MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Analiza (faqe 31)

Analiza

Faton Mehmetaj: Demonët e rinj

Faton Mehmetaj

Në vend të reagimit ndaj shkrimit “Takimi i Tahir Zemajt me Ramush Haradinajn dhe “lufta” me  “Togerin”, të redaksisë së gazetës “Bota Sot”, botuar më 13 shkurt 2018, ku është atakuar edhe emri im, bazuar në rrëfimet e librit “Kështu foli Tahir Zemaj”. Është vërejtur publikisht nga prononcimet tuaja se ...

Më shumë...

Dragan Bursaq: Fikret Baçiqi, boshnjaku të cilit çetnikët serbë ia kanë vrarë 29 anëtarë të familjes

Dragan Bursaç

Më 25 qershor të vitit 1992,  ndoshta është shënuar  masakra më e madhe e pësimit fatal të  një familjeje gjatë  gjithë agresionit të forcave serbe në Bosnje dhe Hercegovinë. Fshati Zeçovë, ka  një varrezë, në afërsi të Prijedorit, qysh nga vera e vitit 1992. Aty tani është skalitur  një toponim ...

Më shumë...

Përpjekja për diskreditimin e veprimtarit, Mehmet Bislimi, zbulon urrejtjen patologjike të neotitistëve kundër çlirimtarëve

Mehmet Bislimi

Ka disa vjet, që një foto e veprimtarit të mirënjohur të çështjes kombëtare, Mehmet Bislimi, afishohet  në disa medie me prejardhje ideologjike e politike nga ish-RSFJ, nga jugo-nostalgjikët e sotëm, të cilët kurrsesi “nuk po i ngroh” Dielli i Kosovës së lirë dhe të pavarur, i krijuar me gjakun e ...

Më shumë...

Disa nga politikanët e Kosovës më shumë reagojnë për dy foto të Elizës sesa për trupat e 1600 shqiptarëve të zhdukur

Protesta organizohet nga Shoqata për Dëme të Luftës “Ngritja e Zërit” dhe mbahet të premten e ardhshme duke filluar nga orën 09:30. Protestuesit

Dje me rastin e ndalimit të një aktoreje shqiptare, në Merdare, nga policia serbe, të cilës iu konfiskuan dy tri fotografi, krerët më të lartë të Shtetit reaguan me tone të ashpra kundër këtij ndalimi, sepse “artistja” po shkonte në Beograd për të marrë pjesë në një festival që ngjall ...

Më shumë...

Shaban Murati: Gabimet e Ramush Haradinajt në Vatikan

Shaban Murati: Gabimet e Ramush Haradinajt në Vatikan

Në faqen zyrtare të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, janë publikuar njoftimet për audiencën private, që i dha atij më 23 maj Papa Françesku në Vatikan dhe për takimin më 22 maj me sekretarin e shtetit të Vatikanit, Pietro Parolin. Ishte një vizitë e nevojshme në kuadrin e përpjekjeve të ...

Më shumë...

RKL: Qeveria e Kosovës krejt e pafuqishme përballë Manastirit serb të Deçanit

RKL: Qeveria e Kosovës krejt e pafuqishme përballë Manastirit serb të Deçanit

Pavarësisht se Kisha, më vonë Manastiri i Deçanit ndër shekuj u ruajt nga shqiptarët, si shenjë për përkatësinë e dikurshme të krishtere të banorëve të kësaj ane, pavarësisht se atë e ruajtën vetë shqiptarët me besim islam, pavarësisht se u ruajt edhe gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore, por ...

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: Mashtrimet e personelit të Kishës ortodokse serbe dashakeqëse dhe anti- njerëzore

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj: Prioriteti im, zhvillimi i turizmit!

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka reaguar kundër ndërhyrjes së Manastirit të Deçanit në rrugën që lidh këtë komunë në Plavën e Gucinë. Në një reagim publik të tij ai ka shkruar: Me 24 prill punimet në rrugën Deçan Bjeshka e Belegut- Kufiri më Malin e Zi kanë ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj; Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka

http://www.radiokosovaelire.com/prof-dr-hakif-bajrami-retorika-frytdhenese-klanore-apo-maskim-tradhtie-per-statusin-e-kosoves/

(Mendime rreth librit me të njëjtin titull, i autorit, Ylli Polovina) Debati për të kaluarën ka filluar të zhvillohet në Shqipëri këto tre dekadat e fundit në shumë mënyra, veçanërisht për Luftën Nacional-Çlirimtare prej autorëve që janë të angazhuar shpirtërisht me të, ku prej shumë prej botimeve historke rreth saj, ...

