Foreign Policy: Turqia është lojtari më i madh dominues në luftën ruso-ukrainase

Foreign Policy: Turqia është lojtari më i madh dominues në luftën ruso-ukrainase

Nën udhëheqjen e kryetarit Rexhep Tajip Erdogan, Ankaraja zyrtare  ka përdorur të dyja format e kontaktit për të forcuar pozicionin e saj si një fuqi rajonale.

Ndërsa konflikti ruso-ukrainas i afrohet kufirit gjashtëmujor, Turqia po shfaqet si lojtari kryesor i balansuar  në këtë luftë të stërzgjatur, shkruan revista Foreign Policy.

Ankaraja është e përfshirë në konflikt në disa fronte, nga bashkëpunimi i sigurisë me Ukrainën, përmes bashkëpunimit energjetik me Rusinë, deri te luajtja e rolit të një ndërmjetësi diplomatik midis Kievit dhe Moskës, konstaton Eugene Çusovsky, një analist nga Instituti Newlines.

Falë përpjekjeve diplomatike turke, anijet me grurë lundruan nga portet e Ukrainës më 1 gusht, për herë të parë që nga fillimi i luftës.

Kjo qasje gjithnjë e më proaktive ndaj konfliktit paraqet mundësi të rëndësishme, si dhe sfida për Ankaranë, ndërsa ofron mësime të rëndësishme për Perëndimin se si të angazhojë Rusinë në mënyrë më efektive.

Ankaraja ka kërkuar prej kohësh mënyra për të shfrytëzuar pozicionin e saj strategjik në udhëkryqin ndërkontinental midis Evropës dhe Azisë, si dhe për të theksuar konceptin e lidhjes.

Sasi të konsiderueshme armësh për Ukrainën

Funksionalisht, Turqia shërben si një korridor i rëndësishëm tranziti për burimet kryesore si energjia dhe ushqimi, dhe ky korridor ka marrë rëndësi për shkak të ndërprerjeve ekonomike dhe tregtare të shkaktuara nga lufta e Rusisë në Ukrainë. Institucionalisht, Turqia është një anëtare e rëndësishme e bllokut të sigurisë së NATO-s, por ajo që vepron në mënyrë të pavarur dhe ndonjëherë në kundërshtim me pozicionin e partnerëve të SHBA-së dhe evropianëve, duke përfshirë marrëdhëniet e saj me armiqtë perëndimorë si Rusia dhe Irani. Nën udhëheqjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Ankaraja i ka përdorur të dyja këto forma lidhjeje për të avancuar pozicionin e një fuqie rajonale, e cila nuk i përshtatet as kampit pro-perëndimor dhe as pro-rus. Turqia i siguron Ukrainës sasi të konsiderueshme armësh, duke përfshirë dronët Bayraktar TB2, të cilët kanë rezultuar vendimtare për të ndihmuar forcat ukrainase të sulmojnë pozicionet ruse. Në të njëjtën kohë, Ankaraja nuk iu bashkua sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë nga Perëndimi në përgjigje të pushtimit të Ukrainës, dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan diskutoi zgjerimin e bashkëpunimit turko-rus energjetik në një takim me presidentin rus Vladimir Putin në Soçi. më 5 gusht. Edhe tani, Turqia shërben si një kanal për dërgesat e energjisë jo-ruse në Evropë përmes Korridorit Jugor të Gazit, të cilin Bashkimi Evropian dëshiron ta zgjerojë për të pasur një alternativë ndaj gazit natyror rus.

Ankaraja mbetet një anëtare e pazëvendësueshme e aleancës së NATO-s

E megjithatë, ndonëse i shmanget bashkimit me sanksionet, Turqia mbështet pozicionin e NATO-s për sigurimin e mbështetjes së Ukrainës – edhe pse Ankaraja prej muajsh ka ndaluar zgjerimin e bllokut ushtarak për të përfshirë Suedinë dhe Finlandën për çështje që lidhen me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe mbështetje për të tjerët. Elementët kurdë që qeveria turke i konsideron kërcënime të sigurisë në këto vende.  Megjithëse kjo mosmarrëveshje është zgjidhur përkohësisht, ajo tregon tendencën e Turqisë për t’i dhënë përparësi interesave të saj kombëtare dhe gatishmërinë e saj për të sfiduar mbështetjen unanime të NATO-s për pranimin e përshpejtuar të Finlandës dhe Suedisë në këtë bllok ushtarak transatlantik. Një qasje e tillë mund të komprometojë në të ardhmen varësinë e perceptuar të Turqisë brenda NATO-s, por tani për tani Ankaraja mbetet një anëtare e domosdoshme e bllokut. Ndoshta roli më domethënës i Turqisë është ndërmjetësimi i çështjeve të furnizimit me drithë dhe ushqim midis Moskës dhe Kievit.

Turqia, së bashku me Kombet e Bashkuara, ka punuar për të negociuar një marrëveshje për të zhbllokuar eksportet e ushqimit dhe drithërave që janë ndërprerë që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit, duke arritur një marrëveshje më 22 korrik që përfshinte nisjen e një dërgese drithi. qendra koordinuese në Stamboll.

Pjesa më e madhe e ushqimeve dhe drithërave të eksportuara nga Ukraina (si dhe ato nga Rusia) duhet të kalojnë nëpër ujërat turke në Detin e Zi dhe Bosforin në mënyrë që të arrijnë tregjet globale në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe më gjerë.

Turqia është i vetmi anëtar i NATO-s që ka marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Ukrainën dhe për këtë arsye mund të garantojë kalimin e sigurt të anijeve nëpër këtë zonë.

