kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Analiza (faqe 18)

Analiza

Fatos Tarifa: Sa masakra si ato të nazistëve, u kryen në Bosnjë e në Kosovë, në vitet 1990 dhe ku ishte Evropa?

Masakra e Izbicës

Pak ditë më parë, e përditshmja franceze Libération botoi një manifest të hartuar nga filozofi mediatik francez, Bernard-Henri Lévy dhe të nënshkruar nga 30 shkrimtarë europianë, mes tyre disa shkrimtarë nobelistë dhe shkrimtari ynë Ismail Kadare. Nënshkruesit e atij manifesti deklarohen kolektivisht si “patriotë europianë”, për të përçuar idenë se ...

Më shumë...

Prof. Asoc. Dr. Bajram Kosumi: Pse po sulmohen universitetet publike?

Bajram Kosumi ka propozuar krijimin e një “Konfederate” me Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë

Nuk i vë në dyshim qëllimet fisnike të shumë kritikuesve të universiteteve publike, edhe vetë jam njëri prej tyre, por restrikcioni, mbyllja e programeve studimore, e me këtë edhe zvogëlimi i stafit akademik nuk e ndihmojnë, përkundrazi e dëmtojnë arsimin e lartë publik. Po ashtu, nuk i vë në dyshim ...

Më shumë...

Heu Zahir, po shumë po të duan, madje edhe ata që veprën nuk ta nderuan dhe porosinë nuk ta dëgjuan…

Sot është ditëlindja e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti

Sot, në shënim të 22-vjetorit të rënies heroike të Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhës e Hakif Zejnullahut, krerët politikë e institucionalë të vendit, bashkëluftëtarë e qytetarë liridashës nga të gjitha anët e Kosovës, po e përkujtojnë Zahirin e historisë së UÇK-së, Zahir Pajazitin, i cili në vitet 90- të shekullit të ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Dëshmi për rastin tragjik të 31 janarit të vitit 1990

Zeqir Bekolli

SI U EKZEKUTUAN NË DRENAS DEMONSTRUESIT DUARTHATË NGA POLICIA ELITE SERBE? Viti 1990 në Kosovë paraqet një periudhë të vlimeve të mëdha në vend. Kudo mbaheshin protesta e demonstrata për t’ju kundërvënë nismave të hegjemonizmi serb për marrjen edhe te atyre pak të drejtave të shqiptarëve, që i kishin me ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Gatishmërinë për kompromis, si ta quajmë?

Jakup Krasniqi

Çfarëdo thirrje për marrëveshje e cila do t’i normalizonte marrëdhëniet në mes Kosovës e Serbisë, qoftë edhe thirrja për ndonjë formë tjetër për normalizimin e marrëdhënieve, e saktësoj – për normalizimin e marrëdhënieve, do të mund të konsiderohej si normale. Është normale edhe atëherë kur zyrtarët e lartë të shtetit ...

Më shumë...

Alisa Braku Ndoci: Nëse dikur dënoheshe më heqje lirie, sot të dënojnë me presion largimi nga puna

Kur të pa korruptuarit guxojnë të hapin gojën Para disa ditësh, ndoshta pak lexues kanë lexuar një artikull në disa gazeta online, brenda dhe jashtë Shqipërisë, në lidhje me disa reagime të mia personale rreth lëvizjes studentore në vendin tonë. Ndër të tjera pa frikë e rinxora një fenomen të ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Të gjithë ata që kanë paga të mesme e të larta kërkojnë më shumë, ndërsa të papunët heshtin

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Vetëm të papunët, të pashpresët nuk protestojnë, sepse nuk i besojnë barazisë e drejtësisë së ligjit e të shtetit. Dhe për të ekzistuar ata zgjedhin forma të tjera, shumë prej tyre edhe forma të dënueshme, sikur thuhet të kundërligjshme, me të cilat pastaj merret, policia, prokuroria, drejtësia, gjyqet, burgjet, avokatët ...

Më shumë...

