Analiza

YLLI MEÇE: MEDITIME PARAELEKTORALE.. PËR TË MOS HARRUAR DHIMBJET E PLAGËVE TONA

Ylli Mece

Në të vërtetë asnjë popull nuk e meriton që të vuajë, por për aq kohë sa ata ngelen robër shpirtëror të besimit të tyre të verbër, shkaktuar nga efektet ngazëlluese të fjalimeve të udhëheqësve të tyre dhe për më tepër kur dihet se këto fjalime, nuk janë gjë tjetër veçse …

Më shumë...

TRT Balkan: Shqipëria dhe Kosova po zbrazen, në këtë vit shkollor janë regjistruar rreth 15 mijë nxënës më pak

Sot përfundon procesi mësimor në Kosovë për vitin shkollor  2022 – 2023

Shifrat, të cilat i ka publikuar portali TRT Balkan, mbështetur në statistikat e Shqipërisë, Kosovës dhe vendeve të tjera të një pjese të rajonit të vendeve të Ballkanit, janë alarmante, dhe kanë të bëjnë me shpopullimin e qetë të Kosovës dhe të Shqipërisë. Për 10 vjet nga Kosova  janë larguar …

Më shumë...

Ylli Meçe: Derisa të ketë imperializëm, kurrë nuk mund të ketë paqe dhe qetësi për popujt

Ylli Mece

Epoka në të cilën po jetojmë, po karakterizohet nga një përqendrim i madh i kapitalit ekonomiko -financiar i imperializmit në përgjithësi dhe të superfuqive të mëdha botërore të Amerikës, Rusisë, Be-së dhe Kinës në veçanti, përqendrim ky, që në kuadrin e “globalizmit” ekonomik, ka pështjelluar interesat e superfuqive deri në …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Shqipëria po plaket me shpejtësi të moshuarit në Shqipëri, 13% e popullsisë

Albert Z. ZHOLI: Shqipëria po plaket me shpejtësi të moshuarit në Shqipëri, 13% e popullsisë

1 tetori Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve Me qëllim të sensibilizimit të opinionit ndërkombëtar për rritjen e pjesëmarrjes së grupmoshave të vjetra (moshuara) në popullsinë e përgjithshme dhe pasojave nga një zhvillim i tillë ,me qëllim të zhvillimit të një shoqërie për të gjitha moshat, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së …

Më shumë...

Si u prit në Kosovë e më gjerë, fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, më 24 shtator 2022

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Fjalimi historik i Edi Ramës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ishte i vetmi fjalim i nivelit të tillë diplomatik i paraqitur ndonjëherë nga ndonjë diplomat apo burrështetas shqiptar, në mbrojtje të Kosovës dhe luftës së saj çlirimtare e fitimtare. Në paraqitjen e tij të faktuar dhe të argumentuar,  Edi …

Më shumë...

Nevenka Tromp: Gjykata Speciale ka përmbajtje politike dhe funksionon me pazarllëqe

Ekspertja e çështjeve të Ballkanit, Nevenka Tromp, tha se Gjykata Speciale ka narrativë politike, dhe funksionon me pazarllëqe

Ekspertja e çështjeve të Ballkanit, Nevenka Tromp, e cila ishte ndër hulumtueset kryesore të Tribunalit Ndërkombëtar të Hagës për krimet e luftës në ish-Jugosllavi, në një intervistë për Demokracia.com ka thënë se dokumentet që Serbia po ia ofron Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Thaçit dhe të tjerëve, nuk kanë …

Më shumë...

Mero Baze: Fjalimin e kryeministrit Rama në sallën e OKB, për UÇK-në, më rëndë e ka përjetuar Vjosa Osmani, sesa Serbia

Mero Baze

Analisti i mirënjohur, Mero Baze duke folur lidhur me fjalimin e kryeministri Edi Rama në KS të OKB-së ka shkruar se ajo që e ka përjetuar më keq fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë në sallën e OKB, nuk ishte Serbia, por Vjosa Osmani. E ka përjetuar personalisht, si një urrejtëse …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: I vetmi “virtyt” për të cilin na çmon Evropa, është durimi ynë gjenetik, historik

Ahmet Qeriqi

Ata që na bëjnë detyrimisht të durojmë, krye-parët e shteteve  anëtare të  organizatës globale  që quhet Bashkim Evropian,  kthehen dhe na lavdërojnë për durimin që kemi, pasi edhe pse na kanë injoruar historikisht,  sidomos  prej vitit 2008 kur kemi shpallur pavarësinë e deri tani,  aktualisht  kanë filluar  të na lavdërojnë, …

Më shumë...

