leoni

Analiza

Sabit Lladrovci dhe Ferki Karaxha: Në kujtim e mos harrim të komandant, Fehmi Lladrovcit dhe dëshmorëve të rënë 23 vjet më parë

23 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Në 23 vjetorin e rënies heroike të komandantit Fehmi Lladrovcit, heroinës  Xhevë Krasniqi  Lladrovci  si dhe bashkëluftëtarëve tjerë qe ranë heroikisht në vijën e frontit,  Shefqet Zeka, Fatime Hetemi, Milaim e Behgjet Karaxha dhe Hamit Lladrovcit me 22.09.1998  Dita ishte e marte data 22 shtator 1998, forca të mëdha serbe …

Më shumë...

Prof. asoc. dr. Sabit Syla: Kosova ndërmjet Fuqive të Boshtit dhe Aleatëve të Mëdhenj Perëndimorë I

Sabit Syla

Lufta e Dytë Botërore prishi ekuilibrat gjeopolitikë dhe kufijtë e shumë shteteve, realitet me të cilin nuk u pajtuan shtetet e koalicionit antifashist. Gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore përfaqësuesit e Aleatëve të Mëdhenj dhe të kombeve të tjera antifashiste, hartuan plane dhe ndërmorën iniciativa për të arritur fitoren …

Më shumë...

Prof. asoc. dr. Sabit Syla: Kosova ndërmjet Fuqive të Boshtit dhe Aleatëve të Mëdhenj Perëndimorë II

Sabit Syla

Qëndrimi i Aleatëve Sikurse rajonet tjera në Evropë dhe botë, edhe rajoni i Ballkanit paraqiti një pikë konfrontimi ushtarak midis forcave të Boshtit dhe atyre Aleate. Interesimi i forcave Aleate për ta sfiduar Italinë në Ballkan daton që nga pjesa e parë e vitit 1940 kur në kuadër të qarqeve …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Anakronizmat, paradokset dhe Testamenti i Shqiptarisë

Musliman dhe Katolik

Kundërthëniet, anakronizmat, paradokset, skandalet, përçarjet e thella fetare e krahinore brendashqiptare, ndeshjet e përhershme lindje perëndim, kanë krijuar një gjendje të nderë të hallakatjes së përgjithshme kombëtare, sidomos ndër shqiptarë, ku e kaluara shekullore nën robëri ka lënë gjurmë të pashlyeshme dhe ka krijuar antagonizma që nuk po  mund të …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Albin Kurti do t’ia japë “përgjigjen përfundimtare” Amerikës për gazin natyror javën e ardhshme ?!

Ekrem Krasniqi:

Prishtinë, 18 shtator 2021, dtt-net.com – Qeveria e Kryeministrit Albin Kurti po zhvillon “konsultimet politike“ të brendshme të fundit para se të dërgojë javën e ardhshme “përgjigjen përfundimtare” ndaj propozimit tek autoritetet amerikane për ndërlidhësin e gazit me Maqedonia e Veriut dhe një termocentral të gazit me gaz natyror amerikan, …

Më shumë...

NUHI BYTYÇI: Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë

NUHI BYTYÇI: Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë

Lajmi për ndarjen nga jeta të Fahredin Etemit-Ladës, jehoi me dhembje të madhe në Kosovë dhe më gjerë. Largimi i tij nuk është humbje vetëm për familjen Etemi, por edhe për kolegët, shokët dhe miqtë e tij. Fahredini-Lada ishte njëri ndër fotografët më të njohur në kryeqytetin e Kosovës, i …

Më shumë...

RKL: Avokatja e kolaboracionistëve të Serbisë, kërkon përmendore edhe për ata që pretendon se i ka vrarë UÇK-ja

RKL

Avokatja e dëshmitarëve të mbrojtur, e cila  luan rolin e të mbrojturës për vete dhe e atyre që konsideron se i ka vrarë UÇK-ja,  ka shprehur “shqetësimin” e saj, pse në sheshet e qyteteve të Kosovës ka statuja të ish-luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nuk ka asnjë për …

Më shumë...

Kështu kanë folur për Enver Hoxhën disa nga personalitetet e njohura botërore

Enver Hoxha

Faqe-nxirësit e historisë në përpjekjet e tyre për të deformuar dhe falsifikuar periudhën më të ndritshme të historisë sonë kombëtare, të epokës së socializmit,  në Shqipëri, kanë përbuzur, fyer e përçmuar prijësin komunist shqiptar, Enver Hoxha, duke bërë përpjekje për ta denigruar e për ta zhvlerësuar punën dhe angazhimin e …

Më shumë...

