ri ngritje, forcën për te rishikuar vetveten, forcën për tu çliruar nga egocentrizmi, forcën për të mos pranuar për të qenë të parët pa meritë, por …

Më shumë...