Ylli MEÇE: OPERACIONI ( MBAS LUFTE ) I “TIK” ALIMADHIT : “ KOHA NA DHA TË DREJTË NEBALLISTËVE”

Ylli Mece

Kryetari i “Ballit Kombëtar” ose “Ballkomi”- i A.Alimadhi, sikurse e kanë quajtur aleatët tanë të dikurshëm pro perëndimorë, mbasi hedh një lumë sharjesh nga më të ndyrat ndaj autorit të shkrimit me titull:“ Është turp të rrahësh një ballist… “ , deklaron në faqen e tij se “ koha ne ballistëve na dha të drejtë” dhe kur …

Më shumë...

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së ka folur për Kosovën dhe  përpjekjet e Gjykatës Speciale për gjykimin e ish-kryetarit, Hashim Thaçi,  në Hagë. Në paraqitjen e tij të faktuar, dinjitoze dhe të argumentuar,  Edi Rama, foli për raportin e Dick Martyt …

Më shumë...

Veteranët e LANÇ-së: Ndal projektligjit neoballist-fashist që synon të fshijë kujtesën më të lavdishme të popullit shqiptar!

Llazar Llazari: Duke kujtuar Luftën Antifashiste Nacional- Çlirimtare dhe dëshmorët e saj I

Deklaratë  e përbashkët e Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve e të Pasardhësve të LANÇ të Popullit Shqiptar – “Nderi i Kombit” dhe i Kryesisë së Organizatës Kombëtare për Dëshmorët e LANÇ dhe Dëshmorët e tjerë të Atdheut. Kohët e fundit një grup deputetë të Partisë Demokratike me në krye …

Më shumë...

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Meqenëse unë rrjedh nga një familje antikomuniste, me gjyshin të pushkatuar dhe dajat të internuar, i jap vetes të drejtë të bëj disa propozime thellësisht antikomuniste pasi kam bindjen se mosndëshkimi i komunizmit të vdekur para 32 vitesh dhe i komunistëve që na e kujtojnë atë herë-pas-here me disa parulla, …

Më shumë...

YLLI MEÇE: Është turp i madh të rrahësh një ballist si Çelo Hoxha, të cilin e ka menderosur historia

Ylli Mece

Unë aspak nuk e di se përse ka studiuar ky Çelua, por kur pashë poshtë se kishte siglën “Dr”, mendova se çoç do dinte biri botës se kot nuk ta japin këtë titull. Por më rezultoi ndryshe. E vetmja gjë që përkonte ishte fakti se ai, bënte tërë kohën.. dr..dr..dr…dr..dr..si …

Më shumë...

Dragan Bursaq: Porfirije Periq shpalli shkëputjen e Vojvodinës dhe të Sanxhakut?

Analisti i Al-Xhazirës, Dragan Bursaç, kërcënohet sërish me vdekje për shkak të zvardhjes së krimeve të luftës

Patriarku serb,  Porfirije Periq, thotë se gjatë historisë kufijtë e vendeve të popullit tonë kanë ndryshuar dhe se nuk është e sigurt se nuk do të ndryshojnë në të ardhmen, dhe kjo lloj deklarate  është një rrugë e sigurt drejt pavarësisë së Vojvodinës , Sanxhakut dhe njohja e plotë e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mbrojtja burrërore para OZN-së e dy personaliteteve të njohura të NDSH-së, Ajet Gërguri dhe Gjon Serreçi

Ahmet Qeriqi: Mbrojtja burrërore para OZN-së e dy personaliteteve të njohura të NDSH-së, Ajet Gërguri dhe Gjon Serreçi

Nuk na ka luftuar Ushtria e Enver Hoxhës, as ne nuk e luftojmë atë, kishte thënë Ajet Gërguri para OZN-së, 9 shkurt të vitit 1947… Ajet Gërguri ka qenë në mesin e drejtuesve më të lartë të NDSH-së, ndërsa në Kosovë kishte përfaqësuar Komitetin numër 2. të kësaj organizate,  që  …

Më shumë...

Muhamet Krasniqi: Analfabetizmi funksional, (de)motivimi, moderniteti dhe teknologjia!

Analfabetizmi

Nëse pajtohemi me faktin se një nga shtyllat më të rëndësishme të shtetit është arsimi, atëherë nuk duhet të lejojmë që kjo shtyllë të jetë e dobët, dhe për më tepër nuk mund të presim që mbi shtylla të dobëta të ngrisim shoqëri dhe institucione të forta! – Çfarë e …

Më shumë...