A. Qeriqi. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

A. Q. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

I verbuar nga ideologjia “bashkim vëllazërimit” i manipuluar nga disa historianë të shitur te Beogradi, me siguri se edhe i paguar e i shpërblyer, historiani,  Tahir Avdyli nuk kishte lënë gurë pa lëvizur, nuk lë gënjeshtër pa evidentuar me qëllim që Isa Boletinin ta paraqesë, bard, kolos, të vëllazërimit e ...

Më shumë...

Ilir MALINDI dhe Xhevahir CIRONGU: “Drenica” Durrës – 20 vjetori i Qendrës së mobilizimit të luftëtarëve për Çlirimin e Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Në themelet e ngjarjeve të mëdha të historisë më të fundit të popullit shqiptar, si një pasuri e çmueshme , e pashlyeshme dhe e  paharrueshme  në histori qëndron dhe do të mbetet edhe qendra më e madhe dhe më e rëndësishme e rekrutimit dhe e mobilizimit të luftëtarëve të UÇK-së, ...

Më shumë...

RKL: Kryeministri dhe Qeveria e Kosovës ndodhen në një pozitë shumë të rëndë, mbase pa rrugëdalje

RKL: A do ta sulmojnë, Grenellin, analistët “kosovarë”, sikur sulmuan e fyen Edi Ramën për nismën e “shengenit” të vdekur?

Kriza shumëvjeçare sociale në Kosovë ka filluar të marrë përmasa kaotike, meqë keqqeverisja, papunësia në rritje,  injorimi i skamnorëve, lënia në mëshirë e veteranëve të vërtetë  dhe e kategorive sociale,  ka krijuar një sensibilizim tejet të shprehur, i cili ka filluar të shprehet  me revoltë, organizime grevash, madje edhe me ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Shqiptarët kurrë nuk kanë cenuar interesa të miqve por as të armiqve

Jakup Krasniqi

Mënyra sesi janë duke komunikuar disa njerëz të politikës shqiptare të nivelit të lartë në ditët tona, është bukur vështirë që të kuptohen se në të vërtetë se çka janë duke kërkuar ata në politikë dhe kujt janë duke ia bërë argatin? Ajo që lehtë është e lehtë për t ...

Më shumë...

DW: Si funksionon Gjykata Speciale kundër UÇK-së, në Hagë?

Dhoma e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, në Hagë, refuzoi kërkesën e Zyrës së Prokurorit për hetimin e Driton Lajçit

Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë nisi intervistimet. Si funksionon kjo strukturë dhe cilat janë kushtet për ngritjen e akuzave? Java e dytë e janarit 2019 mund të ishte edhe një javë e zakonshme për stafin e Zyrës së Prokurorisë së Specializuar, të ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Jusuf Gërvallën e shoh në lartësinë e shkrimtarit e atdhetarit të madh të kombit shqiptar

Kadri Rexha

1 Jusuf Gërvalla qe intelektual i shquar dhe figurë shumëdimensionale e kohës. Jusuf Gërvallën natyra e kishte pajisur me një shpirt hipërsensibël dhe me një talent të rrallë artistik, por mbi të gjitha, natyra, atij ia kishte dhuruar një guximin të pashoq. Qysh në bankat e gjimnazit aftësitë e tij ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Ku është kufiri midis jetës personale (privatësisë) dhe asaj publike të një politikani?

Agim Vuniqi

ABUZIMI I “ZAGARËVE” Nëse përgjimi i telefonave të politikanëve është bërë me qëllim të ndëshkimit të të korruptuarve, atëherë publikimi i “përgjimeve” është patriotizëm qytetar dhe kushtetues – në shërbim të së mirës publike…është një hap i mirëpritur. Natyrisht politikanët dhe ministrat që bëjnë tonelata të parave me anë të ...

Më shumë...

Mehmet Musa: 17 janari i vitit 1982 dite e diele

37 vjet nga vrasja vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka në Untergrupenbach të Gjermanisë

Siç dihet , pas ngjarjeve të 11 e 26 marsit 1 ,2,e 3 prillit të vitit 1981,ish Jugosllavia kishte hyre ne rrugen pa këthim  te shperberjes se saj .Ate te semure kanceroze tashti nuk  mund t’a shpetonin më as edhe kimioterapite e te dy superfuqive. Partia e Tito-Kardel-Rankoviçit  i kishte  ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...