Sabit Gashi: KULLA PREJ KASHTE E A. KURTIT & V. OSMANIT

Sabit Gashi

Zgjedhjet qendrore të 14 shkurtit 2021 e sollën një pasqyrë më të qartë të zhvillimeve në Kosovë, duke e nxjerrë një mazhorancë absolute me fitoren historike të A. Kurtit & Vjosa Osmanit, të cilët sipas statistikave i fituan rreth 52% të votave të përgjithshme të atyre që dolën në zgjedhje. …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Mos harro z. kryeministër Kurti se ti po e dorëzon në Beograd luftën e pastër të UÇK-së

Agron Kajtazi: Mos harro z. kryeministër Kurti se ti po e dorëzon në Beograd luftën e pastër të UÇK-së

Kryeministër, për çka do që të duhet emri i UÇK-së, që ka të bëjë me qytetarin e këtij vendi, për varre e për dëshmor. Për martirë e për të zhdukur, UÇK, ishte dhe është e gatshme me emrin e vet, me trupat e saj që janë ende në jetë (edhe …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Ty, nuk po të mbetet zgjedhje! 

Shqiprim Pula: Ty, nuk po të mbetet zgjedhje! 

Masat e ndërmarra ndaj lëvizjes, qarkullimit dhe shkuarjes në vendin e punës në vendin tonë, si edhe nëpër shumë vende të tjera të botës, në betejën globale ndaj pandemisë COVID-19, në rast të mos-vaksinimit, tashmë e kanë krijuar dilemën e madhe nëse të njëjtat janë kushtetuese dhe ligjore, sepse me …

Më shumë...

Monitor: Agjencia e Statistikave ka treguar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës

Për pesë muaj 130 milionë euro mallra ka futur Serbia në Kosovë, ndërsa Kosova 10 milionë në Serbi

Agjencia e Statistikave të ka  njoftuar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës.  Serbia renditet e para nga shtetet me importin më të lartë me 6.4%, për 6- mujorin e parë, kurse Shqipëria, e dyta me 5.6% dhe Maqedonia e Veriut, 5.2%.  Importet nga …

Më shumë...

RKL: Keqkuptim i Arkivit të lajmeve të luftës së Radios-Kosova e Lirë, si Arkiv i UÇK-së, apo mungesë informimi

Botimet e Radios Kosova e Lirë

Sa i përket Arkivit të Radios-Kosova e Lirë, kemi të bëjmë me botimin në tre vëllime të informatave, lajmeve, komunikatave, komenteve,  zhvillimeve  në terren, lajmeve nga bota, të cilat i ka transmetuar Radio-Kosova e Lirë, prej 4 janarit deri më 21 qershor të vitit 1999. UÇK-ja vepronte hapur, luftonte hapur, …

Më shumë...

Dardan Molliqaj: Tani kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, jashtë e brenda vendit, mbrojtja e saj është detyrë e kohës

Dardan Molliqaj

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka shkruar për aktivitetin e kësaj partie, ku  dje u protestua kundër kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova. Tani  kur ndaj UÇK-së po bëhet luftë speciale, jashtë e brenda vendit, mbrojtja e saj është detyrë e kohës. Është mbrojtje e shtetit të Kosovës. Sepse nuk …

Më shumë...

RKL: Trandafilova pritet me protesta të përgjakshme, partiakët heshtin, veteranët bëjnë gjumin e ditës, Kurti nuk ndihet gjallë

RKL

Partia Socialdemokrate,  sot ka zhvilluar një protestë të fuqishme, në Prishtinë, në përpjekje   për të penguar konferencën e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, e cila, e paftuar nga askush  po qëndron për vizitë në Kosovë. Kjo protestë, e cila u përgjak nga policia e Qeverisë Kurti, në jugomediet dhe …

Më shumë...

Luljeta Bozo: Ish-sistemi komunist shënoi shumë të arritura në çdo segment, pasi vendi doli tërësisht i shkatërruar nga lufta

Luljeta Bozo

Luljeta Bozo është deputetja më e vjetër e kuvendit. Ka kaluar një jetë të tërë mes studentëve dhe kantiereve, por kurrë nuk e kishte parë veten në këtë rol. Këto ditë i ka lënë librat dhe ka studiuar rregulloren e kuvendit. “Në ethet e fjalimit nuk jam, jam në ethet …

Më shumë...