leoni

Analiza

Vjosa Raif Osmani organizon forumin “Gratë, paqja e siguria”, për të konfirmuar publikisht urrejtjen shpirtzezë kundër luftëtareve të lirisë

Vjosa Raif Osmani organizon forumin “Gratë, paqja e siguria”, për të konfirmuar publikisht urrejtjen shpirtzezë kundër luftëtareve të lirisë

Kryetarja ( jo e shumicës së qytetarëve të Kosovës) Vjosa Raif Osmani, e njohur publikisht për qëndrimin e saj përbuzës e injorues kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e njohur për skandale abuzimi me paranë publike, e njohur për burrin e saj arrogant e mujshar, e njohur si bija e një ish kuadri …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Referendumi historik për Kushtetutën e re Demokratike në 21 tetor 1998

Albert Z. ZHOLI: Referendumi historik për Kushtetutën e re Demokratike në 21 tetor 1998

Një histori e ndryshimeve kushtetuese në vitet 1991-2015. Përpjekjet për miratimin e Kushtetutës së parë postkomuniste dhe tentativat e vazhdueshme për ta ndryshuar atë pas vitit 1998.   Dilema mes konsensusit dhe votave të shumicës.   Përpjekjet për miratimin e një Kushtetute demokratike nisën më 1991, por një komision kushtetues …

Më shumë...

Dy shtetet ndër më mëkataret ndaj shqiptarëve në përgjithësi, Franca dhe Gjermania nuk pritet ta zgjidhin çështjen tonë kombëtare

Dy shtetet ndër më mëkataret ndaj shqiptarëve në përgjithësi, Franca dhe Gjermania nuk pritet ta zgjidhin çështjen tonë kombëtare

Dy shtetet më mëkatare ndaj shqiptarëve në përgjithësi, Franca dhe Gjermania nuk pritet ta zgjidhin çështjen shqiptare, sepse edhe nëse pranohet një zgjidhje me një afat të caktuar për Kosovën, problemet e shqiptarëve në Serbi, Maqedoni, Mal të Zi dhe në Greqi, do të mbesin po ato. Dhe, një fakt është …

Më shumë...

YLLI MEÇE: A MUND TË MË GJENI NJË SHAMI…PËR TË FSHIRË LOTËT E ISHULLIT TË SAZANIT ?

YLLI MEÇE: A MUND TË MË GJENI NJË SHAMI...PËR TË FSHIRË LOTËT E ISHULLIT TË SAZANIT ?

Sot, ishulli i Sazanit ashtu i vetmuar i mbledhur, i strukur brenda trupit të tij prej shkëmbi i rrethuar nga dallgët plot shkumë në vetminë e vet, veshur me një pelerinë të vjetër e të zezë, relike kjo e mbetur nga dikush, apo e harruar prej ndonjërit pjesëtar, apo ekuipazh …

Më shumë...

Letra e Edi Ramës drejtuar krerëve të Këshillit të Evropës për raportin vijues kundër akuzave të pabaza të Dik Martit për UÇK-në

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot ka nënshkruar një letër drejtuar kryeministrave dhe kryetarëve  të të gjitha vendeve anëtare të Këshillit të Evropës në përpjekje për të nisur një raport vijues kundër raportit të Dick Martyt.  Edi Rama ka publikuar letrën e plotë duke shtuar se qëllimi i saj është …

Më shumë...

Bedri Islami: Më mirë të flasë, Edi Rama

Bedri Islami

1. Kur filloi lufta në Kosovë thuaj se të gjithë analistët e sotëm që janë vetë shpallur të pavarur, në Prishtinë dhe më shumë në Tiranë, mendonin, shkruanin dhe profetizonin se Ushtria Çlirimtare e Kosovës do të mundej shpejt. Luftën ata e quanin fantazi, sakrificën budallallëk, flijimin si nostalgji, dashurinë …

Më shumë...

YLLI MEÇE: RAMA SHKON NË BERGAMO….. ME “QYLAFIN E BALLISTIT, SELFO QORRI“

Ylli Mece

Për fatin e mire të tij Rama nuk i përket periudhës historike të kryeministrit shqiptar të pushtuar, Shevqet Verlaci, por dhe as vet Shevqeti, i cili shoqëroi mbretin e Italisë fashiste Viktor Emanuelin e III-të në vizitën e tij në Tiranë në majin e vitit 1941 nuk përkon me kohën …

Më shumë...