Më shumë...

Fjala e Dr.Sc. Ruzhdi Jasharit, në tryezën e (CERT-GDP)-UBT, për Mbrojtjen e të Dhënave Personale

Fjala e Dr.Sc. Ruzhdi Jasharit, në tryezën e (CERT-GDP)-UBT, për Mbrojtjen e të Dhënave Personale

Fjala e Dr.Sc. Ruzhdi Jasharit, organizimi i tryezës nga (CERT-GDP)-UBT, me rastin e hyrjes në fuqi të Rregullores për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, të Këshillit Europian, Parlamentit dhe Komisionit, 25 maj 2018, Kampusi universitar afër QMI-së në Lypjan.   I nderuar; President i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi Të ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përdorimi pa vend i fjalëve dhe shprehjeve: “dizajnim, eveniment kulturor, dhe art pamor”

Ahmet Qeriqi

Gazetarë dhe krijues gjysmakë janë ata të cilët ngarendin pas fjalëve dhe shprehjeve të huaja, me qëllim për ta mbuluar paditurinë e tyre, apo me qëllim për të na bindur se disponojnë kulturë të gjerë, se shkruajnë e flasin  shumë gjuhë,  edhe pse shqipen e shkruajnë dhe e flasin si ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Shpifja se Kosova është “tokë e pëlleshme e ISIS-it”, ishte sulm kundër tolerancës fetare shqiptare

Ahmet Qeriqi

Kemi shkruar sa e sa herë se fushata kundër imamëve të Kosovës dhe përgjithësisht kundër myslimanëve, të cilët nga qarqet antishqiptare etiketohen si islamë të radikalizuar, apo terroristë, nuk ishte asgjë tjetër, pos një fushatë e kurdisur nga politika, me qëllim për të përfituar favore dhe për të treguar se ...

Më shumë...

Dr. Jusuf Osmani: Perandoria Osmane kishte besim të madh te shqiptarët

Jusuf Osmani

Jusuf Osmani, profesor në degën e Arkivave në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se në Perandorinë Osmane kishte shqiptarë që shërbenin në të gjitha pjesët e administratës, raporton Anadolu Agency (AA). Osmani ka qenë pjesë e simpoziumit të organizuar në qytetin e Bursës në Turqi. Simpoziumi me temë “Emigrimi nga ...

Më shumë...

RKL: A po afrohet edhe kompromisi i fundit, i dhembshëm, në dëm të Kosovës?

RKL

Kompromiset, që i kanë bërë qeveritarët dhe politikanët tanë të pas luftës, në dëm të Kosovës, nuk janë të vogla dhe nuk janë bërë vetëm nga një politikan apo vetëm nga një parti politike. Kompromisi i parë ka qenë shpërbërja e UÇK-së, në gusht të vitit 1999 pa e kushtëzuar ...

Më shumë...

Ukshin Hoti kishte kërkuar një gjykim të prerë për veprim politik, i cili përmblidhej me formulimin: “Bëje ose vdis”

Ukshin Hoti

Në korrik të vitit 1993, mr. Ukshin Hoti, i burgosur politik dhe njëri ndër politikologët më të njohur të kohës sonë, fati i të cilit ende nuk dihet, opinionit shqiptar, apo inteligjencies së kohës i kishte dërguar një letër të gjatë, ku kishte shprehur mendimet dhe gjykimin e tij politik, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ngatërrimi i së djeshmes së lavdishme me të sotmen e turpshme

Jakup Krasniqi: Më problemet aktuale që ka Kosova duhet të shqyrtohet edhe opsioni i zgjedhjeve të parakoshme

 Dje në Koha.net lexova: “Një ish-udhëheqës i UÇK-së i merr 100 mijë euro qira në vit nga Posta dhe Telekomi i Kosovës. E një shef partie politike pak kohë pasi u ngjit në majë të shtetit punësoi djemtë dhe rejat në këtë ndërmarrje. Nuk mbeti mbrapa komandantit – edhe ai ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tahir Meha e Nebih Meha, dy yje të pashuar

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

Sa shpejt po ikën vitet, por heroizmat mbesin të freskët në kujtesën tonë, sikur të kishin ndodhur sot… Një heroizëm të tillë na e la që ta kujtojmë ne dhe brezat që do të vijnë pas nesh, trimi nga Prekazi, Tahir Meha. Ishte 13 maji i vitit 1981. Atë pranverë ...

Më shumë...