Marrëveshja për eksportin e grurit midis Rusisë dhe Ukrainës

Ankaraja ishte në gjendje të përfitonte nga mundësia ku si Ukraina ashtu edhe Rusia përfituan nga bashkëpunimi (sanksionet perëndimore ndaj Rusisë u lehtësuan në mënyrë selektive për të lejuar dërgesat e ushqimit të shkonin përpara), ndërsa polarizimi midis Moskës, Kievit dhe Perëndimit ka të ngjarë të parandalonte një bashkëpunim të tillë pa një ndërmjetës që nuk mban anë. Prandaj, qasja e angazhimit strategjik të Turqisë ka prodhuar përfitime të konsiderueshme, duke i lejuar Ankaranë jo vetëm të zhbllokojë dërgesat kryesore të ushqimit, por edhe të forcojë pozicionin e saj diplomatik në proces.

Megjithatë, puna e lidhjes së Ankarasë nuk është pa sfida për Turqinë.

Përpjekjet e Ankarasë për të ndërmjetësuar një marrëveshje për eksportin e grurit midis Rusisë dhe Ukrainës pasuan përpjekjet e dështuara të Turqisë për të negociuar një marrëveshje më të gjerë paqeje midis Moskës dhe Kievit. Ankaraja pa dyshim e ka përmirësuar avantazhin e saj kundrejt Moskës në rajonin euroaziatik (siç dëshmohet nga roli kyç i Turqisë në pozicionimin e vetes si një lojtar kryesor në konfliktin e Nagorno-Karabakut), por Rusia pa dyshim është e gatshme të veprojë kundër interesave të Turqisë. kur beson se i shkon për shtat, në Ukrainë, Siri apo gjetkë.

Më 9 gusht, një zëdhënës i Kremlinit kërcënoi se do t’i bënte planet e Turqisë për të ndërtuar fabrikën e dronëve Bayraktar në Ukrainë, objekt të një të ashtuquajturi përpjekje çmilitarizimi.

Balancimi midis Perëndimit dhe Moskës ka kufij

Në të njëjtën kohë, suksesi i Turqisë në negocimin e një marrëveshjeje për eksportin e grurit ende nuk është vërtetuar plotësisht. Megjithëse anijet janë larguar nga portet e Ukrainës dhe kanë hyrë në ujërat turke, një trafik i tillë do të jetë shumë i kufizuar në javët e para dhe do t’i nënshtrohet sfidave përtej kontrollit turk.

Rusia, për shembull, mund të kërcënojë marrëveshjen duke vënë në shënjestër portet që i konsideron objektiva ushtarake, siç bënë forcat ruse 24 orë pas nënshkrimit të marrëveshjes, ose mund të tërhiqet krejtësisht nga marrëveshja, gjë që do të komprometonte imazhin e Turqisë si një ndërmjetës dhe fuqi me ndikim në rajonin euroaziatik. Përveç kësaj, aftësia e Ankarasë për të balancuar mes Perëndimit dhe Moskës ka gjithashtu kufij, pasi SHBA-ja ka vendosur sanksione ndaj turqve për mbrojtjen dhe forma të tjera të bashkëpunimit me Rusinë.

Strategjia turke megjithatë solli rezultate të rëndësishme

Tani që dërgesat e grurit janë në rrugën e tyre, zyrtarët ukrainas kanë zgjeruar marrëveshjen për të përfshirë eksportet e mallrave të tjera, të tilla si metalet. Një përparim i tillë jep një mësim të rëndësishëm për Perëndimin kur bëhet fjalë për marrëdhëniet e tij me Rusinë. Deri më tani, SHBA-ja dhe BE-ja kanë ndjekur një strategji të fokusuar në sanksione dhe masa të tjera kur bëhet fjalë për reagimin ndaj pushtimit rus të Ukrainës, ashtu siç Moska u përgjigj me ndërprerjen e furnizimit me energji dhe taktika të tjera presioni.

SHBA dhe BE mund të përshtatin strategjitë e tyre

Në thelb, si Rusia ashtu edhe Perëndimi po përdorin lidhjen si një armë për të minuar palën tjetër, me shpresën se kjo do të çojë në një ndryshim në sjellje. Ka pak kontakte konstruktive apo edhe të kushtëzuara nga të dyja palët që vuajnë ekonomikisht si rezultat. Ndikimi i prekshëm i një qasjeje të tillë me shumën zero reflektohet në një rritje të inflacionit, ndërprerje në sektorin e energjisë dhe rritje të pasigurisë ushqimore në mbarë botën – për të mos përmendur vdekjen dhe zhvendosjen e një numri të madh ukrainassh. Ndërsa Perëndimi ka të drejtë të kundërshtojë Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë, është e rëndësishme të pranohet se një strategji angazhimi shumëplanësh që kombinon presionin me angazhimin konstruktiv përgjatë linjave të qasjes turke mund të jetë më efektive në dhënien e rezultateve kur bëhet fjalë për që kanë të bëjnë me Moskën. Kjo është diçka nga e cila SHBA-ja dhe BE-ja mund të mësojnë dhe të përshtaten me strategjitë e tyre të angazhimit për të zbutur elementët më shkatërrues të luftës dhe për të ndërtuar themelet për paqen. (Al-Xhazira RKL)

Kontrolloni gjithashtu

Ylli Mece

YLLI MEÇE: Është turp i madh të rrahësh një ballist si Çelo Hoxha, të cilin e ka menderosur historia

Unë aspak nuk e di se përse ka studiuar ky Çelua, por kur pashë poshtë …