RKL: Fjala e Edi Ramës në Këshillin e Evropës tronditi qarqet antishqiptare dhe disa shqipfolës të mjerë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama  dje në Asamblenë e Këshillit të Evropës  mbajti fjalimin e dytë historik në mbrojtje të së vërtetës të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës  dhe kundër Raportit të Dik Martit,  të miratuar po në këtë  Këshillin e Evropës, afër dhjetë vjet më parë. I njohur …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama iu kundërpërgjigjet me fakte e argumente përkrahësve të Dik Martit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama iu kundërpërgjigjet me fakte e argumente përkrahësve të Dik Martit

Fjalimi i Edi Ramës në Asamblenë e Këshillit të Europës solli reagime të shumta nga ana e përfaqësuesve të grupimeve të ndryshme politike. “Në emër të grupit të PPE jam e tronditur, ishte mungesë respekti e kësaj organizatë. Raporti nuk ishte serb apo rus, por i kësaj organizate, i miratuar …

Më shumë...

Shemsi Syla: Në përvjetorin 60- të të lindjes së heroinës Hanëmshahe Avdullahu- Zymberi ( NUSHI )

Shemsi Syla: Në përvjetorin 60- të të lindjes së heroinës Hanëmshahe Avdullahu- Zymberi ( NUSHI )

Procesin e përmbushjes së asaj çfarë jemi sot, assesi nuk do të mund ta përshkruaja pa dhënë fokusin që medoemos e meriton gruaja shqiptare. Ky përshkrim, s’ka si të jetë i vërtetë, po nuk u theksua fuqia që nënat, motrat dhe bijat shqiptare ia dhanë këtij populli, gjithnjë të përndjekur …

Më shumë...

Nesip Kaçi: Me gazetarët në Turqi

       Gazetarët në Turqi kanë qenë  në punën tonë epiqendra e përpjekjeve  tona  për propagandimin e çështjes së Kosovës. Kush tërheq  gazetarët  në anën e tij,  ka shanse të mëdha në mbrojtjen  dhe argumentimin e të drejtave  të shqiptarëve të Kosovës, më tha ambasadori  Ulvi Lulo, para se të nisesha  …

Më shumë...

RKL: Edhe pse ka vdekur më 11 prill të vitit 1985, Enver Hoxha vazhdon të jetë “Lugat” që u trazon mendjet, mercenarëve të të gjitha prejardhjeve

36 vjet më parë, më 11 prill të vitit 1985 u nda nga jeta Enver Hoxha, udhëheqësi komunist i Shqipërisë

Edhe pse ka vdekur më 11 prill të vitit 1985, Enver Hoxha vazhdon të jetë “Lugat” që u trazon mendjet dhe nuk i lë ta bëjnë gjumin rehat kolaboracionistët e fashizmit e nazizmit, bashkëpunëtorët e Titos, Koçi Xoxes, Rankoviçit, Azem Vllasit, Ali Shukrisë, Sinan Hasanit, Sali Berishës, Ilir  Metës, Milosheviqit,  …

Më shumë...

Shaqir Vukaj: Është për t’u përgëzuar qëndrimi i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, të krerëve të UÇK-së

Shaqir Vukaj: Është për t’u përgëzuar qëndrimi i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, të krerëve të UÇK-së

Është për t’u përgëzuar qëndrimi i kohëve të fundit i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, përkrahje morale e madje zyrtare për Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin që prej dy vitesh mbahen padrejtësisht në paraburgim në Hagë. Vizitat që bënë në Hagë Edi …

Më shumë...

Arben Mustafa: Kosova po zbrazet e po varfërohet – Qeveria Kurti po jeton jashtë realitetit ekonomik

Arben Mustafa

Koordinatori i Departamentit për Financa në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të Partisë Demokratike të Kosovës, Arben Mustafa, ka thënë sot në konferencë për media se të dhënat e paraqitura së fundmi nga qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti për zhvillim ekonomik dhe punësim të 40 mijë qytetarëve, dëshmojnë se …

Më shumë...

Ilir Meta pranonte njerëz me pagesë në Presidencë dhe emëronte në poste kyçe persona që hodhën para në arkën e LSI-së

Ilir Meta

Të tjera fakte mbi përdorimin e pushtetit nga Ilir Meta për interesa partiake dhe private kanë dalë në dritë. Meta sistemoi në institucionin publik donatorët e LSI-së në fushatën e zgjedhjeve të vitit 2017.  Shqiptarja.com sjell të dhëna që ngrenë dyshime serioze për një tjetër skemë klienteliste dhe korruptive të …

Më shumë...

YLLI MEÇE: MEDITIME PARAELEKTORALE.. PËR TË MOS HARRUAR DHIMBJET E PLAGËVE TONA

Ylli Mece

Në të vërtetë asnjë popull nuk e meriton që të vuajë, por për aq kohë sa ata ngelen robër shpirtëror të besimit të tyre të verbër, shkaktuar nga efektet ngazëlluese të fjalimeve të udhëheqësve të tyre dhe për më tepër kur dihet se këto fjalime, nuk janë gjë tjetër veçse …

Më shumë...